Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 24 čer 2020, 17:05

Pokud je perlit již expandovaný (jiný ani pro běžné použití neseženeš), tak jen nasaje vodu, ale objem už dál nezvětšuje - to by mi květináče po každém zalití explodovaly :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Hofis » 24 čer 2020, 17:09

Jj, pohledal jsem to a potvrzuji, že jsem si to spletl s Vermikulitem. ten skutečně bobtná. Takže omluva! :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 24 čer 2020, 18:27

Hm takze vazne nejaka vajicka ... protoze perlit co sem daval mel tak 5mm +- ...

Tak dnes sem uz presadil northcountry,toro,chandlera,northland a zkousel sem jak sem tu cetl ,,potopit do vody,, z chandleru a northlandu vyplavalo par malich bilich cca 1-2 mm velkych fujtajblu vypadalo to jako cervy krizeny ze stonozkou a par 3mm brouku pobobnych berusce jen byli leskle cerny
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 25 čer 2020, 19:40

Tak posledni dotaz. Snazim se je zachranit ale na nekterych mam ,,pochybne utvary,, tak nevim jestli ma smysl zachranovat , nebo serezat na parez , nebo uplne zlikvidovat...

1. Bridgite (zcervenatele veteve)
Obrázek

2. Reka (behem dne zfialoveli VSECHNY plody uvnitr je slaba slupka plisne)
Obrázek

Obrázek

3. Hanah - extreme drevnata (kura se odlupuje)
Obrázek

4. Blue gold (do hladka se odlupujici kura 4lety ker)
Obrázek


Obrázek

5.chanticleer (nacervenale vzhledove plesnive)
Obrázek

Co s nima ?

A mam tu 3 jeste ktera maji na vetvich cervene tupky (dost podobne listove rzy, jen nevim aby se tupky pak nespojili a nevznikl nejaky vetsi problem,,,
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod zolo49 » 25 čer 2020, 20:00

zdravím.... tie zcervenale vetve sú len znakom vyzrievania dreva, mam to bežné na borovkach.... aj tá odlupujuca sa kôra je v poriadku, mojim krikom sa darí aj napriek tomu dobre...
jediný problém vidím to fialovenie plodov... pravdepodobne asi ta pleseň, v tejto sezóne sa to objavuje aj na mojich borovkach.... otrhaj tie plody ale nechaj zopár ci dozreju alebo samé odpadnú....

ostatné príznaky co si popisoval by som nechal tak....
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 25 čer 2020, 20:09

Prave na te rece se objevil jako prvni problem s plody. Takovou barvu maji uplne vsechny plody ... a prave bridgite a bluegold sou obe 4lete a kazda ma jinou ,,strukturu,, jedna cervene pruhy 2 vzhledove seschla.
A na te chanticleer si myslim ze to je nejaka choroba. Ze sem to v nejakem odkazu uz videl. ...
https://fieldguide.bcblueberry.com/godronia-canker/ toto je dost podobne

Tady pridam jeste - vypada to jako listo rez, takove kropenate ...
Obrázek

Momentalne sem presadil duke,chandler,northland,nortcountry,toro,bluejay na nove misto (samozdrejme sem odstranil vse pochybne a dal novou zeminu)

Nez presadim dalsi tak bych chtel mit jistotu ze tam nepresadim nejaky vadny kus ltery by mi dal siril problemy
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod zolo49 » 25 čer 2020, 20:31

myslím ze ten problém s plodmi s tou kôrou nesúvisí.... plody napadla pleseň... a zvraskavena, miestami odlupujuca sa kôra je len podľa mňa prejav starnutia vetiev, hlavne u chandlera bežná vec... majú to aj moje kanadky a sú obsypane plodmi....

keď je už konár veľmi starý, alebo nebude mať dobrú úrodu tak ho cely vycvaknem az pri zemi.... nahradia ho nové mladé....

tie male bodky neviem co presne je... ale na tom linku co si dal to určite nie je to iste...
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 25 čer 2020, 20:46

Ten link patril k te chanticleer. Obrazek č.5
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 25 čer 2020, 21:42

Johny, nafotím svoje odpovídající borůvky, ať máš srovnání. U některých Tvých borůvek se mi zdá, že tam nějak je málo listů. U mne začínající červenání plodů je předstupeň pred zmodráním. Zatím tu dám živořící North Sky a North Country. Obě měly aspoň po 1000 květech a teď na nich bude sotva tak po 20-ti borůvkách. Asi nebyly na balkoně dostatečně opyleny a navíc je napadly puklice. Takže ty si na zahradu nepřidám. První dvě fotky jsou z 7.6., ta třetí z dneška.
Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 25 čer 2020, 21:52

No listu maji mene... ale treba chandler na jare nemel zadne skoro. Mozna tim ze sou vetsina mene nez rok od presazeni mozna ze nejakou tou chorobou, mozna spatne stanoviste
... kdo vi. Proto sem zvolil zmenu stanoviste a celkovou revitalizaci. Pred chvili sem reku sestrihal skoro na parez. Mela tam nejake strupy na vetvich a celkove vypadala desne nezdrave. A z duka celou vetev protpze na ni byl cerveny vzhledove jako namokvali flek.

Jinak mi jde ciste jen o to jestli jsou v poradku. Kdyz je porovnam streba se spartanem tak sou bidny... chtel bych jich aspon 15 zachranit.

Jo a kdyz se podivas na detail te reky tak je tam rozstrizeny plod a je v nem prouzek plisne. Udelal sem to same na dalsich 3 a to same. Ono to neni ani tak cervenani jako spise fialoveni.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 26 čer 2020, 17:45

Tak ... poslusne hlasim ze ukoncuji boruvkovou sezonu.
Behem noci a poledne se mi udelalo na dalsich 8 kerech to co na te rece... snad aspon ten meader vydrzi :(
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 26 čer 2020, 19:42

Johny, jak jsem slíbil, udělal jsem pár fotek ať máš srovnání.
1. Brigitta - 80cm, 6-letá. Málo roste, borůvek má jen pár, zato listů habaděj. Snad nasušit na čaj.
2. Reka - 140cm, 5-letá, plody hodně sladké
Obrázek Obrázek
3. Bluegold - 90cm, 5-letá, plody kyselé
4. Chanticleer - 102cm, plody hodně sladké
5. Hanahś choice - 115cm, plody hodně sladké
Obrázek Obrázek Obrázek
Není to žádná sláva, žádné 2m, ale mi to stačí. Větvičky jsou taky zbarveny do hnědo-červené barvy, ale zatím mne nenapadlo sledovat barvu větví, pokud borůvka vypadá jakž takž zdravě, natož abych ji ufiknul u země.
Taky k tomu ale budu muset přistoupit. Tak třeba Chippewa má letos celkem málo listů, alo dost hodně plodů, které jsou zatím drobnější. Kdoví, jak to utáhne.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 26 čer 2020, 21:04

No Radku ... ja to taky driv nesledoval a rikal sem si kdyz rostou je to dobre... ale pak kdyz ti plesnivi 90% plodu na 18keru z 20 (dalsi 4 nemaji jestle plody) tak clovek hleda pricinu. Beze srandy sem vyhodil 1/4 40l kyble plodu. A ted mam v kybl opet plny ale i z vetvema... a uplne u zeme to nebylo nechal sem tam cca 15cm.
Dnes sem to same co bylo na rece nasel na duke 2 kere , chandler,toro,northland,nordcountry,hanah choice a chanticleer paradoxne tuty byli nejblize u te reky. Predpokladam ze behem par dnu to bude i na ostanich ...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 26 čer 2020, 21:38

Johny, to je až k neuvěření. Taková pohroma u borůvek, které dosud neměly větší problémy. Vím však, že u okurek a rajčat nebyl kdysi problém s plísní skoro do konce září. Dnes však bez postřiku nevypěstuješ nic.
Loni jsi problém u borůvek ještě nepozoroval? A nejdříve to začalo u Reky?
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 26 čer 2020, 22:06

Presne tak, ale loni sem zacinal teprve takze uroda mala letos to vypadalo i na 3-4 l u bluegoldu ,bridgity , o neco min chandler,duke, spartan, a ostatni okolo 1-2l ... u reky to zacalo pak chandler,bluegold,bridgite .... a pak vsechny ostatni
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků