Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 22 črc 2020, 05:26

Problem petro je v tom ze kdo neni opravdu extreme zabehli tak sotva pozna rozdil mezi nekteryma odrudama. A na to oni spolehaji. Jedine kde se asi da spolehnout na puvod rostlin sou soukromnoci co si jedou ,,svoje,, xxlet treba boruvky.cz ale tuty ,,veĺkoobchody,, se vsim moznym ? Ty to maji na salamu...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 22 črc 2020, 16:38

Johny ja nejsem zadnej expert, vim, ze 1 druh boruvky muze vypadat i chutnat u kazdyho jinak..vim, ze ve velkoobchodech se obcas stavaji zameny tim, ze se prehazujou cedulky atd..takze i vice zbehly pestitel se pak muze seknout a vyroste mu neco jinyho..zrovna ten Patriot je boruvka, ktera se da zamenit za spoustu jinych druhu, to je fakt..takovyho Chandlera nebo Brigittu nebo Sunshine blue i Herberta si clovek nesplete..Ale kdyz uz to ma ceduli prilepenou skoro ke kvetinaci, jeste stitek na kvetinaci a zrovna jim dodali zbozi s tim, ze se v tom nikdo nehrabal a taky drahej dovoz, tak nepredpokladam nakou zamenu..Ja na tyhle odrude bazirovala ze svych nostalgickych duvodu, byla to moje prvni boruvka, kterou jsem teda uz kdysi umorila..a tenkrat mi moc chutnala a hlavne jsrm vsude cetla, ze je to mensi boruvka do 1 m. Tak jsem si ji vytipovala na urcite misto v zahrade a shanela ji 3 roky..takze kdyz se pak objevila v tom Bauhausu i za tu predrazenou cenu, jsem ji vzala..proste pro mne to byl a je sberatelskej kousek..Dokud mi Palino nerozhodil sandal, ze to vlastne neni Patriot :D A taky dokud jsem nezjistila podle youtube, ze to bude vlastne boruvka velikosti skoro 2 m..Takze real je takovej, ze ji musim presadit a za 2 roky se z toho mozna vyklube velkej Patriot nebo neco jinyho, jak pisete a nebo me Nene uklidnil, ze ma stejnyho Patriota jako ja a holt pro mne to bude velkej Patriot no..na nic jinyho mi to zatim nesedi..uvidime :wink: snad ty bobule povyrostou az ten kerik zesili.. S12 :shock:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 22 črc 2020, 18:28

Tak Brigittu je možné opravdu snadno odlišit od ostatních. Má takové zvláštní žilkování na listech a na omak má takové drsné listy. U mne však zatím žádnou velkou výhrou není. Teď na jaře má 6 let a má poprvé plody. Taky neroste nijak divoce, má ted jen 100cm. Plodů má však tak do 20-ti. Nebudu ji ani zakrývat proti ptákům. Má s ní někdo lepší zkušenosti?
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod nene » 22 črc 2020, 20:41

Brigittu máme dvakrát na jihu a rostla a plodila pěkně, pak jednou jedna přeschla a dva roky trvalo než se zbrchala. Výška kolem metru a půl. Ale velmi špatně chodí na podzim spát, myslím že by stačila zlá zima a úroda nebude.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 22 črc 2020, 22:49

Osobni zkusenost nemam, ale mam ji letos koupenou, asi 3 letou a zatim je v kvetinaci..mela 4 plody, po zmodrani hned sezobli potvory ptaci..
Pry plati vseobecne pravidlo, kdyz boruvka neplodi, tak v obdobi, kdy si rostlina vytvari kvetni pupeny, myslim ze je to zrovna v cervenci, tak by se mela hodne zalevat a taky bych ji necim pohnojila..nejakou organikou, treba hostickejma granulema na boruvky..snad nemas nakej problem s kyselosti substratu, ale listy vypadaji v pohode..mne boruvky zacly rust az po vydatnejsi zalivce..jak jsem zalejvala jen aby se nereklo, tak nerostly..takze zkus zvysit tenhle mesic zalivku a pohnoj to..pak uz nehnoj, jen tim draslikem, jak se doporucuje..
Urcite timhle postupem nic nezkazis :D
Snad ji nemas ve stinu :o Tam by asi moc neplodila..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod palino79 » 22 črc 2020, 23:14

Brigitta je u mňa plodí slušne každoročne. No chuťovo nepatrí medzi moje obľúbené. Je skôr sladkokyslá, kyslejšia ako ostatné odrody.

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 23 črc 2020, 06:38

Pokud bridgitu co mam je bridgita tak me plodi uz od 3 roku celkem slusne ... a chutove taky neni uplne spatna. Letos z ni bude prd kuli te plisni ale jinak by mela cca 3kg plodu.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 23 črc 2020, 10:21

Díky za reakce. Brigitta je navíc, jak psali kdysi na.boruvky.com (teď prodávají jen velkoodběratelům), borůvka vhodná pro jižnější polohy. Takže se asi vzpamatovává z šoku, kam se to dostala. Navíc je u plotu sice na jižní straně, ale za plotem má soused nasazeny břízy v rozestupu 1 metru, takže má smůlu. Díky břízám to nebude středně pozdní borůvka, ale pozdní. Do listopadu snad stihne dozrát. Možná trumfne i Powder blue.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 23 črc 2020, 11:55

No tak to vidis, mas ji zasazenou ve stinu briz..a zrovna Brigitta byla specielne vyslechtena myslim v Australii, aby snasela 40st vedra..proto jsem si ji i koupila..do dnesniho roku jsem mela naczahrade tropy, takze zvazuju pestovani bananu, fiku a nakou palmu mozna zasadim :lol:
Tak vymysli slunecnou polohu a uvidis ze zaplodi..jak ji nezmenis tuhle podminku, tak podle myho to bude porad naprd..a pokud zaplodi, tak bude asi kyselkava..ja jsem sama zvedava, jak v mem horkem klima pojede..u mne bude na slunci skoro celej den, tak uvidime jestli bude plodit a jaka bude chut
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod palino79 » 23 črc 2020, 22:46

palino79 píše:Brigitta je u mňa plodí slušne každoročne. No chuťovo nepatrí medzi moje obľúbené. Je skôr sladkokyslá, kyslejšia ako ostatné odrody.

Obrázek


Pre tento rok odvolávam čo som o Brigitte povedal. Dnes som zobol zopár dozrievajúcich bobúľ a musím povedať že tento rok patrí medzi najchutnejšie. Zdá sa že jej vyhovuje čo sa chuti týka chladnejšie leto. Taký Blueray čo bol u mna v 2018 najchutnejší tento rok nič moc.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 26 črc 2020, 13:43

Johny, jukni na myho Chandlera :D
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 26 črc 2020, 14:00

Ano to je pravda , ale me nejde o barvy ale o ty plody... dokud sou naznaky na listech nebo vetvich je to pouze upozorneni,ale pokud jde problem do plodu tak muze jit o chorobu ktera kdyz se rozmnozi zabije celi ker.. skoda ze sem ty 2 trsy vyhodil ale ty uz zacinali naznacovat zrani a byli uplne kropenate, to na te fotce je nic proti tamtem a uz je to navic 2rokem... spise ji sestriham a uvidim dalsi rok. A vymena bude stanoviste. Tady ji to evidentne neprospiva. To same sem udelal predtim s northcountry a krasne se probrala. Ty cervene vetve by meli byt signalizaci vyzraleho dreva ale kdyz je to kropenate cervene tak se mi to moc nelibi, protoze to sem mel kdysi na duke a pak se to ,,spojilo,, zcernalo a prisel sem o celou kosterni vetev,protpze zevnirt asi pod tim vyschla a praskla... napriklad goldtraube 23 je taky nacervenala a plody ma vynikajici ale tam se to da spise prisoudit presazovani. Letos byla totiz 1x presazovana v zahradnictvi a 2x u me. Kazdopadne plody ma zdrave a zraje jak ma.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 26 črc 2020, 14:06

Jinak nechci ze strasit ale toto co mas na chandlerovi sem mel na plizce,ktera je uz ve vecnych lovistich.
Obrázek

Bohuzel nevim cim to bylo ale prestala nakonec rust a misto toho zacala od konecku osychat.
Vzala si ji znama ze ji zkusi vypiplat a ted v tydnu ji uz vyhodila protoze opadala a uschla ale ne suchem...

Asi bych zkontroloval PH, a koreny. Me v ni predtim rochal nejspis krtek nebo hrabos. A je mozne ze to je tim... ale nevim jiste...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 26 črc 2020, 14:56

Tak skoda ze nemuzes poslat foto tech kropenatejch plodu..bych zkoukla...ten muj Chandler je pohnojenej, okyselenej, takze v tom to nebude...a to jeste jsem ho hnojit a okyselovat urcite nemela..predtim vypadal jeste hur..vic chloroticke listy, to ted uz se trochu srovnal..a ty barevny listy, to sd takhle vybarvil prave, kdyz jsem ho prihnojila kristalonem na boruvky..takze se mu to proste nelibi to hnojeni...uz jen zalivam a dokud nezacne sam rust, tak hnojit nebudu..v substratu ma rohovinu, takze nedostatkem dusiku by trpet nemel..
Ale neco se mu udelalo na 1 vetvi, tak bud je to vyzraly drevo nebo zacinajici choroba..poslu foto
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 26 črc 2020, 15:10

Pro porovnani posilam foto jine sazenice chandlera, kouoene letos v Baumaxu..vypiplala jsem ji, mela ty listy uplne proschle a ted si myslim ze ji nic nechybi..i ty stonky vypadaji uplne v pohode...ne jako u toho chandlera zasazeneho v zemi..dokonce se tedka dal do rustu S6
Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků