Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 21 čer 2017, 15:03

Viem len niektoré, teda tie čo pestujem. Určuje sa ťažšie, ľahšie je vylúčiť niektoré odrody. Konkrétne ten Draper má okraje listov zahnuté nadol, niečo podobné (keď preženiem) ako krovka chrobáka.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Ivana » 21 čer 2017, 15:05

Rostliny jsou vysazené v roce 2011 koupené na Mountberry.sk, tehdy jako dvou až tří leté. Chandlera máme vedle, ale je možné, že při sázení se přehodilo označení. Podle čeho od sebe rozeznáte Chandlera s.Draperem?
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Ivana » 21 čer 2017, 15:34

palino79 píše:Viem len niektoré, teda tie čo pestujem. Určuje sa ťažšie, ľahšie je vylúčiť niektoré odrody. Konkrétne ten Draper má okraje listov zahnuté nadol, niečo podobné (keď preženiem) ako krovka chrobáka.


Listy "Chrobaka" má ta vedlejší rostlina, dokonce jsem objevila i zbytek cedulky, ale je zrovna přetržená.
Jinak rostliny máme ve velkých květináčich 230l ve směsi 1/3 pilin a 2/3 substrátu na rododenrony a azalky. Na jaře pohnojim granulovanym hnojivem na borůvky a pak od května každý dva týdny zaleju vodou s okyselovačem Floria.

Letos ještě musíme dořešit zasíťováni - ráda bych kovovou konstrukci, ale nejsou lidi na práci ...
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 21 čer 2017, 15:38

chapem..... Drapera teda urcite mozem vylucit :D :D viem iba to ze kde som ich kupoval, maju po vacsine odrody Bluecroop, bluejay, earlyblue, patriot, chanteclear a duke myslim....
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 21 čer 2017, 15:39

Tých poznávacích znakov je viacero. Väčšinou podľa tvaru listov, tvaru plodov, kvetov atd. Draper sa dá najlepšie určiť podľa kvetov, ale aj podľa listov. Pošlite fotku toho Chandlera aj detailnejšiu fotku toho Drapera, skúsim to porovnať.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 21 čer 2017, 15:42

zolo49 píše:chapem..... Drapera teda urcite mozem vylucit :D :D viem iba to ze kde som ich kupoval, maju po vacsine odrody Bluecroop, bluejay, earlyblue, patriot, chanteclear a duke myslim....


Duke a bleucrop ti viem určiť.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 21 čer 2017, 15:44

poriadne velke kvetinace, 230litrov , tak to uz hej... ja mam zas vsetky sadene v pilinach,len ked som vysadzal som primiesal cca 20litrov cistej raseliny na jednu rastlinu....

nie som si isty aku kyslost maju ciste piliny zo smreka, ale asi by som tiez mohol sem tam prikyslit zalievkou, co myslite?
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod paloo » 21 čer 2017, 19:43

palino79 píše:Viem len niektoré, teda tie čo pestujem. Určuje sa ťažšie, ľahšie je vylúčiť niektoré odrody. Konkrétne ten Draper má okraje listov zahnuté nadol, niečo podobné (keď preženiem) ako krovka chrobáka.

Daj fotku listu ja mám tri rastliny sadené v rôznych rokoch :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 21 čer 2017, 20:11

Sak u teba som to pozeral osobne a kvety sedeli presne.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 21 čer 2017, 21:05

Zdá sa že ani druhý pokus o získanie Patriota nevyšiel, bude to zase zrejme Liberty. Čo mi až tak nevadí lebo má skvelé plody. Jediné čo ma trochu štve že tých stredne skorých a neskorých mám veľa a skorých málo. :cry:
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jiřina » 21 čer 2017, 22:34

Po přehodnocení mého sortimentu jsem došla k závěru, že nejvíce by mělo být odrůd raných, protože borůvky potřebujeme zralé na začátku sezony, kdy ještě není jiné kvalitní ovoce. V září již zraje vše ostatní, to již po borůvkách není taková poptávka. J.
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 21 čer 2017, 23:10

U nás proběhla první menší odběr vzorků, abychom byli rychlejší než kosové. :D
Jorma - sladká, tužší bobule, ne moc šťavnaté.
North Country - sladké, chuťově podobné lesním borůvkám, ale sladší
Ama Rood - sladké, ale trochu méně než předchozí dvě, ale záleží na zralosti
Nui - obří plody, šťavnaté, ale chtělo by to trochu déle nechat dozrát, takže dnes mírně kyselejší
Velikost je vidět na fotkách níže.

Obrázek Obrázek
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 21 čer 2017, 23:39

mates píše:...
Jinak chandler jak kvetl s aurorou jako poslední z mých odrůd, tak má během dvou týdnů brutálně největší bobule (kupován loni na Zázvorce, pár bobulí měl a narostl i tak, letos je pěkně obsypaný). Huron od p. Šímaly možná není Huron a Draper z téhož zdroje mi teď možná odešel (ani přemokřením, uvidíme, třeba ho ještě zachráním), nejspíš budu tyhle dvě odrůdy shánět znovu, takže uvítám info o spolehlivých zdrojích s pěknými keři příp. bych se přidal k nějaké hromadné objednávce (teoreticky bych mohl zajistit i dovoz ze Slovenska).

Kdyby se realizovala nejaka objednavka od p. Šimaly, tak bych se rada pridala. Orava je pro nas strasne daleko, dojet tam osobne je pro nas dost nerealne. Pokud prodava vsechny boruvky, ktere vypisuje na strankach tatrabery, tak bych si urcite vybrala.

Jinak si musim postesknout, dobrou tretinu boruvek mame spalenych sluncem, uplne susti listy. :( Vcera jsme rychle zakryvali netkankou, tak jen doufam, ze se z toho vzpamatuji. Zalevame dostatecne, tak snad misto uschlych listu zase obrazi. V jedne boruvce jsme zase nasli larvy lalokace, tak jsme ji na den zanorili do vody a snad to bylo vcas. Dalsi nam podryli mravenci,... No je to des, stale nam to neco likviduje.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 22 čer 2017, 00:10

Bobo píše:U nás proběhla první menší odběr vzorků, abychom byli rychlejší než kosové. :D
Jorma - sladká, tužší bobule, ne moc šťavnaté.
North Country - sladké, chuťově podobné lesním borůvkám, ale sladší
Ama Rood - sladké, ale trochu méně než předchozí dvě, ale záleží na zralosti
Nui - obří plody, šťavnaté, ale chtělo by to trochu déle nechat dozrát, takže dnes mírně kyselejší
Velikost je vidět na fotkách níže.


Tá jorma teda nič moc a to som o nej uvažoval. Nebudem kupovať ďalšiu drobnú už mám Rubel :D2 .
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 22 čer 2017, 11:13

Bobo píše: Jinak si musim postesknout, dobrou tretinu boruvek mame spalenych sluncem, uplne susti listy. :( Vcera jsme rychle zakryvali netkankou, tak jen doufam, ze se z toho vzpamatuji. Zalevame dostatecne, tak snad misto uschlych listu zase obrazi. V jedne boruvce jsme zase nasli larvy lalokace, tak jsme ji na den zanorili do vody a snad to bylo vcas. Dalsi nam podryli mravenci,... No je to des, stale nam to neco likviduje.


A je to určitě podhrabáním mravenci a spálením sluncem? Já mám borůvky mravenců plné a celý den jsou na přímém slunci a ani jedna se schnutím problém nemá a to mám kvůli jílovité půdě vyvýšené záhony (směs hrabanka+rašelina+jehličí+"substrát pro borůvky"), zalévám 1x týdně, ta jílovitá půda kolem je samá prasklina i když je to zatravněné. Jestli to není spíš přemokření + zřejmě houbová choroba jako u toho mého Drapera. Měl jsem ho v květináči v záhonu mezi staršími borůvkami, když jsem ho vyndal (po seschnutí většiny listů), tak jsem zjistil, že substrát v květináči je durch hodně mokrý a že v substrátu je spousta ložisek s bílým povlakem, jakoby nějaké podhoubí či co (určitě ne vajíčka nějakého škůdce), tak jsem z kořínků očistil veškerý substrát, dal keřík do dešťové vody a dneska půjde do čisté rašeliny, ještě přemýšlím do čeho ty kořínky namořit, aby se zničily i případné pozůstatky houby.
Naposledy upravil mates dne 22 čer 2017, 11:55, celkově upraveno 2
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků