Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 06 úno 2023, 11:40

Radek: Radku, sešup sněhu ze střechy většinou na to nejlepší řešila tady už asi většina z nás. Někdy se to stane, i když jsou na střešních taškách protisněhové zábrany, aby led a sníh nezničily okapy. Manželka si také tak nasadila v blízkosti domu rododendrony, no a první rok dostaly také svoje. Proto na zimu děláme ochranu z jednoduché lehké přenosné konstrukce a králičího pletiva přichyceného k zemi starými kolíky od stanu - no a stačí to. Smekám s Tvým nápadem použít lepidlo Herkules. Napřed jsem se tomu zasmál, ale pak jsem si řekl, že před Tebou klobouk dolů za to, co jsi schopen vymyslet a udělat pro jednu malou větvičku. To už je ta opravdová láska a nadšení k zahradě. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 587
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 06 úno 2023, 13:13

Já na takovéto nalomeniny a zlomeniny používám pásku z potravinářské fólie, kterou používám i na roubování ala Miloš. Pokud je tam nějaký neporušený kousek, kde to drží, v drtivé většině případů se to chytne. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 06 úno 2023, 22:24

Hofis píše:Já na takovéto nalomeniny a zlomeniny používám pásku z potravinářské fólie,

Řeším to naprosto stejně. Pokud aspoň kouskem proudí míza, z 99% to chytne a sroste.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 09 úno 2023, 18:05

Josef: Josefe, sníh ze střechy spadl na hezké borůvky Bulletsovi. Vinu přikládá solárním panelům na střeše. U mne to bylo prostě tím, že najednou napadlo 30cm těžkého sněhu. Klasickým kanadkám, které jsou bez listů, sníh neublížil, ale těm jižnějším typům, co mají listy ještě teď, tak těm to ublížilo. Polámalo větve. Jsou to např. Liberty, Powder Blue, Sunshine Blue, Pink Lemonade, .. U mé oblíbené Sunshine Blue přispělo k zlomení větvičky, že byla v maltovníku, který nebyl zakopán do země. Okraj maltovníku pak působil po zatížení sněhem jako lomná hrana. Dříve jsem měl na zahradě taky takové pomůcky k ošetřovaní stromů, jako PVC pásku, štěpařský vosk a roubovací nůž. Ale už je to pryč. Když jsem viděl, jak si příroda dokáže poradit např. náletový proutek prorostlý okem pletiva plotu, po zesílení neroztrhne drátěné oko, ale nějak jej obroste a pletivo je nakonec uvnitř kmínku. Řekl jsem si, že když dokáže toto, tak s Herkulem si taky poradí. Borůvku mám teď v domku a "tváří" se zatím spokojeně. No uvidím na jaře.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 09 úno 2023, 22:33

Stanley: Je to tak, já jsem takto dokonce i vyléčil už větší stromek meruňky. Rozlomil se nakoře uprostřed dvou kosterních větví. Stáhnul jsem to a komplet obalil potravinářskou fólií. Krásně se to pod tím zahojilo, ta potravinářská fólie ma na to blahodárný vliv. mi přijde, i při roubování. :)

Radek píše:Dříve jsem měl na zahradě taky takové pomůcky k ošetřovaní stromů, jako PVC pásku, štěpařský vosk a roubovací nůž. Ale už je to pryč.

To je možná trochu škoda, Radku, ne? To moderní roubování mě strašně baví. Narouboval jsem lecos, a ani jednou jsem k tomu nepotřeboval ani roubovací nůž, natož štěpařský vosk. Stačí izolepa nebo proužek odříznutý z potravinářské fólie, normální nůž (ideálně keramický), sáček, a v ideálním případě místo sáčku parafilm jako krycí vosk, ale v pásce. To je pecka. Pak je to zábava. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 11 úno 2023, 11:01

Jen pro ilustraci jaka kupa nam treba spadla ze strechy :D

Obrázek
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 11 úno 2023, 11:22

Bullets: A nejlepší je vždy to, když Ti to spadne za krk, když se plácáš s odhrnovačem kolem chalupy. Jednou mě to dostalo tak, že manželka říkala, že mně byly vidět jenom boty a tyčka od odhrnovače. To opravdu naštve. Ale patří to také k zimě.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 587
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 20 úno 2023, 19:13

Máte niekto odrodu Duke? Je normálne že má veľmi málo nových výhonkov? Napríklad odroda Liberty mi vyženie každý rok veľmi veľa nových výhonkov ale odroda Duke veľmi málo a niektoré aj nič. Je to taká odroda alebo je v niečom chýba?
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 55
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jiri_rr » 28 úno 2023, 09:32

Víte někdo o nějakém organickém tekutém hnojivu pro borůvky? Chci tekuté přimýchávat do kapkové závlahy Prošel jsem skoro celé fórum, ale nic takového jsem tu nenašel.
Jiri_rr
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 18 úno 2023, 14:17

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod J.K. » 28 úno 2023, 10:20

Rokohumin pre kyslomilne rastliny. Ale dnes rano som akurat cosi potreboval prihnojit a zobral som si aj pH meter (ked uz som si ho zohnal :) ). A samotne hnojivo pH zvysuje, tak neviem ako to vlastne funguje.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 28 úno 2023, 10:30

A co třeba "Hoštické hnojivo na borůvky 500 ml" od Forestiny?
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 28 úno 2023, 11:14

Jiri_rr píše:

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Argout » 28 úno 2023, 14:11

Jiri_rr píše:Víte někdo o nějakém organickém tekutém hnojivu pro borůvky? Chci tekuté přimýchávat do kapkové závlahy Prošel jsem skoro celé fórum, ale nic takového jsem tu nenašel.


S organickými hnojivy je potíž, že se rychle kazí, různě šlemovatí a podobně, čímž ucpávají kapkovku. Řešila jsem to kdysi v growshopu, kde jsem kupovala pěstební systém na hydroponii. Jakmile přijde na tenké trubičky, tak se by tam ta organika vůbec dávat neměla. U některých tekutých hnojiv je dokonce přímo napsáno, že nejsou určena do hydroponických nebo kapkových systémů, ale nespoléhala bych na to, že když tam to info není, tak že to můžeš použít.
Taky existují značky, které mají tekutá hnojiva minerální (do trubiček se normálně používají), ale mají třeba jednu řadu organického původu, která se tam dát nemůže.

Vyřešila jsem to tak, že v kapkovce mi teče obyčejná voda a hnojím organikou zvlášť.

Na borůvky jsem zpočátku dávala Osmocote (dočetla jsem se, že to tak dělají velkopěstitelé - a výsledky byly famózní), ale pak jsem začala hledat spíš bio hnojiva. Dnes jim dávám Compo bio hnojivo na borůvky s ovčí vlnou. Je to taky depozitní hnojivo podobně jako Osmocote, ale ta ovčí vlna a bio aureola kolem je trochu uspokojivější. Ani nevím, jestli změna hnojiva nějak zahýbala s úrodou, ale borůvek máme dost (ještě jsou v mrazáku).
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jiri_rr » 02 bře 2023, 18:58

Vydím to podobně. Začnu s tím Compo bio, to bude asi nejjednodušší. Díky.
Jiri_rr
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 18 úno 2023, 14:17

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 06 bře 2023, 15:46

Nevím jak fungují akce/akční letáky u Coopu, nicméně nyní mají vedle na Loučeni mulčovací kůru 70L za 79,90. Jde o značku SOL. Cena podle mě super.

Vím, že Coop Loučeň patří pod Nymburk a Coop Jabkenice pod Mnichovo Hradiště a na prodávaném sortimentu je to poznat. A protože do toho jabkenického moc nechodím, tak nevím jestli tam je ten mulč také, o ostatních pobočkách pod jinými družstvy ani nemluvě...
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků