Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Rudolf M » 14 čer 2015, 22:58

Ne, je to hnojivo. Dost často si na to lidi stěžují, četl jsem různé názory co to je, ale je to opravdu druh hnojiva.

Ten ocet by mě také zajímal, nikdy jsem o tomto způsobu úpravy Ph půdy neslyšel S21 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Altheon » 15 čer 2015, 10:26

Pôvodne som chcel tú čučoriedku vyhodiť, je v zlom stave. Skúsil som ju ale zasadiť, odstrihol som niektoré konáre. Buď prežije alebo nie. Keďže som nemal kyslú zem, tak som ju zasadil do obyčajnej zo záhrady. Po naliatí octu to zašumelo a nakyslo ako koláč. Na druhý deň bol na povrchy vyzrážaný nejaký biely prášok. Čučoriedka zatiaľ vyzerá byť ok. Tie oranžové guličky sú určite vajíčka, niektoré som rozpučil. Boli úplne v koreňoch. Vonkajší obal je tvrdý, vnútri je biela tekutina. Pred pár týždňami som na čučoriedkach zbadal chrobáka, asi to bol nosánik(lalokonosec). Vtedy som ho ešte nepoznal. Kebyže viem tak ho nenechám tak ale zabijem. Rastliny sú zasadené v jamách, je tam 35 litrov zeminy. Vedľa tejto chorej mám zasadený bluecrop a ten za rok narástol na vyše 1 meter a už je na ňom aj dosť čučoriedok, ešte sú zelené.
Obrázek
Zemina im zatiaľ stačí, korene nesiahajú ani po okraj, takže miesta na rast majú dosť, možno keby že sú väčšie tak dosypem ale zatiaľ im to stačí. Tento rok som dokúpil zase bluecrop, keďže jedine s touto odrodou nemám zatiaľ žiadne problémy. Za 2 mesiace už pekne narástla.
Obrázek
Možno skúsim zdvihnúť všetky čučoriedky nad úroveň terénu aby boli na kopčekoch ale myslím, že väčšinu roka by s vodou byť problém nemal. Bývam na podunajskej nížine a je tu skôr teplo a sucho. Cez leto prší málo. Možno som ich dosť často zalieval, odteraz budem menej. Včera som naspodku okolo stoniek oblepil lepiacu pásku a na ňu dookola naniesol lepidlo na myši. Spravil som to u čučoriedok aj u zemolezov, keďže zemolezy mali obhryzené listy. Možno sa tam niečo chytí. Dúfam že mi už nezožerú ďalšiu rastlinu.
Altheon
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 bře 2015, 13:26

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 15 čer 2015, 12:10

Poslyš nejsou náhodou ty "oranžové guličky" normální hnojivo? Myslím takové to s dlouhodobým efektem co se normálně přidává do kontejnerovaných sazenic - vypadá přesně jak popisuješ.
Ten ocet teda nevim nevim, proč se nedržet osvědčené rašeliny - zas tak drahá snad není...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Rudolf M » 15 čer 2015, 13:53

Je to hnojivo, ale já se hádat nebudu S1 .

A ten ocet se mi také nezdá, četl jsem o tom na pár stránkách, ale to jsou stránky typu "udělej si sám bez záruky". Lépe než v zahradním substrátu s octem, by bylo borůvkám lépe v pilinách S11 ..
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radim K » 15 čer 2015, 15:04

Je to hnojivo typu (planta- osmo-)cote.
Ocet pH sice snižuje, účinnější a stabilnější je ředěná kyselina sírová v zálivce do půdy (já bych to ale půdě asi neudělal). Nebo hnojiva na bázi síry.
Proč si ale hrát na chemika, když nejpřirozenější, nejzdravější a nejúčelnější je čistá rašelina? Popř., jak bylo zmíněno, jehličnaté piliny.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod nolan » 15 čer 2015, 16:09

Tak som sa informoval, a áno, je to hnojivo Osmocote s postupným uvolnovaním 1-18 mesiacov podla prevedenia, takže to nie su vajička. (na obr. je to hnojivo).
Vajíčka lalokonosca su velke len 0,7-1mm, su bielej farby postupne prechadzaju do hnedej.
Inak ocot nie je moc vhodný, má len krátkodobý učinok.
Obrázek
picture hosting
Uživatelský avatar
nolan
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 17 bře 2015, 23:23
Bydliště: Novohrad, 182 m.n.m.

Problém s čučoriedkou

Příspěvekod ferdo3 » 18 čer 2015, 09:08

Dobrý deň, zasadil som si niekoľko čučoriedok a na jednej z nich začali najskôr vädnúť a následne schnúť listy ale nie na celej rastline. Podobné problémy majú aj niektoré listnaté stromy a kríky v okolí. Vedel by mi niekto poradiť čo stým?
ferdo3
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 17 čer 2015, 22:02

Re: Problém s čučoriedkou

Příspěvekod ferdo3 » 18 čer 2015, 09:10

Chcel som priložiť foto ale nejako to nejde. Vyzerá to ako moníliová spála.
ferdo3
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 17 čer 2015, 22:02

Re: Problém s čučoriedkou

Příspěvekod moonvil » 18 čer 2015, 10:14

ferdo3 píše:Chcel som priložiť foto ale nejako to nejde.


http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=20&t=258
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problém s čučoriedkou

Příspěvekod ferdo3 » 19 čer 2015, 11:34

ferdo3
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 17 čer 2015, 22:02

Re: Problém s čučoriedkou

Příspěvekod ferdo3 » 19 čer 2015, 11:35

ferdo3
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 17 čer 2015, 22:02

Re: Problém s čučoriedkou

Příspěvekod moonvil » 19 čer 2015, 12:17

Mám 3 dotazy:
- v čem je to zasazené
- proč je to suché (teda aspoň to tak vypadá)
- a co je to bílé všude kolem
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problém s čučoriedkou

Příspěvekod ferdo3 » 19 čer 2015, 14:26

moonvil píše:Mám 3 dotazy:
- v čem je to zasazené
- proč je to suché (teda aspoň to tak vypadá)
- a co je to bílé všude kolem


Zasadené je to v: rašelina+piesok+lesná hrabanka. PH je okolo 4,5. Suché sa to možno zdá ale závlaha nie je problém. ostatné rastliny prosperujú v pohode a majú aj celkom slušný výnos. A to biele to je asi ten piesok - nie je to vápenec:)
ferdo3
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 17 čer 2015, 22:02

Re: Problém s čučoriedkou

Příspěvekod moonvil » 20 čer 2015, 07:37

Tak to nevím. Jestli to ale dělá jen jedna rostlina tak to nemusí být nic vážného - taky mám jednu problémovou, která má narozdíl od ostatních cca 20ti borůvek chlorotické listy, přitom je zasazena v úplně stejném rašelinovém substrátu.
Asi bych pro jistotu odstřihal ty suché větvičky až do zdravého dřeva a možná to něčím zamáznul, jinak ty zdravé listy vypadají spokojeně - nezdá se, že by to bylo nedostatkem nějakého mikroprvku, ale těžko říct.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problém s čučoriedkou

Příspěvekod ferdo3 » 20 čer 2015, 20:49

Už som ju raz ostrihal do zdravého dreva. Toto je už druhýkrát čo začali takto schnúť listy. Pred dvomi týždňami som ju postriekal postrekom na moníliu a teraz Previkurom na hubové choroby. Tak dúfam že to zaberie. S16
ferdo3
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 17 čer 2015, 22:02

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků