Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 26 črc 2021, 11:14

U nás je to stejně :D prcci sklízí průběžně každý den takže moc není co fotit jelikož když dorazím z práce na kytkách není žádná fialová borůvka :D to samé platí pro jahody i maliny!
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 26 črc 2021, 14:13

Ja boruvky zasitoval a mam klid. :D nemusim se stresovat.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 26 črc 2021, 15:11

Jen 5 minut a mohlo byt po vsem ...

Obrázek

Zachyceno 15 minut po... meli veliskost nehtu
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 28 črc 2021, 19:56

Dneska k nam prisla neskutecna bourka… Mam nejake olamane boruvky tak se ptam da se to nejak “rizkovat” nebo to mam rovnou hodit na kompost?
Obrázek
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 28 črc 2021, 20:36

Mladé výhony jdou řízkovat v rašelině, úspěšnost slabší, ale občas se něco chytne.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 28 črc 2021, 21:35

Mam to nejak zkratit nebo to prdnout takhle cele?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mitas » 29 črc 2021, 06:52

Ja keď rezkujem citrónovníky, tak používam strednú ( polovyzretú časť odrezku ) s 3 očkami. A aby bol čo najmenší odpar vody z listov, tak tieto 3 veľké listy zastrihnem na 1/3 , na spodnej časti odrezku ( bez listov ! ) urobím pomocou olamovacieho žiletkového nožíka vpichy hrotom noža po obvode odrezku na výšku asi 3 cm ( z týchto vpichov sa vplyvom stimulátora urobí kalus a z neho korene ), túto časť navlhčím a namočím do práškového stimulátoru. Následne zasadím do vlhkého ( nie mokrého !!! ) substrátu a asi za mesiac má už korene. Postup pri odrezkoch čučoriedok by mal byť taký istý, tak vyskúšaj :D !
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kroupi » 29 črc 2021, 13:42

Petra75 píše:
Vypadá to, že zatím sklízíme jen já a Lenkalor ve skleníku :D


My už máme některé po sklizni, Duke letos zase hrozně přeplozuje a letos se to už bohužel projevilo negativně na velikosti plodů, asi nejsem dost radikální v řezu. Je pravda, že celé větve jsem za těch 8 let, co ji máme, odstranila jen asi dvě, spíš prosvětluji a dřevo je asi už moc staré. Když ono je to člověku líto... ale mám nastudováno, lítost půjde stranou a na jaře bude radikální průklest :)

Jak moc řežete borůvky vy?

Duke - fotka před finální letošní sklizní v neděli, tzn. bobule už jsou způlky probrané. Strávila jsem jen u tohohle keře přes hodinu, ty malé bobule obrat děsně trvá. Všechno šlo do ledničky, tahle odrůda to potřebuje, stačí dva dny a zvýrazní se aroma a i konzistence je pak nějaká lepší (bobule víc křupou). Máme zásoby ještě na týden :)

Obrázek

Mladší Herbert se rozhodl, že se nenechá zahanbit a letos určitě taky dá pěkných pár kil. Ostatní odrůdy jsem nestihla vyfotit... plísně zatím naštěstí nic, a japonské octomilky se taky zatím neukázaly. Loni na pozdnějších odrůdách řádily dost, tak předčasně nejásám.

Obrázek
Uživatelský avatar
kroupi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 18 črc 2018, 12:16
Bydliště: okr. Olomouc, 248 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 29 črc 2021, 14:04

To mi neprijde uplne preplozene ... ja mam 5 a 4 lete duky a sou na tom podobne. Velikosti plodu dosahuji chandlera ... chut taky dobra. Preplozeny mam norhlanda ze ktereho sem sundal uz 4 kg a neni to skoro videt. Pod vahou bobuli se mi ohybal az k zemi
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kroupi » 29 črc 2021, 17:08

To už je fotka fakt jen zbytku před posledním sběrem. Ale dohledala jsem si nějaké starší fotky a je fakt, že keř byl v minulosti schopný stejnou nálož plodů vyživit v lepší kvalitě, takže problém asi bude skutečně spíš zanedbaný řez a stáří dřeva. :/ Musím se polepšit.
Uživatelský avatar
kroupi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 18 črc 2018, 12:16
Bydliště: okr. Olomouc, 248 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 01 srp 2021, 20:27

Ja duke jeste nerezal anu jednoho... jeden ma stale jen jedbu hlavni vetev a 2 vylezla letos druha... takze ostrihat to tak nemam nic. Jinak teda sem ochutnal prvni dozralou pink popcorn a letos je vyslovene hnusna ... a jinak prvni 3 bobule chandlera ... dohromady 17g takze pekny :)
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 01 srp 2021, 21:57

Johny, Duke a Chandler jsou prý nejtěžší odrůdy na stříhání a tvarování keře..jsem to studovala od polských pěstitelů, jak se to má stříhat a je to docela drsný..a ten tvůj jednovětvičkovej Duke je přesně ten případ, jak ten keř nemá dopadnout, když se neudělá ten správnej střih..našla jsem jedno video, kde to pán krásně vysvětluje, ale je v polštině..

Řikají tam, že jak se tyhle odrůdy špatně ostříhají od začátku, tak pak rostou už špatně..Tyhle dvě odrůdy prý strašně nerady vyhánějí nové větve od kořene..spíš vyhánějí větve už z existujících starších větví..Je tedy potřeba hned od začátku začít keře tvarovat tak, aby ten keř vyhnal co nejvíce kosterních větví..Největší chyba je stříhat ty větve až u země. Vždy ponechat 1/3 větve, aby se ta větev rozdvojila a vyhnala tak minimálně 2 další nové větve..ustřihnutím větve u kořene nevyroste už většinou nic.
Takže ty bys měl správně tu jednu velkou větev nejlépe na jaře ustřihnout do 1/3, aby ten keř začal vyhánět nový větve..ztratíš tím sice rok, ale jinak z toho budeš mít vánoční stromeček s čím dál menšíma plodama, veškerá energie toho keře jde právě do tý jedný větve, proto nevyhání další větve odspodu a proto by měla jít tahle větev pryč.

Tady je to video, kdyby se chtěl někdo podívat..je v polštině. Je tam ukázáno tvarování Duka a Chandlera, mladé keře..jeden keřík tam má tu jednu velkou hlavní větev, tak se číhni, jak ho ostříhal..

https://youtu.be/UgzhcvzIQa8

K tý Pink Popcorn, nepřesazoval si ji náhodou? Proto může mít horší chuť..já jednu novou borůvku, letos zasazenou, nechala ozobat kosákům..byla dost nejedlá, úplně bez chuti..doufám že je to tím, že není ještě pořádně zakořeněná.. :|
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 02 srp 2021, 17:47

Tak u mne už jenom Powder Blue a Sunshine Blue nemají ještě ani jednu modrou bobuli. Jinak vše ostatní jede jak divé. Nestačím sbírat. Letos jsem vůbec nepoužil ochranné sítě. Naštěstí si ptáci borůvek téměř nevšímají.
Snacha by ráda, abych z borůvek udělal džem, ale bez cukru pro 3-měsíční vnučku. Nevím, zda nebude lepší borůvky sbírat, dávat do mražáku a pak postupně z toho dělat jam, ať se to bez cukru nekazí. Máte s tím někdo zkušenost, co je lepší?
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 02 srp 2021, 18:43

Zkušenost nemám, jen zmražuji, ale cukr je přirozený konzervant, cokoliv jiného tam dáš, bude to chemie. Takže já bych byla pro tvůj způsob - zmrazit a pak k tomu přidat třeba nějaké jiné sladší ovoce nebo jogurt a hned spotřebovat. :)

Mimochodem - mě ve skleníku začínají modrat 2! bobule Powder blue :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 02 srp 2021, 19:15

Máš pravdu Lenko, dovezu na zahradu 100l starý mrazák. Je to nejjednodušší. Až za 14 dní dorazí snacha, ať si s tím udělá, co chce. Loni jsme to povařili bez cukru i bez chemie a dali do skleniček od přesnídávek. Ty mi však nevrátili, tak mám doma jen 0,3l sklenice. Udělal jsem zatím jen 2 na zkoušku, ať si to vyzkouší, zda je to ono.
Jinak k Powder Blue gratuluji, jsi prostě jednička. Mi loni začala modrat až 2.9. A letos to bude ještě později, díky tomu šoku z té zimní sněhové nadílky.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků