Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod xStanda » 24 črc 2022, 08:50

Snad to bude tím Sluncem...to by byla ta lepší varianta. Je tam automatická večerní závlaha dešťovou vodou, ale možná to v těch vedrech nestačilo. V předchozích letech to bylo ok, ale to asi taková vedra nebyla.Už jsem to začal prolévat i po ránu hadicí. Zasazené je to ve vykopaném žlabu, který je vysypaný rašelinou, tam by problém byt neměl.
xStanda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 22 črc 2022, 16:59

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 24 črc 2022, 21:54

xStanda píše:Zdravím,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod xStanda » 24 črc 2022, 22:03

Díky S20
xStanda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 22 črc 2022, 16:59

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kasta » 03 srp 2022, 11:25

ahoj, prosím o radu: máme v zahradě už léta dva keře kanadských borůvek a teď tam vzniklo místo na třetí, tak přemýšlím, jakou odrůdu vybrat. problém je že u těch dvou původních jména odrůd nikdo nezná, budou to běžný druhy prodávaný ve většině zahradnictví (jedna je raná a druhá pozdní :)). rád bych se "netrefil" do odrůdy, která už tam je, tak přemýšlím o nějaký exotičtější, u který je větší šance, že jí tam nemáme. taky by neměla být příliš vzrůstná (1,5m úplně stačí) a radši bych ranou.

jedna z odrůd, co mě napadla, je REKA - tu máme na druhé zahradě, má malé plody velikostí a chutí nejvíc podobné lesním borůvkám - ale zase jsou ty plody fakt malý. nebo má smysl shánět ten Chandler? Je to velikostně a chuťově taková bomba? Jak jsem tady pochopil, tak na Pink Lemonade se mám vykašlat.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 03 srp 2022, 14:38

Chandler nebo Poppins. Spíš Chandler, ta velikost stojí za to.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kasta » 03 srp 2022, 21:36

nene píše:Chandler nebo Poppins. Spíš Chandler, ta velikost stojí za to.


Tak jo, tak budu shánět ten Chandler :) Díky moc!
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 03 srp 2022, 22:27

Tak Reka rozhodně nemá malé plody, jsou střední velikosti. Popisy odrůd bych akceptoval od pěstitelů, např. od Mountberry resp. Tatraberry, nikoli od přeprodejců a rychlokvašených pěstitelů, kterým jde jen o zisk a dokážou psát o vlastnostech jednotlivých odrůd hotové bajky. Chandler je určitě favorit na velikost, chuťově mám radši Liberty, Hannah's choice a pak nějaké noname, které sice mají menší plody, ale v puse naprostý ráj a nezáleží na stavu zralosti. Každý má svoje priority a když se nezadaří, tak holt půjde "na kompost". Pár už jsem jich takto daroval nebo skončily na ohni.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kasta » 04 srp 2022, 06:40

mates píše:Tak Reka rozhodně nemá malé plody, jsou střední velikosti. Popisy odrůd bych akceptoval od pěstitelů, např. od Mountberry resp. Tatraberry, nikoli od přeprodejců a rychlokvašených pěstitelů, kterým jde jen o zisk a dokážou psát o vlastnostech jednotlivých odrůd hotové bajky. Chandler je určitě favorit na velikost, chuťově mám radši Liberty, Hannah's choice a pak nějaké noname, které sice mají menší plody, ale v puse naprostý ráj a nezáleží na stavu zralosti. Každý má svoje priority a když se nezadaří, tak holt půjde "na kompost". Pár už jsem jich takto daroval nebo skončily na ohni.


My tu Reku mame na druhy zahrade, takze to, ze ma maly plody neni z popisu prodejce, ale z vlastni zkusenosti a srovnani s ostatnima odrudama, co jsou kolem. Ma u nas plody asi jako pekny lesni boruvky, ne nejak vylozene prtavy, ale proti " normalnim" kanadkam, co znam, jsou proste maly.
Kazdopadne taky dik za tip na dalsi odrudy. Koukam, ze ve Spomysli Chandlera nemaji, Liberty ano, tak to bude taky hrat roli pri vyberu :)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 04 srp 2022, 14:15

https://www.zahradnictvikruh.cz/obri-ka ... kup411.php

Až na to, že na obrázku není Chandler a že je to Kruh...... :wink:

Ale mají tady, a to už můžeme i doporučit:
https://eshop.boruvky.cz/produkt/chandler/
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kasta » 04 srp 2022, 17:27

nene píše:https://www.zahradnictvikruh.cz/obri-kanadska-boruvka-big-chandler-ean8365-skup411.php

Až na to, že na obrázku není Chandler a že je to Kruh...... :wink:

Ale mají tady, a to už můžeme i doporučit:
https://eshop.boruvky.cz/produkt/chandler/


Dekuju! Ja to jeste rozmyslim, ale v ty Spomysli se chystam na podzim nakoupit, tak je to pro me jednodussi tam tu boruvku prihodit. Ale treba ho tam na podzim budou taky mit, ted je vsude trochu "vybrano".
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 05 srp 2022, 09:39

Kasta: Já osobně kdybych měl na borůvkový keř pouze jedno místo, tak bych z výše uváděných odrůd volil určitě Chandler. Tady na Vysočině jede úžasně každý rok, velké až velmi velké plody oproti ostatním odrůdám, chuťově dobrý podle stupně zralosti, možná nedosahuje tak přesvědčivé chuti jak některé odrůdy, které se chutí klasickým borůvkám blíží, ale vynahrazuje to svou velikostí plodů a každoroční velkou násadou plodů. Určitě bych ho na své zahradě chtěl.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 587
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kasta » 05 srp 2022, 10:05

Josef: super, dik za nazor! ono je to s tou chuti slozitejsi, zalezi na mnozstvi slunce, pude, vyzralosti... treba stejna odruda rybizu mi chutna na kazdy zahrade jinak - takze ja ty popisy chute beru hodne orientacne.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 05 srp 2022, 12:28

Já tedy také nechápu, kde u borůvek hledáte ty chutě. S8 Mám jich 5, každá jiná, ale chuťově mi připadají všechny stejné.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 05 srp 2022, 13:04

Ale to zas jo. Já jich mám zhruba 20 a rozdíly v chutích jsou docela výrazné.
Je fakt, že spoustu z nich bych asi nebyl schopen rozeznat jednu od druhé, ale pár rostlin z toho vyčnívá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 13 srp 2022, 17:01

Horblue petite, bude druhá úroda :D

Obrázek

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků