Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 22 čer 2020, 16:46

ahoj johny, nemyslím si ze to je dažďovkou.. ze by mala mať nejaké kyslé PH.... ja keď chcem prykyslit, tak použijem síran amonny....

skôr to budú nejaké plesne, vírusy, v tomto uprsanom a chladnejsom počasí sa ani nečudujem... a v máji boli u mňa 3x mrazy okolo - 3.... som rád že predsa len nejakú úrodu budem mat, ak stihne dozrieť a nezhnije :?
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 22 čer 2020, 17:34

No ale pomalu se mi k tem 7 presuneje i PH substratu. Coz nebude dobre ...

No myslel sem si ze sem to vyresil a nic asi... skoda , prikyselit by bylo to nejsnazsi.

Jinak sem dnes sem tam nasel ,,mumie,, nebo jak se jim rika
Obrázek na duke dokonce 2... mate to taky ?
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 22 čer 2020, 17:57

Plíseň no...
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4226
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 22 čer 2020, 18:08

je to pleseň, mam to aj ja.... bojím sa ze sa to viac rozšíri.... slnečné a suché počasie by pomohlo to zlepšiť.. .
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 22 čer 2020, 18:12

Johny, mrkni do sekce "Problémy s borůvkou", tam jsem dal fotku plísně, vyjádřil se k tomu i Nene a Michal mě přivítal do klubu. Tvého sortimentu plísní však nedosahujeme.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 22 čer 2020, 18:19

No hrdej na to nejsem. Bohuzel 100% overeno nemam jestli je to plisen. Stale jak sem resil tusim s nene, je mozne ze to je postrikova stopa kdyz sem strikal pred mesicem proti msicim
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 22 čer 2020, 18:52

Na jedné borůvce jsem letos taky poprvé objevil mšice, ale ty jsem jen rozmačkal. Někdy dokonce prospějí, že větve jsou kratší a rozvětvují se.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 22 čer 2020, 19:28

No po pravde je posledbi tyden lezu po internetu a hledam co by to mohlo byt ... kdyz najdu neco co popisove by mohlo byt obdobne tak je to bez obrazku abych to mohl posoudit.
Kazdopadne sem strikl vcera vecer kombinovany fungicid... pokud to pomuze tak sice prijdu o ranne a par strednich plodu ale jestli sklidim aspon neco z bridgitty,chandlera a blueray bude to stat za to... ale vazne premyslim jestli to neni nejaka kontaktni choroba. Priznam se bez muceni ze sem mel boruvky dost naplacane k sobe a vsechny meli nejaky mirny kontakt, ale treba meader (3r. - 20plodu byl dal v rohu a ten kontakt nemel a ZATIM vypada dobre a northcountry kterou sem kuli cervenym zilkam listu dal do karanteny ma 4 plody a ty sou taky OK... kdyby to bylo poskozene postrikem na msice tak meader by byl 100% taky zasazenej a northcountry nevim jestli dorazila pred nebo po postriku kazdopadne dorazila i s hanah choice ktera to ma taktez.
Takze vazne zahada. Uz i to ze to nikdo jiny nema...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 22 čer 2020, 20:00

JohnyF: Neměj mi to za zlé, chápu, že tě to trápí, ale možná by tobě i borůvkám prospělo, kdybys to trochu přestal řešit, vyklidnil se a nechal to místo stříhání a okyselování atd. chvíli růst. Hodit k tomu maximálně rašelinu nebo borovou kůru nebo obojí a nechat to být a zhodnotit to na podzim. Prostě se letošní rok nevydařil a příští bude lepší... :wink:
Bylo teď chvíli extrémně vlhké období s průběžně rozloženými srážkami. Mě v Praze dokonce i plesniví mahonie, a to jsem opravdu ještě v takovémto rozsahu neviděl.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 22.06.20

Jinak borůvkám voda příliš neškodí a pokud škodí, tak není s rostlinou něco dobře. Mohla namrznout nebo špatný substrát nebo je jinak z nějakého důvodu oslabena. Ve VDF jsme skoro na 500 mm od začátku roku, za poslední měsíc bych dny úplně bez deště na prstech jedné ruky spočítal a přesto jsou keře zdravé. Pár pomrzlých květů a plodů poschlo, jinak je to ok. Myslím, že i něco bude na tom přešlechťování. Je to stejný problém, jako u jiných ovocných druhů. Velké plody na komerci a pokud to není moc odolné, nevadí, pomůže chemie.
Mám opravdu původní tak 40tileté keře, které jsem pořádně zmladil a přikoupil pár odrůd k tomu, ty už ale také mají minimálně 10 no možná i 15 let. A všechny jsou odolné a zdravé. Nemohu se sice chlubit obřími plody, jsou menší, ale je jich hodně a jsou výborné chuti (tedy letos zatím ještě ne, to si ještě budu muset chvíli počkat).
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 22 čer 2020, 20:08

Jasny chapu te... kdyby neldo rekl ,,je to 100% plisen,, tak bych to tolik neresil ale kdyz nikdo presne nedokaze rict co to je :(
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 22 čer 2020, 21:07

Johny - zkus si něco vybrat :) .
http://boruvkyboruvky.cz/choroby-a-skudci/
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4226
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 23 čer 2020, 05:10

Jo to colletorchium by i odpovidalo, na to sem uz taky koukal, jem skoda ze tam nemaji nejakou fotku
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mitas » 23 čer 2020, 17:04

Johny, premýšľal som nad tým tvojim vysokým pH. Pravdepodobne si musel použiť rašelinu s vysokým pH, lebo je ich x druhov. Asi by bolo dobré aspoň vrchnú vrstvu rašeliny vymeniť za baltickú rašelinu. Tá má pH od 3 - 4. A na to by som dal novú vrstvu mulčovacej borovicovej, alebo smrekovej kôry. Kvôli vysokému pH sa asi čučoriedky nevedia vysporiadať s predátorom (plesňou).
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 23 čer 2020, 21:22

mitas píše:Johny, premýšľal som nad tým tvojim vysokým pH. Pravdepodobne si musel použiť rašelinu s vysokým pH, lebo je ich x druhov. Asi by bolo dobré aspoň vrchnú vrstvu rašeliny vymeniť za baltickú rašelinu. Tá má pH od 3 - 4. A na to by som dal novú vrstvu mulčovacej borovicovej, alebo smrekovej kôry. Kvôli vysokému pH sa asi čučoriedky nevedia vysporiadať s predátorom (plesňou).


Presunul sem se do slozky problem s boruvkou. Muzes mrknout tam ,, menim stanoviste celeho sadu,, je to tam popsane. Ph soucasne pudy okolo je 7,4 a vic. A raselinu pouzivam pouze urcenou na boruvky. Baltska tu u nas bohuzel nikde neni
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 24 čer 2020, 09:27

Johny, zajímalo by mne, čím měříš pH půdy. Bimetalový měřič od fy Helago za asi 1000Kč jsem nakonec vyhodil, protože hodnoty tam skákaly z 3 na 7, pak třeba zase 6, prostě zmetek. Teď mám Kapesní digitální měřič pH Hutermann HP-07 asi za 430,- Kč a s tím jsem spokojen. Měřím jim ale jen kapaliny. Dík za info.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník