Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 16 srp 2018, 21:38

diky robo,
s tim omrzanim je to u techto boruvek des. Mam je dlouho a jeste jsem neochutnala ani bobuli. Posledni zimu jsem zkusila jednu dat do sklepa na chalupe, kde je polosero, ze uvidim, jak to tam zvladne a zvladla to da se rici skvele. Pristi rok by jiz mela mit dostatek starsich plodicich vetvi, tak jsem zvedava... Zkousela jsem je mit i na balkone, ale vzdy jsem nakonec honem prevazela chloroticke, sviluskami zdecimovane keriky na chalupu, kde se dostaly behem 14dni opet do dobre kondice. Na tom balkone to s nimi proste nejde (u tri rostlin identicky scenar). Tak ale zas je nadeje, ze se mi to experimentovani s pink lemonade mozna nakonec vyplati, jestli je opravdu dobra...
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod amy80 » 17 srp 2018, 09:50

Radek píše:Má někdo nějakou borůvku, která ještě nezačala modrat?. U mne myslím koncem srpna již vše dozraje. Elisabeth je už ze 3/4 modrý. Letos jsem objednal Powder blue, ale ta v mrazech v únoru a březnu umrzla. Zajímalo mne, zda je tak vynikající, jak tu byla chválena, ale měl jsem smůlu. Snad mi její chuť popíše ten, kdo měl větší štěstí a přežila mu. Pan Mařan z Na Zázvorce mě utěšil, že chutná jako kterákoliv jiná borůvka.


Mně Powder Blue zaplodila asi 3 nebo 4 roky zpátky když byla v květníku na balkoně v 6. patře :lol:
Musím teda říct že byla opravdu skvělá, byla trochu jiná než corymbosum, taková osvěžující... tak jsem objednala další dvě... a všechny tři mi zmrzly následující zimu :D
Další rok jsem bydlela už jinde a objednala jsem je zas, a zase zmrzly... a teď tu poslední zimu dvě přežily, ale v bídném stavu - jedna se začíná pomalu rozjíždět teprve teď, ta druhá se od jara nehnula a nejspíš chcípne tak jako tak.

Takže chuť je fakt vynikající a rozdíl tam je, ale asi nejsou souzeny každému :?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 18 srp 2018, 10:16

Borůvka Powder blue mi umrzla na jaře nově zaslaná. K ní vhodný opylovač je Pink lemonade. Tu jsem však nechtěl, protože jsem se dočetl, že ji ptáci přímo milují. Nechtěl jsem kupovat lákadlo pro ptáky. Ale jak tu vidím, budou to asi takové cimprlíny. Asi bych to s nima musel řešit jako s rozmarýnem, který na zimu mám v květináči na stole v zahradním domku.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 18 srp 2018, 11:24

amy80 píše:Powder Blue zaplodila asi 3 nebo 4 roky zpátky když byla v květníku na balkoně v 6. patře :lol:
Musím teda říct že byla opravdu skvělá, byla trochu jiná než corymbosum, taková osvěžující...

Amy, děkuji za informaci. Ty názory na chutě u borůvek se ale mění. Loni to u mne vyhrál Collins, letos zase Hanahs choice nebo Chippewa. Ty měly taky takovou sladkou svěží chuť. Letos borůvky konečně zaplodily. Ale rozzářené očička domácích strávníků začaly pomalu pohasínat, když jsem domů donášel obden kyblík borůvek. Před dvěma dny jsem obral asi 2kg Chandlera a musel jsem toho nechat, ať nepřeplňuji lednici. Rozhodně s rozšiřováním sortimentu končím. Maximálně ještě nějaký hodně pozdní druh, protože letos borůvky určitě koncem srpna skončí.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 18 srp 2018, 11:58

Najneskoršia ktorá sa dá momentálne zohnať je aurora.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 18 srp 2018, 13:11

Možná u vás na Slovensku, u nás jsem neviděl, že by někdo Auroru nabízel. Jinak v současné době mají i zelené plody Liberty, Denise blue, Chandler, Elisabeth a Liberty.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 20 srp 2018, 12:38

Obrázek Obrázek
Loni Robo napsal, že mu začala podruhé kvést Putte, proto jsem si ji na balkon neobjednal. Při kontrole jsem zjistil, že mi asi od začátku srpna taky začaly podruhé kvést a tvořit plody NorthSky, Northcountry na balkoně a na zahradě Chippewa. Na obrázku jsou Chippewa a Northcountry. Květy neotrhávám, protože keříky jsou v dobré kondici a bude to jen pár kuliček.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 20 srp 2018, 15:11

já jsem poslední hromadnou sklizeň měl už minulý víkend, šťáva i džem udělány s příměsí ostružin a tím borůvky letos skončily (jak jsem na jaře předpovídal), tak už jen pár postřehů k letošku:
- až "takhle dlouho" jsem nechal přezrát hanku, reku, nějakou no-name, byly výborné, úplně ovocné chutě, nejlepší asi ta no-name (větší kulaté plody s tvrdší slupkou, docela by mě zajímalo co to je zač, zkusím najít fotky květů nebo zelených plodů pro palina k určení....),
- keře, které nestihnuly vyhnat letorosty z báze na jaře je i přes poměrně časté zalévání během léta nevyhnaly, jestli se někde objeví něco v září, tak to už budu rovnou střihat, nemá smysl aby se tím keř trápil když z toho už nic pořádného nevyroste,
- pozdější zrání u aurory potvrzuju, těch pár bobulek co přežilo holomrazy začalo dozrávat před dvěma týdny, bohužel si toho po minulém víkendu všimnuli i ptáci, když už bylo odsíťováno..... (poslední bobulka co jsem stihnul teď o víkendu byla ještě kyselá),
- pink lemonade mám dvě, ta co mám dva roky na jaře omrzla a byla bez květů, ta co jsem letos koupil kvůli tomu jak měla nasazeno na květ, tak dozrála a borůvky byly fajn, sbírány minulý víkend v rámci posledního sběru, obě jsou v květináčích, takže je teoreticky mohu nechat přezimovat zabalené u domu, příp. je při větších holomrazech zavěsit do studny kousek pod poklop, no uvidíme na jaře.....,
- nijak zvlášť mě neoslovil letos poprvé plodící draper, i přes ponechání k přezrání mi nejede (a to mám dva keře), ale dám mu ještě příští rok šanci,
- co mi naopak dost zachutnalo je huron, pravda musí se nechat pár týdnů přezrát a pak je plný ovocné chuti (něco podobného jako liberty), radost mi kazí jen to, že to je možná záměna s bůhví čím (můj zdroj p. Šimala, jeho zdroj Kusibab...)
- od jara mám na zahradě balíky rašeliny, mulč a květináče s borůvkami porůznu ukryté v borůvkovém záhonu, na jaře jsem už z toho další záhon udělat nestihnul a ten jíl na zahradě když začal bez dešťů vysychat, tak je to k neukopnutí, doufám že se na to udělá počasí aspoň v říjnu
- už aby byl březen 2019 :D :D :D
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod amy80 » 20 srp 2018, 18:02

Radek píše:Ty názory na chutě u borůvek se ale mění. Loni to u mne vyhrál Collins, letos zase Hanahs choice nebo Chippewa.


Mně letos neplodily všechny, dost jsem s nima loni šachovala a týrala je, ale z těch co plodily je letos stejně jako loni na prvním místě Star. Sladká, ale ne mdlá, vynikající.
Má být údajně z těch míň mrauvzdorných, ale já mám jednu v zemi a jednu v květníku, a obě dávají zimy zatím bez nejmenšího problému - na rozdíl od ashei :lol:

Moc dobré u nás jsou taky Nui a Chandler (ten má letos bobule velikosti hroznového vína, to loni teda neměl).
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 20 srp 2018, 23:54

...pro ty, co maji stale rezervni kapacitu a patraji, co jeste poridit, pridavam i sve hodnoceni, zamerene na odrudy, ktere jsem letos chutnala prvne a zaujaly... asi nejzajimavejsi prekvapko byla Hannah´s choice, jsem z ni nadsena (ma velmi nevsedni aroma, svezi chuti, je super), ale nebyla zas tak uplne rana :?: . Nakonec se mi podarilo ochutnat i jednu bobuli Pink lemonade a ta byla krajne delikatesni (i kdyby produkce byla lehce podprumerna, rozhodne mi stoji za to. Soucasna produkci kapacita je ovsem stale desna, jeste to s ni nicmene nevzdavam...). Velmi mile mne prekvapila take chut Goltraube 23, kterou jsem letos ochutnala prvne (spise sladsi, ale svezi) a nezklamal ani Spartan (mel mensi bobule, ale skvele aromaticke a svezi). Spise sladsi a chutna boruvka je take Hardy Blue. Letos prvne ochutnavany Chandler, krom toho, ze ma opravdu hodne velke bobule, mi pripada chutove takovy normalni, rekneme prumerny. ..
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 21 srp 2018, 10:45

Tak my se taky přidáme, všechny byly letos skvělé, ale až tak moc nechutnal Eliot a nejvíc překvapila KazPliszka, fakt zajímavá dobrá chuť.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jaro » 21 srp 2018, 22:04

Aj u mňa je Hannah ch.favoritom.Ma jedinečnú chuť a arómu ktorá ju posúva do vyššieho levelu, veľmi vydarená S9
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 23 srp 2018, 14:54

amy80 píše:Moc dobré u nás jsou taky Nui a Chandler (ten má letos bobule velikosti hroznového vína, to loni teda neměl).

Pokud moje borůvka je pravý Chandler, tak vypadá ne jako hroznové víno, ale jako rozšláplé hroznové víno. Má tvar podobný Liberty, takový zploštělý kotouč. Přikládám obrázek. Někdy má až 25mm. Chuť jako píše Dadlala, dobrá, ale průměrná.
Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 23 srp 2018, 15:04

Radek píše:Chandler.....vypadá jako rozšláplé hroznové víno.


Přesně :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 23 srp 2018, 23:18

Radek píše:Pokud moje borůvka je pravý Chandler, tak vypadá ne jako hroznové víno, ale jako rozšláplé hroznové víno.


S vysokou pravdepodobnosťou sa naozaj jedná o Chandler (podľa tvaru kríka a listov). Aj veľkostná nerovnomernosť a tvar plodov tomu nasvedčuje.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků