Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 02 srp 2021, 19:37

Jinak, ze svých zkušeností - 3 měsíční dcera dostávala borůvky pouze přes mě a od půl roku dostávali oba ochutnat ode všeho :lol: Kromě jahod a citrusů a čokolády (Ale už netuším proč čokolády, asi jsem to taky někde vyčetla :lol: )
Ale tipuji, že je to první dítě, to k tomu prostě patří. :) S14
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 02 srp 2021, 21:40

Petro nevim teda jak v polsku , ale u me chandler taha 2 nove vetve od zeme rok co rok... jen ten duke je takovej linej. Ale letos uz vyrazil 2. Na jare jim planuju rez. U chandlera razantni protoze ten 5lety ma uz 1,5 m na sirku a je fakt dost hustej 8 kosternich vetni, a 4lety ma 1,2m na sirku a 6 kosternich vetvi. A ten po tatovi co prezil porar(tusim ze to je chandler loni mel 8g bobule) je sice 8lety ale je pomerne zanedbany , ale i tak ma 5 koszernich vetvi a letosni prurustky cca 60cm
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 02 srp 2021, 23:08

Johny:

Já mám od loňskýho podzimu Duka a Chandlera, kteří letos dovršili 3.rok. V zahradnictví Spomyšl mi tenkrát radili je po výsadbě hned zkrátit na 20 cm.. já se na to samozřejmě vybodla, protože mi to bylo líto..no a teď když jsem viděla tu techniku střihu, tak vím, že mi v zahradnictví radili dobře. Takže Duke měl 3 větve a má je i teď, jen víc rozvětvený a nepřibyla žádná odspodu..Chandler měl 4 a má pořád 4 jen víc rozvětvený..už to nechám holt tak, protože bych ztratila další rok, dva, kdybych to ostříhala..budu doufat, že něco časem vyrazí odspodu.. :? Když ne, tak ustřihnout se to dá vždycky :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kroupi » 04 srp 2021, 16:16

Asi to bude kus od kusu, náš Duke rozhodně terapií navrhovanou poláky neprošel, borůvky jsme v prvním roce taky neodstranili a kosterní větve založil silné a hodně (je jich tam cca 12), jen už posledních několik let nevyhání další (asi mu to stačí). Takže na jaře některé odstraním celé (2-4), příští rok taky a teprve jestli se obnova nerozběhne ani potom, zvážím řez výš nad zemí. Když zvládl obrážet ze základu dřív, zvládne to i teď, snad. Přijde mi, že řez výš nemůže být dlouhodobě udržitelný, jak bude keř vypadat po 20 letech?

Na druhou stranu, jednovětvový růst na nás zkouší Bluecrop. Taky se mi to ale nechce takhle drasticky sejmout, dám mu ještě šanci :)
Uživatelský avatar
kroupi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 18 črc 2018, 12:16
Bydliště: okr. Olomouc, 248 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 05 srp 2021, 13:22

Kroupi:
Ten Duke bude chtít určitě omladit, ty největší plody rostou na mladejch větvích..pro sychr bych nechala nad zemí alespoň
5 cm :P

Moje teta měla loni přeplozený všechny borůvky, mimo jiné hnojila granulovaným hoštickým hnojivem, takže odrůda Duke ji na to letos na jaře zašla, prostě ze dne na den uvadla a konec..nepomohlo ani přesazení do jiného substrátu..další dvě Reka a Northland terapii granulovaným hnojivem přežily, ale klasicky každej rok přeplozují a bobule jsou čím dál menší a nové přírůstky jsou skoro nulové..letos na jaře jsem jí ty borůvky aspoň ostříhala, sice to byl boj, protože ona je nestříhala nikdy a když viděla jakej dělám průklest, málem ji ranila mrtvice :lol: Borůvky letos měla konečně o dost větší, takže řez má na velikost plodů velkej vliv.

Jinak včera jsem sbírala úrodu na Herbertovi a bohužel už mi na něm řádí japonská octomilka muška suzuki :? Takže borůvky putovaly hned do mrazáku. Něco málo jsem nechala v lednici a už jsem jich pár vyhodila..Skoro to vypadá, ze kvůli tý blbý mouše nebude možný ty víc pozdní odrůdy pěstovat..Mám víc pozdní Liberty a Chandlera, tak příští rok se uvidí, jestli budou pod palbou mouchy Suzuki..pokud jo, tak tyhle odrůdy asi nebudu pěstovat..jen ranný a středně ranný. Hroznej škůdce tahle moucha S12 Zatím není proti ní žádná ochrana, nebo o ní nevím..
Máte taky nějaký zkušenosti s tímhle hmyzem? Už se někomu pustila do borůvek?
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kroupi » 05 srp 2021, 16:02

Nám loni taky šla po Herbertovi (pozdnější odrůdu nemáme, navíc on se s tím hrozně camrá a sklízí se dlouho), mamka to pak musela rychle všechno obrat a dělala džem. Plánuju novou výsadbu na nové zahradě v Brně a uvažuju přesně o tom samém, jestli má cenu pozdní odrůdy riskovat. Chtěla bych delší sezonu, ale kdybychom se měli o borůvky prát s muškami, tak si raději užijeme v červenci a v srpnu-září se spokojíme s jiným ovocem :) Na ostružiny nám nejdou...
Uživatelský avatar
kroupi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 18 črc 2018, 12:16
Bydliště: okr. Olomouc, 248 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 05 srp 2021, 17:03

Já teď sklízela černý rybíz a dopadla jsem stejně..mi bylo divný, že je to dost plesnivý...za chvíli byla z poloviny rybízu rybízová kaše a břečka..tak to nevypadá moc optimisticky s tou mouchou.. :D2
Herbert byl ze začátku oka, ale teď už ta druhá půlka je napadená..Jsem sázela do země asi 5 borůvek z květináčů, z toho 2 odrůdy Liberty a Chandler..tamty 3 ostatní jsou ranné..Takže po tomhle zážitku přehodnocuju situaci a ty pozdní odrůdy půjdou opět pryč ze země do větších květináčů a nahradím je ranějšíma odrůdama..tohle nebudu holt riskovat, už se to druhým rokem opakuje a vypadá to, že ten škůdce jen tak nezmizí..že půjde i po rybízu, to mě vůbec nenapadlo :|
Jinak tahle octomilka má radši teplejší oblasti, v podhůří hor se asi tolik vyskytovat nebude..je vidět, že v mojí oblasti se jí líbí S2
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 06 srp 2021, 15:39

Včera jsem ochutnal prvních pár plodů ze Spartana, zasazeného na podzim. Jako jediný ze 4 keříků už letos zaplodil. Jsem velmi mile překvapen. Plody jsou celkem velké a chuť výborná. :)
Obrázek
Foto: Praha, 05.08.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 13 srp 2021, 21:33

Obrázek
Letos se chandlerum dost dari.
Uz sem ochutnal vse z odrud co mam krome razz , muzu rict ze klasily maji fakt neco do sebe. Nejlepsi spartan,chandler,patriot a northland.

Pink popcorn neuveritelne zklamani... pokid nekdo bude chtit si ji vypiplat klidne ji daruju protoze me proste dozraje stylem ze to je voda ve slupce a silene opadava. A vzhledem k tomi ze 2 roky po sobe ma neuspech tak pujde pryc.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 16 srp 2021, 17:41

Byli jsme už před nějakou dobou nuceni přehodit přes borůvky staré záclony, protože muchovník už odplodil a kosáci se vrhly na borůvky.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.08.21

I tak si občas vlezou pod ty záclony, ale když je odklopím, tak jsou přeci jen nějaké plody vidět, také díky tomu, že tento víkend je nezdecimovaly děti... :)
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.08.21

A začínají dozrávat i první kusy na Elisabeth. Letos je chuťově velmi dobrá, o dost lepší než minulé roky. Sice pořád trochu kyselkavá, ale sladká chuť letos převažuje.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.08.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 16 srp 2021, 18:32

Záclony dělají kosákům příjemný stín, aby mohli nerušeně zobkat. Oni jdou vždy odspodu, jediná ochrana je neprodyšně zasíťovat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 17 srp 2021, 11:21

Ano, domácí kosáci, co se vyznají, zobou samozřejmě i pod tím. :) Ale zvýšil se jim stres, hůře se jim utíká, když je nahání pes, takže zobají hlavně na nezakrytých částech. Jistý účinek to tedy má, borůvek rozhodně zůstává na keřích více, než kdybychom to nechali zcela volně.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 20 srp 2021, 15:03

Hofis píše:A začínají dozrávat i první kusy na Elisabeth. Letos je chuťově velmi dobrá, o dost lepší než minulé roky. Sice pořád trochu kyselkavá, ale sladká chuť letos převažuje.
Foto: Varnsdorf, 15.08.21
Nazdar Hofi, co to máš za lenocha, u mne Elisabeth ve výšce 450 mnm začal dozrávat už 20.7.
Jinak všechny borůvky se mi letos zpočátku zdály kyselejší než jiné roky. Snad z obavy, abych předešel octomilku, trhal jsem borůvky, hned po zmodrání. Takže první borůvky byly kyselkavé jako rybíz.
U mne hlavními škůdci na borůvkách nejsou ptáci (nemám zasíťováno), ale hlavně včely a vosy. Nevím podle čeho poznala Petra, že u ní řádí octomilka, zda podle naměklých plodů nebo dokonce viděla nějaké okolo poletovat, ale ty mne zatím netrápí.
Říkám si, že nakonec budou výhodné nízké keříky (např. balkonové), které se zakryjí vyrobeným krytem z bílé netkané textilie, dole zatíženým např. dřevěnými lištami. Byla by to ochrana i proti octomilkám. Použil jsem to před několika roky u borůvky Collins a borůvky mohly v poklidu dozrávat.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 20 srp 2021, 15:52

Radku, to není lenochem, ale počasím. Ve VDF bylo nejchladnější jaro, co jsem živ a léto se také zrovna moc nevyznamenalo. Takže i když jsi o dost výše, myslím, že jsi měl o dost tepleji. Letos je celkově východ teplejší, než západ, o tom našem severozápadě ani nemluvě. Ale první kousek z Elizabeth jsem také ochutnal o dost dříve, 20.07. to ale určitě nebylo. Teď už to modrá víc... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 20 srp 2021, 19:22

Elizabeth u nás taky začala zrát nějak v tom konci července, ale teď se fláká a do dalšího modrání se jí moc nechce.
Ptáci u nás nebyli až do minulého týdne, pak volala sousedka, že máme na borůvkách likvidační partu, čtyři kosáci dělali co mohli, aby na nás nezbylo. Protože už tam toho zase až tak moc není, asi dvě třetiny už jsou sklizené, tak se nám nechtělo síťovat a přehodili jsme přes keře netkanku, dole u země pečlivě zatíženou, aby nepodlezli. No tak se nám pomstili na révě a než jsme na to přišli, tak obrali asi deset hroznů do poslední kuličky....
Netkanku používáme na borůvky na jihu, je to tady pro nás nejrychlejší a nejspolehlivější řešení, se sítěma tady mají ptáci bohaté zkušenosti. No a když je nemají - kdo má ty mrtvolky z té sítě vymotávat :( . Musí se dávat pozor, aby se pod ní (pod netkankou) borůvky v létě, když je kolem těch třiceti, neupekly, nezapařily, chce to nechat větrací otvor.
Octomilky letos nejsou, ani na jihu, ani na severu. Sláva.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků