Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 05 říj 2019, 19:24

sasman píše:Rosliny jsou zasazené ve vykopaném pásu ve směsi rašeliny a hrabanky 1:1, vzdálenost rostlin cca 1 m, zamulčované jehličnatou štěpkou. Hnojím převážně síranem amonným, superfosfátem a síranem draselným, občas kapalným + listovým hnojivem. Zalévám poměrně vydatně, letos rostliny suchem určitě netrpěly.
Obrázek

Kolem tří borůvek jsem udělal ohrádku z desek 1x1m a vyplnil ji smrkovou drtí. Plevel tam sice neroste, ale přivítala to naše kočka. Přistihnul jsem ji, jak to tam značkuje a občurává. Vyhuboval jsem ji, ale ona je chytrá, nechce mne trápit, tak tam možná chodí, když na zahradě nejsem. Borůvka Elliot je téměř zlikvidovaná a Rubel zkomírá.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Barty94 » 14 dub 2020, 22:05

Dobrý den,

Minulý rok na podzim jsem zasadil kanadskou borůvku odrůda Heidi, zasazená je v květináči do rašeliny, na dně květináče je drenáž z keramzitu a je umístěna na zaskleném balkóně. Rostlince se dařilo, má poměrně dost květů i listů, měla ale načervenalé listy, co jsem se dočetl tak to bylo způsobeno nedostatkem dusíku, tak jsem ji řádně přihnojil a listy jsou opět zelené, ale teď se u ní objevily tyto hnědé skvrny, jsou vždy na okraji listů, bylo jich celkem asi 5 zatím, na dotek nejsou suché, ale jsou takové povadlé. Nevíte čím by to mohlo být způsobeno? Nějaká choroba nebo nedostatek nějaké látky? Zalévám je každý den tak nedostatkem vláhy by to doufám být nemělo.

Předem děkuji za odpovědi.

Obrázek

Obrázek
Barty94
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 14 dub 2020, 16:56
Bydliště: Havířov

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 15 dub 2020, 09:43

Zeptam se. Opadala vam loni na podzim?
Me neopadala ,,pink lemonade,, a mel sem tam to same. Poskozene listy sem odstanil a nove se neudelali.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Stanley_51 » 15 dub 2020, 09:43

Barty94 píše:Dobrý den,

Ahoj, vítám tě na kiwiforu E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Barty94 » 16 dub 2020, 10:08

JohnyF:

Loni opadala normálně jako na podrzim no, tenhle problém se objevil až letos, minulý rok tam nebyl... zkusím taky otrhat a uvidím jestli se objeví na dalších listech, netuším čím by to mohlo být.
Barty94
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 14 dub 2020, 16:56
Bydliště: Havířov

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Barty94 » 16 dub 2020, 10:09

Stanley_51 píše:Ahoj, vítám tě na kiwiforu E5


Děkuji :) E5
Barty94
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 14 dub 2020, 16:56
Bydliště: Havířov

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod palino79 » 16 dub 2020, 16:43

Barty94 píše:Dobrý den,

Minulý rok na podzim jsem zasadil kanadskou borůvku odrůda Heidi, zasazená je v květináči do rašeliny, na dně květináče je drenáž z keramzitu a je umístěna na zaskleném balkóně. Rostlince se dařilo, má poměrně dost květů i listů, měla ale načervenalé listy, co jsem se dočetl tak to bylo způsobeno nedostatkem dusíku, tak jsem ji řádně přihnojil a listy jsou opět zelené, ale teď se u ní objevily tyto hnědé skvrny, jsou vždy na okraji listů, bylo jich celkem asi 5 zatím, na dotek nejsou suché, ale jsou takové povadlé. Nevíte čím by to mohlo být způsobeno? Nějaká choroba nebo nedostatek nějaké látky? Zalévám je každý den tak nedostatkem vláhy by to doufám být nemělo.

Předem děkuji za odpovědi.


Zrejme mali málo svetla a veľa tepla, preto sú už v pokročilej rastovej fáze. Tie listy sú spálené od silného slnka na ktoré neboli zvyknuté. Čo sa týka červených fľakov, tie spôsobujú na jar chladné noci. Nezmizli preto že si ich pohnojil, ale že sa oteplilo. Jednotlivé listy riešiť nemusíš, podstatné je aby nezaschol koniec vetvičky. Je tam ešte jemný náznak chlorózy. Pravdepodobne vyššie PH substrátu, prípadne zalievka tvrdou vodou. Zhodnotím to tak, na tom zasklenom balkóne nemajú ideálne podmienky, ale nie je to ani nič tragické. Nejako tam rásť budú.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Barty94 » 17 dub 2020, 08:56

palino79 píše:Zrejme mali málo svetla a veľa tepla, preto sú už v pokročilej rastovej fáze. Tie listy sú spálené od silného slnka na ktoré neboli zvyknuté. Čo sa týka červených fľakov, tie spôsobujú na jar chladné noci. Nezmizli preto že si ich pohnojil, ale že sa oteplilo. Jednotlivé listy riešiť nemusíš, podstatné je aby nezaschol koniec vetvičky. Je tam ešte jemný náznak chlorózy. Pravdepodobne vyššie PH substrátu, prípadne zalievka tvrdou vodou. Zhodnotím to tak, na tom zasklenom balkóne nemajú ideálne podmienky, ale nie je to ani nič tragické. Nejako tam rásť budú.


Světla měli dost, jsou na jižní straně kde slunko svítí skoro celý den, s tím teplem asi ano... dal jsem je teď do spodní části kde slunko tolik nesvítí aby se listy nespálily, ale je zvláštní že ostatní rostliny(další kanadská borůvka a 3 zimolezy kamčatské) tyhle problémy nemají a vypadají zdravě. S tou chlorózou to bude asi tou vodou, bohužel nemám kde vzít dešťovou vodu tak zalévám vodou z vodovodu, ale nechávám ji vždy odstát aby se ten chlor alespoň trochu odpařil, asi je tato odrůda náchylnější na tu vodu. A děkuji za tip ohledně těch načervenalých listů, jsem v tomto začátečník, borůvky mám terpve od minulého roku od podzimu tak se stále učím. :-)

Jinak co mi odepsal pán jinde tak by to mohla být reakce na přehnojení tak nevím... teď hnojit už nebudu a uvidím jestli se zmátoří. :-)

Asi jsem to s tou péči moc přehnal. :D

Tady pro představu ostatní rostlinky:

Obrázek

Obrázek

Děkuji za rady.
Barty94
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 14 dub 2020, 16:56
Bydliště: Havířov

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 17 dub 2020, 12:04

Sem tam nějaký spálený list je v pohodě, hlavně dát pozor na podezřelé zavadání a hnědnutí konce větévek - viz. povídání od cca 5:45 v tomto videu:
https://www.youtube.com/watch?v=KVt2shHQNc0
(díky Miloši Havlíkovi za odkaz)
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod nene » 17 dub 2020, 13:04

S14 Skvělé video.
Ta houbová choroba je docela průšvih, my s ní máme paradoxně problém na jihu, především u borůvek na slunečním úpalu (člověk by doufal, že slunko pomůže, ale spíš asi jak ty borůvky v tom vedru bojují o život, tak jsou náchylné na to, chytit cokoli). U dvou keřů na jihu jsme se po dvou letech od výsadby dostali až do stádia skvrn a usychání větví, na severu zatím jen ty konečky.
Tím věčným a nekonečným odlamováním se to dá docela udržet "v mezích slušnosti". Bojujeme s tím už pár roků, ale na jihu prohráváme. Získali jsme pocit, že se to zhoršuje nadměrným hnojením a vyčerpáváním keřů, ale může to být samozřejmě blbost.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 01 čer 2020, 20:09

Asi před týdnem jsem se díval, že poslední dvě borůvky, co zůstaly u máti na balkoně a měly spoustu květů, tak že to vypadá, že nejenže nebudou mít asi žádnou borůvku, ale že dokonce jsou silně napadeny puklicemi. Jediné, co mne snad může"těšit", že jsem první tady na fóru, komu řádí na borůvkách puklice. Jsou to borůvky North Country a North Sky. Už loni měly spoustu květů a žádný plod, takže nejjistější likvidace puklic bude ohněm, než si zanést to svinstvo na další borůvky.
Puklice jsou vidět na větvičce na druhém obrázku.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 22 čer 2020, 08:55

Letos se mi poprvé objevila plíseň na konečcích větviček s plody, naštěstí zatím jen asi na třech borůvkách. Na loni koupené Flamingo (na fotkách), pak Hanah s choice a myslím i na Chippewě. Připomíná mi to plíseň, která se při deštích objevuje na malinách a jahodách. Snad to nebude v příštích letech gradovat.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod nene » 22 čer 2020, 09:45

Jo, taky to máme, přesně stejně. Tohle už jsme po mrazech v průběhu let několikrát měli, tedy v dobách vlhkých a plesnivých....máme to letos zatím jen na některých odrůdách, na těch novějších.
V minulých suchých letech to nebylo nikdy a nikde. Letos nám plesniví i kuličky rybízů, angrešty...o jahodách nemluvě. Cokoli, čeho se ty jarní mrazy dotkly, tak v tom mokru postupně odchází. Třeba i listí na stromech.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 22 čer 2020, 09:55

Radek píše:Letos se mi poprvé objevila plíseň na konečcích větviček s plody...


Skoro jistě je to houba, o které se tu již delší dobu diskutuje. Vítej v klubu.
Uvidíme jak se s tím kanadky poperou, zřejmě bude potřeba hledat odolnější odrůdy a některé vůbec nebude možné pěstovat. Teda nedovedu si představit, že kanadku stříkám co 14 dní nějakým fungicidem - teda určitě ne před sklizní.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 22 čer 2020, 13:14

Až si bude někdo chtít rozšířit sortiment borůvek, je dobré vědět, čeho se může pak taky dočkat. Zajímalo by mne taky, zda stejnou plíseň má JohnyF, anebo to je něco ještě jiného, specifického pro danou oblast. Budeme se informovat, jak to prevítstvo se projevuje a rozšiřuje. Asi není dobré toužit po dalších přešlechtěných novinkách.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron