Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 16 črc 2023, 10:27

Veškeré odrůdy borůvek mají tento rok jen jeden veliký problém a to jsou hryzci a ostatní hraboši. Nejoblíbenější Chandler dostává každý den také zabrat. Zatím nic proti těmto škůdcům nepomáhá a co doposud pomáhalo, na to si asi zvykli. Je to tady zatím největší problém s počasím.
Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Franz » 16 črc 2023, 16:57

Jj Pepo taky jsem měl výsadbu v půdě a ty k...y sežrali veškeré kořeny de facto se presazovaly menší rostliny než při výsadbě hodili jsme to do 35 litrových květináčů s podmiskou na 10l a je klid, minulý týden jsme rozmistili sítě a krásně začínají dozrávát.
Aby se jich člověk zbavil musel by celý pozemek na 3 dny zaplavit a byl by na chvilku klid
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Pája LaKobra » 16 črc 2023, 18:43

Jdu se trochu pochlubit. Poprvé sklízím obří plody. Odrůda adarrow
Obrázek
Pája LaKobra
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 09 dub 2023, 20:21
Bydliště: Hradec nad Moravicí

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 16 črc 2023, 20:06

Je fajn dopěstovat vlastní ovoce a ještě k tomu v dobré kvalitě a velikosti. S6
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 19 črc 2023, 21:19

Letos jsou borůvky výborné, sladké, je znát dostatek tepla. Musíme tedy občas zalévat, ale zrovna borůvky na to reagují velmi vděčně a viditelně.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 19 črc 2023, 23:50

Jj, taky už zobeme. Heidy už je snědená, opět jako vždy nejranější, výborná a dozrává relativně najednou. Teď už ozobáváme i středně rané. A také musím zalévat, bez toho by to letos nešlo. Ale vyplatí se... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kasta » 23 črc 2023, 11:39

Já vloni koupil na doporučení zde odrůdu Chandler. Podle velikosti plodů to vypadá, že jí poslali správně, tak jsem rád (koupil jsem jí v eshopu, který do budoucna vyřazuju, protože těch záměn už tam bylo poslední dobou víc a přestalo mě to bavit). Překvapilo mě že je raná, aspoň v porovnání s těma dvěma původníma co máme (odrůdu neznám), uzrála jako první a už je ozobaná. Zbylé teprve začínají zrát.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 24 črc 2023, 11:29

Kasta: Nejsem nějaký odborník na borůvky, ale s tou raností Chandlera moc nesouhlasím. Máme několik odrůd borůvek a jak psal Honza/Hofis/, tak Heidy i zde na Vysočině dozrává jako první, menší plody, ale vysoce každý rok úrodná. Chandler zde dozrává jako poslední s plody opravdu kolem 2,5 cm, také velice úrodná. Tak ta jeho ranost, jak píšeš, se mně nějak nepozdává. Máš opravdu Chandler?
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 25 črc 2023, 10:33

Josefe, borůvka Chandler patří mezi středně pozdní. Já taky objednal dávno rannou Patriot a nakonec se z toho vyklubala Liberty, která je pozdnější, ale zato mi mnohem více chutná než Patriot, který jsem dokoupil.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kasta » 25 črc 2023, 18:54

Josef: samozrejme jiste nevim, co mam, ale ma plody skoro 2x tak veliky nez ty puvodni boruvky, co tu mame. Uzrala jako prvni, muze to byt tim, ze je tu nove a je jeste zmatena, uvidi se pristi rok. Anebo to neni Chandler, ale to by v tomhle pripade ani nevadilo, rana velkoploda je lepsi nez pozdni velkoploda :)
P.S. podle chuti to nerozpoznam, nejak mi vsechny (aspon co jsem chutnal) chutnaly podobne, vsechny jsou dobry. Ale ja si pokazdy vetsinou zobnul jen par bobulek, vetsinu ozobaly zensky :)

EDIT: ale na rychly probehnuti internetem mi vyskocilo, ze chandler se sklizi od poloviny cervence, coz by odpovidalo. Uz je ozobany, ale tenhle prvni rok mel jen par plodu, cca 20, tak to slo rychle, no
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 26 črc 2023, 10:06

Kasta: Máš pravdu. Je jedno, jaká odrůda to je, hlavně že doma chutná a dobře roste, pak je z toho radost. U nás se zatím sklízí pouze Heidy a některé pomalu budou také dozrávat, Chandler je zatím zelený jak brčál. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 26 črc 2023, 10:23

Franz: Než začaly ty vedra, tak jsme měli s myšmi klid. Pak to začalo a je to tedy tento rok mazec. To jsme tady ještě takové množství neměli. Zlatí slimáci. Do nádob už jít zpátky nechci, toho jsem si už užil dost, čím je člověk starší, tak je asi pohodlnější a to zdraví už také není ideální jak bylo. Prostě to nějak dopadne. Snažíme se to trochu omezovat, ale ve výsledku to moc vidět není. Nějak to dopadne. Každý den útočí na voliéry s papoušky káňata a poštolky, ale že by v sadu chytaly myši, to jsem letos ještě neviděl. Hlavně, že už je jich tady víc než vrabců. Ti tady chudáci skoro úplně vymizeli. Ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 29 črc 2023, 08:50

Zdravicko , tak nakonec se i me zadarilo...
Obrázek

Obrázek

Ale dozrava nejak vse najednou , takze budou sklizne velky. :D
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 30 črc 2023, 21:19

Jo, na severu už se to začíná taky pěkně modrat... :)
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.07.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 01 srp 2023, 12:21

Ja m takovej mozna hloupej dotaz... Oplachoval sem boruvky nez sem je dal zamrazit a nektere plavou a nektere ne (u stejne odrudy) nevite proc to tak je?
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků