Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 24 čer 2016, 13:09

V květnu jsem byl na Zázvorce, vizuelně mě to docela zklamalo (způsob prezentace nabídky a borůvky - "srdeční záležitost" - bez cedulek, max. na jedné rostlině v bedýnce zapichovací jmenovka, tudíž přepíchnutelná chtěně či nechtěně kamkoli jinam).
K samotnému nákupu mám toto:
1) dost nemilá zpráva ohledně Draperu - již delší dobu vyprodán (nechápu, proč vyprodané zboží nevyndají z e-shopu...), další sazenice Drapera sice někde "támhle" - p. Mařan kamsi do prostoru mávnul rukou - nicméně nejsou na prodej, prý dle licenčních podmínek musí jít na plantáž a jestli ještě někdy budou sazenice Drapera prodávat nevědí - pokud máte někdo tip na spolehlivý CZ/SK zdroj-prodejce Drapera, tak to sem nebo do pošty napište,
2) z bedýnky označené "REKA" jsem si vybral jednu sazenici, která měla na svojí malou velikost (cca 20 cm vč. nového letorostu) cca 10 docela velkých plodů, přiznám se, že to byl vlastně důvod ke koupi, jinak jsem tam jel pro Chandlera a Kazpliszku, no a na té Rece cca už před dvěma týdny uzrála první bobule, kterou okamžitě po zabarvení odnesl nějaký pták, takže jsem instaloval síť, teď tam mám další modré bobule, zatím jsem neochutnal a mám dotaz na místní odborníky: je možné, že to je opravdu REKA? Podle toho co jsem všude možně četl, tak by zas tak raná být neměla, zásadní vliv by nemusela mít ani poloha (střední Čechy, cca 200 m.n.m., v podstatě celý den na slunci), nevím jestli to mohlo být ovlivněno nějakými pěstebními podmínkami u p. Mařana nebo jeho dodavatele nebo jde o prachsprostou záměnu odrůdy. Pokud to pomůže, tak sem dám později fotku. Aktuálně jsou ty modré bobule cca stejně velké jako zelené na Chandlerovi.
Jinak borůvky už pár let mám:
- 3 keře Goldtraube z OBI,
- 1 keř Herberta z výprodeje BAUMAX,
- 2+1 keře získané hřížením ze dvou no-name matečních keřů (jeden mateční keř je u mamky, druhý u tchýně) ,
- letos jsem z Mountberry pořídil po 1 ks Eliott, Meader, Hannah´s choice, Bluecrop, Liberty, Herbert, Spartan (zabalení pro transport ok, cedulky/rostlinné pasy hezky u všech, jinak kromě Herberta vše na první pohled mrzáčci i když jsem na e-shopu vybíral ty nejdražší varianty, zahušťující větvičky jsem okamžitě vystříhal, postupně se "vzpamatovávají" - narostly jim nebo raší letorosty),
- v jednom zahradnictví jsem pořídil rozrostlejšího Spartana (opět jsem vystříhal zahušťující větvičky, ze všech letos pořízených keřů roste nejbujněji, má cca 6 silných letorostů odspoda a i přesto, že jsem to nečekal, tak na jedné staré větvičce zakvetl a čeká tam na zrání 5 bobulí),
- no a od Zázvorky jsem pořídil jak píšu výše Chandlera, Kazpliszku a možná Reku (doma jsem prostříhal zahuštění u země , na Kazpliszce jsem prostříhal i korunu ze starších větviček, letorosty rostou nebo raší na všech čtyřech keřích - jednoho Chandlera mám pro tchýni).
Ty letos pořízené keře mám zatím v jakési školce, rozmýšlím kde a jak udělám záhon. Mám tu více či méně svažitý terén, hlouběji do země s bazénkem a pilinami moc nemůžu, protože je tu vespod jílovitá a při větších deštích nevsákavá půda (v aktuálním počasí by to bylo ok, ale když pak pořádně zaprší, tak voda stojí všude kde může), takže to bude nějaká kombinace nebo odvozenina bazénku a současných záhonů (mírně z kopce, vyvýšeny cca 10-15 cm nad terén, substrát jehličí a hrabanka od souseda ze zahrady (má tam smrkovou výsadbu) smíchané s rašelinou a zeminou pro borůvky. Zkusil jsem to letos zakrýt mulčovací kůrou, kde to šlo, tak jsem mezi substrát a mulč dal ještě textilii, ale je to nepraktické na hnojení granulovanými hnojivy/rohovinou, ledaže bych je naházel do mulče a spoléhal, že se postupně se zálivkou dostanou až do substrátu ke kořínkům. Tolik pro začátek, hotový román.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 571
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 24 čer 2016, 15:15

mates píše: Tolik pro začátek, hotový román.

Vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9217
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jiřina » 24 čer 2016, 20:06

S tím Draperem jste mne zklamal, chystala jsem se ho na Zázvorce letos objednat, až nebude "vyprodáno". Jiřina
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 24 čer 2016, 20:55

U mna začína modrieť odroda spartan :D8

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod petrlcr » 24 čer 2016, 22:08

Mám ze Zázvorky mnoho rostlin a musím říct, že nejsem moc spokojený. Malé rostlinky a po zimě velké ztráty.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 25 čer 2016, 21:35

Ak u Palina v 440 m modrie Spartan, tak ten môj "Spartan", ktorý je zelený vo výške 116 m bude určite niečo iné. Toto je neskutočné, ja vlastne vôbec neviem, aké odrody čučoriedok mám, keďže to vyzerá tak, že sú všetky zamenené. Začína mi modrieť krík, ktorý som kúpil ako Northland, ale ktovie, čo to vlastne je. Jediné šťastie je, že všetky sú svojim spôsobom dobré, takže vlastne až tak silno nezáleží na tom, aké odrody sú to. Jediný problém je v tom, že potom nesedia termíny dozrievania a zbytočne mi dozrievajú 2-3 kry naraz a potom je pauza. Ja som chcel postupné dozrievanie od skorých až po neskoré. No a neseriózni predajcovia mi tento plán zmarili.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 25 čer 2016, 21:42

Altheon píše:Rastlinu som kupoval ako bluecrop. Či je to ozaj ona neviem. Ale myslím, že by mohla byť. Spartan, čo som čítal vraj dozrieva pred patriotom. A momentálne mi už patriot zreje ešte viacej, takže keby že je to spartan, tak ten by bol zrelý skôr si myslím.


Alteon, tak ten Tvoj Bluecrop je asi v poriadku, lebo máš pravdu že Spartan dozrieva pred Patriotom, takže ja Spartan určite nemám ako som už písal v predošlom príspevku. Už tie odrody asi nebudem riešiť, hlavne aby rástli a rodili. :D
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jukinoo » 27 čer 2016, 14:18

moonvil píše:Chloróza jak z učebnice - jestli byla přesazená z normální země, tak do čeho?

Na tú chloruzu mi dali toto http://leteckaposta.cz/453905513 že to mám nastrieľať na listy ale môžem aj teraz keď má plody?
jukinoo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 zář 2015, 17:58

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 27 čer 2016, 15:22

Jestli je to nějaké železo, tak ano, ale přečti si raději příbalový leták.
Jinak tímto pořešíš akorát důsledky, chtělo by to najít příčinu té chlorózy a ta bude v substrátu či zálivce - buď málo kyselý nebo se ti tam dostává odněkud vápník.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4077
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod proky » 28 čer 2016, 08:10

Ahoj všem, již několik let Vás zde sleduji a pročítám zajímavé příspěvky. Také pěstuji všechno možné a mimo jiné i kanadky - patriot, meadet, ońeal, chandler, darrow, spartan, nui, duke(nedopatřením mám 3 keře), nothland, blueray, pink lemonade - má mít k sobě pro lepší opylení jinou kanadku, bohužel jsem odkaz opětovně nenašla - poradíte. Jaké jsou pro Vás TOP kanadky - od ranných po pozdní. Ještě bych rozšířila sbírku, místa je dost. Mám vedle sebe zasazeny dva keře zimolezu tundra je krásně zelená a velde duet je celý rezavý nevíte by s ním mohlo být.
Zdravím a děkuji Proky
proky
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 27 čer 2016, 14:15

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 28 čer 2016, 10:01

proky píše:Ahoj všem, Zdravím a děkuji Proky

Ahoj, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9217
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 28 čer 2016, 17:22

Už začína modrieť aj TORO tento rok o 10 dní skôr ako v minulom.

Obrázek

Spartan po 4 dnoch už som skoro neodolal ale ešte ho jeden dva dni nechám vyzrieť.

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 29 čer 2016, 20:48

Spartan ochutnaný :) Super chuť jedna s tých lepších určite ostane v portfóliu.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jiřina » 02 črc 2016, 22:04

Včera jsem na odrůdě Reka našla dva fialové plody, dnes ráno tam byl jen jeden a ještě naklovnutý. To urychlilo moje rozhodnutí o nutnosti zasíťovat. Věnovala jsem tomu celé odpoledne. Pomáhal mi manžel a syn. Síťovala jsem prvních deset keřů, které jsou větší, dříve vysazené. Další keře jsem přikrývala individuálně. Prvně jsem pokryla sítí plot k sousedům v celé výšce. Potom manžel vyrobil dvě hrazdy nad záhonem vždy v ose řádků. Výška hrazdy asi 170 cm, abych pod sítí mohla sbírat úrodu. Potom jsem kancelářskou svorkou spojovala dva pásy sítě, to byla práce, na které jsem skoro nechala mládí. možná by to šlo lépe na šicím stroji. Nechtěla jsem lehce znečištěnou síť tahat do ložnice. Dále jsme s pomoci syna síť přesunuli na vytvořenou konstrukci a okraje jsem zatížila kameny. Jsem zvědavá, jak to bude fungovat. Jsem si vědoma, že bez zasíťování u nás nemá smysl kanadky pěstovat. Fotky voliéry přiložím později, dnes mne vyhnala bouřka.
Dále mi začínají modrat velké plody na bujně rostoucí borůvce, kterou jsem někdy v r. 2010 zakoupila pod názvem Eliot. Patrně jde o Spartana.
Jiřina
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 03 črc 2016, 02:17

Spartan krásne dozrieva, vtáky našťastie ešte neprišli na to že sa to dá jesť :) Zatial iba hrabú v kôre potvory.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: ladisg a 2 návštevníků