Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 14 čer 2023, 16:46

2 až 3 keře, co jsou v nejhorším stavu, bych se nebál vykopat a pořádně prohlédnout kořeny. Ty jsou stejně na odpis.
Jestli tam máš 1/2 rašeliny, tak by to mohlo mít kyselost dostatečnou, záleží co to bylo za kompost. Je ta výsadbová jáma nějak oddělená od okolní zeminy?
PH se dá změřit, v nejhorším případě obyčejným lakmusákem, ale výluh by se měl předtím nechat třeba den odstát.
Na ty, které mají hodně listů, ale nažloutlých, bych zkusil nějaké listové hnojivo se železem. Síran klidně zopakovat.
Kdyby se to nelepšilo, tak asi vyndat ze země, hodně zakrátit a dočasně přemístit do kontejneru s čistou rašelinou + hnojivo pro kyselinomilné. A pozorovat jestli to pomůže.
Ty hnědé zaschlé výhony určitě vystříhat a zlikvidovat - houbové choroby jsou poslední roky na kanadkách velmi agresivní a rády se šíří.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4084
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Franz » 14 čer 2023, 17:02

[quote="Petra75"]Ten okyselovač je zároveň i dusíkaté hnojivo. Jinak hnojit pouze hnojivama s obsahem síry, kterymi se udržuje správné PH v půdě.
Nedá mi to ale musím reagovat s octem dusík ani dusičnany nevyrobíte protože tam dusík není sice je pravda že se vytvoří octan vápenatý to ale jen na chvilku protože baktérie ho skonzumují a jste tam kde předtím já bych nejprve změřil ph substrátu a pak dle potřeby okyselovat sirovkou nebo fosforecnou spíš bych to viděl na těžkou podvýživu tak to mravně nahodit nebál bych pravidelně prijnojovat kristalonem o koncentraci 0.2 %a to každou zálivkou a I když někdo tvrdí že kristalon okyseluje tak to není pravda je sice speciální ale s tím se dá na podzim a pokud někdo chce používat chelatové železo tak jedině na list neb problém je s příjmem přes kořeny
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 14 čer 2023, 20:02

*
Naposledy upravil Petra75 dne 24 čer 2023, 18:30, celkově upraveno 1
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petr z H. » 14 čer 2023, 20:03

Zkusil jsem změřit pH, ale mám rozsah lakmusu jen od 5 výš. Po hodině odstátí v destilace to ukazuje nejnižší barvu, tedy 5.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Franz » 15 čer 2023, 09:20

Tak ph máš v pohodě a nabízejí se dvě možnosti buď a to v tom lepším případě jen těžká podvýživa nebo ti něco sežralo kořeny jak píše Michal u mě to byly hryzci a hraboši až jsem to dal do nádoby tak rostou jak rakety
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petr z H. » 15 čer 2023, 09:33

Ty nejhorší zkusím úplně vytáhnout a prohlídnout, ale sežrání kořenů je velmi nepravděpodobné. Spíš to tipuji na tu podvýživu. Tedy nejlépe cca každý týden pohnojit krystalonem o koncentraci 0.2 %? Jakým množstvím k 1 rostlině?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 15 čer 2023, 18:35

Na obalu Kristalonu, pokud se nepletu, se doporučuje dávka hnojiva, 2 odměrky 10ml na 10l vody (použita odpadní voda vzniklá při filtraci vody). Já dával raději 6l na jednu odměrku a zhruba 1x za 14 dní na jednu borůvku těch 6l. Používal jsem to na balkoně u mamky. Tři nádoby s borůvkami stály na jedné společné nádobě, odkud si dosávaly přebytek vody. Hnojivo nepřišlo nazmar. Venku se hodně hnojiva ztratí v zemi. Nebál bych se proto dát 2 odměrný na 12l.
Na balkoně v 20l nádobě (maltovníku) narostl Bluecrop za rok na 1,7m z 1,05m. Dařilo se mu dobře.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Rpavel » 20 čer 2023, 22:18

Tak jsem si myslel, že mě ukusuje listy borůvek lakonosec, jehož larvy mě zničili 3 loňské borůvky... a k mému překvapení jsem načapal následujícího brouka:
Obrázek

Nevíte co je to za potvoru a jak moc je nebezpečná? Současně je možné, že tam bude i ten dospělec lakonosce, těch pokousaných listů mám čím dál víc...
Rpavel
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 04 čer 2023, 20:18

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Rpavel » 20 čer 2023, 22:27

Google vyhledávač podle obrázku mě dal rychlou odpověď, je to Vrbař uhlazený, z čeledě mandelinkovitých.
Ale moc informací o něm není.
Rpavel
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 04 čer 2023, 20:18

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod nene » 20 čer 2023, 23:06

Tuhle potvůrku máme na borůvkách na jihu každý rok - je to vždycky jen dočasný výskyt, do týdne je většinou od něho pokoj a i když jich tu máme kolem stovky, tak moc škody nenadělají. Vrby asi přece jenom radši. Nicméně zmenšujeme jeho počty co to dá (sbíráme a likvidujeme).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petr z H. » 26 čer 2023, 21:06

Takže žena mi změřila pH v laboratoři, jeho hodnota je 4.0 ! Vím, že ideální je 4.5 - 5.5, ale snad ty 4 nejsou zásadní problém. Hnojím tedy Kristalonem, v příští dávce zkusím přidat ještě mikroprvky a bor. Snad to pomůže ...
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 18 črc 2023, 18:20

Obrázek
Zdravim , nevite nekdo co to muze byt ? Objevilo se to pred 5 dny , jako slabe zlute jako spalene slunickem. Rychle se to siri po celem keri a vysledek je videt.
Plody rychle vysychaji a obavam se nejake antraknozy nebo tak neco. Nevim jestli nechat nebo radeji vyhodit.
Jedna se o odrudy duke 6 a 5 lete a 5 lety spartan.
Dekuji za radu.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Lenkalor » 18 črc 2023, 21:04

Nezaléval jsi, když svítilo slunce? Jestli to není jenom spálené.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 18 črc 2023, 21:19

Prave ze ne. Paradoxne jsem zaleval vetsinou okolo 9 vecer. Vcerejsi sklizen uz zmokvala a jsou jak voda.
Takze asi opravdu antraknoza. A vypada to ze po celem keri.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 18 črc 2023, 22:11

Lenkalor píše:Nezaléval jsi, když svítilo slunce? Jestli to není jenom spálené.


Nevím kde se tato fáma o nebezpečí zalévání, když svítí slunce, vzala. Všechny rostliny včetně stovek kontejnerovek klidně kropím i v pravé poledne a nikdy se mi nestalo, že bych něco spálil.
Kanadky teda spíše vlažnější dešťovkou, protože ta je v sudech, ale taky by jim to neublížilo.
To na fotce je typická houbovka - odstřihnout celý výhon až do zdravého a zlikvidovat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4084
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků