Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jukinoo » 10 srp 2020, 18:12

Jama je široká 40cm dlhá 4m a sú v nej 4 čučky oddelené je to fóliou majú už 5rokov dve majú niečo cez meter a dve nejakých 160cm na jednej boly krásne veľké ostatné tri maličké.Na jar hnojim siranom amonny dva krát na jeseň dávam siran draselny
jukinoo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 zář 2015, 17:58

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 10 srp 2020, 18:38

Tady vidim tproblem v ty sirce ty jamy...pokud mas kere, ktere dosahuji vysky 160 cm, tak sirka jamy na kazdou boruvku by mela byt minimalne 90-100 cm..rika se cim vetsi, tim lepsi..aspon tech 90 cm..tech 40 je zoufale malo na takovy velky kere...takze uz nemaji koreny podle myho kam rust..ja bych ten rigol urcite rozsirila na tech 90 cm, ohranicila folii..tedka bych zacala davat ten okyselovac, nevim co tam mate k dispozici vy na Slovensku, my tady mame okyselovac pudy od firmy Floria, ktery je zaroven i hnojivo..1x za 14 dnu se dava..vzdycky to u mne zabralo..nebo pouzivame hnojivo Kristalon na boruvky, ktere obsahuje uz siru, aby se ten stav zlepsil..ale chce to urcite vylepsit ty podminky te sirsi, ohranicene jamy, jinak s tim budes bojovat porad dokola jako ja :? Siranama hnojit, to je v poradku, ale ty pry substrat moc neokyseluji..mely by byt neutralni reakce..takze na okyseleni síra, borovicova kura, kysela hnojiva, obsahujici síru, destova voda :)
Treba nekdo tady poradi jeste jiny zpusob okyselovani..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 10 srp 2020, 18:45

Veškerá hnojiva s kyselou reakcí jsou ok, tedy na rododendrony, azalky atd.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jukinoo » 10 srp 2020, 20:57

Ups preklep jama je široká 60 cm takú istú jamu mám ešte jednu tiež sú tam štyri čučoriedky všetky majú okolo 1,5m a boli na krásne veľké plody.Skusim zmerať ph
jukinoo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 zář 2015, 17:58

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 11 srp 2020, 07:17

Hofis rekl bych ze to bude mozna goldtraube... ale je to jen tip... moje je dost podobna. Zkus fotku celeho kere a plody plne uzrale. A pripadne i jakou maji chut
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 11 srp 2020, 07:17

Hofis rekl bych ze to bude mozna goldtraube... ale je to jen tip... moje je dost podobna. Zkus fotku celeho kere a plody plne uzrale. A pripadne i jakou maji chut
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 11 srp 2020, 08:44

Hofi, Goldtraube je středně pozdní a nemám ji, tak nevím. U mne ještě nemá jediný modrý plod jedině Powder blue. Pořád je jen do růžova. Na fotce to sice klame, ale i ta barva listů je dosti podobná. Jsi v nižší nadmořské výšce, tak by ti to mohlo zrát dříve.
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 11 srp 2020, 13:52

Hofis píše:Chtěl bych poprosit zdejší znalce odrůd o případnou pomoc s identifikací jedné borůvky. Je přibližně stejně pozdní, jako Elizabeth, začínají se mi tedy ve Varnsdorfu modrat první kuličky. I velikost je srovnatelná s Elizabeth. Ale plod není tak plochý, je spíše kulovitý a ve zralosti je velmi sladký s velmi silným aroma. Zde je foto:
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 08.08.20
Nevíte někdo, co by to mohlo být resp. nepřipomíná vám to nějakou odrůdu. Případně mockrát děkuji za pomoc.

Jinak ranné a poloranné odrůdy už jsou takřka snědeny, dozrávají poslední jednotlivé plody, bylo vše, od koláčů až po knedlíky. Holt, borůvkový rok letos.
A teď se chystá pro změnu sklizeň pozdních odrůd :wink:
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 08.08.20


Nemohla by to byt treba odruda Berkeley? Docela to na ni sedi...zkus posoudit...ta by mela zrat obdobne asi.. :wink:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 11 srp 2020, 16:07

JohnyF, Radek, Petra75: Moc děkuju za tipy! Zkusím ještě nafotit lépe celý keř i již plně vyzrálý plod. Měl jsem ji v polostínu a musel jsem jí přesadit na plné slunce, protože většinou nestíhala celá úroda do zimy dozrát. Teď, když je na plném slunci, tak zraje společně s Elizabeth, která je také na plném slunci. Jinak růst je velice bujný, je to asi moje nejbujněji rostoucí borůvka. Nové výhony klidně udělají metr i více za sezónu. Co se chuti týče, tak je velice specifická. Blbě se to popisuje, ale chuť je velmi sladká a taková silně aromatická, až ostrá bych řekl. Velmi se tak odlišuje od všech ostatních borůvek, co mám. Možná bych řekl, že je tam v plné zralosti cítit nádech po muškátu (muškátovém oříšku).
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 11 srp 2020, 17:06

Tady mas odkaz na popis odrudy Berkeley..je to odruda vyslechtena v r. 1949, takze starsi odruda..podle tvyho popisu to na odrudu Berkeley sedi.
Je tam napsano i ze zraje od poloviny cervence az do poloviny srpna, pokud je umistena na slunicku..i ten rozlozity tvar kere sedi :)
Ale jen muj tip..rikals, ze je min.40 let stara..


https://shop.zahrady-rostliny.cz/vaccin ... m-berkeley
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 11 srp 2020, 17:17

Petra75: Děkuju, toto je jedna z mých novějších odrůd, které jsem dokupoval cca před 15 lety, takže 40 let určitě nemá. I plody už má oproti starým odrůdám velké, velikostí srovnatelné s Elizabeth, akorát ne zploštělé ale kulaté. Mrknu na ty tipy od vás všech a snad něco z toho bude sedět. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 11 srp 2020, 17:27

Berkeley se prodavala pred 15 lety a i dneska :D Musis to porovnat s popisama a s fotkama..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod robo » 11 srp 2020, 22:11

Obrázek
Pink Lemonade letos docela pěkně plodí i bez opylovače, tedy bez opylovače ashei. Takže opravdu není třeba řešit u této borůvky opylování. Fotku více zralejších plodů nenafotím protože je postupně ožírám. :wink:
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 12 srp 2020, 10:08

No me 4leta udelala 5 plodu ... misto toho mam popcorna
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 12 srp 2020, 11:27

Nepestujete tady nekdo odrudy Hardy Blue a Sierra? Sierru mam tedka novou koupenou, ale nevim o ni vubec nic, ani fotky jsem.zadny nevidela..pry novejsi odruda...a vypada to, ze porostw bujne, ma spoustu mladsich vyhonu..Hardy Blue, take pro mne neznama odruda..pokud nekdo mate, muzete poslat nejake foto techto odrud, plodu a muzete je doporucit? Hardy Blue nabizeji tady u nas v Hornbachu..diky
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků