Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jukinoo » 17 čer 2017, 10:32

Zdravím na jednej čučoriedke som spozoroval začervenanie koncov listov https://postimg.cc/image/582bc5eld/5fc8f83a/ a tu som čítal že je to nedostatok dusíka môžem ešte prihnojit siranom amonny alebo je už neskoro? Ďakujem
jukinoo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 zář 2015, 17:58

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 17 čer 2017, 10:42

Vyzerá to skôr ako chloróza. Nedostatok dusíku vyzerá inak. Tie červené okraje budú skôr dôsledok tej chlorózy.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jukinoo » 17 čer 2017, 12:06

Ale čučoriedka pri nej v tej istej zemi je pekná zelená.Postrekovat to teraz asi nemá význam keď sú na nej plody?
jukinoo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 zář 2015, 17:58

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sasman » 17 čer 2017, 13:25

Některá odrůda může být cilivější na nedostatek železa (mikroprvků). Postříkat Fytovitem na listy to můžeš hned - myslím, že tam ani není ochranná lhůta - pokud budeš sklízet nejdřív za týden (určitě budeš později), tak bych se toho nebál - navíc do sklizně ti ještě několikrát zaprší, takže přebytečné hnojivo se z listů a plodů smyje.
Existují určitě i jiné hnojiva proti chloróze než Fytovit, ale ten mi přijde dobrý.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jukinoo » 17 čer 2017, 14:10

Fytovit mám doma minulý rok som mal tiež problém na jednej čučoriedke z chlorozou a teraz je krásna zelená
jukinoo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 zář 2015, 17:58

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Pepo » 18 čer 2017, 14:48

Ahoj, chcel by som si nechať kúsok poradiť. Svokrovci si po mojich skúsenostiach s pestovaním čučoriedok tiež chcú zriadiť záhon s čučoriedkami a poprosili ma o pomoc. Oproti mojim nížinným podmienkam pri Košiciach sa teraz bude pestovať na Spiši pri Krompachoch. Takže takmer všetky odrody sú vhodné, vylúčil by som iba tie najviac neskoré. Doma sám mám 7 odrôd (Spartan, Patriot, Nelson, Chandler, Darrow, Legacy, Rubel, Pink Lemonade). Okrem Pink Lemonade mi všetky plodia, tak si ich viem porovnať, ale na trhu sú aj novšie odrody, ktoré veľmi nepoznám. Rád by som aj vyskúšal niektoré odrody, ktoré nemám u seba. Zatiaľ je isté len to, že na ten priestor sa vojde 6 kríkov a určite chcem mať 2x Chandler. Tak na 4 ostáva priestor. Chcel som to skombinovať - skoré, stredne skoré a neskoré. Do oka mi padli hlavne odrody Collins, Reka a Huron. Aké sú vaše skúsenosti s uvedenými odrodami? Prípadne nejaký tip?
Pepo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 14
Registrován: 30 čer 2016, 17:36
Bydliště: Perín 197 m.n.m., Košický kraj

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 18 čer 2017, 16:06

Za mňa by som ako skoré odporučil Spartan a Hannah´s choice. Stredne skoré (Draper), Bluecrop, Chandler, Toro. Neskoré Liberty. K tomu Huronu a Draperu sa môžem vyjadriť tak o mesiac keď dozrejú, zatiaľ som ich neochutnal.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 18 čer 2017, 16:43

Velmi dobrý výběr.
Bluecrop je jistota velké a pravidelné úrody, Chandler je radost z velkých plodů, Toro jim bude opravdu chutnat. Hannah´s choice bude zrát brzy a je taky velmi chutné.
Budete za hvězdu :).
Spartan je trochu risk pro "neznalce", dal bych spíš Patriot. Ještě máme dobrou zkušenost s Bluegoldem - nevymrzá a rodí pravidelně a hodně, plody se musí nechat pořádně dozrát, pak jsou vynikající.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4254
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jarod72pm » 18 čer 2017, 16:59

Dneska překvapení na zahrádce , kontroloval jsem bobule a jedna modrá už mi zůstala v ruce (Reka) a kupodivu byla velmi dobrá sladká bez kyselosti,půlku dostala máma a prej chuťově mňamka jako Chandler který už pomalu začíná měnit barvu tak uvidíme.
Uživatelský avatar
jarod72pm
ouško
ouško
 
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2016, 11:59
Bydliště: Otrokovická zahrádka 200 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod vojta_f » 18 čer 2017, 20:12

ahoj, potřeboval bych poradit mám boruvky nortland, goldtraube,jersey a bluecrop je to dobrá kombinace? a zajímalo by mě jak jsou s odolností, boruvky mám v horách ve vysce 700 m.n.m a jde na ně občas silny studený vítr
boruvka jersey mi lezi pořád na zemi a má červený stonek
díky
vojta_f
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 03 čer 2017, 19:04

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 18 čer 2017, 23:06

vojta_f píše:jde na ně občas silny studený vítr, boruvka jersey mi lezi pořád na zemi a má červený stonek
díky

Som ich priviazal o roxory aby sa tak neohýbali.Mladé výhonky sa po búrke ohli až boli vodorovne s povrchom zeme.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 18 čer 2017, 23:22

jarod72pm píše:Dneska překvapení na zahrádce , kontroloval jsem bobule a jedna modrá už mi zůstala v ruce (Reka) a kupodivu byla velmi dobrá sladká bez kyselosti,půlku dostala máma a prej chuťově mňamka jako Chandler který už pomalu začíná měnit barvu tak uvidíme.

My jsme už včera snědli pár kuliček Kaspliszky a byla taky dobrá, sladká, ale z těch pár kousků se chuť ještě moc posoudit nedá. A dneska už modrají North Country a obě Jormy, co máme.

Dnes jsme byli na výletě v Českém Ráji, kousek od Kozákova, všude plno zralých lesních borůvek, tak jsme sbírali a pochutnávali jsme si.
Obrázek
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jarod72pm » 19 čer 2017, 10:40

Taky bych rád ty lesní ,údajně jejich barvivo umí regenerovat sliznici od jazyka po tlusté střevo. Jenže trh drahý a místa freesběru utajená .
Uživatelský avatar
jarod72pm
ouško
ouško
 
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2016, 11:59
Bydliště: Otrokovická zahrádka 200 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 19 čer 2017, 21:09

Takto vyzerá u mňa Huron

Obrázek

a takto vyzeral minulý rok

Obrázek

Ako jediná odroda s tých čo pestujem vytvoril na jednoročných výhonoch v tom istom roku aj bočné konáriky s kvetnými pukmi. A dokonca má ďalšiu násadu kvetov, niečo podobné ako by mala mať Jorma.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Benjamin » 19 čer 2017, 22:33

Wau tebee naaadherne rastu to ti kazdy krik takto rastie?ty budes mat za par rokov take urody ze ich budes musiet zavarat alebo mrazit S1. Nech sa dari nadalej.musis mat nejaku fintu ale nechces mi ju prezradit :D15 :!:
Benjamin
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 44
Registrován: 27 led 2017, 09:22
Bydliště: Nitra

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků