Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod premek » 13 črc 2018, 07:21

zelený konár je jina rostlina..... jsou jen u sebe
premek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 bře 2015, 11:06
Bydliště: Frydlant nad Ostravici

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 13 črc 2018, 20:22

Tak potom KO. Môžeš ju vytiahnuť.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Eli » 14 črc 2018, 15:23

Vôbec nemusí byť po nej, má stále zelené konáre, aj keď opadané listy. Doporučujem poriadne zaliať, kúpiť hlístice Nematop a aplikovať. A chce to trpezlivosť. Ja som to dokonca dva roky nevzdala a zachovala som si Collins. Tento rok sa objavili lístočky a 4 nové výhony. Pokiaľ nie sú všetky vetvičky úplne vyschnuté a tmavé, vždy je nádej.
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 15 črc 2018, 01:20

Eli píše:Vôbec nemusí byť po nej, má stále zelené konáre, aj keď opadané listy. Doporučujem poriadne zaliať, kúpiť hlístice Nematop a aplikovať. A chce to trpezlivosť. Ja som to dokonca dva roky nevzdala a zachovala som si Collins. Tento rok sa objavili lístočky a 4 nové výhony. Pokiaľ nie sú všetky vetvičky úplne vyschnuté a tmavé, vždy je nádej.


To už je samozrejme na ňom čo spraví. No ak dobre čítam tak dva roky ste ju zachraňovali a v treťom vyhnala lístočky? Čiže v štvrtom sa možno objaví pár plodov. Pokiaľ by ste ju nahradila novou sadenicou mali by ste už slušnú úrodu.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 15 črc 2018, 08:07

Souhlasím - a když tu uschlou chuděru budeš přeci jen chtít za každou cenu zachraňovat, tak ji vykopni a přesaď do nádoby do rašeliny. Na její místo zasaď něco nového.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 15 črc 2018, 09:37

Podle toho, co Přemek psal, postiženou rostlinou je Northland a začalo to žloutnutím listů na koncích větví a scvrkáváním borůvek. Stalo se to až po velkých deštích. Nepíše, že by byly okousané listy, pak by to mohl být lalokonosec a bylo by rozumné použít hlístice - Nemastop. Napadá mě ještě jedna možnost, když vidím na Přemkových fotkách borůvek tu konstrukci lešení, a jen tiše závidím, protože to má jak v divadle, vytáhne "oponu" (síť) a na borůvky krásně vidí. Ale to lešení mi připomnělo naše začátky stavby zahradního domku, kdy jsme měli poblíž něj velkou káď na hašení vápna. Tenkrát jsme na borůvky nemysleli. Nebyl problém přebytek vápna vylít, aby se zabránilo růstu mechu a kyselosti půdy.
Přemek by měl zavzpomínat, zda taky neměli dávno při stavbě poblíž borůvek nádobu s vápnem a teď při tom intenzivním dešti se k borůvce mohlo nějakou boční cestičkou dopravit nějaké zbytky Ca, které změnily pH substrátu, ve kterém je borůvka zasazena.
Asi by bylo bdobré novou rostlinu preventivně chránit nopovou fólií, podobně jako to má Palino79. Jinak pokud má někdo zkušenost, jak reaguje borůvka na vápno, může to upřesnit, zda to taky začíná žloutnutím listů na koncích větví. Já na štěstí, zatím tu zkušenost nemám. Vím jen, že vápno borůvku zahubí.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Eli » 15 črc 2018, 10:39

palino79 píše:
To už je samozrejme na ňom čo spraví. No ak dobre čítam tak dva roky ste ju zachraňovali a v treťom vyhnala lístočky? Čiže v štvrtom sa možno objaví pár plodov. Pokiaľ by ste ju nahradila novou sadenicou mali by ste už slušnú úrodu.


No práve, nahradiť Collins inou odrodou by nebol problém, ale zohnať znovu Collins, to už radšej zachraňovať.
A po vlaňajšej skúsenosti s nosánikmi a tohtoročnej skúsenosti s tuhými mrazmi po teplom začiatku februára, potom neskutočne veľkým výskytom mravcov takmer vo všetkých nádobách s vysadenými čučoriedkami sa zo mňa stáva zachraňovateľ miesto pestovateľa. :lol:
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod premek » 15 črc 2018, 19:50

Tak s tim vapnem nevim, ja se tady pristehoval k pritelkyni :-D
No a jinak to nebudu nejak resit. Ty slabe vyhonky jsem ostrihnul u zeme a ty velke jeste nechal. Pockam jestli do zimy jeste neco vyroste, jinak ji pak vyhodim. Stejne ten nortland ma male boruvky.
A mel jsem jeste jednu v kvetinaci, a ta mi udelala to same. Tu sem letos ale ostrihal u zeme a ted uz ma pekne zelene mlade vyhonky.
premek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 bře 2015, 11:06
Bydliště: Frydlant nad Ostravici

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 17 črc 2018, 18:15

Konečný stav zrání borůvek – první borůvky: Spartan (10.6.), Chippewa (12.6.), Chanticleer a Hanah’s choice (14.6.)., Northblue (16.6.), Bluejay (19.6.), Bonifacy, Collins a Toro (21.6.), Bonus (22.6.), Nelson (23.6.), Denise Blue (25.6.), Herbert (26.6.), Bluecrop (1.7.), Elisabeth (4.7.), Berkeley (16.7.), Bluegold (7.7.), Chandler (9.7.), Elliot (14.7.), Darrow, Patriot (Liberty) a Rubel (16.7.). Na zahradě začaly zrát všechny borůvky co měly plody, kromě Ozarkblue, ta je trochu v polostínu a tím je opožděná. Jinak by měla být středně pozdní. Na balkoně mám ještě zelenou neznámou odrůdu Legacy. Ještě bych chtěl doplnit konec sklizně, aspoň přibližně. Preferuji možnost postupného sklízení a mlsání.
Zajímalo by mne, zda má někdo na tomto fóru opravdovou borůvku Patriot, která by měla být raná odrůda. Já i soused zahrádkář jsme ji koupili na boruvky.org a oba máme místo ní odrůdu Liberty. Letos jsem koupil v zahradnictví Na Zázvorce borůvku Patriot dvouletou, ale ještě neměla plody, tak uvidím příští rok, co to bude. Včera na tržišti prodávali hezkou sazenici patriota, malinká, rozvětvená a s již hodně plody. Všechny však byly zelené, takže to asi taky byla Liberty místo Patriot.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod pavell » 17 črc 2018, 18:55

Kde jde sehnat levná rašelina nebo nějaký substrát na borůvky? Dík za tipy.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sasman » 17 črc 2018, 20:26

Rašelinu jsem kupoval tu:
http://farmaboruvky.cz/
kvalita byla dobrá, ale cenově nevím.

V poslední době jsem kupoval zahradnický i výsevní substrát u Pasiče a byl jsem velmi spokojený jak s cenou, tak s kvalitou. Předpokládám, že rašelinu budou mít taky. Mají pobočku i v Brně.
https://eshop.pasic.cz/
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 17 črc 2018, 20:48

pavell píše:Kde jde sehnat levná rašelina nebo nějaký substrát na borůvky? Dík za tipy.


Rohatec,rašelina Soběslav, podniková prodejna
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 18 črc 2018, 00:26

Radek píše:Konečný stav zrání borůvek – první borůvky: Spartan (10.6.), Chippewa (12.6.), Chanticleer a Hanah’s choice (14.6.)., Northblue (16.6.), Bluejay (19.6.), Bonifacy, Collins a Toro (21.6.), Bonus (22.6.), Nelson (23.6.), Denise Blue (25.6.), Herbert (26.6.), Bluecrop (1.7.), Elisabeth (4.7.), Berkeley (16.7.), Bluegold (7.7.), Chandler (9.7.), Elliot (14.7.), Darrow, Patriot (Liberty) a Rubel (16.7.). Na zahradě začaly zrát všechny borůvky co měly plody, kromě Ozarkblue, ta je trochu v polostínu a tím je opožděná. Jinak by měla být středně pozdní. Na balkoně mám ještě zelenou neznámou odrůdu Legacy. Ještě bych chtěl doplnit konec sklizně, aspoň přibližně. Preferuji možnost postupného sklízení a mlsání.
Zajímalo by mne, zda má někdo na tomto fóru opravdovou borůvku Patriot, která by měla být raná odrůda. Já i soused zahrádkář jsme ji koupili na boruvky.org a oba máme místo ní odrůdu Liberty. Letos jsem koupil v zahradnictví Na Zázvorce borůvku Patriot dvouletou, ale ještě neměla plody, tak uvidím příští rok, co to bude. Včera na tržišti prodávali hezkou sazenici patriota, malinká, rozvětvená a s již hodně plody. Všechny však byly zelené, takže to asi taky byla Liberty místo Patriot.


Patriot tiež nemám aj keď som sa o to 2 krát pokúšal. Plody sú však údajne nič moc akurát je úrodný. No podľa mňa tam máš dosť skorých, skôr by som tam doplnil ešte auroru ako ultra neskorú, prípadne last call ak zoženieš. U mňa je aurora ešte stále zelená. Počítam že začne modrieť až koncom júla. Minulý rok mala plody ešte v septembri. Chcem sa spýtať ako si spokojný s odrodami: Chanticleer, Bonus, Denise blue, Chippewa a Bonifacy?
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod pavell » 18 črc 2018, 01:45

Je baltská rašelina vhodná pro pěstování borůvek?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 18 črc 2018, 12:09

palino79 píše: Chcem sa spýtať ako si spokojný s odrodami: Chanticleer, Bonus, Denise blue, Chippewa a Bonifacy?


Palino, co se týká chutě, rozdělil jsem si hodnocení na hodně sladká (luxusní), sladká a kyselá. Jak se dívám, tak ty, které Tě zajímají, jsem zařadil mezi hodně sladké. Pokud by Tě zajímaly i jiné vlastnosti, foto, atp., tak dej vědět, klidně i přes SZ.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků