Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 31 led 2017, 16:08

ten konárik resp. ten pavúk na konci na ktorom boli plody ten uschne to je normálne.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 31 led 2017, 16:23

Zalévání
- loni jsem zaléval cca každý druhý až třetí den, +/- 5-15l na keř podle toho, jak jsou staré,
- borůvky mám zasazené ve směsi rašeliny, hrabanky a jehličí, která je přikrytá černou netkanou textilií (ale jen takovou tou obyč, ne tou proti plevelu) a navrch cca 5 cm běžně prodávaný mulč - ta netkanka není dobrá z pohledu borůvky příp. pro zamýšlený přesun borůvky, protože do ní prorůstají kořínky


Prodejci
těžko udělat nějaký objektivní použitelný závěr, nicméně kdybych měl možnost a měl v cca 50 km dosahu borůvkovou farmu a zároveň pěstitele borůvek, tak se vykašlu na zahradnictví-přeprodejce, dojdu se na tu farmu domluvit na ochutnávce a podle toho pak u nich koupím

Zázvorka
- bral jsem odtamtud 5 keřů 4 různých odrůd (kazpliszka, reka, chandler, no-name),
- když jsem to tam viděl, tak se mi skoro chtělo utéct, čekal jsem něco mezi malým zahradnictvím a Starklem/Hortisem, ale takovou džungli rozhodně ne, vizuálně mě to tam prostě zklamalo,
- nicméně nakonec jsem si nějaké borůvky vybral, byly cca o 20 Kč levnější než na e-shopu, dokonce nějakou odrůdu mi Mařanovi nabízeli za tuším 29 nebo 39 kus (tu jsem ale nechtěl),
- podle vzrůstu keřů, tvaru květů a doby zrání plodů to vypadá, že 3 odrůdy jsou skutečně ty, které jsem kupoval (kazpliszka, reka, chandler), u 4. odrůdy svojí vlastní blbostí nevím jak se jmenuje,

Mountberry
- po domluvě možnosti dodání do ČR jsem odtamtud bral přes e-shop 7 keřů 7 různých odrůd (bluecrop, spartan, herbert, eliott, meader, liberty, hannah´s choice),
- kromě Herberta přišly docela chcípáčci (na e-shopu jsem vybíral ty nejdražší "varianty" a tak jsem čekal úměrně tomu vzrostlé keře), takže jsem se rozloučil s tím, že z těch 6i dalších keřů (kromě Herberta) budu mít ještě loni nějaké plody,
- mohl jsem se tedy věnovat přípravě keřů pro další vývoj, takže jsem vystříhal všechny zahušťující malé větvičky a nechal vždy jen 1-2 nejsilnější,
- na těch ponechaných větvičkách narostly jen malé letorosty, pořádné letorosty cca 1 m narostly od kořenů,
- letorosty většinou narostly dva, jeden hned od jara (během vegetace se zarazil a narostly mu pak postranní větvičky, takže na těch prvních letorostech bude letos slušná úroda), druhý letorost vyrostl ke konci léta a když na to měl čas, tak na vrcholu vytvořil květní pupeny na letošek,
- minimálně u Spartana mám pochybnosti o odrůdě, protože na jiném Spartanovi, kterého jsem loni kupoval v jednom mladoboleslavském zahradnictví, mám úplně jiný tvar pupenů, no uvidíme jak pokvetou a budou plodit,

Tatraberry
- s p. Šimalou jsem se přes e-mail domluvil na odrůdách (aurora, draper, huron), dodání bylo na Slovensku (mám tam část rodiny), platba poštovní poukázkou v EUR na Slovensku, když jsem byl u rodiny před vánocema,
- keře byly malé, p. Šimala se mi omlouval, že už má u těch vybraných odrůd skoro vyprodáno (přelom října a listopadu) a že mu zůstaly už jen slabé/malé keře, myslím že kvůli tomu byly o něco levnější,
- škoda, že Orava je tak daleko i když jsem na Slovensku,

Merkury Market (bývalý Baumax)
- v podzimním výprodeji jsem koupil 3 odrůdy (northland, emblue, heerma),
- co z toho vyroste uvidíme, až napřesrok zaplodí, letos na nich žádná bobulka nebude,

Jiná zahrada (mají zahradnictví v Mladé Boleslavi a ještě někde)
- loni na jaře jsem tam koupil snad Spartana, cedulky/nálepky na květináči to aspoň říkaly, tak uvidíme, každopádně mi z tohohle keře vyrostlo snad 8 metrových letorostů a ještě dva cca 30 cm vyrostly přes zimou,
- na podzim jsem tam koupil pink lemonade, vybíral jsem keř s co největším letorostem, bohužel letorost nepřežil ty velké mrazy na začátku ledna.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Benjamin » 31 led 2017, 18:11

Palino to som nevedel ,ze ten koniec kde boli plody uschne diky za info :) noo a co sa tyka tych cucoriedok preto som sa pytal ,lebo v dneskajsom svete vieme ake to je len co najskor nech zarobia a zbavia sa toho.. skoda ,ze tu Oravu mam 300km.. v Baumaxe v Cesku je ovela lepsi vyber ako na Slovensku..a cenovo to iste to vyslo ,skoda ze tam je max 4 druhy na vyber . Rozmyslal som od Lumigreen alebo Limbach no uz teraz si myslim ,ze to nebude podla mojej predstavy ... Nam suverejne najviac chutnala brigitta potom aj goldtraube ,bluecrop taky normal bol.. tento rok ochutnam uz aj chandler co velmi chvalia a velmi sa tesim na Ozarkblue ma to mat taktiez obrovske plody o nieco mensie ako chandler a chutovo lepsie ako bluecrop tak uvidim, chcel by som tento rok zasadit aj Hana Choice ako som cital velmi ste to tu chvalili a toho Spartana, ale tam sa bojim ,lebo sa pise,ze je to dost haklive na zlozenie substratu i ked neviem co sa tam da pokazit ked tam vysypem 60-80lRaseliny
Benjamin
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 44
Registrován: 27 led 2017, 09:22
Bydliště: Nitra

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 31 led 2017, 22:51

Ked si z Nitry chod na agrokomplex tam budes mať určite na výber. Prípadne si pozisťuj v záhradníctvach v okolí. Ja som najviac sadeníc kúpil v zahradníctve v Rajeckých Tepliciach. Boli to najväššie sadenice čo som zohnal. Na orave som bol už iba po také špecialitky čo inde nemali, ale boli oveľa menšie.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 01 úno 2017, 23:21

nene píše:Nejstarší mají dvacetpět let. Ty jsme na podzim drasticky omladili, jsou to staré odrůdy a mají na mále, jsou tam už jen z nostalgie a teď i jako pokus, co všechno vydrží a jestli obrazí s plnou silou nebo už toho mají dost - jen co namnožíme a vybereme nové, tak ty staré půjdou pryč, ty nové jsou mnohem plodnější a zábavnější :D10 .


Chcem sa spýtať tie 25 ročné v akej veľkej jame boli sadené a do akých rozmerov dorástli a koľko asi kg primerne rodili.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 02 úno 2017, 00:35

Dvakrát tři rostliny ve dvou starých litinových vanách, výška normální, nejvyšší asi 160cm, úrodnost ve srovnání s Blue Cropem tak třetinová. Stříhané stylem - stará větev pryč.
Jednou Pioneer - spousta malých, fádně sladkých kuliček, které ani moc nestálo za to obírat, dvakrát Patriot - rodil každý druhý rok, další noname - docela velké, chutné borůvky, ale to už je dávno. Poslední čtyři roky už skoro nerodily, přírustky žádné, ale protože máme spoustu nových nasazených, tak jsme to neřešili. Pioneera jsme ale vyhodili už před třemi lety, ten sice pořád rodil, ale potřebovali jsme místo na Blueray a tahle borůvka opravdu jen zabírala místo, nikomu nechutnala. Bylo docela těžké ho z té vany dostat,měl mohutné a silné kořeny až na dno.
Ty borůvky toho přežily docela dost, tak třeba zedníci k nim vylili vápno a když jsme se je snažili zbrchat mimo jiné rohoskou, tak jsme podcenili hrabací schopnosti našeho psa - jak velké kameny je pes schopen odvalit, aby se dostal k šupinkám rohoviny, je neuvěřitelné :roll: . Ale přežily všechno, i mrazy, i sucho...teď už asi akorát nepřežijí naše úmysly s nimi. :D5 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 02 úno 2017, 11:18

Benjamin daj potom vedieť či prežila zimu tá ozarkblue. Mala by to byť južanská odroda tuším do -18°C.
Naposledy upravil palino79 dne 02 úno 2017, 11:43, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 02 úno 2017, 11:36

Ozarkblue - taky jsme zvědaví, jak dopadne ta naše, momentálně je sice úplně pod sněhem, ale v mrazech nebyla. Budu to ale muset otřepat, taje to , sníh těžkne a kdyby to zmrzlo, tak se toho dost poláme.
Spíš se mi dneska nějak nelíbil Blueray...ale to může být jen tím, že tenhle rok jsme ho po sklizni neprostříhali ....a chtělo to probrat.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 02 úno 2017, 11:46

Strihať by sa mali až na jar.

https://www.youtube.com/watch?v=V6vXFPrb814
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Benjamin » 02 úno 2017, 12:21

Tak teraz je u nas najvacsia zima za poslednych 30rokov myslim,ze aj -18 tu bolo cez noc.. bol som pozriet tie cucoriedky a ozarklbue nema ziadne problemy pekne velke kvetne puciky to ma mozno som mal stastie ,ze napadlo dost snehu tak 20cm sa tu drzi urcite celu zimu.. dam ti este vediet neskor,ale dufam ,ze sa uz nic nestane ..Palino ty si prvy rok poodtrhaval vsetky kvetne puciky? je to velmi velky rozdiel na druhy rok? ale myslim,ze sa to vyplati . Tie 25rocne kriky je to pravda, ze dokaze boruvka mat aj 8-10kg plodov? samozrejme to zalezi podla odrudy a ked to ma maximalne podmienky.. ale myslim si,ze tak maximalna rodivost je okolo10roku https://www.youtube.com/watch?v=tChsJVksfX0 ako hovoril 5-6kg a ten krik je vazne obrovsky potom ako by mal vyzerat krik ktory da 10kg :O
Benjamin
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 44
Registrován: 27 led 2017, 09:22
Bydliště: Nitra

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 02 úno 2017, 12:53

10kg je opravdu reálných a nemusí to být ani moc stará či velká rostlina, chce to jen udržovat správný poměr starších a mladých výhonů. Někdy je to ale spíše nežádoucí, když kanadka "přeplozuje" - ona je schopná nasadit příliš mnoho květních pupenů na úkor listových a pak to neutáhne a bobule jsou drobnější a špatně vyzrávají. Lepší je, když zaplodí tak nějak středně (dá se to celkem dobře řídit řezem, protože v předjaří už spolehlivě rozeznáš květní pupeny), aby byly plody rozumné velikosti a kvality. Takové mám aspoň zkušenosti s mými kanadkami v 90L kalfasech, kdyby měly neomezený přísun vody a živin, tak zvládnou určitě ještě větší výkony.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 02 úno 2017, 13:41

Na tom videu ich strihal až moc podľa mna. Ak chceš vidieť naozaj veľké čučky mrkni sem :) Tie kvetné púčiky som neodtrhával, nevedel som sa dočkať prvej úrody. Ale je fakt že tie čo mali málo kvetov resp. žiadne narástli viac.

https://www.youtube.com/watch?v=BVuJAO3j81c
Naposledy upravil palino79 dne 02 úno 2017, 14:00, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 02 úno 2017, 13:58

palino79 píše:Strihať by sa mali až na jar.



Stříháme většinou hned po sklizni, vzniklo to kvůli sněhu a polámaným větvím - ty velké a staré pod tíhou sněhu zatížily a polámaly i nové výhony...no a jak teď poslední roky nesněžilo, tak jsme to letos taky nechali na jaro...tak teď chodím a vysvobozuju, co se dá. Podobně to dělám i s angrešty, na podzim prostříhám očividně zahušťující zbytečnosti a na jaře dočistím. Není to ideální, ale polámané korunky už jsme měli,tak radši takhle.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 02 úno 2017, 14:16

palino79 píše:Na tom videu ich strihal až moc podľa mna.


Jsem mnohem krutější, likviduju staré větve hned od spodu jedním střihem :), takhle do výšky to nezapěstovávám, ale je fakt, že u Bluecropu si o tenhle střih ta rostlina skoro sama říká....asi to zkusím,bude se to líp trhat. Zkoušeli jsme podobně stříhat Brigitu, kvůli zpevnění větví, a výsledek mě moc nepřesvědčil - ty ostříhané výhony měly další rok mnohem méně květních pupenů na obrostu než ty nezakrácené.
Ze čtyřletých keřů jsme měli loni i víc než deset kg na keř. Vysoké jsou kolem 160cm.
Ale opravdu není dobře chtít toho moc, když borůvka přeplodí, tak už ty poslední plody někdy ani "neutáhne", nejsou tak chutné a méně je více :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 02 úno 2017, 14:25

nene píše:Ze čtyřletých keřů jsme měli loni i víc než deset kg na keř. Vysoké jsou kolem 160cm.


Nemáš fotky zo sezóny?
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků