Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 25 čer 2017, 21:43

Mohol by to byť Patriot.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 25 čer 2017, 22:21

U mňa patriot vyzerá úplne inak. Zo všetkých odrôd čo mám sa najviac rozťahuje do šírky.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jarod72pm » 25 čer 2017, 22:30

Jak vám chutná Reka? Mě se docela líbí jako bych tam cítil trochu třešeň.
Uživatelský avatar
jarod72pm
ouško
ouško
 
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2016, 11:59
Bydliště: Otrokovická zahrádka 200 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 25 čer 2017, 22:39

Dragonito píše:U mňa patriot vyzerá úplne inak. Zo všetkých odrôd čo mám sa najviac rozťahuje do šírky.


Mladú rastlinu môžeš porovnávať len podľa plodov a listov. S tých dvoch konárov nemôžeš vedieť či pôjde do šírky alebo do výšky. Vychádzal som s toho že to bude zrejme skorá odroda. Spartan aj Duke som vylúčil. Hannah a Earliblue to určite nie je, tak ostáva už iba Patriot. Tvar plodov by tomu nasvedčoval. Samozrejme môžem sa mýliť môže to byť stredne skorá ( neviem v akej NM to dozrieva) a tam je už podstatne viac kandidátov.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Gabriela » 26 čer 2017, 08:43

Patriot sa určite nachádza v desiatke neindetifikovaných. Cedulka mi ostala, len neviem ku komu patrí. Takže dostáva pracovný názov "Ten Patriot" Teoreticky som rozmýšlala, že by to mohol byť on. Všetky sú kupované v bežnom zahradkarskom obchode, takže nejaké špecialitky neočakávam. Trochu ma pomýlilo, že patriot by mal byť nižšia do 1,2m a už teraz je jedna vyše metra. Mozno ale vyššie neporastie. Ale inde sa uvádza ze je vyššia. Tak budem to sledovať.
Mám dve kasplisky, kupované malé rastlinky minulý rok a ešte 6 ks, (kupované na jeseň ale majú výhodu, ze sa netrápili vo vedre a išli rovno do jamy) ktoré mám podchytené aj s menom :) Niektoré hneď ukážu par plodov. Som zvedavá na pink lemonade. Tá mi zo všetkých najviac utrpela. Bola dosť vymrznutá z vrchu.
Budem tu postupne pridávať v čase, keď začnú dozrievať, lebo iná identifikácia ma nenapadá.
Ešte nadmorská výška. 192 m n. m. ale sme trochu zatienení z juhu kopčekmi 300m n.m. ,takže v chladnejšej dolinke, takže na melóny to nieje. Mamka ma záhradu v Nadmorskej výške, 297 m n. m. Ale je to vyhriaty ílovitý južný svah na kraji mesta a všetku úrodu má skôr ako ja.
Takto vyzeraju detaily plodov a listov v podaní môjho milovaného. Vďaka mu za jeho snahu. Takže pracovný názov odrody môžem nechať "TEN Patriot" ? :)
Obrázek
Ako pozerám nejaký okus už na listoch je. Ale zatial to nemienim riešiť.
Naposledy upravil Gabriela dne 29 čer 2017, 10:06, celkově upraveno 1
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 27 čer 2017, 20:55

Tak já zase přidám dalších pár odrůd, co nám zrovna zrají, vždycky ale pár plodů, tak ty váhy nejsou moc vypovídající.

Obrázek Obrázek

Chuťově tady z těch asi nejlepší Bluecrop, sladká a připomínající lesní borůvky, dále Rekord, velmi sladká, lesní borůvky naopak nepřipomíná vůbec. Northland má malé plody, bohužel se na něm projevil lalokonosec. Reka je lehounce nakyslejší, ale s chutí lesních borůvek. Kaspliska je sladká, nevím, k čemu ji přirovnat, snad až bude více zralých plodů najednou. Zajímavá je Putte, která má v plné zralosti úplně černé plody, s takovou jakoby vodnatější chutí, připomínalo mi to nějaké exotické ovoce, chuť borůvek vůbec ne.
Jinak začíná zrát Goldtraube 23, ale chce to ještě nechat pěkně zesládnout, takže to až za pár dní zase přidám další. Zajímavé je, že Chanticleer, který by měl být nejranější, ještě vůbec nezačal modrat. Ale kdo ví, jestli to vůbec Chanticleer je.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jarek01 » 28 čer 2017, 22:08

Pořídil jsme si nový přírůstek a to borůvku odrůdy Bluegold.
Máte někdo zkušenosti s touto odrůdou?
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 28 čer 2017, 22:39

jarek01 píše:Pořídil jsme si nový přírůstek a to borůvku odrůdy Bluegold.
Máte někdo zkušenosti s touto odrůdou?

My mame dva kere, jsou spis mensiho vzrustu, ale hodne se zahustuji, preplozuji, takze se musi prorezavat. Plody spis vetsi, velmi dobre, plodnost taky velka. Je hodne mrazuvzdorna. Byla nam i doporucovana jako jedna z nejlepsich, nejspolehlivejsich. Mame na obou docela bohatou nasadu plodu.

Dnes jsem jela navecer na zahradu zkontrolovat mozne skody po prudke bource, nastesti nic, jen je radne zalito, kroupy uz k nam nedosly. Ale na dvou boruvkach jsem objevila poradne ozrane listy, housenky jsem nenasla, tak nevim, jestli se cini nejaky lalokonosec... To je jedno, jedna nema plody vubec, druha je pozdnejsi, takze je v patek musime postrikat, zitra ma jeste cely den prset.

Zacina zrat Atlantic a Bluejay, nejvic ted obirame z Reky, North Country, Putte a Jormy.
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 28 čer 2017, 23:34

Bluegold - máme v podstatě stejnou zkušenost jako Bobo, spolehlivá odrůda, plody nepadají a když se nechají pořádně dozrát, jsou vynikající. Plodí pravidelně a hodně, keř je vzpřímený, hustý, je trochu problém s řezem, protože je člověku líto ufiknout jakoukoli větev, protože je každá obsypaná plody :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Pepo » 28 čer 2017, 23:37

Minulý rok som tu písal o skúsenosti s nákupom odrody Chandler. Od začiatku som tvrdil, že som nedostal Chandlera, ale inú odrodu, dnes to mám už isté. Podľa plodov, termínu dozrievania a habitu to bude asi Bluecrop. Hneď som to reklamoval a bol som uisťovaný, že je všetko ako má byť. Samozrejme bola rastlina z Poľska, štítok odroda Rubel prelepená na Slovensku nálepkou s názvom Chandler. Tak aspoň mali pravdu, že štítok je len informatívny a odroda je iná, len sa netrafili. Opäť sa mi ukázalo, že dôveryhodných zdrojov je málo. Čo mám zo zásob p. Šimalu je asi všetko OK, ale všetko čo mám od iných je všeličo iné, len nie to čo som chcel. Doslova som nahnevaný :D17 , lebo mám dve odrody čučoriedky, ktoré som nechcel a vždy sa do toho zaplietlo Poľsko. Predtým som jednu s podobným osudom odstránil a nahradil údajným Chandlerom, ale som zas na tom rovnako. Ale aspoň Bluecrop nie je také drobné ako Rubel a nemám proti nej žiadne väčšie výhrady. Škoda, že som vlastne minul miesto na čučoriedky v záhrade, kebyže ho mám, tak si nasadím ešte 2-3 kríky. Každý z rodiny ich má rád a idú doslova na dračku. Skoré väčšinou skončia na tanieri a nestihnú sa dostať do zaváraním a džemov, ale aspoň je záujem, a to ma teší.
Pepo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 14
Registrován: 30 čer 2016, 17:36
Bydliště: Perín 197 m.n.m., Košický kraj

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 29 čer 2017, 00:17

S tými zámenami to máš tak. Ja som kúpil väčšinu odrôd u nás v záhradníctve, pôvod Polsko (Kusibab). S dvoch Chandlerov bol jeden bluecrop, s Patriotu Liberty. Patriot som kúpil pred rokom znova od pána Šimalu a vyzerá to opäť na Liberty :D. Väčšinou to má už zamenené Kusibab od ktorého to všetci berú, aj pán Šimala.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Gabriela » 29 čer 2017, 08:11

To je Patriot taký uzkoprofilovy tovar? Mne prišlo, že zo začiatku ani iné v zahradníctvach nemali.
Bobo píše:Tak já zase přidám dalších pár odrůd, co nám zrovna zrají, vždycky ale pár plodů, tak ty váhy nejsou moc vypovídající.

Obrázek Obrázek

Chuťově tady z těch asi nejlepší Bluecrop, sladká a připomínající lesní borůvky, dále Rekord, velmi sladká, lesní borůvky naopak nepřipomíná vůbec. Northland má malé plody, bohužel se na něm projevil lalokonosec. Reka je lehounce nakyslejší, ale s chutí lesních borůvek. Kaspliska je sladká, nevím, k čemu ji přirovnat, snad až bude více zralých plodů najednou. Zajímavá je Putte, která má v plné zralosti úplně černé plody, s takovou jakoby vodnatější chutí, připomínalo mi to nějaké exotické ovoce, chuť borůvek vůbec ne.
Jinak začíná zrát Goldtraube 23, ale chce to ještě nechat pěkně zesládnout, takže to až za pár dní zase přidám další. Zajímavé je, že Chanticleer, který by měl být nejranější, ještě vůbec nezačal modrat. Ale kdo ví, jestli to vůbec Chanticleer je.


Velmi pekné zdokumentované. To je uz tohoročná uroda? Ako vyzera kaspliska? som zvedavá, kupila som minulý rok dva kríčky. Prišli mi pekné, ale vzrastovo menšie. A Velkosť bobul. Toho roku mi ešte rodiť nebude. Musím vydržať.
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jiřina » 29 čer 2017, 08:23

Chuť vyzrálých bobulí Bluecropu mi v posledních dvou letech připomínala černý rybíz. Rybízové aroma tam cítili i ostatní degustátoři. Jinak můj Bluecrop je velmi plodný a má nápadně tmavé listy. Snad jde opravdu o Bluecrop. Má někdo zkušenost s rybízovým aroma? J.
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Gabriela » 29 čer 2017, 10:00

Táto je najviac obsypaná plodmi. Budem si musieť na to dať budúce roky pozor, aby sa nevysilila?
Obrázek

Má výrazné okvetie, či ako sa to vola. Aj farebne aj velkosťou
Obrázek

Čo by to mohla byť za odroda?
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 29 čer 2017, 10:51

Tento rok sú všetky odrody nejaké popletené. Dozrieva všetko takmer naraz, rozdiely medzi odrodami sú iba zopár dní. Teraz sú zrelé bobule na všetkých, od najskorších po najneskoršie. Už som dokonca chutnal zrelé plody na Aurore. S8
Výborné sú všetky, ale môj najväčší miláčik je jednoznačne Brigitta. Skutočne harmonická prefektne vyvážená chuť. Páči sa mi na nej aj to, že keď človek nechtiac odtrhne nie dokonale zrelý plod, tak už aj v takom štádiu je veľmi chutný. Mnohé iné odrody dosiahnu výbornú chuť až keď sa nechajú visieť na rastline dlhšie. Ale celkovo môžem povedať, že nemám ani jednu odrodu, ktorá by bola chuťovo podpriemerná, všetky sú výborné, mám ich zatiaľ 8.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků