Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 05 dub 2021, 18:01

Mám úplně jiný problém s borůvkou. Moje krásně přezimovaná Hortblue Petite přišla skoro o všechna květní poupata kvůli našemu hejnu vrabčáků. :x Nestačí jim, že ozobávají pupeny na hrušni, teď jim zachutnala i borůvka. Taky jsem jim hlasitě vynadala. Od té doby, když jdu po dvoře a podívám se na střechu, kde kde se teď opravdu hlasitě dohadují ( je jich tam asi 20) , tak přestanou, zarazí se a po jednom začnou odlétat.
Léčbu znám, jsme i vybaveni, ale pro letošek to už stejně nezachráním, tak dostali milost. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1131
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 05 dub 2021, 18:50

Jo, občas se najde nějaký vrabčí inovátor a myslitel a vymyslí obdobnou ptákovinu....my tu měli jednoho, co nám likvidoval každou vylezlou fazoli....naštěstí tu informaci nepředal dál (díky kočko :) ).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4228
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 05 dub 2021, 19:07

My to prostě máme blbě udělaný. Kočky nemohou na dvůr ( psi) a psi zase nemohou na sad a tam zase řádí jestřáb (slepice). :wink: Jako kdyby si to ti divocí opeřenci nemohli vyřídit mezi sebou. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1131
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mitas » 05 dub 2021, 19:20

Lenkalor píše: kvůli našemu hejnu vrabčáků.
Léčbu znám, jsme i vybaveni, ale pro letošek to už stejně nezachráním, tak dostali milost. :D


Keď som bol malý chlapec, tak vrabcov boli celé kŕdle v každom dome kde sa chovali sliepky a kačky. No teraz ich je minimum a vidieť ich je len sem - tam. Schválne som pozeral na nete či sú zákonom chránení a našlo mi, že spoločenská hodnota jedného Passer domesticus ( vrabec domový ) = 33,19 € ( približne asi 863 Kč ). Takže pozor s tou " výbavou " :D !

SPOLOČENSKÁ HODNOTA DRUHOV VTÁKOV PRIRODZENE SA VYSKYTUJÚCICH NA ÚZEMÍ SLOVENSKEJ REPUBLIKY:
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspidd/vzo ... 79Pr32.pdf
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 05 dub 2021, 19:35

My máme tu výbavu primárně na hlodavce, tohle jsem už vydýchala. :D Vrabci a kosi si to pak odpracují sběrem housenek. Máme drůbež, holuby a králíky, tak je tu divokého ptactva dost. Proto stavím při dozrávání kanadek i kamčatek okolo síťové ohrady, aby se nezhoršovaly vzájemné vztahy. Opravdu se to vyplatí.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1131
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mitas » 05 dub 2021, 19:54

[quote="Lenkalor". Proto stavím při dozrávání kanadek i kamčatek okolo síťové ohrady ...

Presne tak ! Len u mňa to má chybičku krásy: sieťovinu musím meniť každým rokom za novú, lebo ledva vydrží jeden rok. Ale čo by som chcel od čínskeho výrobku za pár šupov :D

Obrázek
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 05 dub 2021, 20:14

Já to tedy nemám tak pěkné, ale je to na vzdáleném konci pozemků, tak to tak nevadí. Kůly jsou z lísky a sítě z Oslavanu a sítě na vagony.
https://eshop.oslavan.cz/ochranna-sit-p ... upam-5m-2m
https://www.kvrezac.cz/site-na-vagony/? ... +vagony+(P)&utm_content=S%c3%adt%c4%9b+na+vag%c3%b3ny+-+Kv.%c5%98ez%c3%a1%c4%8d&utm_term=s%c3%adt%c4%9b+na+vagony
Obrázek
Edit - takže jak zpětně koukám na ty sítě na vagony, tak jedna síť stojí jako jeden vrabčák :lol:
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1131
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 12 dub 2021, 10:32

Omylem jsem vlozil prispevek do spatneho vlakna tak to napravuji. Od patku pocasi uplne z jineho sveta takze jsem sobotu vyuzil k vysazeni zimolezu ven a nedeli k presazeni boruvek do velkych kvetinacu ;) skoda ze se ma pocasi pokazit... ted bylo fakt paradne :( tak aspon pridavam fotku svych presazenych boruvek
Obrázek
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 566
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 12 dub 2021, 10:52

Máš krásný sazeničky borůvek, tak jen aby se ti v těch černých květináčích v létě neupekly..teda pokud to nejsou černý plastový obaly na květináče..nebo ty černý květináče v létě něčím obalit, aby se nerozpalovaly na slunci :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 12 dub 2021, 13:51

Dekuji :) ono to jsou antracity takze tmave seda (fotka je lehce pritmavena). S nejakym pripadnym obalenim do mirelonu ve velkych teplech pocitam pokud se budou nezdrave prehrivat. Bude to moje prvni sezona boruvek, kamcatek i brusinek tak uvidime. Do ted jsem pestoval jen chilli a nejake to rajcatko na zobnuti ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 566
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 12 dub 2021, 14:54

Ja taky pokukuju letos pro změnu po nějakých kamčatských borůvkach..hledám vhodné dvě odrůdy, protože nemám ráda hořkou chuť.. E7 Snad se nějak dobře trefim.. :D
To počasí výhledově nevypadá nic moc, zima..dneska u nás dokonce sněžilo, tak posílám nějakou fotečku první rozkvétající borůvky, pro lepší náladu.. S6

Jižní borůvka z kolekce Brazelberry odrůda Pink Breeze:

Obrázek

Obrázek

Pink Lemonade těsně před rozkvětem:

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 12 dub 2021, 15:51

Krasne to mas! Pro nas budou vsechny druhy boruvek i zimolezu nove protoze u rodice nevime co maji :D mamka si nezapsala a vyhodila nazvy odrud... Koukam ze ty uz mas zkusenosti mnoho co bys teda poradila pro prtata boruvek ktere jsou koupene v P9? Dat je do nejakych 12l a treba za 2 roky presadit nebo uz rovnou do 20l?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 566
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 12 dub 2021, 17:13

Diky S14 Zkušenosti sbíram pořád..pořádně a víc odborně se pěstování borůvěk věnuji teprve od předminulého roku..do té doby jsem nadělala spoustu chyb..hodně užitečných informací mi dalo toto fórum a pak zahraniční youtube kanály a články..takže pro začátečníky doporučuji pročíst aspoň to fórum o pěstování borůvek :wink:
Jinak k tvému dotazu, tak pro všechny rostliy platí, že by se měla velikost květináče přizpůsobovat velikosti kořenového systému rostliny..já bych pro začátek volila pro malou borůvku menší květináč a až ho proroste, tak zvětšit....jen čím je menší(mladší) sazenice, tím je náchylnější na pěstitelské chyby..ze začátku je lepší kupovat už větší sazenice, minimálně dvouletky nebo nejlépe tříletky. Ty úplně prťavý borůvky nejsou pro začátečníky podle mýho moc dobrá volba..ale můžeš to zkusit :)
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 12 dub 2021, 17:42

Všechny kanadky, které jsme kdy koupili jako úplná mimina a nasadili je hned po koupi do veliké vany do čisté rašeliny (po třech) nám už hodně let jedou naprosto bez problémů. Mnohem lépe než koupené krásné rostliny, na které jsme se párkrát nechali nachytat třeba v OBI, ale i jinde. Vytváří si v klidu a v prostoru takový kořenový systém, jaký potřebují, není takové riziko přeschnutí, přehnojení, uopečování :wink: . Nemají z květináče utrápený kořenový systém. Pravděpodobně na sobě nemají ani tolik chorob, jako letité rostliny odněkud kdo ví odkud. Jediné riziko je, že šikovní prodejci člověku prodají semenáček a ne požadovanou odrůdu.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4228
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 12 dub 2021, 18:09

Petra75 píše:Diky S14 Zkušenosti sbíram pořád..pořádně a víc odborně se pěstování borůvěk věnuji teprve od předminulého roku..do té doby jsem nadělala spoustu chyb..hodně užitečných informací mi dalo toto fórum a pak zahraniční youtube kanály a články..takže pro začátečníky doporučuji pročíst aspoň to fórum o pěstování borůvek :wink:
Jinak k tvému dotazu, tak pro všechny rostliy platí, že by se měla velikost květináče přizpůsobovat velikosti kořenového systému rostliny..já bych pro začátek volila pro malou borůvku menší květináč a až ho proroste, tak zvětšit....jen čím je menší(mladší) sazenice, tím je náchylnější na pěstitelské chyby..ze začátku je lepší kupovat už větší sazenice, minimálně dvouletky nebo nejlépe tříletky. Ty úplně prťavý borůvky nejsou pro začátečníky podle mýho moc dobrá volba..ale můžeš to zkusit :)

Všechno ovoce nakupuju relativně kousek ve školce ;) borůvky (viz fotky výše), zimolezy i muchovníky mají v 2l kontejnerech takže 2-3 leté rostliny? Prcky jsem koupil protože byly za pár kaček a já měl velké oči takže kdyby náhodou... nebude to člověka tolik bolet. Každopádně doufám že budou všechny rostlinky prosperovat :) ty jsi teda pro 12l? Méně asi ne vzhledem k letním teplotám
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 566
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků