Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Jožka » 04 črc 2021, 20:01

VencaCzSk- mám taky různé fleky na kuře a vůbec to neřeším, hlavně že to roste a plodí. Nenapadlo by mě vyhodit borůvku k vůli takové prkotine. Petra a Lenkalor mají asi pravdu.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1191
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod VencaCzSk » 06 črc 2021, 08:55

Děkuju za komentáře a podporu, tak nějak jsem to trochu tušil, že jsem to možná vyhodil zbytečně. Nicméně je to velká motivace v dalším pokračování, když se nejedná o nic fatálního. Vlákno o pěstování v nádobách jsem již přečetl, škoda, že jsem na toto fóru narazil až nyní. Jako začátečník vidím, že největší chyba byla slepě důvěřovat radám v zahradnictví.
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Hofis » 16 črc 2021, 19:40

Už delší dobu se chystám sem něco postnout, protože jsme to vážení dotáhli v tomto tématu tak daleko, že méně znalí jedinci propadají hysterii a likvidují jinak celkem zdravé keře. A to už je opravdu špatně. S13
Nafotil jsem tedy pár fotek z mých borůvek, na kterých je vidět, že i u mě běžně prosychají celé větévky. Ty fotky jsou asi 2 týdny staré, mám to poslední dobou nějak nabité a nestíhal jsem, ale lepší pozdě než nikdy.
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 03.07.21

Jsou zde krásně vidět ty prosychající větévky, tedy evidentní adepti na odříznutí po odplození. Možná bych je klidně mohl odříznout už teď, protože kvalita těch plodů na takovýchto větvích není příliš valná a některé i dokonce seschnou a vytvoří mumie, ale nechci to teď řezat při dozrávání, takže půjdou tyto větévky pryč až po odplození. Toto prosychání se děje zcela běžně a z mé zkušenosti k němu dochází především na zastíněných místech keře, když nemají žádné slunce. Vypadá to, že keř se jich záměrně zbavuje jako neperspektivních, stejně jako i třeba zcela mladých výhonů uprostřed keře. Můžeme polemizovat o tom, jestli je to v důsledku nějaké houbové choroby nebo si to jenom ten keř takto reguluje sám. Já se kloním k tomu, že je to kombinace nedostatku slunečního světla a houby. Na ty zastíněné větve pak nedopadá skoro žádné UV záření, které jinak ty houby ničí, a tak mají ideální podmínky se množit. Tyto větévky pak vadnou, ztrácí listy a zasychají až ke kmínku. Podle mě to ale vůbec není na závadu, naopak to pomáhá tomu keři se zbavit neperspektivních větví a dokonce si troufám říct, že ty rostliny žijí s tou houbou v jakési symbióze, která je ku prospěchu oběma. Rostlina má potom více síly na tvorbu nových zdravých výhonů na plně osluněných místech. Proto ty borůvky ničím nestříkám a nikdy jsem nestříkal, hravě si vystačím s vyřezáváním takovýchto schnoucích větví a prosvětlováním keřů, aby se na co nejvíce větví dostalo slunko. Ale je to jen můj názor, nicméně podložený asi 20 lety zkušeností s pěstováním kanadských borůvek.
Takže probůh lidi, nelikvidujte rostliny borůvek kvůli každému flíčku na dřevě, je to přirozený proces obnovy. Pokud vám na osluněných místech budou vyrážet nové zelené výhony, jako je vidět na fotce toho samého keře níže, tak je všechno v naprostém pořádku!
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 03.07.21

Chce to jenom takové stanoviště, aby ty rostliny měly alespoň tak 4-5 hodin přímého slunečního světla a zbavovat se těchto schnoucích, tak jako tak neperspektivních větví ve stínu. Keř se provzdušní a vyrazí nové výhony na přímém slunci.

Jinak tady je ještě foto toho seřezaného keře, ke kterému jsem zde dával fotku někdy na jaře. Sice letos není úplně obsypaný, jako obvykle, ale něco na něm bude, krásně nahoře obrazil, a příští rok bude na všech těch nových výhonech opět pořádná úroda. :)
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 03.07.21
Naposledy upravil Hofis dne 17 črc 2021, 10:32, celkově upraveno 1
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod jaro » 16 črc 2021, 23:24

Hofis: S6 S14
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod VencaCzSk » 17 črc 2021, 08:55

Ahoj,

po počátečních panických nezdarech (a oněch likvidacích) jsem si včera našel cestu do zahradnictví a donesl domu do nádoby 'Elizabeth', z nabízených mi přišla podle popisu a zdravotního stavu "ideální", v nějakém příspěvku jsem dostal přímo typ na balkónovky , ale tu tam neměli žádnou :D
Tak jsem docela zvědav co z toho vyleze, údajná výška cca 1,6m, někde uvádějí klasických 2m, má někdo s touto odrůdou zkušenosti?
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod nene » 17 črc 2021, 11:13

E. je klasika, trochu pozdní, ale dozrává nám v pohodě i na Valašku. Zdravá, vitální. Patří mezi pro nás nejchutnější borůvky.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4202
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 17 črc 2021, 11:46

Venco, Elizabeth bude určitě dobrá volba, jen nevim jestli na balkón..jednu pokusnou velkou boruvku si muzes na pozorování nechat, ale Elizabeth je 2m vysoká a hlavně i roste do široka..tak aby tě za chvíli z toho balkónu nevytlačila :D Ti tady posílam pár fotek Elizabeth, je teprve tříletá..ty červený lístky jsou po deštích, slabší kyselost půdy a myslím že je to i u této odrůdy normálka, že jí občas takhle červenají lístky..to by u tebe mohlo způsobovat trošku paniku :wink:
Koukám, že si z Mladý Boleslavi, tak vem někdy na podzim nebo nejlépe na jaře auto a dojeď si po dálnici na Černý Most do Hornbachu, kde mají vyloženě balkónovky od firmy Brazelberry..na jaře a na podzim mají výběr..jsou sice dražší, ceny odrůd jsem uváděla v jiném příspěvku, ale zase jsou na pěstování nenáročné, jsou vitální, okrasné celej rok i v zimě a hlavně dorůstají max. do 1 m a jsou velice chutné a plodné..po odplození je lze ostříhat do požadované velikosti a tvaru a ony zase do jara obrostou..takže za mně určitě doporučuji..nejvíce odrůdu Peach Sorbet, ta ti udělá největší radost, v zimě neshazuje moc listy, pokud vyloženě hodně nemrzne..ostatní jejich odrůdy jsem popisovala v jiných příspěvcích..
Ještě bych ti doporučila jižní odrůdu Sunshine Blue, ta je také úžasná, vhodná na balkon..buď budeš mít kliku a narazíš na ní někde v zahradnictví nebo určitě na jaře v e-shopech bude..

Tříletá Elizabeth
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Balkónovka Brazelberry Peach sorbet:

Obrázek

Obrázek

Balkónovka Sunshine Blue:

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Hofis » 17 črc 2021, 12:06

Elisabeth pravděpodobně mám, moje nejpozdnější borůvka, poslední bobule někdy na severu sklízím i začátkem října (extrém). Zajímavé je, že ty bobule, co dozrají v létě jsou kyselejší, zatímco ty co dozrají na podzim, jsou sladké. Moc to nechápu, ale je to tak. Skoro jako kdyby ta rostlina potřebovala nižší teploty při dozrávání pro lepší chuť borůvek. A ano, je celkem vzrůstná, jak už psala Petra.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod VencaCzSk » 19 črc 2021, 11:19

Aha, v dnešní době už se ani na internet nedá spoléhat, ve většině případů jsem našel popis kompaktní odrůda nižšího vzrůstu :D
Ale co už, doma ji mám a tentokrát ji vyhazovat nebudu.
Tak mě napadlo, když jsou to takovéhle odrůdy vyššího vzrůstu, dají se vhodným stříháním (jako bonsaje) docílit toho, že by se ta rostlina prostrihala a udržovala jako menší keř, aniž by to mělo nějaký zásadní vliv třeba na množství a kvalitu úrody? Přijde mi to jako "blbost" to u sebe dělat, prostě to nějak vyroste dostane péči a uvidí se, ale prý je to efektivní metoda např., jak docílit malých vzrůstu třeba citrusů, do bytu, které jinak volné dorůstají výšky několika metru. Že se vhodným stříháním podporuje nízký kerovitost oproti vysokému vzrůstu. Na popis metody jsem narazil v literatuře, kde o tom byla okrajová zmínka.
Díky za názory
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Hofis » 19 črc 2021, 12:01

Nechal bych to růst a uvidíš. V květináči to obecně neroste tolik, jako ve volné půdě a Elisabeth u mě rozhodně nepatří mezi nejvzrůstnější borůvky, takže na tom nižším vzrůstu možná i něco bude. Můžeš to pak pěstovat tak, že začněš tak po 3-4 letech pravidelně každý rok vyřezávat to staré dřevo a nechávat pouze mladší 2leté výhony. Na nich to bude pěkně plodit, udržíš to v patřičných mezích a není potřeba z toho dělat bonsai. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 28 srp 2021, 17:37

Výše Petra dala ukázku Sunshine Blue. Je moc hezká, má všechny listy krásně zelené. I u mne tomu tak bylo, když jsem ji přes zimu nechal na balkoně a pak ji teprve dal ven. Ale loni byla celou zimu venku, dokonce celá zapadla sněhem. Přežila to sice, ale plodu bylo málo, hlavně ve spodu, jak píše i Petra. Listy ale už nemá tak krásně zelené. Zkusím ji dát letos přes zimu do zahradního domku, spolu s Pink lemonade.
Dvouletou Sunshine Blue jsem na jaře přesadil do 12l vědra. A to měla spoustu plodů, které jsem zredukoval na polovinu. Jako 3-letou jsem ji přesadil do 20l maltovníku. Z hlavního trsu vyrazily pod rašelinou vodorovně dva asi 10cm boční výhony, které pak kolmo vyrazily vzhůru. Při plevání jsem to málem vyškubnul v domnění, že je to plevel. Letos z těch dvou odnoží už vybujely nové silné výhony. Kdyby to mělo více místa, rozšiřovalo by se to dále. Zajímalo by mne, zda někdo nezkoušel oddělit tu odnož. Měl bych hned jednu mateřskou a dvě nové.
Obrázek Obrázek
Píšu to jen jako takovou zajímavost, protože ostatní balkonovky co mám, nemají takovou tendenci rozrůstat se do boků.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Hofis » 28 srp 2021, 19:22

Radku, rozmnožuju takhle normálně borůvky. Prostě tu větévku zasypu rašelinou (zahřížím), počkám rok dva, odkopnu, a mám novou rostlinu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 07 zář 2021, 19:35

Dík Hofi, vyzkouším. Ta odnož má jeden výhon zelený, letošní a další hnědý zdřevnatělý z loňska. Asi by to chtělo po oddělení ponechat jen letošní výhon a loňský odstřihnout, aby to kořenový systém po oddělení od matečné rostliny zvládnul. Taky jsi to tak redukoval? Bude to taky záviset na tom, až se do toho pustím, zda má odnož vůbec vlastní kořeny.
A jinak bych tu dal odstrašující příklad, jak to dopadne, když se pravidelně nestříhá (listopad až březen, resp. až duben). Na prvním obrázku je Nelson a na dalších třech Chandler v různých pohledech. Borůvky nevytvářejí nové samostatné výhony, ale nové přírůstky jsou jen na stávajících větvích a to čím dál výše. Větve borůvky pak nejsou vzpřímené, ale polehávají. Musím se polepšit.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Hofis » 07 zář 2021, 23:54

Radek píše:Taky jsi to tak redukoval? Bude to taky záviset na tom, až se do toho pustím, zda má odnož vůbec vlastní kořeny.

Rozhoduju se až podle toho, jaké to má kořeny. Dá se to i předem opatrně odhrábnout, abys zjistil, jestli to vůbec nějaké kořeny má, jinak to nemá cenu zatím oddělovat. Když to má relativně slušné kořeny, tak nic neredukuju, jen se starám o to, aby to mělo první rok pořád dost vody. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod VencaCzSk » 10 dub 2022, 11:17

Ahoj,

- měl bych na Vás prosím obecný dotaz, pěstuji druhým rokem kanadské borůvky (Elizabeth a Berkeley) na lodžií v květináči, první rok všechny květy oschly a vše odpadlo (v průběhu léta)
- teď jsou rostliny opět v květu (cca tři týdny zpět bylo dva týdny skoro letní počasí), teď je zas docela ošklivě (k večeru teploty kolem nuly, zataženo, prší atd.) a květy zas opadaji, tak jsem se chtěl poradit co s tím, nešla rostlina třeba příliš brzo do květů? Nemají se první květy odstranit, jako se to dělá u jiných rostlin, aby posílila, nebo tak něco?

Děkuji za rady
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků