Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 03 dub 2021, 11:23

Mně se hoštický granulovaný hnojivo taky moc neosvědčilo, používat ho jako hlavní hnojivo..Max. 1x za rok na jaře a poté ten kristalon na borúvky, který zároveň okyseluje substrát..mně to hoštický vždycky ten substrát akorát rozkyselilo a borůvky zacaly mít chlorózu a přestaly růst nebo mi pak na jaře přeplodily...ale asi jsem to s tou dávkou taky přeháněla..
Ještě doplním ten kristalon o hnojivo kristalon podzim, který považuju za hodně důležitý..obsahuje 8 procent síry, takže zároveň okyseluje substrát, může se použít i na list a borůvky celkově na oba kristalony hrozně dobře reagují. Myslím, že pokud se na podzim hnojí kristalonem podzim, je to skoro záruka, že borůvky příští rok na jaře pokvetou..severní odrůdy min.2x na podzim pohnojit, a jižní odrůdy raději víckrár, min.3x, aby opravdu zazimovaly..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 03 dub 2021, 11:56

Kruci to jste mi nasadili brouka do hlavy :D ja na chilli pouzivam prave hostice a to jak hnojivo na rajcata a papriky a ted na jare jedu slepicince takze jsem pocital ze hostice budou dobra volba. Pokud ale boruvky rady kristalon koupim ten ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 566
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 03 dub 2021, 12:35

Rajčata a borůvky jsou trošku jiná plodina :D Hoštický na rajčata je určitě dobrá volba S6 V menším množství je to i dobrá volba na ty borůvky..ale pro začátečníky, kteří to množství neumějí odhadnout, určitě doporučuji ten kristalon..tím se nedá nic zkazit, pokud se dodržuje návod od výrobce..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 03 dub 2021, 13:50

Ja bych samo nedaval primo to na papriky a rajcata :D takze doporucujes proste Kristalon a neresit granule a pripadne pak na podzim tekute :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 566
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 03 dub 2021, 14:09

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4229
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 03 dub 2021, 14:10

Pokud máš ty borůvky malý rostliny, tak určitě ten kristalon, nepotřebuješ v prvních asi 4 letech aby plodily, ale aby pěkně narostly. Proto ten kristalon na borůvky, který obsahuje hodně dusíku..a na podzim dát kristalon podzim podle návodu..
Někdo je třeba odpůrcem minerálních hnojiv, tak pak ten postup pro EKO pěstování by byl samozřejmě o něčem jiném..
Tam by bylo třeba dodávat granulovanou nebo mletou síru na okyselení, dusík ve formě rohoviny třeba nebo po domácku vyrobené jíchy z rostlin a pak nějaký biohnojivo, na trhu jich pár je..samozřejmě bio postřiky..já zatím volím cestu kristalonu a později třeba vyzkouším pár keříku pěstovat Bio..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 03 dub 2021, 15:56

Prave ze u chilli jsem se Kristalonu vyhybal ale v boruvkach jsem uplny amater takze kazda rada se hodi. Rostlinky mame doma malicke ale nejaka ta kulicka by se pro prcky hodila :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 566
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 03 dub 2021, 16:15

Neboj, ten kristalon ti tam vyprodukuje kulicek dostatecne :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 03 dub 2021, 16:24

Zdravim vsetkych..... ja pouzivam kombinaciu tychto dvoch hnojiv uz par rokov....... a čučoriedkam sa dari....

https://www.agrona.sk/siran-amonny-5kg-2

https://substraty-a-hnojiva.heureka.sk/ ... ecifikacia
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 03 dub 2021, 16:29

Používám univerzální cererit, každý rok ke každé rostlině menší hrst (mám už ale opravdu velké rostliny). A na úrodu si opravdu nestěžuji. A k tomu samozřejmě každý rok borovou hrabanku, nebo rašelinu s borovou kůrou na okyselení.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3807
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 03 dub 2021, 16:58

zolo49 píše:Zdravim vsetkych..... ja pouzivam kombinaciu tychto dvoch hnojiv uz par rokov....... a čučoriedkam sa dari....

https://www.agrona.sk/siran-amonny-5kg-2

https://substraty-a-hnojiva.heureka.sk/ ... ecifikacia

Jaky je rozdil mezi Forestinou a Hostickym kdyz to vyrabi jeden podnik?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 566
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mitas » 03 dub 2021, 18:25

Žiadny. Obidve sa vyrábajú z vtáčieho, kravského a konskéhu trusu a majú tú nevýhodu, že majú vysoké pH. Okrem toho neobsahujú síru na okyselenie substrátu, takže dlhodobým hnojením si zlikviduješ to nízke pH ( 3,5 - 4 ), ktoré potrebujú čučoriedky a v konečnom dôsledku zvýšením pH budú trpieť chlorózou. Okrem toho tieto " sypacie " hnojivá majú veľmi slabú koncentráciu prvkov a veľmi dlhú rozpustnosť oproti rýchlo rozpustným hnojivám.
Tu máš na prorovnanie:
Hoštické : 5 % N + 3,5 % P2O5 + 1 % K2O + 0,5 % MgO
Kristalon : 20 % N + 5 % P2O5 +10 % K2O + 2 % Mg + 25 % S + mikroprvky B, Mo, Fe, Cu, Mn, Zn
S Kristalonom môžeš hnojiť každých 7 - 14 dní ( 2 odmerky na 10 L vody ). Ja s ním hnojím do cca začiatku augusta, potom už len čistú dažďovú vodu. Jesenné hnojivo vôbec nepoužívam a výhony vyzrejú do zime aj bez neho.
Je to na tebe, ako sa rozhodneš, nikomu svoj názor nevnucujem :D
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 03 dub 2021, 19:46

Na to srovnani prvku jsem prave koukal... Jsem tedy rozhodnut a pujdu do Kristalonu ;) jakozto zacatecnik nechci udelat zbytecnou chybu. Dekuji moc vsem za informace!
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 566
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 04 dub 2021, 21:14

Bullets píše:Tak mám doma fajnovku nebo jsem udělal někde chybu... Zbytek rostlin úplně v pohodě a PL prostě úplně oschla. Mamce jsem bral rostlinu z totožného obchodu kterou flákla do betonového květináče jako zbytek a vypadá normálně přitom měli taky -20

Dneska jsem koukal u nasich a PL ma taky vymrzle konce takze na pristi roky bude treba vice ochranit... Jinak nocni mraziky si vybiraji krutou dan :( lonske rozmnozene luxusni staloplodici jahody skoro vsechny KO to me stve neskutecne :/
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 566
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 05 dub 2021, 16:00

Tak to je moje Pink lemonade. Den byla na mrazu, pak v zahradním domku. Začala mít zelené přírůstky, slabounké, tak jsem ji už dal ven. Vypadá to, že nemá nasazeny květní pupeny. Asi nemá moc smysl se s ní trápit, zvlášť, když je to velké lákadlo pro ptáky.
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků