Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod petrlcr » 07 bře 2017, 10:49

Ale ano, já jen říkám, že jsou podmínky, kde to i bez hnojení plodit bude. Pokud má někdo zadradu na kyselém substrátu, např. v Krušných Horách, borůvka si ve volné půdě živiny najde sama. Kyselá půda neznamená automaticky chudá. Pokud bude bohatá na dusík, což je v různých úžlabích běžné, ta boruvka si tam vystačí. Samozřejmě že na přihnojení zareagujte pozitivně, ale jsou podmínky, kde to bez hnojení také půjde Kolik lidí hnojí ovocné stromy? Prostě si ziviny v půdě najdou.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sasman » 08 bře 2017, 00:41

petrlcr píše: Kolik lidí hnojí ovocné stromy? Prostě si ziviny v půdě najdou.


To, že mnozí pěstitelé nehnojí ovocné stromy, je spíš smutné a moc bych se tím neoháněl. Dá se to tak dělat na půdách bohatých na živiny, ale třeba u nás si to nedokážu představit. Dlouhodobě to není udržitelné - na netu se dají najít i tabulky, kolik živin průměrně spotřebují za rok jabloně, trnky atd., něco je myslím i na stránkách Mendelovy univerzity. Nemám teď čas to hledat. A upřímně bych nechtěl pěstovat nic na místě, kde už někdo něco pěstoval a dlouhodobě nehnojil - myslím, že se to bude napravovat dost obtížně. Třeba vysokokmeny jabloní bývají obvykle na vzrůstné podnoži s bohatým kořenovým systémem, takže si opravdu "živiny prostě najdou", ale ve skutečnosti spíš vysají živiny z většího okolí než stromy nebo keře se slabším kořenovým systémem a pak toho zbude v půdě ještě míň. Osobně se snažím držet toho, aby po mě nezůstala půda v objektivně horším stavu, než když jsem tam začal pěstovat.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod petrlcr » 08 bře 2017, 09:00

Já ale celou dobu neříkám, že je správné nehnojit, ale že plodonosné dřeviny budou plodit i bez hnojení. Je to pro ně přirozené, pokud rostou v podmínkách dané dřevině odpovídajících. Samozřejmě že hnojení výrazně zvýší produkci. Zase si ovšem nemyslím že nehnojený respektive i zanedbaný sad bude výrazně zhoršovat stanoviště. Bude se samozřejmě zhoršovat stav dřevin, ale koloběh zivin se příliš nenaruší. Koloběh bude velice podobný lesním ekosystémům. Plodící porosty například jeřábu stanoviště spíše zlepší ač plody sežerou práci.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod petrlcr » 08 bře 2017, 09:10

Ony ziviny se do půdu nedostávají jen hnojením, několik tun spadne na hektar z atmosféry, mnohem víc v industriální krajině, ať se jedná o vápník nebo dusík, pak se značné množství uvolní rozpadem mateřské horniny a to je výhoda hluboko kořenících dřevin. Živiny získají z velkých hloubek a rozpadem kořenů obohacující půdu o organickou hmotu. Zároveň výrazně obohacující svrchní horizonty o ziviny z opadu. Tedy nemyslím, že půda bude pod nějakým starým sadem výrazně degradována. Opět říkám, že nenabádám nehnojit, jen tvrdím že v podmínkách pro dřevinu vhodných, v případě borůvek např. organosoly, nebo kambizemě budou růst a plodit i bez hnojení.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jana » 09 bře 2017, 02:05

Před lety asi 15 jsem mé mamině dala kanadskou borůvku Toro. Zasázela a jako zahradník je nic moc :o ...zalévala málo a hnojila občas možná na jaře (zahrada na celodenním výpeku a sucho). Pak mi asi 5 let nadávala co jsem jí to dala... A potom začala plodit... už mi nenadává a ani nechce vrátit,celou dobu jsem slyšela ať jsi ji vykopu a vezmu :( :( Teď poslouchám ať to jdeme otrhat... U nás je půda kyselá ale suchá v létě :cry: Každý máme na své zahrádce mikroklima jaké jiný nemá a tak každý pěstujeme jinak :D
Stromky co mám zasázené pomalu 20 let vypadají že mají max 6 let. Nasázené nehnojené nezalévané. Těžká jílovitá půda v létě hrozné sucho. Bohužel nebyl čas, práce v létě 18 hodin denně poté rozvod a tři roky jsem tady nebyla. Po těch letech mi začala první plodit jabloň Golden Delicius 3 bedny jablek. Sice mají skvrny ale jsou bez jakéhokoliv postřiku. Hnojit se asi nemusí ale je to na půdě a okolních podmínkách. Dneska jsem rozházela aspoň cerelit a budu pokračovat jak v hnojení tak v zavlažování. Bez hnojení aspoň občas a zavlažování to nejde. V rozumné míře. Snad seženu hnůj ale jak to budu tahat v ruce do kopce to opravdu nevím.... už mi není 20... :cry:
Jana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 111
Registrován: 30 lis 2014, 03:56
Bydliště: Kněžmost Český ráj 246 n. m. n.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 10 bře 2017, 11:49

co říkáte na tohle (hlavně ta opakovaná plodnost):
Borůvka Jorma
Vaccinium angustifolium x Vaccinium corymbosum
Nová odrůda, pocházející z Finska a vyznačující se tak vysokou odolností vůči mrazům. Plodí 2x-3x ročně! Roste silně, vzpřímeně, plody jsou mírně sladkokyselé chuti, bohaté na antioxidanty.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod paloo » 10 bře 2017, 13:29

Stále zabúdam napísať,že túto zimu najviac zmrzla Hannah's Choice :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod robo » 10 bře 2017, 15:00

Mates: Už jsem na tu Jormu koukal vypadá fakt zajímavě a docela dost o ní přemýšlím tak doufám, že než se rozhoupu tak ne že mi ji nevykoupíte S2 (myšleno všeobecně ne jen Mates).
Paloo: Mě zase po zimě nejvíce omrzl rakytník samec, což je docela divné, že zrovna rakytník, na druhou stranu je docela malej a je vystavenej větru.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 10 bře 2017, 17:40

Jormu jsme koupili loni,tak uvidime, jestli uz letos neco bude mit. Taky me zaujala ta odolnost a vicecetna uroda.

Nam nejvic omrzly ruzove pink lemonade, starsi dva velke kere, vysazene 2013, ne, ale mladsi, predlonske a lonske, omrzly dost a jedna asi uplne odesla. Pritom nam moc chutnaji (a kosum bohuzel taky :D17 ).
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod robo » 10 bře 2017, 19:15

No tak když jsme ještě u těch zimních ztrát, tak nejvíc to odnesl Spartan a trochu Bluecrop. Nikoliv mrazem, ale okusem od zajíců. Bluecrop má okousané asi jen čtyři větvičky, zato Spartanovi tam zbyly jen čtyři větvičky neokousané.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 13 bře 2017, 21:21

Tých odrôd majú fíni oveľa viac.

http://tahvoset.fi/wp-content/uploads/2 ... stikat.pdf
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod robo » 13 bře 2017, 21:54

Možná je to blbá otázka, ale nemá někdo podobnou zkušenost? Mám možnost dalšího místa na zahradě, kde zasadit borůvky, akorát bude cca 12 m od stanoviště, kde už mám tři druhy borůvek. Chtěl bych se zeptat, jestli se budou obě stanoviště v opylování ovlivňovat, nebo mám přispůsobit výběr odrůd do každého stanoviště. Netuším jaký má hmyz v tomto případě efektivní rádius. Předem moc děkuji za zkušenost.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 14 bře 2017, 00:55

Myslím že by to nemal byť problém 12m nie je vzdiaľenosť. Včely idú systematicky ked pobehajú jedny idú na druhé čo sú najbližšie.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 14 bře 2017, 08:25

Často se na českém a slovenském netu píše, že kvůli velikosti a tvaru květů (směrem od stopky protáhlé a na přístupové straně hodně zúžené) jsou nejlepšími (jedinými?) opylovači borůvek čmeláci a že odrůda Kazpliszka je první, kterou mohou opylovat i včely (malé drobné květy, do kterých se dostanou). Co mám starší borůvky, tak na těch jsem opravdu viděl jen čmeláky a ty mladší včetně kazpliszky pokvetou poprvé letos, tak uvidíme. Nicméně čmelák je megapracant a jak se jednou dostane na zahradu, tak neponechá žádný kout bez povšimnutí. Jestli na borůvky létá i jiný ale drobnější hmyz netuším, nikdy jsem si toho nevšímal.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod peter8 » 14 bře 2017, 17:53

Ktory internetovy obchod by ste poradili pre kupu cucoriedok?
resp. ak viete o nejakom "kamennom" v blizkosti Novych Zamkov
peter8
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 21 kvě 2016, 12:48
Bydliště: Nové Zámky 119 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků