Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod paloo » 21 črc 2017, 07:04

palino79 píše:Obrázek

Odrodu Duke som pestoval.Je chutná bez debaty.Píšu,že dá -28°C čo je hlúposť lebo u mňa vymrzli všetky rastliny.No a je to aj skúsenosť povolanejších :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bobo » 21 črc 2017, 07:33

Helena píše:Hm,u mě Bluejay je pozdější,teprve se začíná modrat.A bobulky má taky dost velké,ale více zploštělé,určitě ne kulaté S2 ,ze začátku dost kyselé,po řádném dozrání velmi chutné. S2

S tou chuti to souhlasi, brzy utrzene byly kysele, ale kdyz se nechaji plne dozrat, tak jsou sladke, velmi dobre.

palino79 píše:Môže to byť Bluecrop, porovnaj chuť a tvar plodov s "TOROM", mali by byť rovnaké. Ešte sa mi nezdá Duke ja mám úplne iné plody podobné spartanovi, len trochu menšie. A ker má na jar výrazne lesklé listy ako z vosku. Pri popise chuti Dukea sa skôr stotožňujem so Sasmanom, teda po vyzretí jemne sladká bez kyselín. Ešte skúsim chladničku či sa to zlepší ako píšu.

Zkusim Toro dnes, jeste jsme ho netrhali, drzi na keri pevne, tak to nechavame pod siti dozravat.
Nas Duke je samozrejme taky z polska, takze kdo vi, co to skutecne je. Je to uz dost velka rostlina, zkusim kybl vytahnout ze skupiny ostatnich a vyfotit.
Mame takove ty bezne odrudy (duke, toro, bluecrop, patriot, chandler...) nakoupene ve dvou polskych zahradnictvich, ten zbytek je vetsinou ze Zazvorky, z Litomysle a ze Spomysle (tihle to ale taky vozi z polska).
Bobo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: 14 zář 2016, 13:53
Bydliště: Praha - Východ 240 m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Ivana » 21 črc 2017, 08:30

Posílám fotku Hurona získaného z Německa, když dorazila sazenice Obrázek , na které uzrálo několik málo plodů. Zbytek už obrali děti.
Obrázek
Ivana
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 22 led 2017, 12:27

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 21 črc 2017, 08:46

Tá mrazuvzdornosť je podľa mňa vždy relatívna. No Duke zatiaľ na ňu nemôžem hodnotiť lebo u mňa ešte nezimoval.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 21 črc 2017, 21:18

Liberty teda nepravý Patriot začína u mňa modrieť, asi týždeň po Chandlerovi.

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sasman » 21 črc 2017, 22:59

Já jsem sadil všechny borůvky včetně Dukea v září 2015. Byla to ale dost nevhodná doba sázení - některé rostliny vyhnaly spoustu nových výhonů, které ale nevyzrály a v zimě skoro všechny nové výhony zmrzly. Potom kromě Bluecropu na jaře celkem bez problémů vyrazily nové výhony. První zimu nepřežil Bluejay, ale nevím proč (ten zrovna myslím žádné výhony na podzim nevyhnal - ptal jsem se na jedné borůvkové farmě a říkali mi že zmrznout by neměl...).
Docela jsem odbočil, ale každopádně za ty 2 zimy zmrzly jen ty nevyzrálé výhony první rok a možná tuto zimu některé špičky výhonů (ale nic vážného). Je to zatím krátká doba na vyhodnocení, ale poslední 2 zimy byly dost tuhé, takže myslím, že mrazuodolnost prověřily dobře - o rok dříve než borůvky jsme sadili révu Krystal, po první zimě Krystal totálně zmrzl, ale obrazil ze záložních oček; druhá zima už byla fatální - nevyrazilo na jaře nic (asi už nezbyly záložní očka).
Mám určitě lepší polohu než Paloo.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jarod72pm » 22 črc 2017, 10:40

Září sadit je už krajní termín, ale měl by stačit pro plnou adaptaci, pak jsi měl hnojit třeba mineral podzim nebo kristalon podzim. To není pro srandu králíkům to podzimní hnojivo ale nově sazeným borůvkám to pomůže se připravit na zimu. Sadil jsem všechno srpen-září a nic nepomrzlo(ani nově nasazené větve) a jen sem tam konečky což je nic. Hnojivo kristalické lze aplikovat po týdnu až do října (listopad už ne) Má tu výhodu že jej rostlina prakticky ihned vstřebá a pracuje s ním tak že připravuje rostlinu na zimu a zesiluje kořenový systém .Na jaře je tak líp připravená na sezónu a nehrozí tak velké vymrznutí. Duke letos bude zimovat poprvé s přihnojením tak pak mohu třeba ukázat jak to dal (i když by měl vydržet -20 v poho)
Uživatelský avatar
jarod72pm
ouško
ouško
 
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2016, 11:59
Bydliště: Otrokovická zahrádka 200 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod sasman » 22 črc 2017, 13:23

No já jsem sazenice kupoval na boruvkove farmě a říkali mi nehnojit první rok vůbec... Byla to určitě špatná rada, asi nečekali že mi vyrazí tolik výhonů. To hnojení draslikem by určitě pomohlo (tehdy jsem byl nezkušený ohledně ovoce, borůvky byly jedno z prvních ovocí, které jsem sázel).
Naposledy upravil sasman dne 23 črc 2017, 23:16, celkově upraveno 1
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 22 črc 2017, 18:19

Druhá oberačka, nazbieral som cez 4 litre. :D

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 22 črc 2017, 21:04

[quote="palino79"]Liberty teda nepravý Patriot začína u mňa modrieť, asi týždeň po Chandlerovi.

[img]https://s14.postimg.cc/wu4efkbyl/20170721_134251.jpg[/ :roll: img]
Tak to je zase můj "Patriot" zakoupený loni v boruvky.com, když ještě prodávali maloodběratelům. Možná to měli také z Polska, protože loni první plody byly až 6.8., letos 18.7. Zřejmě to bude také Liberty. Ale jsem rád, protože o pozdní odrůdy mám zájem. Prodejce se choval vždy seriózně a určitě to nebyl záměr. Většinu borůvek mám od boruvky.com.
https://postimg.cc/image/c6xazhlar/
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 23 črc 2017, 16:06

Moje hodnotenie odrôd systémom hviezdičiek. Maximálny počet je 5 resp. 5+. Hodnotenie je aktuálne k dnešnému dňu. Niektoré odrody som predtým hodnotil horšie iné zasa lepšie, hlavne čo sa chuti týka( v budúcnosti sa to môže ešte zmeniť ako budú kríky väčšie). Vždy je to veľmi subjektívne. Čo sa chuti týka najviac bodov odo mňa dostali odrody ktoré boli pre mňa najlahodnejšie a nie podľa toho ktoré najviac pripomínali lesné čučoriedky.




Brigitta: Chuť **** (chuť pripomína vyzretý zemolez Aurora, v chladničke sa zvýrazní čučoriedková chuť)
Veľkosť ***
Vyrovnanosť veľkosti plodov ***

Toro: Chuť *****
Veľkosť ****
Vyrovnanosť veľkosti plodov **

Rubel: Chuť *****+ (zatiaľ najlepšia chuť čo som skúsil)
Veľkosť *
Vyrovnanosť veľkosti plodov *****

Chandler: Chuť ***** (chuť je výborná už po 1 týždni od zmodrenia)
Veľkosť *****+
Vyrovnanosť veľkosti plodov ***

Bluecrop: Chuť *** (taký priemer)
Veľkosť ***
Vyrovnanosť veľkosti plodov ***

Huron: Chuť **** (príchuť a vôňa exotického ovocia, treba nechať vyzrieť aspoň 2 týždne)
Veľkosť ****
Vyrovnanosť veľkosti plodov *****

Spartan: Chuť *****
Veľkosť *****
Vyrovnanosť veľkosti plodov ***

Goldtraube:Chuť **
Veľkosť **
Vyrovnanosť veľkosti plodov ****

Liberty: Chuť *****
Veľkosť ****
Vyrovnanosť veľkosti plodov *****

Duke: Chuť ** (nepomáha ani chladnička, nevýrazná chuť aj po 2 týždňoch od zmodrenia)
Veľkosť ****
Vyrovnanosť veľkosti plodov ****

Draper: Chuť ***** (treba nechať vyzrieť aspoň 10 dní, inak je kyslejší)
Veľkosť ***** (v prvom roku u mňa plody dosahovali 4g takmer ako Chandler)
Vyrovnanosť veľkosti plodov *****
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jarod72pm » 23 črc 2017, 19:55

U nás zatím
1. Chandler- 5* chuť 5* velikost, delikatesní chuť
2. Duke- 5* chuť 4* velikost , chuť velmi sladká aromatická
3. Reka 4* chuť 3-4* velikost chuť sladkokyselá aromatická (možná kdyby se nechala déle na keřu bude víc sladká)
4. BlueCrop 3-4* chuť 3-4* velikost mírně nasladlý bez výrazného aroma
5. asi Elliot/Brigitta/Elizabeth netuším co to je ale roste keř hustě do stran a první borůvka začíná lehce modrat, ještě čekáme co bude.....
6. OzarkBlue na ochutnání jedna borůvka takže nelze hodnotit i když velikostí 4-5*
Uživatelský avatar
jarod72pm
ouško
ouško
 
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2016, 11:59
Bydliště: Otrokovická zahrádka 200 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod ZdenekCernoch » 24 črc 2017, 06:00

narazil jsem na zajímavý odkaz když jsem hledal něco jinýho :
http://agro-vista.ru/plodovye/golubika/
:mrgreen: 52 odrud boruvek v jednom shopu jsem ještě neviděl :D
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jožka » 24 črc 2017, 18:18

Nakupoval jste někdo boruvky v obci Borovany? A jaké s tím máte zkušenosti, vidím že nakupujete hodně v Polsku je to tam levnější?
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod ZdenekCernoch » 24 črc 2017, 18:22

Asi se brzo vypravim do Finska nebo tam pošlu pěkně kulatou objednávku. Maj dobrej sortiment bobulovin a boruvek nevyjímaje. :mrgreen: horši bude domluva
:D15 :D15

asi to dnes prubnu a udělám objednávku :D
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků