Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 20 črc 2020, 11:10

Hlavne dej pryc ty podmysky :D
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 20 črc 2020, 11:44

Neboj, pravidelne vylejvam :D ve vode stopro nestojej..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 20 črc 2020, 12:14

Ty podmisky kanadce nevadí, pokud má nádoba výšku 20+cm a dole stojí nějaké 2-3cm vody - leda, že by ta rostlina byl nějakej neduživej chudák, kterej je těsně před smrtí a stačí se na něj zle podívat. Normální 2-3letá olistěná borůvka to v tomhle počasí vypije za půlden. Mám ve všech kalfasech na dně vodu (díry jsou jen z boku ve výšce cca 5-8cm ode dna) a žádné protesty se nekonají.
Jinak k mulči - borka je supr, může jí být hodně (nové výhony nemají žádný problém se tím provrtat), jediné drobné mínus je, že při síťování se tahle kůra neuvěřitelně dokonale do sítí zamotává a je to pak opruz z toho na konci sezóny odstraňovat (sítě schovávám do dalšího roku, vydrží cca 3 sezóny).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4100
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 20 črc 2020, 13:33

Ja premyslim nad sitema z provodova. Vypadaji kvalitnejsi. A podle fotek je nesundavaji na zimu ani

Ja mel malou licencni reku v cca podobnym truhliku (mozna o kousek mensim) s podmiskou a normalne se utopila... i kdyz pravda je ze kdo vi jestli to nebylo necim jinym ... ale substrat byl normalne na zdimani
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 20 črc 2020, 17:13

Ja mam v kazdem kvetinaci udelanou drenaz z keramzitu, prave aby ta boruvka nestala ve vode..ale pokud mela pod korenama mraveniste a buhvi co ji tam mravenci s tema korinkama provadeli, tak zadne dalsi koreny nepoustela a tudiz diky skoro zadnemu korenovemu systemu je mozny, ze jsem ji trochu utopila..mela jsem za to, ze ma ty koreny v poradku, protoze rostla a tak jsem ji zalevala stejne jako ty ostatni..takze ted sice zloutne, ale urcite ma vic sanci po tom presazeni nez predtim s armadou mravencu v korenech..snad se to zloutnuti zastavi..se zalevanim budu hodne opatrna..Doufam ze neni chudera v tom poslednim tazeni jak pise Moonvil :|
Ja site resit nemuzu, koupila bych taky kvalitnejsi, ale valka s potkanama neskoncila..dalsi dve diry v siti..takhle toho zrajiciho Patriota mozna ani neochutnam :( hrozna verbez ty mysaci S13
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod nene » 20 črc 2020, 18:10

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4252
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 20 črc 2020, 19:22

Jak nás tady poučil Palino, Patriot se na trhu objevuje ve dvou verzích: Patriot a Patriot (Liberty - správně). Náhodou jsem trefil na obě verze.
1. Patriot (Na Zázvorce koupený) - jaro 2018 dvouletý - 45cm, bez plodů, jaro 2019 - 97cm- velké sladkokyselé plody, jaro 2020 - 105cm (viz foto). První modrý plod 7.7. Končí zrání začátkem srpna.
2. Patriot - Libety (koupeno 2015 jako 3-letý v borůvky.com). Roste bujněji, u mne má 160cm. Začíná zrát asi o 14dní později, u mne dnes 20.7., dokončí zrání někdy začátkem září. Je taky sladkokyselý, ale mi chutná o poznání více.

Vlevo Patriot - 4-letý, vpravo Patriot-Liberty - 8-letý
Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 20 črc 2020, 21:57

Kocicku mit nemuzu, mam dva pejsky a ten jeden kocicky poctive vyhani, soused jich ma asi 10..ale honit mysaky, to uz ne..
Tak ted babo rad s tim Patriotem...ja teda sladkokyselou chut moc nemam..spis do sladka..na ty prvni fotce ma ten Patriot uzsi listy..na druhy uz ne..Bluecrop to snad nebude, kazda kvetla jinak pozde a kvety se lisily...Patriot kvetl jako uplne posledni..po odrude Bluecrop, soucasne s Bluegoldem, mam je vsechny 3 vedle sebe, tak je muzu porovnat :) Tezko rict no..co mi to prodali :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 21 črc 2020, 06:35

Pravda je ze mnohdy se na oznaceni odrudy neda spolehnout... a to ani ve vetsich zahradnictvich. Tady u nas je taky takove vetsi ,,na zdejsi pomery,, a nemnozej si sami,ale objednavaji od velkopestitelu.

Boruvka za 22,5 €? To aby plodila aspon 20kg boruvek 2x do roka ne?
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 21 črc 2020, 09:32

:lol: :lol: No pisou u na ty cedulce, obrovske vynosy, takze vocekavam, ze budu sklizet kombajnem :D
Nicmene mi to nedalo a shlidla jsem jeste nekolik zahranicnich youtube videi a podle nich je to ten Patriot, vypada i stejne, doba zrani polovina cervence, stredne rany, vyska 1,80 m..sirka 2,4 m S8 Takze ten velkej Patriot..O zakrsle variante Patriota se jen pise, ale video jsem nenasla..ty maly bobule jsou dusledek asi slabeho rezu, takze jsou drobnejsi a je jich vic..ja mam s Bauhausem opravdu dobry zkusenosti ohledne sazenic..prave za ten puvod si clovek plati tyhle penize..stal neco kolem 500 Kc a byla to 3leta sazenice..veskerej dovoz s puvodem je proste drazizna no..ja si radsi za ten puvod priplacim, abych prave pak nepestovala misto Patriota neco jinyho..vsechno co jsem tam koupila, opravdu odpovida realite..verim, ze mam opravdovyho Patriota S12 S6 :D A Nemci by si nedovolili podle myho tam misto Patriota soupnout Liberty :lol:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod JohnyF » 21 črc 2020, 10:20

No asi by ses divila co si dovolej aby to prodali... ja videl ze na kerich meli gordonii ci jak se to pise a jen to odstrihli a prodavalo se dal... i prestitkovavani sem videl emblue cca 6leta benasla zajemce tak z ni za tyden byl northland... a kdyz sem se na to ptal tak mi rekli ze vitr odfoukal stitky tak to nejak nahazeli spatky.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod nene » 21 črc 2020, 10:32

Petra - náš Patriot vypadá naprosto stejně jako tvůj, stejný styl růstu, první velké plody zploštělé, plody na větvích u země spíš kulaté. Právě dozrávají. Máme ho už přes deset let. Další "Patrioti" , které jsme koupili, protože ten první nám chutnal, jsou už ale Liberty.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4252
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 21 črc 2020, 12:56

Nene - diky za podporu :D U nas Bauhaus vetsinou ty sazenice dovazi z venku, ale z Polska jsem nic nevidela..a pak taky z renomovanych zahradnictvi z Ceska..Tohle byla prave dost draha sazenice i na ten Bauhaus :lol: Tam se daji sehnat prave cenove dostupnejsi sazenice s puvodem..koupila jsem tam krasnou sazenici boruvek Herbert a Sunshine Blue..obe krasne nakvetene, vitalni, a taky krasne rostou a plodi...letos poprve teda..No a tenhle drahej Patriot se tam prodaval jeste s odrudou Reka a Spartan..vse melo tyhle silne pripevnene cedule s fotkama a jeste stitek na kvetinaci co to je za odrudu..takze zamena nemozna..a za tyhle penize si podle myho nemuzou dovolit prodavat neco jinyho..Reka ani Spartan tohle neni..mas pravdu, ze dole jsou ty bobule kulatejsi a nahore jsou vetsi a uz zplostele..ja jich nahore moc zatim nemam, vetsina je dole, tak jsou kulaty..tyhle spodni vetve pujdou stejne vsecky pryc..v nakym youtube videu to ma ten pestitel taky uplne stejny, dole kulaty bobulky a nahore zplostely velky bobule a uzsi listy..ja uz ted o puvodu nepochybuju S6 Ale stve mne, ze ho budu muset presadit, protoze uz ted je videt ten potencial velkeho kere a ja myslela, ze to bude kerik do 1 m :? Holt zase jsem dojela na nedostatek informaci.. :( Tesne vedle, zakrslej Patriot se nekona :lol: S8
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 21 črc 2020, 14:47

Nevěř na žádná "renomovaná" zahradnictví, navíc důvěřovat zrovna Bauhausu ohledně pravosti odrůd je dosti naivní, oni jen zadraho přeprodávají to, co někde polevnu koupili. Klidně budou 10 let prodávat fíkovník Brown Turkey jako ideální odrůdu pro zdejší zahrádky, je jim to úplně fuk, že je to nesmysl, hlavně, že to lidi kupujou...
Když občas sleduju ty cedulky na jejich kanadkách, tak už na první pohled je jasné, že záměny budou na denním pořádku. Neviděl bych v tomto velký rozdíl mezi Bauhausem a Lidlem :wink:
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4100
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 21 črc 2020, 21:22

Ja nevim, jestli si nepletete Bauhaus s Baumaxem...tam ty rozdily u nas opravdu jsou...Baumax totiz prodava rostliny dovezene z Polska a tam uz ta zamena opravdu hrozi, i ta kvalita pokulhava..ale i tak na jare jsem tam sehnala Chandlera, ktery je skoro tady nesehnatelny..sice sazenice z Polska,ale mela cedulku a nakvetenyho chandlera si clovek nesplete, takze zamena nemozna..ta sazenice byla nejspis ze skleniku, listy trochu nic moc, ale vzpamatovala se krasne a hlavne stala jen pouhych 100 Kc a jde o 3lety ker..To same Hornbach, ten take vetsinu sazenic dovazi s cedulema puvodu..tam bych se toho taky nebala..zameny jsou mozne vzdycky, ale jak rikam, zatim se mi to nestalo..doufam :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků