Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 26 črc 2020, 16:49

No ... takle to vypadalo na tom dukovi nez to proschlo a odpadlo ...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 26 črc 2020, 17:26

No, taky se mi to moc nepozdava prave..skoro mi to prijde jako mrtvy drevo..necham to zatim a uvidim, co se bude dit dal..kdyztak to ustrihnu..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 26 črc 2020, 17:38

Petra75 píše:No, taky se mi to moc nepozdava prave..skoro mi to prijde jako mrtvy drevo..necham to zatim a uvidim, co se bude dit dal..kdyztak to ustrihnu..

Ja mam uplbe to same na hanah ... ale vzhledem k tomu ze jinou vetev nema tsk sem to zatim nechal a cela hanah je mimo ostatni aby se to nahodou nezacalo sirit...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 26 črc 2020, 17:52

Tak posli pak foto ty Hannah..ted jsem nasla 1 video a podle toho videa je to nejaka plisen, ktera zpusobuje umirani cele vetve..tim ze to zacne takhle nenapadne prosychat...znakem jsou na tom umirajicim dreve cerny tecky a ty tam mam...to je ta houba..takze to radsi ustrihnu do zivyho ten vrsek a ten spodek uvidim...kdyz se to bude rozlejzat, ustrihnu tu vetev celou..
Az prijdu na to, jak sem dat video, tak poslu..ale je to v polstine..tam vsechny plisnove choroby a vyzivove nedostatky nebo prehnojeni krasne popisujou a vysvetlujou..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 26 črc 2020, 18:11

Lidi neblázněte, tohle je úplná borůvková hypochondrie takto zkoumat každej flíček a likvidovat kvůli němu celé rostliny. Na kanadkách, stejně jako na všem ostatním, jsou neustále přítomni různí škůdci a choroby, tomu se nevyhnete. Pokud mají keře odpovídající péči, tak se s tím většinou nějak poperou.
Na posledních asi 20ti fotkách, co jste sem našupali, nevidím nic podezřelého, maximálně drobnou chlorózu či popálení od slunka.
Houby/plísně jsou všudypřítomné, na oslabené rostlině se prostě vyřádí, jsou ale i na těch zdravých, spóry zůstávají v okolní půdě, na spadaných listech, ve staré kůře, prostě všude. Není způsob jak se jich kompletně zbavit, zbývá jedině kontrolovat, sem tam odstřihnout nezdravý výhon a pak po sezóně omladit a ošetřit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod palino79 » 26 črc 2020, 20:52

moonvil píše:Lidi neblázněte, tohle je úplná borůvková hypochondrie takto zkoumat každej flíček a likvidovat kvůli němu celé rostliny. Na kanadkách, stejně jako na všem ostatním, jsou neustále přítomni různí škůdci a choroby, tomu se nevyhnete. Pokud mají keře odpovídající péči, tak se s tím většinou nějak poperou.
Na posledních asi 20ti fotkách, co jste sem našupali, nevidím nic podezřelého, maximálně drobnou chlorózu či popálení od slunka.
Houby/plísně jsou všudypřítomné, na oslabené rostlině se prostě vyřádí, jsou ale i na těch zdravých, spóry zůstávají v okolní půdě, na spadaných listech, ve staré kůře, prostě všude. Není způsob jak se jich kompletně zbavit, zbývá jedině kontrolovat, sem tam odstřihnout nezdravý výhon a pak po sezóně omladit a ošetřit.


S6 niečo podobné som sa tu snažil Johnymu povedať, ale nepočúval ma. S12
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 26 črc 2020, 21:17

Vsak ja uz se poucil... jen kdyz to jde do plodu to resim :)
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 26 črc 2020, 21:56

Likvidace cele rostliny je u mne opravdu posledni faze, ktere predchazi uschnuti rostliny...rostlinky jsou zive, takze se k nim snazim tak pristupovat...jde jen o to, ze ustrihnutim konce podezrele vetve, se muze zabranit sireni nejake choroby dal..a i tak jeste vyckavam, jestli se to zhorsi nebo ne..jeste jsem ji neustrihla.. :wink:
Mne taky odeslo 3/4 plodu na Bluegoldu a pak se to samo zastavilo i bez postriku..rostline nic neni
V tom videu to resili jen ustrihnutim te postizene casti vetve, zadnej postrik..tak uvidim co bude..boruvka rostr na dost ostrem slunci, takze mozna proto je takhle vybarvena do cervena
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Hofis » 27 črc 2020, 11:18

Naprosto souhlasím s Moonvilem. Pokud bych měl já řešit každý takovýto nešvar, už bych se z toho musel dávno zbláznit. :lol:
Prostě odstřihnu to poškozené, rostliny vyhodí ze zdravého dřeva zdravé výhony, a jede se dál. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 27 črc 2020, 12:30

Presne ... to bych nemel uz nic ,prptpze pri te plisni letos bych to oholil na parezy. Odstrihat to co je poskozene a jinak na to prdet. Jem do tech plodu kdyz se to prenese tak me to stve.

Mimochodem dnes sem byl v obi a vydel sem tam neco (jmeno uz nevim) a je to pry ,,antistres,, pro rostliny. Zabranuje to stresu z presazeni a zlepsuje vyzivovani rostlin.
Ma s tim nekdo zkusenost s takovima pripravkama? Stalo to ani ne 50 takze asi zadny zazrak
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 02 srp 2020, 15:02

Tak jen pro info davam sem prispevek a vysledky meho pozorovani ohledne plisne, ktera se tady resila na jare na plodech..
Velkopestitele ji nazyvaji antraknoza plodu boruvek..a vzhledem k tomu, ze je docela zakerna, tak to sem pisu, kdyz byste se s tim nekdo pri pestovani setkal, tak at zhruba vite, o co jde..
Takze nebudu opakovat predchazejici prispevky, popsano dostatecne Johnym a mnou..plisen se na jare objevuje jako modrofialova tecka na nezralych plodech, pak se do druheho dne rozrusta a plod je uvnitr mokvavy a plesnivy..napadeni je asi ruzne..u mne cca 3/4 plodu u Bluegoldu a sem tam nejake plody u Bluecropu a Herberta..
Takze pak se nic nedelo a tedka popisu, co se mi deje u toho Bluecropa:
Pri sberu jiz zralych boruvek jsem zjistila, ze hodne modrych kulicek je opravdu hodne plesnivych..
1. Takze v prvni fazi ten plod uplne dozraje, zmodra a vypada uplne normalne..
2. Plod uplne zmekne
3. Plod se zacina deformovat
4. Plod uplne zmokva a zdeformuje se

Uskalim je, ze tyto plody vypadaji uplne normalne ze zacatku a behem 1 dne se z nich stana plesniva brecka, ktera zrejme muze napadnout i jine plody, ale to nevim urcite, tvrdi to velkopestitele, kteri tuto chorobu popisuji...

Posilam ilustrativni foto faze antraknozy plodu boruvek:
Uplne vpravo se plod tvari nornalne, ale je uplne mekky, pote nastava castecna deformace (uprostred) a pote uplna deformace a plod je uplne zmokvaly

Takze jsem zvedava co mi z toho boruvkoveho dortu za studena zitra zbyde, protoze se to odehrava ta promena nejspis v obdobi 24 hod..max 2 dny


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Faze deformace plodu:

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod paloo » 22 srp 2020, 11:58

Octomilka japonská (Drosophila suzukii) S13
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod mates » 22 srp 2020, 12:51

Jo, ja si myslel, ze mam na nekterych bobulkach nejakou chorobu, byly tak zvlastne mekke a z nekterych vytekal nahnedly hnus, ale pak jsem zjistil, ze jsou v bobulkach cervi. A dirky po nich a po zloradech mravencich vyuzivaji vcely a doslova zerou boruvky jednu za druhou, odpoledne kdyz je teplo to v boruvkach huci jak v ulu, nektere kere uz jsem jim nechal napospas, protoze bych boruvky pri trhani musel prebirat jednu po druhe, z tech vyzranych zustavaji na keri prazdne slupky. A podobne mi likviduji broskve, najdou si nejakou dirku ve slupce a pak postupne vyziraji duzinu. V zivote jsem takhle vcely nevidel, jen vosy a srsne.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod paloo » 22 srp 2020, 14:27

Presne takto to prebieha aj u mňa.Včely majú hlad a toto je odozva.Dobrý bol len prvý zber,teraz to už nestojí za nič.Škoda,ovocia neni a aj tú trochu všetko devastuje.Postriekam,scípnu aj včely a my to aj tak jesť nebudeme.Nech sa nažerú :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 27 srp 2020, 21:50

Jsem nasla videjko na youtube ohledne toho sajrajtu musky Suzuki, ktera umi celkem slusne zdecimovat urodu boruvek...takze ta plisen jak jsem ji popisovala bude spis ta muska Suzuki..Bluegold dopadl obdobne a Patriot ma taky ztraty..
Video je v polstine pro ty co rozumi a rikaji v nem, ze ta muska Suzuki, neboli Octomilka japonska, bude v budoucnu dost zavazny skudce a ze napada hlavne pozdnejsi odrudy..treba odrudu Elizabeth celkem casto a jine pozdni...jak se proti ni branit, to netusim :(

https://youtu.be/N-oc4CKxb-4
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků