Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Carduelis » 07 kvě 2014, 18:12

Samozřejmě, že puklice jsem poznal, ale vyděsilo mě to množství. Jsou jak na těch šestiletých, tak na loňských. Včera jsem to stříknul něčím od Agra (název se mi vykouřil) a dneska jsem si koupil tabák a zkusím aj ten, než budu mít vlastní sklizeň. Podařilo se mi dohledat u domluvit se na objednávce toho Dursbanu na http://www.lacnepostreky.sk/e/5438 a posílají i k nám. Tak snad ty mrchy nějak zvládnu.
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod jaroslav » 07 kvě 2014, 19:42

Napíši o problému s borůvkou do tohoto tématu, ať nezaplevuluji forum. Prostě už mi odešla druhá 4 letá vzrostlá borůvka v podstatě bez jakékoliv viditelné příčiny. První loni - byla ve velké nádobě, jen rašelina - najednou začala koncem jara vadnout a konec. Přičítal jsem to možným problémům při pětování v nádobě i když nádoba měla přes 40 l.
Ale před týdnem začala vadnout další - krásně kvetla, vypadala po zimě zcela bez problémů a najednou konec, už je zcela hotová. Přitom tato je ve speciálně vykopané jámě v zemi ve směsi rašeliny a pilin - v té samé jámě ve stejném substrátu a péči e od kus dál zcela zdravá rostlina stejného stáří jen jiné odrůdy - tak nevím - dá se ještě taková rostlina při prvních příznacích nějak zachránit? A vůbec- jsou snad borůvky na něco tak citlivé, že odejdou jak po nějaké mrtvici. S takovou asi přestanu o pěstování borůvek usilovat. JAROSLAV
jaroslav
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 19
Registrován: 21 říj 2009, 16:24

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 07 kvě 2014, 20:55

To je zvláštní, kromě toho, že jsou kanadky náročné na kyselou zeminu, tak mi připadají velice nenáročné.
Pokud jsi je neusušil nebo naopak neutopil (ale to by byly opravdu velmi začátečnické chyby), tak ještě napiš čím jsi je zalíval, co a v jakém množství používáš za hnojiva a jaké mělo to vadnutí příznaky - předcházela tomu nějaká netypická barva či deformace listů?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Carduelis » 11 kvě 2014, 20:24

Čím hnojíš, samotná rašelina je bez živin. Důležité je i pravidelná a vydatná zálivka.
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod peterklimo » 11 kvě 2014, 21:57

da sa cucoriedka vlastne utopit ?
mam ich v nadobe v raseline, naspodu mam diery, prelievam ich teda dost vydatne a mam pocit ze sa im to paci
peterklimo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 77
Registrován: 24 črc 2013, 09:49
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod klacek » 28 čer 2014, 16:03

Obejevil se mě takový problém s borůvkou Nui.
Normálně zrála modrala. Větší část plodů byla spíše menší. Chuťově byly kyselejší.
Jelikož dlouho nepršelo a mě docházela zásoba dešťové vody, tak jsem je v zálevaní trochu šidil.
Cca v úterý tzn. den před tím než začalo pořádně pršet se mě začaly na té borůvce sesychat scvrkávat plody.
Tehdy jsem to přícítal tomu, že jsem ji málo zaléval. Problém se, ale zhoršil.
Čast rostliny je i taková červená.Už i vadnou listy. Vody má samozřejmě nyní dost.
Na jiných borůvkách žádný problém nemám.
Viz obrázky.
Poradíte někdo?
Obrázek
Obrázek
Obrázek
klacek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 17
Registrován: 11 črc 2013, 17:03
Bydliště: u Poděbrad 190 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod paloo » 29 čer 2014, 07:00

Asi sa v tej čiernej nádobe usmažila a zomiera...
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod J500j » 04 srp 2014, 12:07

Prikláňam sa k Palovi. Usmažená alebo uvarená. To isté robja egreše a recky keď neprší majú málo vody a je horúca zem. Možno by pomohlo tieniť.
Uživatelský avatar
J500j
oficír
oficír
 
Příspěvky: 609
Registrován: 19 zář 2011, 14:11
Bydliště: Bratislava,ZB., 175m.n.m., záhrada otvorená zo severu ____ Jano

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod klacek » 04 srp 2014, 12:50

No mam je v černých nádobách, ale převážnou částí jsou ty nádoby v zemi.
Spíše jsem si myslel zda jsem ji třeba nepřehnojil.
Změnil jsem nějakou dobu před tím hnojivo.
Původní Agrabiomin došlo už nevyšlo na všechny keříky co mám a jelikož jsem ho nikde neviděl, tak jsem koupil další, ale jiný druh (hoštické).
Chorobu a škůdce jsem zavrhl, protože mám cca 15 keříků borůvek a žádná jiná problém nemá.
klacek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 17
Registrován: 11 črc 2013, 17:03
Bydliště: u Poděbrad 190 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Carduelis » 18 kvě 2015, 20:34

Já bych to viděl jednak v nedostaku vláhy - je potřeba si uvědomit, že jakmile ti rašelina nebo rašelinový substrát přeschne, tak je neuzalíváš, ta voda ti doslova propadne substrátem, aniž by jej jakkoliv navlhčila, pokud je nemáš postavený v nějaký bezodtokový nádobě, aby se ten substrát zpátky nacucal vodou. Podle zbarvení listů i možná nějaká chloroza, ale rozhodně je problém nedostaek vody. Mám taky jednu borůvku (co jsem si řízkoval) v poměrně malým samozavlažováku, pověšenou celý (i v zimě) asi 180 cm nad zemí a valí jak divoká. Pak mám ještě jednu ve čtvratý samozavlžováku (je to Vaccinium ashey) a stejně tak roste suprově. Obě letos budou mít borůvky, dám sem foto. Hnojím to třikrát za rok buď hnojivem na borůvky (Agro http://www.agromanualshop.cz/agro-agromin-boruvka-1kg/ nebo Hoštice, nebo i Forestinu - myslím, že je to jedno) anebo ještě používám hnojivo na vřesovištní rostliny Floria http://zahradanechanice.cz/sortiment/hn ... floria.htm. Myslí, že je to ale jedno,určitě těch hnojiv je víc.
Já naopak letos (podobně jak loni) jsem nucen postříkat borůvky, které jsou poměrně silně napadeny štítenkou zhoubnou, svině. Loni jsem ji totálně zlikvidoval a letos je tam zase. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Carduelis » 22 kvě 2015, 19:53

Tady jsou fotky

2 roky starý
Obrázek
2 roky starý
Obrázek

mrcha savá
Obrázek


images hosting
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Altheon » 13 čer 2015, 21:56

Minulý rok na jar som vysádzal prvý krát čučoriedky. O pár mesiacov neskôr som začal mať s nimi hneď prvé problémy.Odrode spartan začali žltnúť a červenieť listy a aj prestala rásť. Listy napokon postupne všetky do jesene opadali. Na jar vyhnala nové listy, ale boli malé a nerástla. Najprv som myslel že to bude nejaká choroba či vírus. Výživou to byť nemohlo, pretože vedľa nej je bluecrop s takými istými podmienkami a tá rastie pekne. Trochu som googlil a príznaky sedeli na Phytophthora root rot, hubovitý mikroorganizmus čo napáda korene. Dnes som ju teda vykopal zo zeme a koreňový systém rastliny bol v hroznom stave. Korene pri slabom dotyku odpadávali a hlboko vnútri nich bolo veľa žlto-oranžových vajíčok. Keď som ju vysádzal pred rokom tak mala viac koreňov.
Obrázek Obrázek Obrázek Na fotke má ešte dosť koreňov, väčšina z nich ľahko odpadla

Nevedel som, či korene zožral nejaký hmyz alebo tá phytophtora tak som korene ponoril na hodinu do postreku proti hubovým chorobám s čím sa striekal vinič proti múčnatke. Zeminu som vyhodil a rastlinu zasadil do novej. Nemal som ale k dispozícii kyslú, tak som ju dal do obyčajnej zo záhrady a nalial tam ocot. Teraz som si pozeral, čo to môže byť za hmyz a našiel som "Blueberry-Root weevil". Je to chrobák čo kladie do koreňov vajíčka a larvy požierajú korene rastliny. Zajtra radšej skontrolujem aj ostatné rastliny, pretože tiež nevyzerajú najlepšie. Musím zistiť či existuje nejaký postrek alebo ako sa tých škodcov zbaviť. Zo 4 vysadených čučoriedok pred rokom mi jedine bluecrop normálne narástol. Tento rok som vysádzal ďalšie 2 rastliny, tým sa darí zatiaľ dobre, uvidím dokedy.
Obrázek
Altheon
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 bře 2015, 13:26

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Altheon » 14 čer 2015, 10:24

Tak som ešte googlil a ten weevil sa volá po slovensky nosatec, po česky lalokonosec. Akurát v tomto období kladú vajíčka. Vyliezajú väčšinou len v noci, takže je ťažké ich zazrieť. Dnes ešte chcem pozrieť korene ostatných rastlín, dúfam že im to nebude vadiť. Skúsim dať na kmeň čučoriedok lepidlo, aby sa tam chytili chrobáky. Najúčinnejšie je použiť parazitické hlístice, ktoré zabíjajú larvy. Tieto sa aplikujú na jeseň, keď už sú larvy vyliahnuté alebo na jar. Larvy zabíjajú do 48 hodín. Nie je to však lacné riešenie a asi to nebude také ľahké zohnať. Vyskúšam zatiaľ postaviť nejaké pasce a zničím vajíčka čo nájdem.
Altheon
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 bře 2015, 13:26

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod amy80 » 14 čer 2015, 12:36

Opravdu myslis, ze obycejna hlina zalita octem bude vyhovovat stejne jako raselina? Ja o tom pochybuju...
Navic se mi ty jamy podle fotky zdaji dost male. Kolik maji na sirku a hloubku? Mas vespod odtokove otvory?
Myslim, ze lakonosec nebude jediny problem...
Nebude ti nic platne ze znicis parazity, kdyz boruvkam jinak nevytvoris dobre podminky...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod nolan » 14 čer 2015, 22:42

No počkaj, aj ja som mal pri vysádzaní pod korenmi/medzi korenmi také malé žlto-oranžové guličky, velkosť približne ako hrášok, cca 5mm do priemeru. Nie su to náhodou huby, s ktorými ako som sa dočítal žije čučoriedka v symbioze?!
Na wiki čítam, že vajíčka lalokonosca su velké len 0,7mm.
Uživatelský avatar
nolan
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 17 bře 2015, 23:23
Bydliště: Novohrad, 182 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků