Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 27 čer 2020, 10:09

Nejsem sice virolog,biolog ani imunolog ... ale bude opravdu spis nejaka choroba. U reky ktera mela 20plodu to pochopim ale u chandlera ktery mel +- 100 (spis i vic ) aby byli plisni napadeny UPLNE vsechny plody ni prijde dosti nerealne...
A u duke je to to same. Ten mel taky hodne plodu a taky uplne vsechny. Navic jinde nez na plodech zadny evidentni problem neni.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 27 čer 2020, 11:54

Johny a jak Ti připadají tyto borůvky. To budou buď Duke nebo Spartan, co jsem od mamky z balkonu poslal neteři na jižní Moravu. Jsou 5-leté a pořád je mají jen ve 20l vědru, postavěném na nádobě s vodou. Podle mne jsou načervenalé borůvky nedozralé, ale ne plesnivé.
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 27 čer 2020, 12:02

Velikosti bych rekl duke. A tyto vypadaji v poradku. Hlavne ty mohe sou vyslovene cervenoruzove a pri rozstrizeni je uvnitr opravdu plisen.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 28 čer 2020, 19:54

Johny, na 1. a 3. fotce jsou borůvky s nezdravě vypadajícím flekem, ty asi nebudou dobré, na 2. fotce je ta tzv. "mumie". Na 4. fotce jsou borůvky, které začínají teprve růžovět. To by mělo být normální. Tak snad takové jsi nelikvidoval.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 17 črc 2020, 22:20

Ahoj vsem, chci take prispet svym poznatkem ohledne teto choroby plodu boruvek..Mne se presne to same take objevilo na plodech a musim rict, ze jsem z toho byla dost na mrtvici, kdyz mi ty plody behem jednoho dne takhle zmodraly a uvnitr byly plesnive..delala mi to hlavne odruda Bluegold, ze ktere mi zustala tak asi tretina plodu, ktere ted zraji a vse se jiz tvari v pohode..ale 3/4 urody je fuc..pak se mi to objevilo jeste na odrude Herbert, Bluecrop a Patriot..ale uz ne v takove mire, jen sem tam nejake plody..na zahranicnich webech jsem se dozvedela, ze se jedna o antraknozu plodu boruvek a ze k tomu hlavne inklinovala prave odruda Bluegold..nejaky velkopestitel boruvek v Rusku si na to dost stezoval, ze to musi vse postrikat, jinak ze ma po urode..pry je to tim chladnym a destivym jarem..takze rostliny by to nemelo ovlivnit, jen tu urodu..takze lituji Johnyho, jestli kvuli tomuhle, snad prechodnemu problemu, zlikvidoval par keru boruvek..moje boruvky se zatim tvari normalne, plisen se jiz zastavila a odtuda bluegold je stejne pro mne takova dlouho kyselkava, ze to letos u ni s tou slabsi urodou preziju..loni mela toho vic, tak letos holt skoro nic S13
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Stanley_51 » 18 črc 2020, 10:37

Petra75 píše:Ahoj vsem,

Ahoj, vítám tě na kiwiforu E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 19 črc 2020, 11:37

Koupila jsem na jare ze zoufalstvi 2 male boruvky odrudy Nelson a Hannahs choice, netroufam si rict jestli jednolete nebo dvoulete..mely 1-2 slahounky a staly 55 Kc, takze pidizvici..mam je v kvetinacich..ze zacatku rostly normalne a ted se to nejak zhorsuje..v Nelsonovi se mi usidlili v kvetinaci mravenci, tak jsem ji vytahla a ty mrchy uplne pod korenama a vsude vajicka, koreny byly ve stejnem stavu, jako pred vysadbou..presadila jsem ji do uplne noveho substratu..moc se ji to nelibilo a zacla zloutnout..ta druha, Hannah choice, ta vypada lip, ale nektere listy jsou do pulky suche...Vim ze by se nemely hnojit, ale protoze byla takova bleda, tak jsrm jim tam splichla polovicni davku okyselovace a pak za mesic i kristalonu..Ptam se, jak se starat o jednoletky nebo dvouletky, aby mi prezily..nerada bych zrovna o tyhle odrudy prisla..nemuzu je jinak sehnat ve starsim provedeni..a docetla jsem se, ze prave male boruvky jsou na vsecko hrozne citlive..starsi rostliny vic tzv. odpusti..jinak mam jeste stejne starou Reku a ta je vitalni uplne jinak..krasne roste a nema vubec zadnej problem..bezproblemova, stejne podminky jako tyhle dve sazenicky.Je treba se neceho vyvarovat, aby mi neodesly? Treba jsou citlivejsi nez ta Reka..az prijdu na to, jak se sem davaj fotky, tak poslu
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 19 črc 2020, 13:24

Petro zkusenosti se ziskavaji problemama... plisem sem zastavil postrikem (i kdyz me od toho lidi odrazovali) a zachranilo mi to 20%urody. Mravencu se zbavis nejlepe necim co jim vadi cichove. Cetl sem ze hrebicek ale lepsi si overit. Pece o 2lete delam stejne jako o starsi. Na to hnojeni opatrne... hlavne pres den. Poskozene listy odstranuj jen v pripade ze poskozeni bude vetsi nez 1/3 listu nebo bude vypadat vazne nemocne. Jinak pri presazovani muzes klidne koreny s rostlinou namocit do vody (hodku,2,3 ...) mravenci a obdobny bordel pak radi opustej koreny tve boruvky.

Z mladsich nez 3letych odstranuj kvety ... misto 5 boruvek na keri zesilis rust kere
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 19 črc 2020, 15:15

Johny muzes mi poradit cim strikas proti te plisni? Nemuzu se dopatrat postriku proti houbovym chorobam na boruvky..velkopestitele doporucuji na jare vzdycky preventivne striknout proti plisnim..letos vzhledem k pocasi, ty plisne dost radej..
A potom mi porad dokola zasychaji konce na novych pritustcich a kroutej se listy..zalevam myslim dost, tak tim to snad nebude..oni jako pak znovu ty listky zase vyrazej z boku ale rust se na chvili zastavi. Potrebuju to vychytat nejak co delam blbe..mas pravdu, ze chybama se clovek uci, ale je mozne jim i predchazet, kdyz ma clovek ty spravny informace..kazdej rika a pise neco jinyho a taky kazdej pestuje v jinych podminkach..takze uvidim no, treba se mi podari ty prcky nejak vypestovat..Posilam foto Nelsona, Hannah choice( teda doufam, cedulky mohl nekdo vymenit, byly tam volne zapichnute) a pro porovnani Reku, vsechno stejne stare sazenice myslim..
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 19 črc 2020, 15:20

Tydy jsou ty kroutivy listy a zasychajici..
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 19 črc 2020, 16:10

Listy bych rekl ze sou ok,aspon ty ,,pokroucene a okousane,, to dela hmyz.

Kazdopadne ... podmysky pryc! To dela dost problem. Boruvky nesmi stat ve vode, prptoze jim pak uhnivaji koreny,dale bych dal vetsi truhliky aspon 20l nejlepe jeste vetsi nebo rovnou do zeme aby se nepresazovali kazdy rok...

S mulcovanim moc zkusenosti nemam ale daval sem mulc z borove kury, tuta cervena nevim z ceho je. Vypada sice hezky ale ... aby to nehybalo s PH..

Postrik sem mel nejaky obyc ,,stop plisni,, kazdopadne na pristi rok mam ,,chytrou houbu,, coz je bio postrik a pozira to plisne. U tech postriku je nejhorsi davkovani protoze nikde nenajdes redeni pro boruvky.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 19 črc 2020, 16:44

Ja mam ty podmisky jako ochranu proti mravencum, stejne mi ale do te jedne vlezli..mam tyhle maly boruvky zatim v kvetinacich nez poporostou, pristi rok pujdou urcite do zeme, v kvetinacich necham jen ty vylozene kvetinacovy Top hat, Brazelberry Peach Sorbet, mozna vyndam ze zeme Horgblue Petite, ta mi zabira misto na to jak ma maly plody a pak ty co se budou zotavovat..nejsem uplnej fanda kvetinacu, vzhledem k prehrivani korenovyho systemu a taky do nich leze vic potvor..ale treba jim prijdu na chut :) taky uvidim jestli vubec prezijou, s malejma sazenicema nemam zkusenosti, tak me lakalo si ty 4 co mam, zkusit..zbytek jsou starsi, min. 3 lete boruvky. Ta mulcovaci kura je opravdu borova, na fotce vypada jako pribarvena. Taky bych radeji zvolila jinej druh mulce, nebo nejlepe borovou, ale melci..ta co mam je nejmensi co se da tady sehnat.
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 19 črc 2020, 18:29

Ja misto mulce zkusim netkanou...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Hofis » 19 črc 2020, 20:20

Petzra75: Nech tam tu kůru, postupně se rozpadne a bude působit jako hnojivo. Borůvky jsou spojené s borovicemi, i v lese najdeš nejlepší a největší rostliny pod borovicemi. Vytváří pro ně ideální podmínky i pH. Myslím, že ti to dělají proto, že jsou ty květináče celkem malé, je tedy problematické zajistit jim v takto malých květináčích stabilní podmínky. JohnyF má pravdu, potřebují co nejrychleji do země, určitě ještě tenhle rok, alespoň už budou příští jaro pěkně zakořeněné a pojedou. Trápit je v tom květináči a čekat s vysazením na další rok není úplně dobrý nápad.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 20 črc 2020, 10:33

Hofis píše:Petzra75: Nech tam tu kůru, postupně se rozpadne a bude působit jako hnojivo. Borůvky jsou spojené s borovicemi, i v lese najdeš nejlepší a největší rostliny pod borovicemi. Vytváří pro ně ideální podmínky i pH. Myslím, že ti to dělají proto, že jsou ty květináče celkem malé, je tedy problematické zajistit jim v takto malých květináčích stabilní podmínky. JohnyF má pravdu, potřebují co nejrychleji do země, určitě ještě tenhle rok, alespoň už budou příští jaro pěkně zakořeněné a pojedou. Trápit je v tom květináči a čekat s vysazením na další rok není úplně dobrý nápad.


Diky za radu :wink: Tu borovou kuru mam zatim u vsech boruvek, prave kvuli tomu ph..jen je to celkem draha zalezitost, kdyz ma clovek asi keriku boruvek :D jsem se nejak s tim mnozstvim rozsoupla, ale jak jsem procitala zdejsi forum, pestovani boruvek, pokud tomu clovek propadne jako ja, na to uz je asi diagnoza :lol: uvidim jake budou uspechy ve zdejsim horkem klima az na letosni rok..Taky nevim, jestli vyssi vrstva borove kury nebrani rustu novych vyhonu od spoda..Herbert je teda vyhani uplne od stredu i pres tu kuru, jine boruvky spis vyhaneji vyhony odspodu z tech silnejsich vyhonu.Nevim jestli ma ten vyhon silu prorazit tu vrstvu tvrde kury.
S tim sazenim do zeme mas pravdu, Reka ma ten kvetinac urcite maly a ty 2 asi taky..U toho Nelsona pockam jestli prestane zloutnout..koreny ma minimalni, tak chci mit jistotu, ze nebudu kopat tu diru zbytecne..dala jsem ho do vetsiho stinu,aby se zotavil..vymyslim kam je umistim a urcite budu sazet..vim ze ty kvetinace jsou jen docasny bydliste nez naplanuju kam to dat a nakoupim tunu raseliny S8 S6
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků