Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod trampolina » 11 črc 2022, 00:33

Petra75 píše:Pokud je to zasazené v takhle kysele rašelině, tak by to mělo být v pohodě. To ph se časem zvyšuje právě zaléváním..i po dešťovce se to ph pomaleji, ale časem zvýší..jak vidím, že borůvky mají nové listy takové vybledlé s načervenalým nádechem, tak je třeba okyselovat. Teď ještě do poloviny července hnojivo může být..ten ocet funguje, dávám ho, když nemůžu zrovna hnojit..třeba od poloviny července už není dobré hnojit, tak tam naleju ten ocet..celou konev ke každé rostlině v zemi...v květináčích radši půl konve..mám to vyzkoušené, rostlinám to neublíží..a do té konve s octem jeste naleju 2 víčka tekutého železa, pokud je chloroza..hnojím kristalonem gold, pokud mají borůvky zrovna plody..pokud ne, tak kristalon na borůvky..síran dávam asi 2x jen na jaře, kdy je třeba holky nadopovat větším množstvím dusíku. Pak už dávam jen kristalon gold, kvůli těm plodům, aby bylo více draslíku v hnojivu..borůvky jsou pak sladší a chutnější..
Každý druh borůvky reaguje na výkyv ph jinak...některým zvýšení ph nevadí a některý druh na to hned zareaguje právě tou chlorozou..je třeba to hlídat a případně okyselit...radši nedoporučuji míchat hnojivo s octem. Buď hnojivo nebo samotný ocet...anebo okyselovač..ten sníží ph a zároveň je to už i hnojivo..

Díky za rady, ten draslík dodat při zrání plodů je asi chytré. Navíc pink lemonade jako jediná ještě k tomu vypadá, že ho má málo. Tak té ho dodám víc, než ostatním. Mám kristalon plod a květ, který stejně na nic nepoužívám, tak se teď aspoň využije.
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 12 črc 2022, 13:28

Pepina píše:Pozor - superfosfát obsahuje vápník, k borůvkám je kvůli tomu nepoužitelný.

Z čeho usuzuješ, že Superfosfát obsahuje vápník? Přikládám foto.
Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Pepina » 12 črc 2022, 15:24

Superfosfát:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dihydroge ... enat%C3%BD
https://cs.wikipedia.org/wiki/Superfosf%C3%A1t

Dosud jsem považovala borůvku za vápnostřežnou. Tedy, že nesnáší příměs vápenatých kationtů, byť by ve výsledku bylo pH v pořádku. Tak teď tedy nevím.
Pepina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 08 črc 2022, 17:26

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 12 črc 2022, 17:09

Vápník v takovéto formě a koncentraci skoro jistě nevadí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Pepina » 12 črc 2022, 17:38

No nevím. V sádře (CaSO4) je vázaný, ale z dihydrogenfosforečnanu vápenatého se vymývá.

Jen pro zajímavost ještě vypíchnu větu z wikipedie (superfosfát). Důvod nevím, odkaz za větou je na Vaňkovu knihu o hnojení:
Většinou se nedoporučuje používat superfosfáty tam, kde je půdní reakce menší než pH 5,5.
Pepina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 08 črc 2022, 17:26

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 12 črc 2022, 18:01

Hele já superfosfát na kanadky nepoužívám a asi bych ani nedoporučoval jeho dlouhodobější aplikaci, ale pokud někdo potřebuje rychlé doplnění fosforu, tak si dovoluju tvrdit, že ty kanadky po takovém zákroku nezdechnou z důvodu otravy vápníkem.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Stanley_51 » 12 črc 2022, 20:52

Já nějak pořád nechápu vaše problémy s borůvkama. Mám je zasazené mezi dvěma meruňkami, meruňky pravidelně vápním a borůvky rostou jako o život. Žádnou rašelinu nikdy neviděly, hnojím jednou z jara cereritem. Obalené jsou každý rok pravidelně. Asi to bude nějaký zvláštní druh. :lol:
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod trampolina » 12 črc 2022, 22:45

Stanley_51 píše:Já nějak pořád nechápu vaše problémy s borůvkama. Mám je zasazené mezi dvěma meruňkami, meruňky pravidelně vápním a borůvky rostou jako o život. Žádnou rašelinu nikdy neviděly, hnojím jednou z jara cereritem. Obalené jsou každý rok pravidelně. Asi to bude nějaký zvláštní druh. :lol:

A kde bydlíš? Asi tam máš půdu, která se jim líbí. :D
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Stanley_51 » 13 črc 2022, 08:01

trampolina píše: A kde bydlíš?

Bydliště mám v profilu a že bych měl nějakou vyjímečnou půdu na zahradě, to fakt ne. Je to běžná zahrada.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 13 črc 2022, 10:28

Asi se my začátečníci budeme muset smířit s faktem, že místní ostřílení borci holt pěstují borůvky v běžné zahradní zemině a ještě si můžou dovolit je vápnit a borůvkám se to dokonce líbí :lol:
Takže info jen pro ty ostatní, borůvky jinak ještě krásně rostou v bílé baltské rašelině a vápno bych na ně určitě nesypala.. u odrůdy Duke nebo Denise Blue by Vám tenhle postup neprošel. Duke mi po hnojivu s vápníkem spolehlivě zdechnul :wink:

Takže Stanley má zřejmě přirozeně kyselou zem a nějakou odrůdu, která je hodně nenáročná na pěstování a snese v pohodě vyšší výkyvy ph..asi je borůvka starší, proto víc snese :D :lol:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Stanley_51 » 13 črc 2022, 13:54

[quote="Petra75"] Takže Stanley má zřejmě přirozeně kyselou zem a nějakou odrůdu, která je hodně nenáročná [/quote
No kyselo na zahradě asi bude, alébrž všude, kde je trochu stínu, roste mech. Sice zahradu občas vápním, ale asi to stejně nestačí. K borůvkám tedy vápno opravdu nesypu, ale meruňky jsou metr od borůvek a okolo meruněk to povápním vždy. Odrůdy mám Goldtraube, Bluecrop, Zuckertraube a Jersey.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Stanley_51 » 13 črc 2022, 13:59

Petra75 píše:Takže Stanley má zřejmě přirozeně kyselou zem a nějakou odrůdu, která je hodně nenáročná

No kyselo na zahradě asi bude, alébrž všude, kde je trochu stínu, roste mech. Sice zahradu občas vápním, ale asi to stejně nestačí. K borůvkám tedy vápno opravdu nesypu, ale meruňky jsou metr od borůvek a okolo meruněk to povápním vždy. Odrůdy mám Goldtraube, Bluecrop, Zuckertraube a Jersey.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 15 črc 2022, 14:52

Zrovna tyhle jmenované odrůdy jsou tolerantní k různým druhům půdy..takže to by vysvětlovalo proč se jim u tebe líbí..Goldtraube mám 2 různý a ty vydržely opravdu u mně všechno..dokonce jedna rostla v zahradni zemině a přežila..po přesazení je to teda už jiný kafe s ní..teď roste v polostínu, 4 hodiny slunce denně a stejně plodí. Sice ty plody jsou menší, ale chuťově výborné..pak mám ještě Bluecroo, ten taky snese asi všecko..taky ho mám v polostínu a krásně plodí..Jersey nemám, ale ten je známej svou odolností..jestě do týhle skupinky odolných boruvek bych přihodila Reku a Hardy Blue..Reku mám, tu můžu hodně doporučit, vydrzí všechno, krásně roste a je chuťově vynikající.

Reka:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Zajdulka » 17 črc 2022, 10:06

Zdravím všechny a prosím o pomoc. Na borůvkách nám začaly hnědnout výhony, tsk se bojím, abychom o ne po letech nepřišli. Může mi, prosím, někdo poradit co by to mohlo být a co s tím? Máme asi 8 ks mix odrůd, na některých je to horší, na některých lepší. Moc děkuji všem.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Zajdulka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 16 črc 2022, 13:16

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Stanley_51 » 17 črc 2022, 11:05

Zajdulka píše:Zdravím všechny

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků