Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 04 črc 2017, 00:44

Bobo píše:..... Zajímavá je Putte, která má v plné zralosti úplně černé plody, s takovou jakoby vodnatější chutí, připomínalo mi to nějaké exotické ovoce, chuť borůvek vůbec ne.....

tak se mi podarilo ochutnat take par bobuli Putte (vzorek byl velmi maly, protoze jsem letos jeste vetsinu kvetenstvi odstranila) a musim souhlasit s tim, ze je co do chuti i vzhledu plodu dost odlisna (takovy bizarni extrem pro "sberatele odrud"). Moc jsem premyslela nad tim, jak chutna vlastne mne a nakonec jsem dospela k chuti pomela...asi?. .. Rust si i nadale drzi pekne vzprimeny - takovy mensi pohledny kerik (jako treba Poppins), tak jsem ji nakonec z balkonu prevezla na chalupu a zasadila normalne do zeme k ostatnim "kanadkam".
Jinak vsem dik za fotky a za hlaseni o stavu zrani a chuti...u nas (600+ m.n.m) je to vsechno jeste brutalne zelene :D11 (ani naznak fialoveni) ale alespon jiz plody zacinaji pekne narustat, keriky take...
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 04 črc 2017, 01:28

dadlala píše:tak se mi podarilo ochutnat take par bobuli Putte (vzorek byl velmi maly, protoze jsem letos jeste vetsinu kvetenstvi odstranila) a musim souhlasit s tim, ze je co do chuti i vzhledu plodu dost odlisna (takovy bizarni extrem pro "sberatele odrud"). Moc jsem premyslela nad tim, jak chutna vlastne mne a nakonec jsem dospela k chuti pomela...asi?. .. Rust si i nadale drzi pekne vzprimeny - takovy mensi pohledny kerik...

My jsme po ochutnani vice bobuli dospeli k tomu, ze chuti pripomina ruzovou boruvku Pink Lemonade, citronova prichut. Nam zachutnala, je zkratka jina, takze az nekdy pojedeme kolem zahradnictvi ve Spomysli, tak asi jeste jednu rostlinu koupime. Letosni mrazivou zimu, na rozdil od "růžovek" zvladla bez uhony. Bohuzel jsme ji uz skoro obrali, letos tech plodu (napoprve) zase tolik nebylo.
A co delaji ostatni na balkone? North country, Tophat?
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Gabriela » 04 črc 2017, 08:34

Pink lemonade ako jediná aj u mňa vymrzla zvrchu. Myslela som, že je to tým, že rastlinka je mladá. Ale ako čítam, tak je asi menej mrazuvzdorná, ako ostatné. Chutnať toho roku ešte nebudeme. Budúci rok sa budem musieť aj ja odhodlať trhať kvety. Teraz som ešte nemala to srdce, keďže je to vlastne prvý rok, kedy tých čučoriedok bude viac ako za dve hrste.
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 04 črc 2017, 12:28

Gabriela píše:Pink lemonade ako jediná aj u mňa vymrzla zvrchu.

Tieto ashei čučoriedky majú slabšiu mrazuvzdornosť. Keby bývam v teplejších polohách (napr. vinohradnícke oblasti) tak by som ju zvážil, ale v mrazovej kotline, v doline alebo vo väčšej nadmorskej výške nemá význam sa s ňou zaoberať keď sortiment ponúka odolnejšie druhy (vaccinium corymbosum + krížence angustifolium pre extrémne podmienky).
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 04 črc 2017, 22:15

pre nadšencov ako som ja, tak kto ma zaujem nech si pozrie toto video, nadherne kriky čučoriedok, kvantum plodov , proste padla mi sanka, komu sa nechce pozerat cele tak cca od 5:30 si pustite.... toto raz dopestovat, to je sen :D

https://www.youtube.com/watch?v=wFEIeTn ... griculture
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 05 črc 2017, 11:57

Tohle bych si určitě nepřál. To už není záliba, ale otročina. Na listech ani jeden kaz. Zřejmě je to řádně chemicky ošetřeno a prohnojeno. Jak to bývá, pro sebe má zvlášť eko sadbu. Ani jednoho ptáka tam není vidět. Postřik patrně dobře funguje i na ně. U mně je to letos bída a utrpení. Jarní mrazíky zničily všechny třešně a švestky. Navíc vedle naší zahrádkářské osady lesáci vykáceli napadený les a ptáci jsou teď úplně šílení. Sbírají už i černý rybíz, úplně mi obrali červený angrešt, který jsem si šetřil až přijdou mladí z Prahy. Jeden den se zaraduji, že mi už modrají Ó neal, Chanticleer, Spartan a druhý den jsou už plody pryč. Letos budu mít borůvky asi jen pro oko. Mých 26 druhů borůvek dozrává v různou dobu, takže do příštího roku budu muset vyrobit přenosně kryty proti ptákům. Asi 1x1x1,7m. Zdravím a přeji hezký den
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 05 črc 2017, 12:07

Ja som sa už poučil z minulého roku, keď som ochutnal iba zopár bobúľ.

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 05 črc 2017, 13:14

Radek píše: ...kryty proti ptákům.


Přes ty keře stačí v krizi přehodit třeba netkanou textilii a svázat ji dole, další nejjednodušší je asi něco jako stan - áčko. Hlavně jim to nedarovat :D14 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 05 črc 2017, 14:21

Mám takovou bílou netkanou textilii, ale nevím, zda by to pod tím dozrávalo. V Penny měli před časem síť proti ptákům, měl jsem však za to, že ji nepotřebuji, protože loni ptáci upředňostňovali souseda. Já s borůvkami teprve začínal a nebyli zvyklí chodit ke mně. Jsem sice rád, že jsem dobře vybral odrůdy a že je o ně zájem, ale i já bych si rád pomlsal, o manželce nemluvě. V pátek prosonduji, kde se dá běžně sehnat.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Helena » 05 črc 2017, 17:12

Na prvopočátek jsem použila staré záclony.Letos mi začínají ptáci chodit na muchovník.Tak možná je použiji i tam.Borůvky jsou už pod sítí.
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 05 črc 2017, 17:34

Teď bude ještě třeba přesvědčit manželku, že záclony jsou potřebnější na zahradě než doma.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 05 črc 2017, 18:28

Ahoj Radek, nekaz mi radost :D aka otrocina, urcite ma na to ludi co to zbieraju :D praveze tie kriky su dopestovane s organicky zdravej zeme.... aspon v tomto videu to vysvetluje :) https://www.youtube.com/watch?v=RZ3mwhk ... nicBerries
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jarod72pm » 05 črc 2017, 21:45

Takže i když je to trochu víc peněz za ten kristalon (na těch pár borůvek to naštěstí utáhnu)tak to není jen npk hnojivo ale má i něco navíc
2 % Mg + 25 % S + mikroprvky B, Mo, Fe, Cu, Mn, Zn
.Tamhle jim pomáhají pampelišky ale já tam mám vrstvu kůry a netkanou textílii a pampeliška je na zahrádce plevel , takže v úvahu přichází jen kristalické rozpustné hnojivo :D16
i když nejraději mám tohle:
https://www.stavbaeu.cz/image/cache/data/products/f/forestina-8595618402534-1000x1000.png
Uživatelský avatar
jarod72pm
ouško
ouško
 
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2016, 11:59
Bydliště: Otrokovická zahrádka 200 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 06 črc 2017, 00:04

zolo49 píše:Ahoj Radek, nekaz mi radost....... v tomto videu to vysvetluje :) https://www.youtube.com/watch?v=RZ3mwhk ... nicBerries

Nechci Ti kazit radost, videu bohužel nerozumím. Já jsem skromný a stačí mi to co mám. Některé borůvky mi rostou hezky při klasickém hnojenní. Jen ti ptáci mě teď trápí.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 06 črc 2017, 11:30

u mna vtaci zatial len sem tam do jahody zobnu, ribezle nechavaju na pokoji, uvidim ako tu bude s čučoriedkami, kedze v okoli ich nikto nepestuje, a u mna budu prvy rok viacej dozrievat, som preto pripraveny prehodit siet.... spolieham sa aj ze v okoli je dost inej potravy, preda len sme na dedine a nie v meste, aj ked na ľahko dostupnu potravu si lahko zvyknu..... :D
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků