Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 21 úno 2017, 22:28

Benjamin píše:Caute aj ja si myslim,ze ked tento rok prezili vam cucoriedky tak uz snad preziju vsetko... bola velmi velka zima .Borci chcem sa spytat aky je rozdiel medzi hnedou,bielou raselinou? Obidva druhy maju ph 3,5-4,5 mate s tym nejake skusenosti? U nas uz sneh neni vobec ... za chvilku sa ide na to :) Cez co sem nahravate foto? .Diiiky a bohatu urodu!!!


Corymbosum si ani nevšimly, že byla nějaká zima, řeč byla tuším o Ashei.
Rašelinu brávám obvykle bílou s vyšší nasákavostí - pro potřeby velkých kontejnerů asi lepší volba.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Benjamin » 22 úno 2017, 15:36

Chlapci vy pouzivate len dazdovu vodu? Lebo to je veeeeelmi obtiazne polievat len s dazdovou.Nemali ste nejaky problem ked ste polievali s normalnou odstatou vodou?
Benjamin
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 44
Registrován: 27 led 2017, 09:22
Bydliště: Nitra

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 22 úno 2017, 16:56

Proč by to mělo být obtížné? Mně to přijde snažší zalévat dešťovkou - je lehčí, takže se v konvích líp nosí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sasman » 22 úno 2017, 18:03

Borůvky mám vysázeny jen rok a něco, ale zatím jsem žádný problém neměl. Některé rostliny rostou velice dobře, jiné hůř.
Zalévám normálně vodou ze studny. Tvrdost vody jsem nezjišťoval - zatím nebyl důvod. Rostliny mám ale vysázeny v kyselé půdě (rašelina a hrabanka) a hnojím kyselými hnojivy (síran amonný, superfosfát, síran draselný; normálně prodávané hnojiva na borůvky by měly být taky kyselé, ale jsou násobně dražší). Myslím, že dokud udržíš pH půdy kolem té hodnoty 5, tak by neměl být problém. pH půdy se dá velice jednoduše zjistit:
https://www.fbi.vsb.cz/export/sites/fbi ... _vyluh.pdf
Ten návod jsem četl kdysi dávno, ale myslím, že by měl být OK. Lepší než pH papírky mi přijdou pH testy z akvaristiky. Akorát co je při určování pH půdy zásadní, je správné vzorkování - určitě je třeba vzít vzorek z několika míst a hloubek - řekl bych minimálně ze 2 míst - na každém mělce a hluboce (4 vzorky); ideálně tak kolem 10 vzorků a pak smíchat (homogenizovat).
Pokud by se objevil problém a měl bych málo kyselou půdu, budu zálivkovou vodu okyselovat, případně se dá ještě pohodit půdu práškovou sírou (radši v menším množství vícekrát), viz strana 2:
https://catalog.extension.oregonstate.e ... ec1304.pdf
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Benjamin » 22 úno 2017, 18:14

Ja maaam aj ph tester tak si to zmeram, preto sa pytam lebo niektore rastu moc,niektore vobec skoro.Dokazes tolko vela dazdovej vody nazbierat aby si len s tym polieval?Kolko rastlin mas ?
Benjamin
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 44
Registrován: 27 led 2017, 09:22
Bydliště: Nitra

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 22 úno 2017, 18:24

Mám vedle borůvkového záhonu kubíkovou IBC kostku a do ní svedenou střechu cca 25m2. Tuhle vodu si šetřím primárně pro kanadky a na cca 20 rostlin to zhruba stačí (pokud nenastane třeba dvouměsíční sucho, což se občas taky stane).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 23 úno 2017, 01:17

Ja mám na dažďovku asi 2500l zásobník plus 1000l kocku, efektívne využiteľných asi 3000l. Vodu zachytávam z garáže a strechy malej hospodárskej budovy cca 35m². Minulý rok to bolo v pohode zásoba neklesla pod 2000l, stále stíhala dopršať, ale 2015 (extrémne leto) to bolo LTT, ale ani v tedy som nemusel použiť vodu z vodovodu.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 26 úno 2017, 20:44

Už ste hnojili a strihali?
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Benjamin » 27 úno 2017, 10:08

Vsade pisu ,ze zima je definitivne prec.Aj zahradkarstva zacinaju otvarat od 1.3 tak myslim ,ze oni by neriskovali .Takze sup sup do toho :D
Benjamin
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 44
Registrován: 27 led 2017, 09:22
Bydliště: Nitra

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 27 úno 2017, 12:31

Benjamin píše:Vsade pisu ,ze zima je definitivne prec.......

Psát můžou, za týden nebo dva můžou psát zase jinak. Určitě ještě budou dny resp. noci, kdy bude mráz, borůvkám to teď zatím nevadí, kritické to pro ně bude až v období kvetení, když by byl velký mráz. Do Velikonoc je určitá pravděpodobnost, že se počasí zblázní a třeba ještě napadne sníh a bude pár dní v kuse mráz i přes den.

Já jsem vystříhal zimní úmrtě a udělal drobné zmlazení během minulého víkendu, když začal tát sníh. Hnojit se chystám až cca za měsíc. Včera jsem vysvobozoval z pilinových zásypů přírůstky zakoupené loni na podzim, cca 7-10 cm od původního vršku pilin byla hrabanková směs ještě zmrzlá, v podstatě po týdnu bez mrazů :roll: .

Jinak minulý týden jsem viděl v OBI čerstvě navezený sortiment zahradnictví, maliny, ostružiny, angrešty, ... už s lezoucími listy (asi to přes zimu mají v nějakých sklenících nebo v nějakých teplejších zemích), jestli jim na to přijdou noční mrazíky, tak má ovocíčko smůlu a když dostane druhou šanci, tak bude muset rašit znovu. Ale zrovna v OBI je jim to jedno, však víme jak tam zacházejí s živými věcmi ve venkovních prostorech....
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 27 úno 2017, 18:38

Dnes som pozeral čučky a celkom dobre prežili zimu. Omrznuté len končeky jednoročných výhonov. Na brigitte je zopár zamrznutých jednoročných takmer po celej dĺžke, ale tenkých ktoré by som aj tak vystrihol. Našťastie 4 jednoročné hrubé sú OK takmer bez poškodenia.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jiřina » 27 úno 2017, 20:20

O víkendu jsem prořezala borůvky. Řezala jsem hlavně starší keře. Ty z loňské a předloňské výsadby ne.
Odstranila jsem hlavně staré dřevo, některé větve u země, jiné za vyrůstajícím mladým výhonem výše. Potom jsem odstranila vodorovně rostoucí větvičky blízko nad zemí, aby se plody neválely po zemi. U Spartana jsem probrala slabší jednoleté výhony, bylo jich moc. Borůvkoviště mám na severní straně za domem, půda je tas ještě zmrzlá. Přikládám nějaké fotky. J.

Obrázek
Obrázek
[img]https://s13.postimg.cc/o7swhkx37/WP_20170226_14_49_09_Pro_highres.[url=https://postimg.cc/image/6c9jcpruv/][img]https://s15.postimg.cc/6c9jcpruv/WP_20170226_14_49_09_Pro_highres.jpg[/img]jpg[/img][/url]
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 02 bře 2017, 18:07

Ostrihané aj pohnojené síranom amónnym.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Benjamin » 02 bře 2017, 18:53

U mna taktiez 3dni dozadu uz .Palino kolko si daval siranu ? Jedna hrst? Na hosticke kravske,konske hnojivo je este skoro?
Benjamin
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 44
Registrován: 27 led 2017, 09:22
Bydliště: Nitra

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 02 bře 2017, 19:10

Hej jednu slabšiu hrsť. Hnojil som zemolezy tie už pučia, tak som hodil aj čučoriedkam.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník