Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 13 črc 2020, 19:34

U mne Denise blue je také chutná. Jako jediná má nevýhodu, že při sběru zralé plody opadávají. Musí se sbírat opatrně. Jinak velkoplodých (nad 20mm) je pár: Bonus, Collins, Darrow, Denise blue, Elliot, Hanahs choice, Herbert, Chandler, Nelson, Ozarkblue, Patriot, Sierra, Nelson, Spartan. Stačí si těch pár objednat a všechny jsou dobré.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 14 črc 2020, 12:04

A duke ... ten je taky velkej dost. Letos se i vyrovna u me chandlerovi
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod studo » 14 črc 2020, 19:06

nene píše:Borůvky na jihu jsou letos vynikající, šťavnaté a sladké - i ty ne zcela dozrálé, na severu jsme zatím ochutnali jen pár plodů, ale nejhorší to není. Zasíťovali jsme hlavní část, se zbytkem ještě netušíme, co provedeme, možná jen přehodíme netkankou. Ptáci zatím nikde, ale co když přiletí, že? Mají na to spoustu času. Borůvky jsou letos asi jediné ovoce, které dozrálo bez problémů. (Jo a ještě Něguš, stromky jsou obalené plody a tak chutný černý angrešt už dlouho nebyl.)
Vyvazujeme , všechno je ohnuté k zemi, skoro se bojíme, že některé větve by se ve větru mohly zlomit.
Obrázek


Odkial si kupil tie tyce na siet? Presne take nieco hladam a neviem najst :)
Uživatelský avatar
studo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 07 dub 2020, 09:25
Bydliště: Babkov, SR, 494 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 14 črc 2020, 23:17

http://www.almvizovice.cz/sklolaminatov ... ova-140-cm

Tady nám objednali od výrobce požadovanou délku (3m).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 15 črc 2020, 07:52

jarod72pm píše:Zdravím pěstitele borůvek , už 3 rokem mě štve blue jay - moc malé kuličky průměrné chuti tak jsem se rozhodl ji nahradit a protože jdu po velkých plodech a silně aromatické chuti objevil sem odrůdy - Concord a Iranka . Nemáte je někdo ? zkušenosti ? Nebo další odrůdy které slušně plodí velké plody a chuťově nadprůměr ? Z těch domácích jsem doobjednal druhou Denise blue (neskutečně sladká a aromatická chuť) a na zkoušku Spartana. Jinak první dozrává u mě Hannah choice a taky prej chuťově výrazná výborná .


Ak Ti ide o velke plody, ktore su zaroven chutne, tak jednoznacne Chandler. Vytvara obrie plody a vsetci ochutnavaci ho chvalili aj po chutovej stranke. Dalsia vyhoda je, ze ma dlhe zberove obdobie, cize je to odroda vhodna na ozobavanie.
Ale ak ho nezozenies, tak Radek uz napisal dost odrod, z ktorych sa da vybrat.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 17 črc 2020, 08:32

Tak se povedlo zbavit plisne a zacina se sklizet :)
Sice toho nebude moc ale aspon neco.

Zeptam se ... pink lemonade,pink popcorn, razz , sweetheart.
Opyluji se nektere z nich vzajeme? Nebo s ,,klasickou,, boruvkou? Nikde to totiz nemuzu dohledat v čestine.
Mam 20 keru jeste (+ tyhle 4) a potrubuji to zredukovat na 15 MAX 20 kuli nedostatku mista na novem stanovisti.

Pokud by tyto 4 byli nevhodne bylo by to snadne. Jinak budu muset vybirat mezi vyrazenim (nenasazeneho bluecropa, kostete hanah choice , nenasazeneho a nerostouciho patriota, spatne rostle chanticleer,duke a siery) spatne rostle je mysleno 3lety ker a ma jen jeden ,,slahoun,,
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 17 črc 2020, 19:31

Johny, Pink lemonade je určitě problémová borůvka a navíc je to největší lákadlo pro ptáky, jak jsem se dočetl. Podobné to bude asi s Pink popcorn. Být Tebou, tak ty pofiderné a přebývající borůvky nasadím do 90l maltovníků k té zdi. Třeba podle způsobu, který má ověřený Michal. Na opylování se vykašli, 24 borůvek si poradí. Pak vyber těch 15, a to 4 odrůdy rané, 4 středně rané, 4 středně pozdní a 3 pozdní, abys měl celou sezónu co zobat. U zdi si budeš pěstovat borůvky náhradní, až začne některá z těch 15-ti odcházet.
Johny, nevím, zda správně počítáš věk borůvek. Píšeš, že u Tebe 3-leté mají jen 1 šlahoun, výhonek. Nedovedu si představit, že by loni koupená na jaře dvouletá nebo na podzim tříletá, mohla takhle vypadat. Snad jsi příliš náročný.
Naposledy upravil Radek dne 17 črc 2020, 21:31, celkově upraveno 1
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 17 črc 2020, 19:56

To si nemusel teda ...
Obrázek

3lety duke... (loni na jare koupena jako 2leta na zazvorce) 1 centralni vetev jinak nic .... hm???

Ja si s tim radeji poradim sam...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 17 črc 2020, 22:03

Zdravim vsechny boruvkare a zaroven dekuji za obohacujici prispevky, diky kterym jsem ziskala spoustu uzitecnych informaci ohledne pestovani boruvek a take zjistila, co vsechno jsem od zacatku delala spatne a budu muset svoje chyby v pestovani napravovat a to uz nejake kere jsou starsi a bojim se, co s nimi udela presazeni do lepsich podminek, t.j.do vetsi jamy, ohranicene folii. Nyni jsou v zemi v melke jame, neohranicene nicim a neustale proto bojuji s kyselosti substratu a s jeho vysychanim..dno jsem oddelila netkanou textilii, ale hloubka jamy je tak 30 cm..muj dotaz zni, jestli je lepsi ty boruvky orezat, vykopat a zasadit spravne hloubeji, tim riskuji uhyn rostliny a ztratim tak 2 roky nez to obroste, nebo rozsirit jamu do sirky, oblozit folii a doufat ze si boruvka ty koreny natahne do stran..co byste poradili? Dekuji predem
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 17 črc 2020, 22:08

Presadit bez zastrihovani ;)
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 17 črc 2020, 22:16

Neboj, přesazení zvládají kanadky velmi dobře (v období klidu, kdy jsou bez listí), takže můžeš výsadbu neustále vylepšovat. Já je pravidelně tahám ze země, zmlazuju, osekávám kořeny sekyrou, měním substrát, atd., dají si rok pauzu a pak zase valí.
Jinak 30cm je dostatečná hloubka, ty moje kalfasy mají tak těch 30 a v pohodě.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 17 črc 2020, 23:04

Jedna se konkretne treba o odrudu Bluecrop, ktera si uz se mnou prozila prikori dost..min. 10 let v maximalne nevyhovujicich podminkach v obycejne zahradni zemine, zalevana vodou ze studny..nechapu ze moje dlouholete tyrani prezila, protoze v te dobe jsem o pestovani boruvek vedela uplny prdlajs..takze jsem tu chudinku asi po desetilem trapeni konecne presadila do lepsich podminek, jednalo se o jeden chloroticky slahoun s jednim zakroucenym korenem bez postrannich korinku..muselo to byt pro ni vysvobozeni S12 Jen tim chci rict, jak je tato odruda zrejme odolna, ze prezila vsechno me spatne zachazeni..po jejim presazeni vypadala rok ze to nerozdejcha, ale rikala jsem si, ze kdyz prezila tohle, tak zvladne i presazeni..no a ona ho zvladla a nejen to, na dalsi rok vyrazily odspodu 3 nove slahouny a doted se v korune rozvetvuje..a plodi uz druhy rok celkem zdatne..proto prave bych ji nechtela uz moc trapit dalsim presazovanim, pokud to nebude nutne, ale zase kdyz pisete ze je to v pohode, tak se budu muset spravne rozhodnout no..akorat kdyz bych presazovala, tak ty vetve mam nejak zkracovat nebo to ten korenovy system utahne a nezkracovat nic..nebo jen o tretinu treba? Jedna se o 3 silne kosterni vetve od poloviny nahore rozvetvene..presazena je 2 roky..vzhledem k tomu, ze bude chtit jeste asi urcite rust, tak bude potrebovat vic prostoru pro koreny, proto zvazuju to presazeni..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 17 črc 2020, 23:21

Vazne nestrihat, presadil bych ji a pockal treba rok , 2 az bude mit aspon 6 ,,kosternich vetvi,, (pokud je udela)a pak bych odstrihl tu nejstarsi. O ona se pekne bude rozrustat. Hlavne to chce mit co nejvic mista na koreny a spravnou zeminu. A jak sem se letps poucil i ja tak i spravne misto ... ja sem napr. Meadera a chandlera letos presadil uz po 2. Blue jay a northland dokonce po 3. Meader a blue jay budou zrat za chvili a norhland uz sklizim. Chandler bohuzel utrpel temer 100% stratu plodu kuli problemum co se mi tu vyskytli.

Presazovani neni zadny velky sok, jen to nechce v horku nebo na primem slunci to sem udelal s bluegoldem a 14 dni byl lehce seschli
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 18 črc 2020, 10:51

Diky za rady, je mi jasny, ze se do toho presazovani budu muset pustit az boruvky odplodej nebo lepsi na jare? Jedna se asi o 6 keru boruvek..vzhledem k pocatecnimu nedostatku informaci, ktere se snazim ziskat, kde se da, protoze neobjevit tohle forum a nezkouknout spoustu youtube polskych a ruskych videi, tak by mi boruvky postupne zasly..Bohuzel dost informaci ohledne pestovani chybi a prodejci boruvek uvadeji take dost zkreslene informace ohledne velikosti boruvek v dospelosti..takze ja treba zasadila Patriota s tim, te je to mensi boruvka do 1 metru, jak se vsude uvadi a ona ta boruvka ma potencial vyrust pres 2 metry a ze ta moje je 4 leta a uz ted vidim, ze sre mi na to misto nevejde..zbytek to same..Northland take asi nebude drobek a Goldtraube 23 take ne..No, ceka me dost prace a asi bude leosi to tedka vsecko presadit spravne, do spravnych podminek a dat jim vic prostoru nez cekat az povyrostou..holt musim napravit drivejsi pestitelske chyby vzhledem k nedostatku informaci..Johny ty mas Pink popcorn? Ze Zazvorky? Ja ji chtela zkusit taky, ale uz ji neprodavaji..mela ta tvoje uz plody? Opylovac by nemel byt pro ni problem asi, je to klasicka boruvka vaccinium corymbosum, tak asi nepotrebuje zadnyho zvlastniho opylovace..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 18 črc 2020, 11:16

Petro ... ja postupne presazuju celi sad. Zatim presazeno 13 keru (v ppslednich cca 10 dnech) a krome bluegolda ktereho sem presazoval v 26stupnich na primem slunci se to nikde nijak neprojevilo,navic i ten bluegold zacina dozravat. Plody krasne dozravaji a to sem pred mesicem resil plisen ktera mi sla do plodů. Dnes a zitra jeste presadim goldtraube 23, patriota,spartana,bluecrop a reku ... goldtraube a spartan sou obalene plody,ale absolutne nemam strach ze by utrpeli nejakou ujmu. Jde jen o to neposkodit koreny,a aby nemely sucho.

Pink popcorn byla 2leta a mela 3 plody ktere bohuzel plisen poskodila. Jinak jak pises ohledne velikosti. Patriot se prodava ve 2 modelech. Jeden je zakrsli (cca1m) a druhy roste tusim cca 1,6m. Navic podle me je udavana vyska nejaky globalni prumer.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků