Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod MonikaV » 04 dub 2021, 13:13

JohnyF-- a nemůže na to mít vliv i časté přehnojování? (ale podle obrázku mi to taky nepřijde tak hrozné)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 04 dub 2021, 15:37

Ted sem mluvil s panem z provodova a rekl ze to je klasicke drevnateni. Ale s tou rekou ze nevi ze tu nepestujou. Bluecropa mam vyhodit kdyz neroste a nema nic s korenama... takze tak. Chanticleer a blucrop pujdou do kompostu a uvolni misto jinym :D
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 04 dub 2021, 15:38

MonikaV píše:JohnyF-- a nemůže na to mít vliv i časté přehnojování? (ale podle obrázku mi to taky nepřijde tak hrozné)


Nn hnojim minimalne. Letos sem jeste nehnojil napr. Mam to v planu az bude lip.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 04 dub 2021, 15:54

Johny, jestli te to uklidni, tak ja Reku pestuju a ty chloupky na koncovych vetvich tam mam vsude taky, vypada to trochu jako plesnive, ale neni..jsou to takovy stribrny chloupky a ma to proto takovej divnej efekt, jakoby to byla plisen..tohle je uplne v pohode, muzes klidne spat :)
Ja to zkousela vyfotit, ale nejak mi to nejde zaostrit..
Jediny co je asi trochu problem je ten Duke, Bluecrop je podle myho taky uplne v pohode.
Na Duke bych pouzila mednaty fungicid, tak jak ti radil moonvil..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 04 dub 2021, 16:07

Jj hned v utery ho koupim. Ten bluecrop uz je pryc. Rust ma opravdu temer 0 , na to ze ho mam skoro 3 roky tak vyrostl o cca 5cm. A plody nikdy nemel , ani kvety nenasadil.... takze fungicit na bazi medi, neco proti padli a msicim a pak jen hlidat antraxozu...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 04 dub 2021, 17:01

JohnyF píše:Ted sem mluvil s panem z provodova a rekl ze to je klasicke drevnateni. Ale s tou rekou ze nevi ze tu nepestujou. Bluecropa mam vyhodit kdyz neroste a nema nic s korenama... takze tak. Chanticleer a blucrop pujdou do kompostu a uvolni misto jinym :D


Ok, to jsem rád, že to dřevnatění potvrdil i někdo další, protože jsem si u toho nebyl jist. A řekl ti pán z Provodova něco zajímavého o té houbové chorobě?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 04 dub 2021, 18:09

Jestli myslis to na te rece tak ne. Protoze reku nepestuje, ale rekl mi ze nektere odrudy maji specificke rysy takze muzou vypadat ,,divne,, a petra tu psala ze ji ma a ma to to same ...
Jinak pry klasicky fungicid na bazi medi,siru, a neco na to padli... jinak rikal ze to vypada ok , ale fotka muze klamat,ale nekacet a kontrolovat to , fakt je ze nelde to vypada jako drevnateni a nelde jako ,,oranzova plisen,, ale fotky takove plisne sem nikde nenasel.... pry se to nejlip pozna na listech az budou. Ze poskozena/napadena vetev bude spatne vyzivovat.
A ty problemy co sem mel loni byli zpusobeny prave tim padlim a lehce nejakou houbovou plisni (ztrata 40l) Na to padli mi doporucil nejaky switch(nevim jestli to pisu dobre),ale jeste sem na to nekoukal....

Chanticleer mela neco s korenama ty se uplne rozpadli a blue crop byl asi nejaky paskvil, v korenech sem mu nic nenasel ,,,, a ted resim jestli tam dat neco jineho nebo radeji komplet vymenu zeme (80l jeden ker)
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 04 dub 2021, 19:17

Hm, padlí na kanadkách jsem teda neviděl, šlo mi hlavně o ty houby, které způsobují hnědnutí a zasychání konců výhonů.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 04 dub 2021, 20:17

https://youtu.be/J89REoyZwAg

Tady posílám jedno video, kde popisují houbové choroby borůvek. Od 2,20 min začínají ty popisy chorob. Video je v ruštině..kdyby někdo měl zájem zkouknout.
Dotyčná paní co vypráví o houbových chorobách, tak doporučuje na jaře použít preventivně systémový fungicid, ten má preventivni účinek. Já jsem našla jeden přípravek,je to náhrada za dřívějsí Previkur, který už se asi neprodává..jmenuje se Magnicur energy. Doporučuje ten systémový přípravek použít preventivně, ještě než se houbová choroba rozvine..na listové a rozvinuté houbové choroby doporučuje přípravky s obsahem mědi. Dále je třeba nepřehnojovat rostliny, že zdravý přírůstek u borůvek je max. do 20 cm..jak je to víc, tak už je borůvka přehnojená a pak hrozí polámání větví a napadení chorobami, včetně antraknozy, která se objevuje hlavně na přehnojených rostlinách..
Tohle nejsou moje slova, jen překlad toho nejdůležitějšího z toho videa :wink:

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 04 dub 2021, 20:33

moonvil píše:Hm, padlí na kanadkách jsem teda neviděl, šlo mi hlavně o ty houby, které způsobují hnědnutí a zasychání konců výhonů.


No rikal ze to je na tuty ze loni prisel kuli tomu skoro o 10mega. A ze polaci pry skody pocitaji do 10tek milionů eur. Tak nevim prpc by si to vymyslel.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 04 dub 2021, 20:36

Petro tak presne to cim to zacina to tu mam. Bohuzel ja neumim rusky :D
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 04 dub 2021, 20:51

Taky bych řekla že je to nějaká z těch uvedených chorob..
Nemusíš umět rusky, to hlavní jsem už přeložila..ty borůvky co máš flekatý viz Duke, na ty použij kuprikol nebo champion..nebo ať ti někdo zasvěcenější poradí vhodný kontaktní fungicid, já bych použila jeden z těhle dvou + pár kapek smáčedla a postříkala tím ty stonky borúvek..no a těm zdravým borůvkám nech narůst listy a pak na ty listy bych použila ten Magnicur energy podle návodu..nedávala bych ho formou zálivky ke kořenům, protože je to přece jen fungicid a předpokládám,že by vyhubil i mykorhizu..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 04 dub 2021, 21:15

To by slo ... ja ted hledal a vypada to jako Godronia cassandrae.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 04 dub 2021, 21:48

JohnyF píše:No rikal ze to je na tuty ze loni prisel kuli tomu skoro o 10mega. A ze polaci pry skody pocitaji do 10tek milionů eur. Tak nevim prpc by si to vymyslel.


Ale to přece nikdo nezpochybňuje, že tu ty houbové choroby jsou, o tom už víc jak rok víme, zajímalo mě spíš co s tím doporučuje dělat, jestli nemá nějaké důleźité informace kromě těch co už tu zazněly.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 05 dub 2021, 07:24

Ne , fungicid , siru , switch... a klasika , vetrane misto, neprelevat... ale kdyz mi rekne drevnateni a nakonec to nejspis bude godronia ... hmm
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků