Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 28 čer 2021, 18:06

My Podzim na borůvky nedáváme, takže když tak přemýšlím, tak nic, až na jaře. Ale určitě to má někdo promyšlené i jinak, vyčkej :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4230
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 29 čer 2021, 09:15

Hnojím akorát v předjaří Cereritem a borovou hrabankou, pak už ne.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mitas » 29 čer 2021, 14:13

Myslím, že všetko závisí od podložia. Iné je pestovanie v severných čechách a taktiež na Ostravsku, kde sa ťaží uhlie a podložie je takmer bez vápnika a čučoriedky môžete pestovať aj v záhradnej zemine. U vás je tvrdosť vody od takmer nulovej dH až po nejaké 3 - 4 °dH. Tým pádom aj pH je kyslé a toto maximálne vyhovuje čučoriedkam. Ale u nás v Trnave a taktiež aj na celom západnom Slovensku je podložie vápencové a tvrdosť vody začína od 20°dH a pH okolo 7,7. Ja keď som chcel u nás pestovať čučoriedky, tak som pracne musel vykopať a následne odviezť 36 fúrikov ( koleček ) zeminy, jamu vystlať jazierkovou fóliou a následne do nej nasypať 2260 L kyslej baltickej rašeliny o pH 3 - 4 a na ňu mulčovaciu kôru z ihličnanov, aby sa rašelinový substrát nevysušoval a vlhkosť v rašeline vydržala čo najdlhšie.
Snažím sa, pokiaľ sa to dá, polievať dažďovou vodou a prihnojujem výhradne už len Kristalonom na čučoriedky.
Každý rok prerieďujem staré výhony a vyrezávam staré drevo o priemere od 2 - 3 cm a výška výhonov je od 180 do 260 cm. Tento rok som tú moju "džungľu" poriadne vyšmýkal, no napriek tomu aj tak je na nej bohatá úroda.
Takže: iné je pestovanie a hnojenie čučoriedok u vás na severe a iné u nás na západe :D
Milan
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 30 čer 2021, 16:15

Tiež používam kristalon na čučoriedky. Niekedy k nemu skombinujem aj tekuté hoštické hnojivo na čučoriedky. A na budúci rok mi dozrie ovčí hnoj tak uvidím aký bude mať vplyv.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod alnyfolik » 30 čer 2021, 17:39

Tiez davam uz 2 rokom krystalon a tento rok som skusal aj cisty fosforecnan amony a mam pocit ze to je dobre trochu urychlujuce hnojivo. Dnes som spravil fotky dozrievajuceho Duka a dozrievajucej Brigity.
DUKE

Obrázek


Obrázek
BRIGITA


Obrázek

Obrázek

Obrázek
alnyfolik
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 15 bře 2021, 13:38
Bydliště: Nitra 220mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 07 črc 2021, 13:41

Posílám foto zrajicí borůvky Hortblue Petite..velikost plodů se pří dozrávání zdvojnásobí, chuť je i při neúplné vyzrálosti už sladká, aromatická, úplně jako chuť lesních borůvek, jen chutnější, sladší..předevčírem jsem jedla lesní borůvky a přišly mi proti těm zahradním dost kyselé..takže HP je o dost vylepšená lesní borůvka :D

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Srovnání s Goldtraube 23..po dozrání se HP velikostně vyrovná nedozrálé G.23

Obrázek

Odrůda Goldtraube 23 je asi 6 letá a vypadá jako 3 letá..důsledek hnojení Hoštickým granulovaným hnojivem na borůvky..bohužel se toto hnojivo nehodí pro pravidelné hnojení borůvek..rozkyseluje substrát a v důsledku toho borůvky nerostou..Letos poprvé mi G23 vyhodila 4 nové pruty od země, do té doby nevyhnala nic..je to velký úspěch, jen díky konečně správnému hnojení kristalonem a zalévání..ještě jsem ke všem borůvkám přihodila granulovanou síru, objednala jsem na netu..to má zřejmě také pozitivní vliv na růst..

Tady je Goldtraube 23, která přežila přehnojení granulovaným hnojivem

Obrázek

Obrázek

Letos nově vyhnané pruty od země G.23 poprvé po 6 letech :wink:

Obrázek

Tady začíná se vybarvovat odrúda Pink Bonbons..podle vzhledu rostliny a bobulí i podle youtube a netu to vypadá na Pink Popcorn..i podle doby zrání, kdy Pink Popcorn je raná, tak mě se vybarvila taky nějak brzy..


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Srovnání s bobulí odrůdy Brazelberry Pink Breeze, která ma velký bobule..Pink Bonbons je o třetinku menší, ale i tak ty bobule jsou docela velký..ještě nechám víc dozrát..nafotila jsem dřív, protože antraknoza sem tam napadá plody a jedna bobule Pink Bonbons už shnila

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 07 črc 2021, 21:39

Loni vysazená borůvka Jersey.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod achjo » 09 črc 2021, 06:33

Dobrý den,
letos se mi k borůvkám nastěhovaly houby.
Nevíte co to je za potvory a jak moc budou vadit?

Obrázek
achjo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 08 črc 2021, 13:48

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 09 črc 2021, 07:53

Ať je to co je to, borůvkám to vadit nebude.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 12 črc 2021, 17:02

U mě na severu ve VDF se minulý týden také už objevily první zralé plody. Nejdříve zraje jako obvykle Heidi. Velmi raná a nenáročná borůvka s relativně velkými a hodně chutnými sladkými plody ve velkých trsech.
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 08.07.21

A jako druhá dozrává Dědictví po dědovi č. 1. Jedna ze 3 velmi starých odrůd, které mi zůstaly po dědovi. Má zcela hladké a neojíněné plody, které jsou schopné při dozrávání doslova přes noc zdvojnásobit svůj objem a zmodrat. Dokud nejsou plně vyzrálé, mají takovou nevýraznou chuť, ale jakmile dozrají, chutnají k nerozeznání od klasických lesních borůvek, akorát jsou tak 2-3krát větší.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 08.07.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod alnyfolik » 15 črc 2021, 20:42

Petra75 , Stanley_51 , Hofis - Pekne sa vam vyfarbuju. Zelam velku urodu. Ja uz mam Duke zjedeny a Brigitu tiez z polovice. Ale zacina mi dozrievat Ozark blue. Chut je fakt vynikajuca. Vyvazena cukornatost a
jemna kyslost a uzasna aroma. Zamna Ozark blue, vyborna.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
alnyfolik
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 15 bře 2021, 13:38
Bydliště: Nitra 220mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod alnyfolik » 15 črc 2021, 20:47

Hofis - Ta boruvka po dědovi č. 1 mne trochu pripomina berrybux co ma vlastne zaklad vo Vaccinum angustifoli. Mozno aj tato ma rovnaky zaklad.
alnyfolik
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 15 bře 2021, 13:38
Bydliště: Nitra 220mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 15 črc 2021, 23:26

Můj dnešní první sběr borůvek :)

Obrázek
Musím říct, že letos je chuť všech borůvek výborná..jsou chutné už pár dnů po zmodrání..tohle se mi ještě nestalo, že by ta chuť byla tak dobrá po tak krátké době od zmodrání..obzvlášť když každý den je bouřka nebo sprchne..plísně už se také na borůvkách rozmáhají a nelze je teďka ničím stříkat, když mi začly zrát všechny najednou..
Velmi mě letos překvapil Bluegold..měl míň borůvek, ale všechny jsou díky tomu velký a strašně dobrý..už pár dnů po zmodrání je chuť přímo delikatesní..letos mi chutná nejvíc..a to jsem ho chtěla loni vykopat, protože byl pořád kyselej..holt zázraky se dějí :D Řekla bych, že ten zázrak tkví v hnojivu..letos jsem před zráním plodů asi dvakrát pohnojila kristalonem s vyšším obsahem draslíku..jednou kristalonem plod a květ a jednou kristalonem gold..tak si myslím, že je to i tím..předtím jsem takhle nehnojila a ta chuť byla naprd..jedna balkonová borůvka nebyla hnojená draslíkem a ty borůvky jsou zatím kyselý i když už jsou týden modrý..těžko říct, jen moje domněnky :wink:

Brazelberry Pink Breeze - v únoru mi vykvetla, i když jsem květy odstranila, stejně jí nějaký znovu narostly a tady je výsledek..borůvky jsou velké 1,8cm, chuť po dozrání dobrá, sladká bez kyselinky:

Obrázek

Srovnání bobulí odrůdy Bluegold vlevo a Pink Breeze vpravo..jsou stejne velké 1,8 cm průměr:

Obrázek

Dále mi už začíná zrát odrůda Brigita, myslela jsem že je víc pozdní, ale zraje už teď a i ne úplně zralé bobule jsou už chuťově docela dobrý, sladkokyselý..nechávám dozrát ještě do plné zralosti, velikost bobulí 1,8 cm:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Herbert už se také pomalu rozjíždí, chuť Herberta je po plném dozrání luxusní..hodně ovocná..

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Pink Lemonade už taky se začíná vybarvovat..akorát mi pár kuliček už zplesnivělo..plíseň ji trošku dává do těla..

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Balkónová borůvka Brazelberry Jelly Bean..zatím je ještě kyselá, zkusím pohnojit trochu draslíkem jestli se to nezlepší, je nově letos zasazená, tak je to asi i tím..

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Jediná Powder Blue nezraje..má 4 bobule a ty jsou pořád jako brčál :lol:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 16 črc 2021, 10:47

alnyfolik píše:Hofis - Ta boruvka po dědovi č. 1 mne trochu pripomina berrybux co ma vlastne zaklad vo Vaccinum angustifoli. Mozno aj tato ma rovnaky zaklad.

Je to možné, že tam něco z té úzkolisté borůvky bude. Listy to má takové trochu užší a spičatější a i ta barva je víc světle zelená, než u ostatních borůvek, co mám. I ten vzrůst je takový o něco nižší a keřovitější. Ale to už se asi přesně nikdy nedovíme, co to je. Každopádně je to extrémně plodná a v plné zralosti velmi chutná borůvka. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod romkrom » 17 črc 2021, 22:25

Je tu nějaký Mičurin? Dá se křížit naše klasická lesní borůvka s kanadskou?
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků