Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 10 dub 2022, 11:27

Vyfoť to. Takto se blbě radí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod EvaOstrava » 10 dub 2022, 12:52

Lítají tam opylovači?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 10 dub 2022, 18:40

Já měl na balkoně stejný problém. Když tam zůstaly jen North Sky a North Country, dva roky po sobě byla spousta květů a nakonec žádný plod. Další rok jsem je odnesl na zahradu a tam plodily normálně. Létají tam včely a navíc ostatních 40 borůvek se podílelo také na zlepšení opýlení. Pokud se nepletu, když jsem měl na balkoně jen Putte a Flamingo, tak ty si stačily s opýlením a pěkně plodily.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod pablo » 18 kvě 2022, 19:43

Zdravím místní odborníky a jdu rovnou s prosbou o radu.
Loni jsem zasadil na jaře první 2 borůvky (3 roky staré), na podzim přidal další 4 kousky. Sadil jsem do směsi rašeliny, hrabanky a pilin. Odrůdy Chandler, Bluecorp, Duke, další si teď nevybavuju, no prostě každá rostlina jiná odrůda.
Na jaře se mi stalo, že u každé borůvky s výjimkou Duke mi zaschly konce prakticky všech větviček - prostě zůstaly červené koncové poloviny větví včetně pupenů, s odstupem času si s tím rostlina částečně poradila a část těch odumřelých částí znovu obrostla, konce uschnuly úplně a už jsem je i odstřihl.
Vlivem toho jsem vlastně přišel o téměř všechnu úrodu z 5 postižených rostlin naskočily květy jen na 3 a to v malém množství.
Má někdo vysvětlení, čím by to mohlo být? Na netu jsem našel, že snad možná nedostatek bóru, je pravda, že jsem začal hnojit (krystalon na borůvky) až začátkem dubna, kdy už možná bylo pozdě. Nevím jestli to může být choroba, když to postihlo 5 odrůd. Jaro mi moc suché nepřišlo. Na mrazy by to předpokládám být náchylné taky nemělo....

Každopádně borůvka Duke je tak krásně obrostlá květy, že si i říkám, jestli to trochu neprorvat, že to snad ani tak mladá rostlina nemůže unést :)

Moc děkuji za každou radu.
Hezký den.
pablo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 17 kvě 2022, 17:58

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 18 kvě 2022, 20:51

Předpokládám, že nějaká houbovka. Ty červené/červenohnědé konce je potřeba vždy co nejdříve odstříhat až do zdravého dřeva a spálit. Pokud to pokračuje hlouběji, tak zvážit i ošetření fungicidy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Stanley_51 » 18 kvě 2022, 21:15

pablo píše:Zdravím Hezký den.

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 22 kvě 2022, 18:58

Problém se týká Chandlera. Borůvka vytvořila z větví hustý kalíšek a nějakému zvířeti napadlo si tam udělat uprostřed pelíšek. Borůvka teď očividně chřadne. Chybí mi foto past, abych zjistil, co to je. Možná by pomohlo otvor pravidelně prolévat vodou. Aspoň borůvka by to ocenila. Pokud bych ji vykopal a dal do 90l maltovníku, možná by se díra objevila u některé vedlejší borůvky. Už jste se s tím taky setkali?
Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod nene » 22 kvě 2022, 19:06

Něco skoro stejného (taky opadané jehličí z nastýlky po zimě) máme letos u argut - podezíráme ježka.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 22 kvě 2022, 21:14

Tu borovicovou drť jsem k borůvkam dal asi před měsícem. ČEZ u nás pod vedením 22kV skácel 3 borovice a větve nadrtil. Takže mám asi 2m3 borovicové drti. V borůvce je to asi útulnější. Ježek je mi ale milejší než hraboši. Ještě jsem uvažoval o jezevci. Manželka ho jednou viděla poblíž na cestě.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod nene » 22 kvě 2022, 22:01

Jezevec u nás nepřipadá v úvahu, zato ježčí "stopy" překračujeme všude :lol: (kousek odtamtud má kočka misku s krmením, ježka přikrmujeme cíleně - takže dobře nám tak....).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Radek » 23 kvě 2022, 10:19

U mne misky od koček nedojedené, jsou vždy do druhého dne dočista vylízané. Podezříval jsem kunu. Jednou nám na oplátku zanechaly na terásce svůj výtvor. Od koček to nebylo. Ale na ježka jsem nepomyslel. Ale v Praze to mají horší. Na video foto pasti bylo vidět, jak se v chalupě střídají u krmení kočky s kunami. A co bylo ještě horší, zahradu navštevovali v noci ještě kanci. Pomohlo až bytelné zajištění spodní části plotu.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Hofis » 23 kvě 2022, 10:53

Jak kde, u nás v Motole je to celkem v pohodě. Ptactvo je velmi pestré, máme tu od sojek a strak, které neustále svádí bitvy, i strakapouda, žlunu, stehlíky, červenky, samozřejmě sýkorky, a dokonce jsem už i dvakrát viděl na zahradě bažanta. :shock: Jinak, ale co se škůdců týče, celkem dobrý. Naštestí je tu celkem dost takových polodivokých koček. K nám chodí tak 3-4. Žijeme v takové vzájemné symbióze. Respektujeme se, nějak moc se nebojí, ale jsou celkem plaché a na nějaké pohlazení to tedy opravdu není. Ale díky tomu mám na zahradě od škůdců jakéhokoliv druhu pokoj. :) Borůvkám se zde však moc dobře nedaří, bojuji se 4 odrůdami, které jsem sázel předminulý rok na podzim. Ještě to není úplně ono, a to je zalévám a jsou sazeny do hluboké díry vyplněné rašelinou. Nejlépe si vede Spartan, nejen, že pěkně bujně roste, ale minulý rok jsem ochutnal už i první velmi chutné a relativně velké plody. Ten se opravdu povedl. Chandler roste taky celkem pěkně, srovnatelně se Spartanem, ale zatím neplodí. No Putte je takový malý keřík a malým asi i zůstane. Letos měl celkem slušně nasazeno na květ, tak uvidíme, jestli na tom něco bude. A naprosto nejhůře zatím prosperuje u mě Goldtraube. Nechce se jí růst a i je taková jakoby slabá, mi přijde. A právě jí takto hnědnou i celé větve. Vždy to vyřežu na zdravé dřevo a ty zdravé výhony se zatím zdají být ok. Ale jsou zatím vzemi ještě relativně krátkou dobu, musí se nejprve pořádně chytnout, a i to prostředí musí ještě trochu více zborůvkovatět. :) Letos jsem dával opět velkou vrstvu mulče z borové hrabanky, tak se to snad postupně bude lepšit. Ale oproti VDF, je to v Praze boj. Ve Varnsdorfu to roste prakticky samo. Mají dost vody, a pokud jsou na slunnějším stanovišti, žádnými chorobami netrpí. Takže to je podle mě základ: voda, slunce a dobře větrané stanoviště. Pak to roste samo...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod trampolina » 26 čer 2022, 16:45

Ahojte, mohl by mi někdo prosím poradit, co s tím? Je to druhý rok Chandler, už to má i Chandler a Toro vedle na dvou místech. Byly to loni kupované borůvky v hrozne kondici že zázvorky, ale letos se už spravili a teď toto :( mám strach ať se mi to nedostane na staré keře. Díky za rady.
Obrázek

Obrázek
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod trampolina » 26 čer 2022, 16:47

Obrázek
Tady ještě celá rostlinka
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 26 čer 2022, 20:34

Na chorobu to nevypadá, to bude spíš nějaká látková imbalance.
Klasický dotaz u borůvek: v čem to máš zasazeno, čím zalíváš a čím hnojíš?
Dal bych tomu do začátku nějaký rychlý dusík (třeba síran amonný) a možná bych ještě zkusil hořkou sůl.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků