Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 13 srp 2022, 19:47

Hezké Lenko, máš to ve skleníku, tak to se určitě úrody dočkáš, když už první dvě kuličky na fotce jsou modré.
U mne borůvky pochopily, že druhý pokus bez skleníku nemá smysl a nekvetou podruhé (Liberty, Chippewa). Jinak už jen Powder blue ještě nezačala modrat. Mám dvě a vystačily si s opylováním i bez Pink lemonade. Ta byla přes zimu v domku a přesto se neobtěžovala na jaře vykvést.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 13 srp 2022, 21:06

Radku, ty modré jsou ještě poslední z první úrody, ale už jsou malinké a nikdo už je netrhal. A ano, Hortblue byla na jaře ve skleníku abych ji schovala před vrabci a neoštípali jí všechny květy jako loni. Ale celou zimu byla normálně venku, je otužilá. Ona letos asi plodí i za ten minulý rok, kdy si odpočala. :) Jenom jsem se divila, že těch druhých plodů je tolik, že je dost samosprašná. Teď nic jiného nekvete.
Powder Blue je pozdní, ale letos by mohla stihnout uzrát, ještě můžeš doufat. Pink Lemonade má letos nijakou chuť, velké hice ve skleníku jí nesvědčí, příští rok půjde taky do květináče a na léto ven.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1131
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 30 srp 2022, 17:47

Často se tu hovořilo, že je možné část rašeliny nahradit drtí smrkovou nebo borovicovou. Nikdy se ovšem nemluvilo v jakém stavu, zda v čerstvém nebo vysušeném, kdy jehličí už není zelené, ale hnědé. Mi to vždy vyšlo tak, že větve smrku byly zelené. Když nad tím zpětně uvažuji, je to asi pro borůvky lepší, protože zelené jehličí je po skousnutí kyselé jako citron, kdežto suché, hnědé už ne.
Další argument pro použití čerstvého materiálu je fakt uváděný u kompostování trávy, že zelená tráva je dusíkatý materiál, ale seno uhlíkatý. Pro rozklad dřevnaté části větve je potřeba hodně uhlíku, proto bych dal přednost zeleným smrkovým (borovicovým) větvím.

Dovedl by mi tu ale někdo vysvětlit, když tráva se na slunci vysuší, zbaví se vody, tak co se stane s tím dusíkem? Proč už to najednou není dusíkatý materiál, ale jen uhlíkatý? Vysvětlení jsem v článcích o kompostování nikde nenašel.
Děkuji za případnou informaci.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod bradhal » 31 srp 2022, 10:48

Radek píše:Dovedl by mi tu ale někdo vysvětlit, když tráva se na slunci vysuší, zbaví se vody, tak co se stane s tím dusíkem? Proč už to najednou není dusíkatý materiál, ale jen uhlíkatý? Vysvětlení jsem v článcích o kompostování nikde nenašel.
Děkuji za případnou informaci.


Dr. Elaine Ingham v jednom ze svých videí o půdě a kompostu na youtubu zmiňovala, že tráva, i když se usuší, je stále dusíkatá a tak se tím dá nahrazovat dostatek dusíku v zimě. Jakože si lidi mohou nasušit (posečený trávník) a mohou to přidávat v zimě do kompostu jako zdroj dusíku. Akorát nevím, v kterém tom videu to bylo, má jich hodně (a všecky stojí za to).
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 31 srp 2022, 12:51

Děkuji Bradhal, podívám se na to.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod bradhal » 07 zář 2022, 07:41

Tady je to video o půdním životě a kompostování, tedy jedna z jeho částí. Zrovna mluví o zachování dusíku (pokud se to nezobrazí, tak je to skoro přesně v půlce videa). Ta doktorka už to zkoumá přes 40 let, takže to není žádný amatér. Je to teda v angličtině.
https://www.youtube.com/watch?v=cvd4cHsrqrM
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kasta » 13 zář 2022, 18:39

ja k boruvkam davam smrkovou nebo borovou hrabanku i s jehlicim, jak to vsechno pod stromem nahrabu - proste to v cem normalne rostou.

dnes jsem zasadil do zahrady toho Chandlera, hezka velka rostlina z ekozahradnictvi, tak jen doufam, ze to bude opravdu Chandler - vetsinou mi odtamtud poslali, co slibili, jen minule se jim nevyvedla kolomikta (misto dr szymanowski je to nejaky samec), ale dal jsem jim jeste sanci
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1306
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 18 zář 2022, 11:02

Calypso, na jaře zakoupené cca 15 cm rostliny, přesazené z mini kelímků do 2L květináčů, dorostly na cca 55 a 80 cm. Květy ponechány, plody velikostně jako Chandler, chutí podobné odrůdě Liberty.
Obrázek

Azorská borůvka aktuálně. Vypadá přeplozená, tak snad na jaře nějaké květy bude mít.
Obrázek

Zhodnocení borůvek Brazelberry: bezdůvodné vyhození peněz.
Jelly Bean - naprostý propadák, bobule začaly opadávat ještě před dozráním takže příšerná chuť,
Pink Breeze - průměrná chuť navíc zkažená divnou koncovkou asi od slupky,
Peach Sorbet - u té jediné uvažuju, že si jí nechám, křupavé bobulky s lehce ovocnou chutí.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 18 zář 2022, 17:51

Ta Calypso vypadá moc pěkně, a pokud chutná jako Liberty, tak to je dobrý kup. U mne patří mezi ty hodně oblíbené. Každoročně si drží svůj standard.
Kam dáš na zimu tu Azorskou borůvku? Pink Lemonade jsem měl přes zimu v zahradním domku a na jaře ani jeden květ.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 18 zář 2022, 18:09

Azorky nechám venku u zdi zahradního domku, dovnitř je dám jen na mrazy a budu temperovat na 3-5°C. Měl jsem to tak i loni a bez problémů. Pink Lemonade jsou napevno v záhonu, letošní zimu přežily v pohodě, nebyly jarní mrazíky. Bohatě kvetly, ale násada plodů byla nic moc. Vypadá to, že bude mít vliv to co tu už někdo zmiňoval, že bude potřeba vhodná odrůda na opylení.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Argout » 07 říj 2022, 06:15

Borůvky trochu zadžunglily, není na ně hezký pohled. Svrbí mě ruka, staré větve bych nejradši ostříhala hned. Opravdu musím počkat až na jaro?

Jinak úroda byla velkolepá, zvlášť ze začátku sezóny. Denně jsme sbírali tak kilo až dvě (bylo by i víc, ale už to nestíhal pobrat ani mrazák). Ptáci si ani po letech borůvek nevšimli (přitom před 20 lety a o 20 m dál žrali pilně všechno, co začínalo modrat).

Pak se na ně ale vrhli slimáci a čistě ožrali slupky plodů. Plody byly jakoby oloupané a děsivě uslintané. Po nich přilítly octomilky, zřejmě ty nové D. suzukii a napíchaly zbytek plodů (možná píchaly i do těch ožraných, co já vím). Výsledek – asi 2/3 úrody z druhé půlky sezóny bylo zničeno a tu zbylou třetinu se mezi tím ani nechtělo vybírat.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 255
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 07 říj 2022, 08:22

Argout píše:Borůvky trochu zadžunglily, není na ně hezký pohled. Svrbí mě ruka, staré větve bych nejradši ostříhala hned. Opravdu musím počkat až na jaro?


Nemusíš.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 07 říj 2022, 09:40

Borůvky střihám zásadně na jaře a každý rok je pěkná úroda. V tento čas už jen občas zalívám, střihám a hnojím zásadně na jaře. Střihat silné větve čehokoliv těsně před příchodem mrazů asi není dobré. Střihnout po odplození, snad, aby se do zimy řezné rány zatáhly, ale nyní podle mne určitě bych to nedělal. Jen můj názor. Ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 624
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 07 říj 2022, 11:46

Moje borůvky mají teď nejaktivnější období růstu a pojedou takto až někdy do konce listopadu. Jinak je pravidelně stříhám i v zimě a nevypadá to, že by je to nějak trápilo. Na jaře už na to pak není moc času.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4081
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 06 lis 2022, 00:16

Pořád ještě obíráme druhou letošní úrodu Hortblue Petite. Plody jsou mnohem větší než v létě, ale také kyselejší. Ony mají normálně takovou citronovou příchuť, ale teď je to spíš citron :lol: . Ale i tak nám chutnají :D
Jsem zvědavá, jestli příští rok vykvete.


Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1131
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků