Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 19 říj 2016, 22:01

Konečne som sa sem dopracoval, tak sem dám tie fotky.
Palino, čo sa týka tej Brigity, ten môj údaj o 170 cm asi vyznel trochu zavádzajúco. Tá výška sa týka iba tohtoročného najsilnejšieho výhonka, inak celková výška kríka je nižšia, ale je pekný silný a hustý a teraz je tam kvantum kvetných pukov, myslím, že sa je na čo tešiť budúci rok. :D
Brigita po 2 vegetáciach u mňa. Krhla je ako mierka.
Obrázek

Takto vyzerala pri výsadbe: (druhá zľava)
Obrázek

Toto je Darrow, ktorý som zasadil na jar do 20 l kvetináča a dorástol do takýchto rozmerov: (pri výsadbe mal výšku iba 25 cm) Pred pár dňami som ho vysadil na záhon.
Obrázek

Pre porovnanie Aurora (vpravo) a Hannah´s Choice po 1. vegetácií. Tie narástli slabo.
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 03 lis 2016, 19:48

Earliblue ako jediná začala pučať - aj to len na pol rastline.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod vrana » 07 lis 2016, 12:51

už máte i růžové borůvky?někde jsem je viděl v katalogu.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 08 lis 2016, 00:06

vrana píše:už máte i růžové borůvky?někde jsem je viděl v katalogu.

ruzove boruvky se docela diskutuji v sekci /boruvky/ podsekci /Vaccinium ashei a krizenci/. Uzivatel "klacek" tam ma paradni fotky (str. 3) :D15 ...tise zavidim...treba se take jednou dockame......
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 10 lis 2016, 08:58

Radim K píše:Kubo, tak to zkus.....

Dotazy na Radima:
1) to znamená, že už teď se můžou dát semínka ven aby si prošly mrazem? kromě té lednice nevím o jiné možnosti kde by mohly být semínka do jara při tak nízké nekolísavé teplotě...
2) ty semínka musí být bezpodmínečně navrchu na rašelině nebo se mohou lehce (půl centimetru) rašelinou zasypat?

Ty bobule jsem před měsícem taky koupil, dal jsem si práci s tím vybrat semínka z neshnilých bobulek. Z laického pohledu použitelných (velká a lehce zbarvená do hněda) jich až tolik není, z některých menších bobulek se nedalo vybrat vůbec nic a v jiných byla jen malá smetanově zbarvená semínka. Jinak jsem se snažil přes stránky chilského producenta nějak dopátrat k odrůdě, ale nenašel jsem. Večer sem dám fotku těch "megabobulí", u té největší kolísala váha mezi 9 a 10g.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 11 lis 2016, 07:57

slíbená fotka bobulí z Lidlu:
Obrázek

včera jsem tam ty bobule viděl v doprodeji za 49,90, tak jsem vzal 3 krabičky, bude dobrota a další semínka na pokusy

jinak jsem tento týden koupil v Baumaxu ve výprodeji za 80,- narostlé Northland, Emblue a Heerma (bez čísla), jestli to jsou opravdu ony je ve hvězdách, protože popisky jsou na zapichovacích cedulkách a vím jak to tam během roku vypadalo... (cedulka sem, cedulka tam)

taky jsem ještě něco objednal z Oravy, takže byla včera trochu diskuse s manželkou, co s těmi borůvkami hodlám dělat, protože doma už mám 19 keřů (11 popsaných odrůd a 3 odrůdy "no name"), tak jsem jí slíbil, že to už je opravdu konec, maximálně časem vyměním něco, co nebude až tak chutnat nebo málo plodit :lol:
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radim K » 11 lis 2016, 17:07

Je to přesně tak. Semínka vysít nyní do rašeliny (možno s pískem), navlhčit rosením. Obecně drobná semínka nesmí být v půdě zahrnuta, ale v praxi vím, že je lepší je poprášit suchým jemným substrátem, aby byly tak 2-3 mm pod povrchem, potom se výsev postříká rozprašovačem a nasypaný substrát se smrskne na ani ne 1 mm a k semínkům prakticky bude moci jak vzduch, tak světlo. Dalším rosením se substrát bude nadále smývat.
Výsev je nejlepší dát ven, ať klidně teplota kolísá - od prosince do února jsou teploty vždy takříkajíc "stratifikační", i když je nadprůměrné počasí. Jedinou výjimkou byl loňský prosinec, kdy u nás bylo každý den +10 až +15 a normálně venku předčasně vyklíčily 3 druhy stratifikujících se semen. To byl ale celý měsíc cca 5-6°C nad normálem, tedy zhruba o 5°C teplejší, než dosavadní listopad. A klidně ať mrzne až praští, to stratifikaci u takovýchto druhů nevadí. Výsev jen musí být neustále mírně vlhký.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod vrana » 12 lis 2016, 16:35

vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 12 lis 2016, 18:33

A už niekto s vás vypestoval zo semienka niečo zaujímavé? Teda rastlinu čo už aj reálne rodí.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 28 lis 2016, 21:21

Dneska jsem se coural po zahrade a v boruvkove "skolce" zalozene na jare jsem trochu prekvapive objevil kerik pravdepodobne ze Zazvorky, ktery je jeste cely zeleny. Bohuzel nevim co by to mohlo byt za odrudu, netusite nekdo? Vsechny ostatni stare i mlade kere uz shodily nebo shazuji obarvene listy, ale tenhle se nejak brani. Vlastne jeste se nechce opadat ted na podzim koupenemu Pink lemonade, ale nezda se mi, ze by ten neznamy ker byl stejna odruda.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radim K » 28 lis 2016, 23:17

Pozdě nebo skoro vůbec (záleží na síle mrazu) neopadávají odrůdy Vaccinum ashei a kříženci, což je i Pink Lemonade. Zázvorka prodávala tuším 3 odrůdy V. ashei (např. Sky Blue, Centra Blue).
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sasman » 03 led 2017, 00:16

Nevím jestli to tu už někdo nepsal (při zběžném hledání jsem nic nenašel), ale pokud je někdo ze Zlínska, tak v obci Provodov je dobrá borůvková farma. Kupoval jsem tam předloni tříleté sazenice borůvek. Loni docela zdražili, ale kvalita sazenic je minimálně dobrá, né-li vynikající a mají tam i velký výběr odrůd. Jsou i ochotni celkem detailně poradit ohledně pěstování (do začátku se to hodí). Třeba já jsem ocenil, že jsem se mohl na místě podívat na už vzrostlé rostliny, porovnat výšku jednotlivých odrůd a podle toho je vysadit. Ještě mě napadá že pokud tam zajedete v létě, tak můžete ochutnat jednotlivé odrůdy na plodicích rostlinách a podle toho která vám bude chutnat nakoupit sazenice (což je ideální stav).
Kamarád tam byl i na samosběru a chválil si to. Akorát nevím jakou cenovou politiku budou mít letos - vím že loni hodně zdražily prodej nasbíraných borůvek (samosběr myslím zdražil taky, ale ne o tolik).

http://farmaboruvky.cz/ :D12
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 26 led 2017, 17:28

Na mojich brigittách (ak sú to brigitty) som si všimol zvláštny tvar púčikov jednoročných výhonov oproti ostatným odrodám. Po stranách púčika vyrastajú akoby chĺpky. Na ostatných odrodách som si to nevšimol. Možno je to poznávací znak :) Paloo mrkni sa na tvoje či to tiež majú.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod paloo » 26 led 2017, 20:47

Zajtra ti to pozriem.Teraz sa mi nechce von,už je -10°C :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod loni » 28 led 2017, 15:44

Aj ja mám jednu v rohu a je to to isté. Vyzerá to, že to je tiež Brigita - teda podľa štítku. Vedľa mám Chandlera a ten to nemá.
Obrázek

Tu je krík Brigity: http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=21&t=26&p=63502&hilit=+brigita#p63502
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků