Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Kanadská borůvka

Příspěvekod Pavla » 03 črc 2007, 20:01

Mám 2 nové kanadské borůvky. Nevím, jestli je pěstovat v květináči nebo ve volné půdě a taky nevím jestli jako substrát pou?ít zeminu pro rododendrony a azalky nebo jenom ra?elinu :?:
Budu vděčná za jakoukoliv radu ohledně pěstování kanadských borůvek.
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod Stanley_51 » 03 črc 2007, 20:40

Já mám taky dvě, ka?dá je jiná, ale co je to za odrůdu nevím. Koupil jsem je v OBI rok po sobě a nebyly označeny odrůdou. Pouze nic neříkající letáček, ?e je to kanadská borůvka. Dal jsem jim oběma do jámy ra?elinový substrát promíchaný napůl se zeminou s kompostu a trochou cereritu. Navrch jsem namulčoval kůru. Obě borůvky jsou maximálně obalené plody ji? třetí rok.
Obrázek je z 25.června, plody byly je?tě zelené, nyní ji? dozrávají.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Stanley_51 » 05 črc 2007, 16:23

Borůvky u? začínají na jedné rostlině modrat, druhá je zatím stále zelená.

Obrázek Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Pavla » 05 črc 2007, 17:36

Stanley,
tě?ím se a? budu mít taky takovou úrodu :wink: . Jinak my u? máme skoro sklizeno - ta borůvka, kterou jsem si koupila tenhle týden byla i se zralými plody :lol:
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod triodyn » 05 črc 2007, 21:31

A JAK TO CHUTNALO?DALO SE TO?TO BY MNĚ TAKY ZAJÍMALO,JESTLI KANADKY JDOU PĚSTOVAT V KONTEJNERU,VÍM,?E VE VOL. PŮDĚ,KDY? KA?DOROČNĚ NEPŘIDÁ? RA?ELINU NEBO KYSEL. SUBSTRÁT TAK PŮDA ZMĚNÍ PH Z KYSELÉHO NA ZÁSADITÉ A TO JE KONEC KANAD. BORŮVEK-ČILI JE POTŘEBA VÍCE PÉČE.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 05 črc 2007, 22:03

Triodyne, já ke kanadkám nic nepřidávám kromě trochy cereritu na jaře a u? třetí rok mám nádhernou úrodu borůvek. Hlavně potřebují vysokou hladinu spodní vody, nesná?í přísu?ek. Vlastně je?tě před zimou namulčuji kůrou.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod aminka » 05 črc 2007, 22:21

Triodyne, dokonce jsem někde četla ?e pokud člověk nebydlí u lesa kde je kyselá půda, tak je lep?í opravdu pěstovat kan. borůvky v květináčích, samozřejmě přiměřeně velkých. Já sice u lesa nebydlím, ale rozhodla jsem se pěstovat borůvky v půdě, i za cenu ?e ka?dý rok okolo nich skáču a dělám jim pomy?lení .... :shock: U? druhým rokem mám velice slu?nou úrodu, ale stejně letos jedna rostlina (z 10 - jsou cca 0,7 m od sebe, ve 2 řadách) ze?loutla i přes hnojení speciálním hnojivem a přidání ra?eliny. :cry: Ka?dý rok jim přisypávám tak tři 70l pytle ra?eliny. Dneska jsem to nevydr?ela a tu chuděrku vyryla, vykopala vět?í jámu, nasypala ra?elinu, přimíchala kousky kůry a piliny a písek a znovu ji zasadila. Jsem zvědavá jestli se vzpamatuje. Obrázek :roll:
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Příspěvekod Pavla » 05 črc 2007, 23:03

Tak jsem nakonec zasadila obě borůvky zatím do 10 l kbelíku. Na zimu je zapustím do záhonu i s kbelíkem a pří?tí rok uvidím, jak se jim bude v květináči dařit. Jinak v zimě man?el pokácí jabloň a kdybych usoudila, ?e borůvky v květináči nejdou, tak bych je dala na uvolněné místo.
Smíchala jsem ra?elinu, substrát pro azalky a písek a na dno květináče jsem dala rozlo?ený hnůj.
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod triodyn » 05 črc 2007, 23:06

stanley MÁ? POBLÍ? LES NEBO NE?JÁ SI MYSLÍM,?E U TEBE JE PŮDA KYSELEJ?Í A PROTO TI ROSTLINY ,KTERÉTO MAJÍ RÁDY JDOU.JE NĚCO CO TI NEJDE-TEDA CO SE TÝKÁ ROSTLIN :oops: :D
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod Stanley_51 » 06 črc 2007, 08:38

U lesa tedy opravdu nebydlím, jsem uprostřed města, přímo vedle hlavního silničního tahu. Ale půdu mám na zahradě opravdu kyselou, pozná se to podle mechu v trávě. Mám ji?ní stranu zastíněnou ?ivým plotem z thůjí a tam je přesně vidět kyselost. Je to samý mech, přesto ?e ka?dý rok trochu vápním. Co se týká rostlin, pěstoval jsem u? snad v?e co se dá. Pokud jedu za dcerou do Turecka, v?dy přivezu nějaká semena a experimentuji. Né v?echno se podaří vypěstovat a né v?echno se podaří následně udr?et při ?ivotě. Ale pár věcí mám, třeba juky, eucalypty. Taky dělám do kaktusů, ale poslední dobou u? sbírku neroz?iřuji, spí? jen udr?uji setrvalý stav.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod aminka » 06 črc 2007, 09:49

Stanley, a má? Parodii sanguinifloru? :idea:
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Příspěvekod Stanley_51 » 06 črc 2007, 11:18

Aminko nemám, Parodie nepěstuju. Trochu jsem se zaměřil na horské kaktusy Peru, Bolivie a vůbec Andské oblasti. Tak?e jestli ti to něco říká, tak mám pár rostlin Oroya, Matucana, Oreocereus, Chilenia. Mám samozřejmě i jiné druhy, ale to spí? jako doplněk - Gymnocalycium, Astrophytum atd. Navíc u? opravdu stagnuji, tak?e moje "sbírka" činí tak asi cca 200 ks.



Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil Stanley_51 dne 06 črc 2007, 12:49, celkově upraveno 1
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Pavla » 06 črc 2007, 11:31

No nazdar,
dal?í kaktusář :lol: :lol: :lol: , na kaktusy jsem téměř alergická :lol: :lol: , man?el je bohu?el dost velký a nestagnující kaktusář a pořád spolu bojujeme o místo :roll:
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod Stanley_51 » 06 črc 2007, 13:14

Já nejsem typickej kaktusář, jak u? jsem podotkl, zkou?ím v?e. Byly doby, ?e jsem dělal trochu i do orchidejí. To bylo v době, kdy je?tě nebyly komerčně v krámech, asi kolem roku 1965-70. Nejhor?í je , ?e člověk něco vypiplá a pak to musí dát pryč, nebo? by nás kytky za chvíly vytlačily z baráku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod aminka » 06 črc 2007, 14:14

Mám pár kaktusů, pro radost, mamilárie a parodie - konkrétně mutabilis (?lutá). Ty rů?ové jsou z vlastního výsevu, tak 15 let staré.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
aminka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3023
Registrován: 07 čer 2007, 10:37
Bydliště: Praha - sever, 260 m. n. m. - Zdenka

Další

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků