Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 21 led 2021, 19:41

Letos bylo na zahradě -17st.C. Možná se mi, dík tomu, uvolní dva 90l maltovníky po Powder blue. Jsem zvědav, jak dopadne. Nádoby nejsou zakopané v zemi. Pink lemonade jsem ještě před tím největším mrazem zachránil přenesením do domku. Stejně však mrazíky max do mínus 8 jej řádně poškodily. Jsem zvědav, zda vůbec na jaře pokvete.
Ostatním, co jsou v nádobách zakopané v zemi, věřím, že to zvládnou (Liberty, Sunshine blue, O 'Neal).
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod fahrweed » 22 led 2021, 00:47

My měli letos zatím -13 ale nečekám, že by se to na Pink Lemonade nějak zásadně podepsalo... Shodila listy společně s Brigittou někdy v prosinci a uložila se ke spánku. Na jaře určitě poreferuju.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 22 led 2021, 11:34

Tak dalsi boruvka mi zacala rozevirat kvetni pupeny, asi nejakej dalsi jizanskej krizenec..a to je venku v chladnu...a pes mi zacal shazovat srst, coz znamena, ze u nas ve stredoceskem kraji uz vyhledove vetsi zima asi nebude..muj pes se v tomhle zatim nikdy nespletl. Ze by jaro? :mrgreen:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 22 led 2021, 17:51

To ten Tvůj pes je aspoň k něčemu, ale ten Blatného stojí za ...
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Benji » 24 led 2021, 10:28

Nemusite si robit ziadne obavy o cucoriedkach zasadenych v kvetinacoch , maltovnikoch,bagoch... nikdy som to s nicim nezakryl mam ich roky vonku aj -23bolo ani raz mi ani jedna neodisla ci su to male sadenice alebo xxxrocne S14
Benji
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 25 lis 2018, 21:34

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 24 led 2021, 18:57

Ja ty svoje odrudy v kvetinacich, co mam v garazi a ve skleniku taky nebudu od letosniho podzimu rozmazlovat..hezky pujdou ven..ale to bych nesmela loni v lete udelat tu chybu s dusikatym hnojivem..daly se mi misto spanku do rustu a bylo vymalovano S12 .Nechat je venku prezimovat, tak muzu kupovat znovu novy sazenice..mozna by uplne vsechny nezasly, ale Pink lemonade urcite ano a ta patio kvetouci boruvka, ktera je urcite taky nejaky rabbiteye kultivar, tak ta by sla kukat taky S13 . A ta nebyla zrovna levna, takze byla jasna volba je uklidit.
Radkovi ta Pink lemonade taky nejak nezazimovala, zustala zelena jako mne, tak proto ty konce omrzly..jsem si vsimla, ze nevyzralym nezdrevnatelym vetvickam, konkretne u Pink lemonade, se nelibi uz teploty blizko k nule..Pote rychle odumiraji. Zdrevnatelym vyhonum mraz nevadi.
Musite cist lepe nase prispevky S14 :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 27 led 2021, 14:10

Tušíte někdo, jestli by se daly k borůvkám použít jako nadrcený materiál ořezané větve z tůjí (větve vč. "jehličí")? Případně jestli by bylo nutné to s něčím namíchat nebo by se dalo využít pro jiné rostliny/keře/stromy? Nechci zbytečně pálit to co se dá využít.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 27 led 2021, 15:06

Jako mulc to asi pouzit pujde. Jestli misto pilin jako prisada do substratu to nevim, ale asi castecne ano, proc ne...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jožka » 27 led 2021, 19:13

Celé Větve k boruvkam nedávám ale suché jehličí ano.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1192
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod haco » 27 led 2021, 20:28

vlani som pod cucoriedky nastiepkoval vianocny stromcek, zjavne sa im to pacilo. do jesene stiepka pekne zmulcovatela... tak som im tento rok pridal aj stromcek od susedov.
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 138
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 27 led 2021, 22:47

Taky jsem podobně v Praze zpracoval vánoční stromek. Ale nemám drtičku. Tak jsem jen ostříhal ty větve a dal je k borůvkám. Do jara k nim to jehličí opadá a holé větvičky pak spálím.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod lipoti » 28 led 2021, 10:55

Chtěl bych poprosit o radu. Mám na zahradě po předchozím majiteli několik keříků kanadských borůvek, které ale pravděpodobně zasadil bez rašeliny (nebo s minimem) do žlutého jílu. Trochu rostou, plodí, ale nově vysazené je za dva roky hravě přerostly. Prořezal jsem je, mulčovoval jehličnatou štěpkou, zkoušel jsem k nim přisypat rašelinu, hnojil, ale nevypadá to, že by to moc pomohlo. Nechci se zatím pustit do jejich přesazení, abych děti nepřipravil o (zatím) jediné ovoce zrající pravidelně ve větším množství, tak přemýšlím, jak jim ještě zkusit pomoct. Vyhloubit malé díry mezi kořeny a nasypat tam rašelinu? Nebo ji jen dál pravidelně přisypávat? Neporadil by někdo?
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 182
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 28 led 2021, 12:10

Problém je, že do toho jílu se ta rašelina prostě nedostane, je tuhý a nepropouští. Nejlepší podle mě v tomto případě je, je hned z jara přesadit do nějakého kyselého propustného substrátu. Hned, jak to jen půjde. Škoda, že jsi to neudělal už na podzim. Ale i takto si myslím, že pokud jim po přesazení do toho kvalitního substrátu dopřeješ hodně vody, bude úroda srovnatelná s tou v tom jílu, možná i lepší. Je jen potřeba při tom přesazování dbát na to, abys co nejméně poškodil kořeny.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 28 led 2021, 12:16

Je to tak, bude to potřeba komplet přesadit, jinak si moc nepomůžeš. Opatrně je vykopej z toho jílu a uvidíš jakou část kořenů se ti podaří zachránit - pokud většinu, tak to ani nemusíš nahoře moc seřezávat a normálně ti na jaře zakvetou, ony snesou docela drsné zacházení.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 28 led 2021, 15:51

možná by nebylo od věci lipotimu napsat, jak s tím přesazením
- pokud to jde, tak opatrně zjistit jak daleko zasahují kořínky, předpokládám tak 20-30 cm do všech stran od keře,
- podle toho udělat kolem keře kolečko cca na hloubku 25cm a vyndat celé to kolečko s keřen ven z díry,
- zkusit jíl od okraje balu cca 10 cm směrem ke keři opláchnout třeba vodou z hadice, opláchnou také co půjde navrchu a dole, aby se na všech místech obnažily nějaké kořínky, které půjdou nově do správného substrátu,
- vykopanou díru zvětšit na průměr 80-100 cm, do hloubky 30-40cm, čím více tím lépe,
- vyplnit díru v uvolněném prostoru (nechat jen místo pro zbylý bal na keři) novým kyselým substrátem, připravit si další na dosypání, není od věci buď průběžně dosypávat rohovinu nebo si jí do substrátu přimíchat už předem,
- opatrně vložit keř do díry, postupně dolívat vodu a za průběžného "pumpování" keřem nahoru a dolů se snažit, aby se substrát pomocí vody dostal do kořínků, ze kterých byl předtím opláchnut jíl, klidně si do toho i hrábnout rukou a potlačit substrát do kořínků ručně, dle potřeby dosypávat substrát a dolévat vodu
- po úspěšném usazení nechat borůvku na pokoji a průběžně kontrolovat vsakování vody, podle toho přizpůsobit další zalévání, jestli je to fakt jílovitá půda, tak vsakování bude trvat dlouho, třeba i dva dny a to pak stačí znovu zalít jen občas, při pochybnostech kdyžtak zkusit rozhrnout substrát
- podle potřeby (průběžné sledování) dosypat slehnutý substrát, zamulčovat (borová nebo smrková kůra, štěpka, piliny)

všechny výše uvedené body jsou s otazníkem, popsal jsem jak bych to udělal já sám u sebe.....
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků