Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 29 srp 2016, 23:24

Helena, vďaka za info. Práve tá silne kyslá chuť modrých nezrelých plodov je pre tú spomínanú odrodu typická. Ale po tých 10-15 dňoch je to delikatesa. U iných to nie je tak výrazné, napr. Northland je dobrý hneď ako zmodrie, netreba ho nechávať dlho zrieť. Aj Brigita je chutná hneď ako zmodrie.

Jiřina, myslím, že to je veľmi dobrá úvaha. Aj ja som bol z prvých plodov čučoriedok sklamaný. Ale bolo to kvôli mojej netrpezlivosti. :wink: Postupne som prišiel na to, že plody treba nechať dobre dozrieť a potom sú skvelé. Asi tých nedočkavcov je viac a potom sú sklamaní.

No neviem si predstaviť, že by som na lesných čučoriedkach riešil, že ktoré bobule sú dobre dozreté a ktoré nie. Dakedy sme na ne chodili a dalo to dosť práce niečo naoberať. :)
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 30 srp 2016, 01:07

jarod72pm píše:Ahoj
používám vodou rozpustný kristalon podzim na borůvky a asi po měsíci co jsem je zasadil(začátkem srpna) jsem jim dal dávku v září a v říjnu taky jednu ale to už je krajní čas na klid, na jaře zase kristalonem na borůvky začnu hnojit každý týden asi od března jakmile to začne pučet až do doby kdy se začnou ukazovat první borůvky.

take zdravim a moc dekuji za info!. Koukala jsem jeste na to zelezo a oba kristalony ho ve slozeni maji (ten na boruvky i podzimni), ale treba organomineralni pelety od agra nebo forestina - biominu ne (leda bych se spatne podivala), coz nevim, zda je tim, ze se jim to spadne dostava do pelet ?. . Ale zadna reakce na aplikaci samotneho zeleza tu zatim neprobehla, takze to asi neni tak zasadni preventivne ho davat, navic ja boruvkam letos davala krome pelet s rohovinou i tekuty kristalon boruvkovy a chystam se i na ten kristalon podzimni, tak alespon nejake zelezo dostanou...abyste rozumneli, obecne jsem nasla, ze pritomnost zeleza (nejlepe v chelatove forme) je pro boruvky prospesna, tak jsem chtela vedet, zda a jak to vetsina z Vas "boruvkaru" resi...nebyla jsem si totiz jista, jak tuto informaci prakticky "uchopit"...
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jarod72pm » 30 srp 2016, 09:58

To vodou rozpustné má výhodu v tom že se prakticky velmi brzo dostává do kořenů a kytka je umí využít ihned . Těm granulovaným s rohovinou kde to chvilku trvá než se to rozloží do půdy/dostane do kytky i když tam výhoda zahnojení pak nějakou dobu funguje a nemusí se tak často obnovovat jako u vodou rozpustného. I proto někteří volí cestou vodou rozpustného postřik na list aby výživu dodali přímo přes list na vitalitu(i s tím železem) když hnojí "granulema" kde to déle trvá než se to do kytky dostane.

Mě se sběr osvědčil tak že lehce hrábnu do borůvek a ty co ještě nejsou " tak akorát" prostě drží a ty zralé mírným nátlakem odpadnou a chuť výborná.Je fakt že jakmile zmodrají nechávám je tam ještě asi týden a pak zkouším.
Uživatelský avatar
jarod72pm
ouško
ouško
 
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2016, 11:59
Bydliště: Otrokovická zahrádka 200 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 31 srp 2016, 00:24

MartinS píše:.... Aj Brigita je chutná hneď ako zmodrie...

jeee, tak to jste mi udelal radost, brigitu mame take, ale mladou, tak jsme jeste neochutnali. Nase deti sber totiz resi ptacim stylem, jak to zmodra - jde to do pusy... vyzvy k trpelivosti takrka marne, aplikaci siti proti detem jsem zavrhla (to by asi dopadlo!) a ptactvo, pote co kompletne sklidi zimolezy a tresen, tak boruvky ponecha nam. Jen jsem ted koukala, ze drozdi zacali letat na cerny bez a bohuzel si vsimli i pozdnich boruvek, ale musim rict, ze deti jim v ulovku boruvek celkem pohotove konkuruji a drzi si dobre skore i bez siti proti ptactvu....
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 31 srp 2016, 19:36

Dadlala verím, že Brigita vám bude robiť radosť, myslím, že celkovo patrí k najchutnejším odrodám v sortimente. Pre deti je dobrý aj Northland, keď ho odtrhnú aj nezrelý, tak nie je kyslý, aspoň u mňa je to tak. Moja dcéra ale zje s chuťou hocičo, kyslé, sladké, všetko doradu. :D
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 31 srp 2016, 19:59

Tak dnešným som dňom oficiálne ukončil tohtoročnú čučoriedkovú sezónu. Na fotke sú posledné tohtoročné plody (jahody sú Mara de Bois). Tak až o necelý rok. To bude nekonečné čakanie. :D2
Ešte pridám svoju skúsenosť so sieťou. Sieť som doteraz nepoužíval. Jednak sa mi nepáči, že to špatí rastliny a navyše to obmedzuje prístup pestovateľa k plodom. Ale tento rok sa vtáky do čučoriedok pustili s nezvyčajnou agresivitou a zúfalstvo ma donútilo hodiť na kríky sieť. Len tak som to lajdácky cez ne prehodil a po obvode zaťažil doskami a funguje to skvele. Nezmizla už ani bobuľa a mohol som ich konečne nechať poriadne dozrieť. Dokonca som zistil, že sieť má na vtáky akýsi "psychologický efekt". Keď zistili, že si už ani neškrtnú, tak úplne prestali k čučoriedkam lietať. Neskôr som už drzo nechal sieť voľne visieť nezaistenú, ale nezmizla aj tak ani bobuľa. Vtáky to vzdali a išli asi niekam na bazu. :D

Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod peter8 » 05 zář 2016, 17:27

Zdravim,
moje cucoriedky vysadene 1. juna tohto roku mi pekne narastli:
ObrázekObrázek Obrázek

Otazka je ci je normalne ze este aj v tychto dnoch maju viditelne prirastky? (fotim si ich kazdy tyzden :D8 )

Hnojilom som len raz pri vysadbe s AGRO OM hnojivo na čučoriedky.
peter8
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 21 kvě 2016, 12:48
Bydliště: Nové Zámky 119 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 05 zář 2016, 18:15

Jo, je to normální - dokud nezačnou lézt teploty k nule, tak jsou kanadky stále aktivní.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jarod72pm » 11 zář 2016, 12:09

Mohu potvrdit , i po prvním hnojení podzimním hnojivem borůvky stále rostou , nejvíc mě teď popojel Chandler který na dvou větvičkách přidal za poslední dny 10cm tedy aktivita tam je.
Uživatelský avatar
jarod72pm
ouško
ouško
 
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2016, 11:59
Bydliště: Otrokovická zahrádka 200 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jiřina » 12 zář 2016, 22:02

Včera jsem sklidila poslední plody borůvek. Bobule již sesychaly a opadávaly. Potom jsme s manželem odstranili síť nad borůvkovištěm. Síť se osvědčila, ptáci nesezobali ani jedinou borůvku. V síti nebyly mezery. Dovnitř nelezli ani ptáci ani kočky. Příští léto opět nainstalujeme. Jiřina
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod premek » 14 zář 2016, 12:00

Tak me boruvky jsou uz davno obrane.... ale ted mi jeste jedna kvete :D teda je tam jen jeden kvet, ale i tak :shock:
Jeste se chci zeptat uz muzu zacit pomalu hnojit siranem draselnym ??

Obrázek
premek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 bře 2015, 11:06
Bydliště: Frydlant nad Ostravici

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 14 zář 2016, 14:35

A proč chceš teď hnojit? Podle fotky té kanadce nic nechybí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 15 zář 2016, 14:25

...tak to jsem prave resila take, jestli podzimni hnojivo a jake. V podzimnim Kristalonu jsou i mikroprvky jako zelezo (coz se hodi), ale draslik je tam ve forme oxidu draselneho. Ten siran draselny je dobry, ze okyseluje (a ty ho chces premku kupovat samotny, co ho prodava treba agro nebo forestina, nebo mas tip na neco komplexnejsiho se siranem draselnym?) ....nebo myslis Moonvile, ze je to prehnana pece, preventivne ho davat? Treba i u mladych sazenic? Nebo zmlazhovanych? Treba pan Chlouba ve svem blogu o kanadskych boruvkach draslik doporucuje.....cituji "Způsobí, že stěny buněk zpevní a lépe odolávají mrazům. Takto dobře vyzrálá pletiva rostlin jsou často i méně přitažlivá pro býložravé živočichy i škodlivý hmyz. Dostatek draslíku také pomáhá vitalitě kořenové soustavy, s draslíkem se proto může vylepšit i přijímání ostatních živin a vody rostlinou, co má zase jenom pozitivní důsledky. Proto ve druhé polovině léta použijeme na borůvky hnojivo, kde je výrazně menší množství dusíku, ale více draslíku. Tyto hnojiva se obvykle označují jako podzimní......"konec citace - myslim, ze to i publikoval v casopise Flora na zahrade. Ted jem akorat na pochybach zda radeji siran draselny nebo staci oxid draselny treba v Kristalonu??? Boruvky mam zasazene v raseline v zemi (ne v kvetinaci), dokonce i bez folie (a da se to.., navic treba Na Zazvorce folie do vysadby naopak moc nedoporucuji).
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 15 zář 2016, 14:44

Já kanadky v druhé polovině sezóny již ničím nehnojím a evidentně jim to nevadí, ale je možné, že někde v oblasti s kratší vegetační dobou a drsnějšími zimami by mohl být podzimní draslík na vyzrávání pletiv vhodný.
A pokud to má někdo vysazené v normální zemině bez dostatku rašeliny, tak síra asi může být dodávána průběžně po celý rok, to by snad nemělo ničemu škodit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod premek » 17 zář 2016, 19:52

Tak presne jak pise dadlala.... Taky jsem to cetl ten samy clanek ze na podzim spis draslik...
Ja ho koupil normalne myslim od agro.....
premek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 bře 2015, 11:06
Bydliště: Frydlant nad Ostravici

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků