Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 25 dub 2021, 07:01

Jo super. Diky :) to muze byt ono. Sem totiz hnojil i strikal s rozestupem 1.tydne... mam to nechat byt (opada to) nebo to mam setrit? Je to takove tuhe , jako by kristalicke
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 25 dub 2021, 09:22

Nestirej to, abys neposkodil zbytecne kuru, jde to blbe..podle myho az poradne zaprsi, zmizi to samo..

Moje skvrny :)
Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 25 dub 2021, 12:40

Jooo to je to same... nestiral sem to. Necham to oprset
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 20 kvě 2021, 18:48

Vzhledem k deštivému vlhkému počasí se na mých borůvkách už začalo objevovat houbové napadení listů..máte to taky někdo na borůvkách? Zkoušela jsem to postříkat bio fungicidem, ale ten nezabral..plíseň postupuje vesele dál..pomohl až Champion 50 wg..po něm ta plíseň už nepostupuje..jen je těžký ho při těch permanentních deštích aplikovat..dala jsem ho 20mg na 10 l vody+pár kapek smáčedla.
Většinou se pliseň objevuje tam kde je list poškozenej nebo na kraji listu..Už je prostě hrozně vlhko :(
Je lepší tu plíseň stříknout hned v začátcích, hrozně rychle totiž postupuje..

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Hofis » 21 kvě 2021, 12:04

Ano, objevila se mi houbová choroba na výsadbě v Praze zatím na všech 3 odrůdách, co mají již plně vyvinuté listy.
Spartan
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 21.05.21

Chandler
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 21.05.21

Putte
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 21.05.21

Přikládám to tomu, že rostliny nejsou po podzimní výsadbě ještě zcela etablované. Třeba Goldtraube je úplně zařažená a teprve teď začala pořádně rašit. Ale chytne se. Ty rostliny jsou zatím slabší a náchylnější na choroby. A v kombinaci s tímto deštivým počasím to udělalo své. Tento rok to ale řešit nebudu, nechám to být. Výhony (dřevo) to nechytá, takže veřím, že příští rok se to už vyskytovat nebude. Jsou sazené v rašelině s borkou a mají nejlepší péči, příští rok už to budou zdravé silné rostliny.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 21 kvě 2021, 16:35

Hofis:
Snad se ti nezarazej v růstu jako mně loni..taky byly nově vysazený a taky jsem to nechala přírodě. A ony pořád seděly na místě a nerostly vůbec..pak mi u Top Hat začaly odumírat celý větvičky, tak mi došlo, že bych je měla něčím postříkat..po aplikaci fungicidu se z toho chvili dostávaly, ale pak to bylo o dost lepší..teď jsou zatím v pohodě a jsou bohužel znovu opět postříkaný, protože nechci opakovat loňský rok :| ..Tak ti držím palce, ať to zvládnou i bez postřiku..ale seš docela odvážnej :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Hofis » 21 kvě 2021, 16:56

Petra75 píše:Tak ti držím palce, ať to zvládnou i bez postřiku..ale seš docela odvážnej :D

Díky! Už mám něco za sebou a hlavně dost už opravdu velkých rostlin ve VDF, které možná nebudou úplně zdravé pod drobnohledem, ale pěkně rostou a bohatě plodí, a můj způsob péče evidentně funguje, takže to nemusím v té Praze zas tak moc honit. Pokud se zarazí, nic se něděje, zmohutní kořenový systém, srovná se to s tím hnojivy vyhoněným vrškem a další rok už to pojede líp. Takže dokud mi nezačnou odumírat nějak razantně nové výhony, dám té rostlině ten rok času, aby se srovnala s prostředím a v neposlední řadě určitě i sama se sebou. Mám takovou zkušenost i u ostatních rostlin, že jakmile se pořádně chytí, většina problémů odezní. Takže první rok vždycky beru jako takový rok hájení... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Argout » 28 kvě 2021, 08:24

U letos vysazeného Chandlera začaly vadnout vrcholky větviček, jedna už je zvadlá celá, na jedné větvičce je velký černý flek. Našla jsem, že by to mohla být zhruba jedna ze dvou houbových chorob. Stačí ostříhat a postříkat, nebo mám raději vyhodit celou rostlinu?
Ostatních asi 9 borůvek ve stejné řadě, se stejnými podmínkami, je v pohodě (6 loňská, 3 letošní výsadba).
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Hofis » 28 kvě 2021, 11:01

Zkusil bych to nejdřív seříznout na zdravé dřevo a to napadené okamžitě spálit, co to udělá. Vyhodit to pak můžeš vždycky.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Argout » 28 kvě 2021, 11:21

Děkuji, seříznuto S12
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod jurajJ55 » 28 kvě 2021, 22:26

Argout píše:U letos vysazeného Chandlera začaly vadnout vrcholky větviček, jedna už je zvadlá celá, na jedné větvičce je velký černý flek. Našla jsem, že by to mohla být zhruba jedna ze dvou houbových chorob. Stačí ostříhat a postříkat, nebo mám raději vyhodit celou rostlinu?
Ostatních asi 9 borůvek ve stejné řadě, se stejnými podmínkami, je v pohodě (6 loňská, 3 letošní výsadba).


Aký postrek použijete? Tiež mám rovnaky problem
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 29 kvě 2021, 23:27

Me takhle sesycha kazdy 2ker. Jen to odstihnu na zdravem dreve a jede se dal... letos sem strikal championem... a jeste mam nejaky jiny ale nejak sem to zmeskal, nektere kere o
Uz mam odkvetle takze uz radeji strikal nebudu
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 31 kvě 2021, 18:22

Obrázek

Obrázek

Asi mi ty boruvky proste nejsou souzeny...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 31 kvě 2021, 20:19

Jéé ty jsou pěkný :D
Myslíš ten malej flíček? To ani nemusíš řešit..já mám teď fleky na většině borůvek..radši se koukám jen na ty hezčí, aby mě to tak nevadilo..prolítla tudy nějaká houba a napadla vsechno, borůvky, růže, jahody, třešně atd..to oteplení a žádnej déšť přes den teď hodně všemu pomáhá, tak snad to bude už jen lepší.. S14
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 31 kvě 2021, 20:48

Petro malej asi 2cm flicek cerne barvy kolem dokola cele vetve ...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků