Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 18 črc 2020, 13:05

Tak dnes po prichode do zahrady mi padla sanka. Vsetky modre bobule su prec. Zostali len zelene. To musel byt nenormalny nalet. Odhadom 2 kg cucoriedok je v tahu. Zostavaju len 4 kriky neskorych. Vsetko stredne a skore je fuc. Doteraz si ich nevsimali, sem-tam nejaka bobulka bola nadobnuta, nic vyznamne. A teraz je vsetko prec. Aj toto patri k zahradkareniu. Silne som podcenil nepriatela. Fakt sa mi nechce budovat voliery nad cuckami ale asi ma tie okridlene potvory nakoniec donutia.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 18 črc 2020, 13:30

Muzes byt rad, ze Ti zustali aspon zelene (i kdyz tam tezko najdes, ze nejake zmizely). Ja jsem jeden zahon zasitoval, kdyz z Hannah zmizely skoro vsechny bobule, vetsina jeste zelenych. A tri dny zpatky jsem zasitoval i druhy zahon kdyz jsem zjistil, ze na puvodne obalenych Goldtraube zbyva jen nekolik trsu zelenych bobuli na mistech, kam uz zobakama z vetvi nadosahnou a ze vzduchu jim to nejde. Kurvy kosacke, s prominutim.....
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 18 črc 2020, 14:57

MartinS píše:Doteraz si ich nevsimali, sem-tam nejaka bobulka bola nadobnuta, nic vyznamne.


U nás na jihu totéž, celou dobu krásný ptačí klid.....až včera ráno manželka přiběhla, že se borůvkové keře klátí jak ve větru (naštěstí na ně vidíme z okna) - ještě jsme to jakž takž stihli, ale nebýt toho, že žena miluje východ slunce, tak jsme byli taky bez borůvek. Takže i u nás na jihu zabaleno (netkanka). Zřejmě už došly višně v sadech okolo, čekali jsme to, ale chtěli jsme věřit, že nás třeba přehlídli E10 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jožka » 18 črc 2020, 15:04

Taky jsem pro jistotu zasíťoval, krásně to dozrává a ptactvo jen smutně kouká.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 18 črc 2020, 15:23

JohnyF píše:Petro ... ja postupne presazuju celi sad. Zatim presazeno 13 keru (v ppslednich cca 10 dnech) a krome bluegolda ktereho sem presazoval v 26stupnich na primem slunci se to nikde nijak neprojevilo,navic i ten bluegold zacina dozravat. Plody krasne dozravaji a to sem pred mesicem resil plisen ktera mi sla do plodů. Dnes a zitra jeste presadim goldtraube 23, patriota,spartana,bluecrop a reku ... goldtraube a spartan sou obalene plody,ale absolutne nemam strach ze by utrpeli nejakou ujmu. Jde jen o to neposkodit koreny,a aby nemely sucho.

Pink popcorn byla 2leta a mela 3 plody ktere bohuzel plisen poskodila. Jinak jak pises ohledne velikosti. Patriot se prodava ve 2 modelech. Jeden je zakrsli (cca1m) a druhy roste tusim cca 1,6m. Navic podle me je udavana vyska nejaky globalni prumer.



Aha tak proto na Zazvorce psali Patriot zakrsla boruvka..takze to bude ta mensi varianta. Ja mam nejspis tu vetsi variantu, protoze uz tedka ma ten ker tak 1,30m..takze bude netne nejspis ho presadit...tak to koukam ze se to da presazovat i s plodama a nic se nedeje..no ja vzhledem k tomu ze bluecrop a patriot zrovna modraji, tak pockam az odplodej a vrhnu se na to..goldtraube 23 mi letos strasne preplodila, nema skoro zadne listy a plody jsou droboucke a budou zrat bohvi do kdy..tady jsem podcenila probirku nasady kvetu na jare, takze asi vorvu co se da a presadim..
Jinak s tim ptactvem, kdyz bych nemela zasitovano, nemam ani bobulku..kosaci jsou zde strasne drzy, vubec se nebojej. Site u mne na zahrade nutnost. A taky jsem zjistila, ze mi skoro cele 2 kere boruvek ozrali potkani..videla jsem je tam a zanechali po sobe diry v sitich, zadne boruvky a pod kerem zustali zelene..soused pestuje ptaky, tak to sem.asi leze od nej..musela jsem jim tady rozhazet granule, jinak nemam vubec nic
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 18 črc 2020, 16:45

Potkany sem u boruvek jeste nevidel. Ale krtka jo... na potkany asi jedine malorazku :D :D

Jinak se zazvorkou nemam dobre zkusenosti bohuzel. Duke a sweethearth s jedinou kosterni vetvi, o velikosti ani nemluve ... darek nevzhledne ,,koste,, s 5 listama bez oznaceni druhu a odrudy a goji melo nejakou chorobu napred se skroutili listy ,pak cele opadalo ... na email neragovali a kdyz uz tak mi napsali ze tomu nerozumim.... takze tam uz rostliny ne.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 18 črc 2020, 17:45

No ja jsem nedokazala pochopit, ze mi pres noc zmizel celej ker boruvek Northlanda, kterej letos poprve zaplodil, boruvky docela velky a chtela jsem je nechat plne dozrat, abych je ochutnala v plne zralosti..no adruhej den prijdu a na keri ani boruvka..pod kerem par zelenejch boruvrk na vetvicce a modra bobulka ani jedna..to mi mozek nepobiral, protoze ptaci se tam dostat nemohli..pak zacal modrat bluecrop, jenze ten modra postupne, takze nastesti nezmizela cela uroda..no a videla jsem ho tam mysaka prave pod tim Bluecropem.. sice miluju zviratka, ale musim konstatovat, ze potkan zdolal vsecky prekazky, ktery jsem mu tam vymyslela..ve finale natvrdo prokousal sit a vlezl na boruvky na drzovku primo..holt dostal granulky a je klid. Ale tenhle boj bych jinak nevyhrala..ptaka clovek zastavi siti, potkana ne.
Ja ze Zazvorky zatim nemam nic, lakala me jen ta Pink Popcorn. Radeji nakupuji naprimo, ne pres e-shop. Nemuzu sehnat Hannah choice a Denise blue..nejaky aspon 3lety ker..nikde neprodavaj, jen dvouletou pres e-shop..do toho se mi moc nechce. Nemate nekdo tip?
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 18 črc 2020, 19:10

Pres e-schop je to vzdy jako loterie a ja to delal hodne. Hanah je chutove dobra ale je to bohuzel aspon u me paskvil ker co dorazil z karvine uz v hroznym stavu... ted bych bral jen z ,,boruvky.cz,, nebo osobne.

Dnesni prace -
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Vysledek -

Obrázek
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 18 črc 2020, 20:02

Mates, to vážne Ti pokradli aj zelené bobule? :shock: Tak to už je iný level. U nás našťastie len modré. Ale aj to nas... Jediné šťastie, že po 4 týždňoch zberu už sme čučoriedok prejedení a už ani deti ich nechcú jesť. Tak to mrzí trochu menej.
Tá teória o tom, že prešli z višní na čučo, je dosť vysoko pravdepodobná. Sused má mohutnú višňu, ktorá bola obalená ovocím, ale už to dooberali. Takže sa asi presťahovali k nám.
Drozdy ma jedujú s ešte jednou vecou. Stále mi rozhrabujú kôru, ktorou mám namulčované.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 18 črc 2020, 21:19

Mas to pekny Johny, to jsi presazoval z kbeliku do zeme? Mas to oddeleny od okolni zeminy nejakou folii nebo to sazis na ostro jako ja :lol: S6
Mne ceka to same, uz premyslim jak to vsecko prekopu..a hlavne kam co dam...jak rikas, vybrat to spravny misto.
Jinak Duke pry nerad pousti vyhony od zeme, rikaji to aspon teda pestitele. Mne osobne Duke zasel na prisusek..je pry na to citlivej..holt jsem podcenila zalivku.. :?
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 18 črc 2020, 21:51

Je to cca 80-90 % jil. Takze sem tam dal jen nopovku po obvodu (serizlou zaroven nebo cca 1cm pod hranou terenu aby ch ji nevytahl sekackou zase)jen aby se mi tam nedostal nejaly bordel nebo verbez. jinak dno mam na ,,ostro,, diry sou 50x50x40 abych nedal 5000 za raselinu (pouzivam 100% jen raselinu,zadne piliny,hrabanku atd.) Uz jen udelat poradnou konstrukci na sit a bud mulc nebo netkanou. Mulc se mi moc neosvedcil ale
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 18 črc 2020, 22:42

Prekvapila ma 1 vec. Vsetky skore odrody vtaky obrali tak, ze tam nezostalo nic. V tom istom rade zacina zriet neznama neskora odroda (asi Elisabeth, ale nie som si isty). Tu nechali na pokoji. Nechapem preco. Rychlo som ju vecer osklbal pre istotu. Nadherne plody. Dakujem operencom, ze sa s nami podelili. :D
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 19 črc 2020, 00:56

Nám taky nechali ty největší borůvky a obrali jen malé - asi malé zobáky :P .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 19 črc 2020, 09:45

Tak to u me jim bylo jedno male velke, "brali zaradom". Na tom prvnim zahonu Hanicku a Spartana, na druhem Goldtraube a dva Spartany, na tech Spartanech byly fakt velke bobule. Chandler je na ne sice uz moc velky, ale stejne co muzou odobou a bobule se vali po zemi. Kdyz jsem zasitoval boruvky, tak se vratili do jahod, kdyz jsem prikryl jahody, tak zlikvidovali cerny rybiz a pokracuji cervenym. Proste dve moznosti, bud zlikvidovat kosy nebo zasitovat celou zahradu. Ani jedno z toho mi ani trochu nevyhovuje.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 19 črc 2020, 10:12

Minulý týden jsem koupil 2 borůvky - Zuckertraube a Jersey. Máte s nimi někdo zkušenost ? Na Zuckertraube už jsou plody ( právě dozrávají ), jsou docela velké a sladké, ale o Jersey nevím nic.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků