Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 24 črc 2021, 16:34

Tady je srovnání plodů odrůdy Herbert a odrůdy Brigitta.. u mně zrají současně(postupně), plody mají letos stejnou velikost, možná se Brigitte o chloupek podařilo překonat Herberta..bobule mají velikost víc jak 2 cm..u Herberta to bude asi jeho standard, má je takhle vyrovnaně velký skoro všechny, Brigitta mi plodí poprvé a má méně plodů, takže bobule jsou veliký..
Herbert má ty bobule víc plochý, Brigitta víc kulatý, proto působí i jako větší než u Herberta.. Ještě pro srovnání je tam růžová Pink Lemonade.. :) Ta je opravdu výborná, sladko kyselá, výjimečná chuť.. S6

Obrázek

Vyrovnaně velké bobule Herberta:
Obrázek

Obrázek

Letos jsem s úrodou borůvek velmi spokojená na rozdíl od loňska..borůvky jsou velmi chutné a rychle zrají..Snažím se předběhnout toho neřáda mušku Suzuki, tak je nenechávám radši dlouho viset..muška se zatím neobjevila..uff 8)
Zatím nejvíce chuťově zabodoval Bluegold, Herbert, Brigitta, Pink Lemonade, Brazelberry Peach sorbet, Pink Bonbons a Sunshine Blue..
Hned po nich Goldtraube 23 a Bluecrop..Zbytek byl taky dobrej, ale chuťově nebo velikostně nijak zvlášť ničím nezaujal..

Vypadá to, že zatím sklízíme jen já a Lenkalor ve skleníku :D Možná Hofis ve Varnsdorfu a Alnyfolik na Slovensku.ale jinak nikdo nic nepostuje, tak Vám asi ještě nezrajou? Já budu tady se sklizní asi trochu napřed.. :wink: tak se pak pochlubte s úlovkama až dozrajou S14
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 24 črc 2021, 17:42

Já už jsem začala sklízet i venku, tento týden je přeci jenom teplejší :) . Ale fotit to nebudu, mám na sadě ty krajní borůvky v pneumatikách a prý to není estetické.
Dnes jsem tu měla malého synovce ( první stupeň) a nejchutnější je prý Toro. Ten je velmi sladký a velmi velký. Ale větší než minulé roky jsou všechny odrůdy, je znát dostatek deště. Bluejay je také výborný, ten byl i loni. Bluecrop je přeplozený, ale také chutný, méně chutný než loni je Northcountry, asi má málo listů, méně roste. Chippewa je taková průměrná, ale plodná. Hannah choise má podprůměrnou chuť, ale to je dané stavem rostliny, není úplně v kondici, možná tu na ni byl v zimě moc velký mráz. Chanler teprve začíná zrát. Putte moc neroste, má hodně nasazeno, barvu lesních borůvek má, ale chuť zatím ani náhodou.
Některé odrůdy letos ani nekvetly, ale alespoň pořádně zakoření a porostou.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 24 črc 2021, 21:33

Zdravím vás, idem si k vám po radu.
Na polovici kríkov sa objavujú mierne červené listy. Myslím si že to bude nedostatok dusíka. Experimentoval som s 2 rôznymi hnojivami.
Hnojíl som takto:
- pri výsadbe granulovanym hnojivom všetky rastliny
- následne niekedy začiatkom júna som skúšal polovicu kríkov hnojit síranom amonnym, ale keďže som 3 rastlinam asi spálil korene - vyschli. Druhú polovicu kríkov som v ten istý deň hnojíl kristalonom na čučoriedky. Tie boli v poriadku. Keďže som sa zľakol po Tom ako niektoré rastliny vyschli, prestal som hnojíť úplne.
- dnes je stav taký , že rastliny ktoré som hnojíl síranom amonnym (ktorý obsahuje veľa dusíka) majú krásne zelené listy, no rastliny ktoré som hnojíl iba raz kristalonom majú listy do červená.
Ako by som mal ďalej postupovať? Môžem hnojit aj teraz keď dozrievajú plody?
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 55
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 24 črc 2021, 22:17

Petra75 píše:Vypadá to, že zatím sklízíme jen já a Lenkalor ve skleníku :D


Kanadky trháme už 14 dní, ale po těch letech už je beru jako samozřejmost a nefotím každou modrající bobuli. To prvotní nadšení ale chápu.
Co se týče hodnocení chuti jednotlivých odrůd, tak na prvních místech jsou opět Darrow, Ozark Blue, Brigitta, pak v těsném závěsu pár dalších - opět platí, že zdravé keře s dostatkem listové plochy jsou skoro vždy výborné. Bohužel mnohé přeplozují a na desítky květních pupenů připadá jen pár listových, které to pak nemají šanci utáhnout.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 24 črc 2021, 22:31

U nás jednoznačně vede už druhým rokem Poppins - skoro se o ně pereme :D . Je to díky jejich konzistenci - kulaté a hlavně křupavé plody. Moc nám chutnají, mezi tou spoustou ostatních měkkých borůvek je to příjemná změna.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 24 črc 2021, 23:42

Juraj55:
To granulovaný hnojivo ti rozkyselilo substrát, takže pokud jsi pak už nehnojil nebo jen jednou kristalonem, tak tam máš kombinaci toho, že máš slabou kyselost substrátu a nejspíš i málo dusíku..záleží v čem to máš zasazený..určitě bych ještě asi 2x každý týden pohnojila kristalonem na borůvky a pak od 2.poloviny srpna dala buď síran draselný nebo kristalon podzim.
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 25 črc 2021, 08:21

Petra75 píše:To granulovaný hnojivo ti rozkyselilo substrát, takže pokud jsi pak už nehnojil nebo jen jednou kristalonem, tak tam máš kombinaci toho, že máš slabou kyselost substrátu


Co to je za termín "rozkyselení substrátu"? Každopádně to takto nelze bez znalosti typu hnojiva a substrátu říct. Obecně se nedostatečná kyselost projevuje žloutnutím/chlorózami, červenání může a nemusí souviset s deficitem dusíku.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 25 črc 2021, 10:03

Juraj55:
Ještě doplním, že se červenáním lístků může projevovat i houbová choroba..většinou nově zasazené borůvky trpí ten rok na houbové choroby nebo na nedostatek živin z důvodu absence mykorhiznich hub..já mám teď momentálně červenání lístků na většině borůvek a to jsou hnojené..jak byly ty dlouhodobý deště, tak většina z nich chytla ňejakou houbovku..prostě moc vody..zajímavý je,že ty co dostaly zřejmě asi víc dusíku, tak tu houbovku nechytly vůbec nnebo se s ní popasovaly dobře..
Podle mýho přihnojením nic nezkazíš a pokud najdeš na listech i nějaký červený tečky, tak je to s největší pravděpodobností houbová choroba..po sklizni případně postříkej fungicidem :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 25 črc 2021, 11:02

Presne to isté, rastliny ktoré dostali viac dusíka sú úplne ok.
Takže kľudne ich môžem pohnojit kristalonom aj keď dozrievajú plody? Radšej sa pýtam , aby som ich náhodou zase niektoré nezabil
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 55
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 25 črc 2021, 12:04

Juraj55:
Kristalonem je určitě nezabiješ :D Maximálně jim to třeba nepomůže, pokud to bude houbová choroba..když by se stav po hnojení do 14 dnů nezlepšil, tak zkus nějakej fungicid..ale až po odplození. Pokud mají plody, tak bych fungicidem nestříkala..začni tím hnojivem kristalon, efekt by měl být vidět do 14 dnů..pokud budeš hnojit na kořeny, vylepšíš si i ph kyselosti substrátu, které se mohlo po dlouhotrvajících deštích zvýšit. Pohnojila bych 2x, jedenkrát za týden..a po 14 dnech bych zkoukla výsledek..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 25 črc 2021, 12:12

Dobre ďakujem za radu. Neviem ako u vás ale u nás nejaké dlhodobé dažde neboli, akurát také že ich trochu polialo. Takže myslím si že to bude nedostatok dusíka. Zajtra skúsim pohnojit.
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 55
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 25 črc 2021, 12:21

Jasný :D Já mám pro změnu přelito..pokud máš zasazeno v čistý rašelině, která je chudá na živiny, tak je to spíš nedostatek dusíku a možná i nedostatek nějakých mikroprvků..tohle by měl vyřešit ten kriatalon.
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 25 črc 2021, 18:36

Nestiham vubec nic
Obrázek


Z 2 duku se sklidilo cca 6kg. Z hanah tak 1,5 ubytek jeste dozrava... je toho tolik ze to ani nepocitam denne trhame tak 200g a 2x za tyden takovouhle mysku.
Uz mame zavareno i na zimu :D


Obrázek


Tady popcorn pro petu

Obrázek
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 25 črc 2021, 21:45

Diky Johny za foto S6 Ta Pink Bonbons vypadá podobně jako Pink Popcorn..skoro bych řekla, že stejně..ty bobulky mi akorát když dozrály, tak docela opadávaly..a i lehce narůžovělý už byly zralý..
Tak už konečně něco i sklízíme co? :D Letos je to s borůvkama paráda.. S9
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 26 črc 2021, 11:02

U nás se taky sklízí, ale průběžně. A fotit bohužel teď není moc co, než stačím cokoliv nafotit, zlikvidujou to bezpečně děti a ty poslední zralé zbytky i ptáci. Ty kosáci už jsou tak drzí, že přijdu ke keři a on si sedí uprostřed a dělá, jakoby nic. Musel jsem se po něm ohnat, hajzli jedni. Zpřísnil jsem jim režim... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků