Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radim K » 10 črc 2016, 22:49

liptak píše:Palino 79 dík, trochu som sa upokojil. Len tie akoby chĺpky sú len na mladých listoch a tie sú zvlnené. Je to hlavne na Bluegold z r 2015 Goldtraube 71, to nemá, v 2015 krásne rástla, po presadení do bazénika nejako živorí, červenajú jej listy.

Důvodem může být lokalita mrazové kotliny v 650 metrech nad mořem a chladná rána při nedávném SZ proudění ve střední Evropě. Měříš teploty?
Dále červenají listy naopak při suchu nebo při pěstování v chudší půdě, kde chybí většinou dusík.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 11 črc 2016, 00:08

liptak píše:Palino 79 dík, trochu som sa upokojil. Len tie akoby chĺpky sú len na mladých listoch a tie sú zvlnené. Je to hlavne na Bluegold z r 2015 Goldtraube 71, to nemá, v 2015 krásne rástla, po presadení do bazénika nejako živorí, červenajú jej listy.
Najviac ma trápi Aurora, viď foto.

Obrázek

A na niektorých kríkoch sa objavili škvrny.
Obrázek


Vyzerá to že má málo dusíka. Teplota to tiež môže spôsobiť ale myslím že nebolo až tak chladno a keby áno robili by to aj ostatné. Len s dusíkom už opatrne v tomto období by sa už nemal používať kvôli vyzretiu dreva na zimu.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 11 črc 2016, 20:03

Pestujete niekto odrodu HURON? Podľa Kusibaba by mala dozrievať pred spartanom, ale u mna stále zelená a to už modrie bluecrop aj brigitta aj chandler. Vyzerá to že bude zhruba ako liberty.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 11 črc 2016, 22:19

Mne sa tiež Aurora zatiaľ bohvieako nedarí. Všetky odrody (8) rastú krásne bujne a Aurora pri tej istej starostlivosti rastie slabo. Netvrdím, že by zrovna živorila, ale chýba jej tá rastová sila, čo majú ostatné. Asi je to menej vitálna odroda. Tiež je možné, že sadenice mali slabý koreňový systém a preto zaostávajú (2 Aurory som zasadil na jeseň 2015). A vlastne Chandler odišiel celkom, ale inak všetky ostatné idú krásne. Keď sa nejakej sadenici nedarí, nie vždy je to chyba pestovateľa.
U nás už majú modré plody všetky odrody. Jediná zelená je už len Aurora (tam som nechal iba zopár plodov na ochutnanie, aby plody zbytočne nebrzdili rast). Najskoršia (neznáma odroda) už je zjedená. Zber sa začal okolo 20.6., tento rok rekordne skoro. Odhadujem trvanie zberu ešte na taký mesiac a bude po nich.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 11 črc 2016, 23:11

To že máš auroru zelenú je v poriadku je to najneskoršia odroda zo všetkých. Daj nejaké fotky ako ti to rastie, aj tie čo rastú pekne.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 12 črc 2016, 09:13

Palino, práve kvôli tomu som tie Aurory zasadil, že zrejú ako posledné, aby som predĺžil maximálne sezónu. :D Keď som na jeseň sadil, boli tam 2 zrelé bobule a príjemne ma prekvapila chuť. Bude dobrá. Amíci už majú ďalšiu superneskorú odrodu Last Call. Ktovie, či a kedy sa objaví u nás. Ja mám veľmi rád neskoré odrody pri všetkom ovocí, je to fajn mať plody, keď už sú skoršie odrody dávno obraté.
Dnes niečo pofotím a večer to sem dám.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 12 črc 2016, 12:32

Aha som to asi nepochopil som videl súvislosť s tým že sa jej nedarí a že je ešte zelená. Ja som tiež dokúpil auroru a drappera ale sú ešte strašne krpaté, takže ešte asi ani o rok neochutnám :(
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 12 črc 2016, 21:52

Palino, tak tu je Aurora. Na fotke to možno tak nevidieť, ale naživo je to evidentné. Má drobnejšie listy, aj konáriky sú také tenké neduživé.

Obrázek

Pre porovnanie Northland, ktorý bol podobnej veľkosti a tiež je to jeho prvá vegetácia u mňa. Vidieť na ňom tú vitalitu.

Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 12 črc 2016, 22:06

Rastlina kupovaná ako Elisabeth, ale mám určité pochybnosti. Toto je ešte len jej 2. vegetácia u mňa a je to mohutný rozložitý ker s výškou okolo 1,5 m. Takto si predstavujem vitálny rast čučoriedok.

Obrázek

Takto vyzerala po výsadbe, malý kríčok. Je to tá v popredí. Inak všetky štyri na fotke sú počas 2. vegetácie na stanovišti mohutné kry.

Obrázek

Ešte detail plodov na tej istej rastline. Dnešný stav.

Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 12 črc 2016, 23:31

To som ja mal minulý rok s liberty samé tenké konáre, tento rok vyhnala asi 8 výhovov hrubých jak ceruzka, tak na jeseň asi tie tenké ostrihám.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 13 črc 2016, 16:02

Aktuálne u mňa:

Bluecrop

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Liberty začala tlačiť nové výhony hrubé skoro ako ten roksor vedľa :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Brigitta

Obrázek Obrázek Obrázek

Chandler plody na fotke sú už zjazvené od zobákov, našťastie to ustáli :)

Obrázek Obrázek Obrázek

Huron sa celkom pekne rozrastá (sadený na jar) len nechce dozrievať.

Obrázek Obrázek

Goldtraube na jar primrzla som myslel že to nerozchodí, ale vyhnala veľa tenkých výhonov. Budem to musieť prestrihať.

Obrázek
Naposledy upravil palino79 dne 13 črc 2016, 19:00, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Alena » 13 črc 2016, 17:45

Tobě už zraje Brigitta :D14 ? Mně dozrály teprve první dvě kuličky Spartana, Brigitta má plody ještě malé a zelené.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 13 črc 2016, 19:03

Mne už spartan pomaly končí. Brigitta mi dozrieva tesne pred Chandlerom. Ale ja ich mám na priamom slnku, ak ich máš v polotieni možno preto ti zrejú neskôr. Nadmorskú výšku máme podobnú takže neviem čím iným by to mohlo byť.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jukinoo » 13 črc 2016, 21:33

Zdravim dnes som meral ph pôdy v čučoriedkach a nameral ph6 čo ma dosť prekvapilo čučoriedky som sadil vlani na jeseň kupoval som kyslú raselinu a riedil smrekovo pilinou od okolitej pôdy je oddelená igelitom polievam dažďovou vodou a mám kvapkovu závlahu hnojil som hnojivom na čučoriedky .Rastliny zatiaľ vyzerajú v pohode aj prírastky majú pekné na niektorých listoch som si všimol červené žilky môže to byť príčina? Čo spraviť aby som znížil ph? vďaka
jukinoo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 zář 2015, 17:58

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 13 črc 2016, 21:42

Tak si asi meral zle pri ph6 by ti už čučoriedky nerástli. Myslím že 5 je hranica kedy už živoria.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků