Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 27 bře 2021, 22:16

Bullets píše:Zdravím místní guru ;) jsem zde nováčkem. Díky

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 27 bře 2021, 22:21

Díky! Teď tady budu často naložený a nasávat všemožné rozumy jako houba ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 29 bře 2021, 23:31

Nevíte někdo zda je odrůda STAR raná? Nějak o tomhle druhu nemůžu najít bližší informace. Jen na jedné stránce a tam je uvedeno akorát že zraje 60 dní po odkvetení...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 30 bře 2021, 15:31

robo píše:Obrázek
Letos jsem si chtěl obohatit svoji mini sbírku borůvek o odrůdu Duke a hle v Obi měli takovéhoto krasavce, no to jsem ho tam nemohl nechat. Tak doufám že to opravdu bude Duke.


Což o to, kus dřeva je to moc pěkný, ale za těch 519,- to už chce opravdu fanouškovství při placení. Já bych to za to nedal i kdyby na tom byly zralé bobule. Ale neboj, jsem na tom podobně v jiné oblasti, dneska jsem tamtéž nechal 550,- za 4 pytlíky semínek rajčat :D.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod robo » 30 bře 2021, 18:50

Mates máš pravdu že 519 Kč není za rostlinu málo, ale já už jsem takový, když vidím takovou krásnou rostlinu tak se nebojím připlatit. A bohužel díky decimujícím nájezdům zajíců a hryzců bude tato borůvka téměř největší v mé mini sbírce a to už tam ty rostliny mám 5let. A ještě doplním že dnes mi přišla líska i s poštovným za 600 Kč a ukázalo se že to není stromková forma, kterou jsem si objednal, ale klasická keřová. Pak ještě doplním ve vlákně Prodejci, podle toho jak se k situaci obchod postaví. Tak že si myslím že 519 Kč za takto krásnou borůvku není zas až tam moc. :wink:
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 30 bře 2021, 19:53

500 za hezkou velkou borůvku je přijatelná cena - za 2 roky se ti zaplatí a pak bude klidně dalších 30 let sloužit.
Podobnou částku dá občas člověk za kdejaké nesmysly, u kanadky je velká šance na úspěch i kdyby náhodou neseděla odrůda.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 30 bře 2021, 20:15

Bullets píše:Nevíte někdo zda je odrůda STAR raná? Nějak o tomhle druhu nemůžu najít bližší informace. Jen na jedné stránce a tam je uvedeno akorát že zraje 60 dní po odkvetení...


Odrůda Star je raná a je to jižní odrůda, takže mrazuvzdornost max. do -17 stupňů..Nejlépe ji pěstovat v květináči a když teplota spadne pod -15 st, už bych ji uklízela buď do skleníku nebo do zahradního domku nebo do nevytápěné garáže..až přejdou velké mrazy, tak ji zase vyndat ven. Já jsem po ní taky pokukovala, ale nakonec u mně zvítězila také jižní odrůda - Blue Suede. Někdo tu Star ale tady z fora přímo pěstuje, tak třeba ti k ní napíše víc..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 30 bře 2021, 21:49

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Ještě se zeptám nejspíše na hodně blbou otázku ale jak poznám klasiku od jižní? Nebo neexistuje nějaká přehledná tabulka?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 30 bře 2021, 22:27

Star tu někde mám a určitě přežila bez poškození -20. Teda je kupovaná jako 'Star', nezbývá než tomu věřit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 30 bře 2021, 22:59

Bullets píše:Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Ještě se zeptám nejspíše na hodně blbou otázku ale jak poznám klasiku od jižní? Nebo neexistuje nějaká přehledná tabulka?


Já si tu odrůdu najdu na zahraničním webu a tam ve většině případů píšou, jestli se jedná o jižní odrůdu (Southern highbush) anebo severní odrůdu (Northern highbush). U nás tenhle údaj prodejci ve většině případů vůbec neuvádějí.
Takový hlavní jižní odrůdy co se dají u nás koupit jsou: Sunshine Blue, Pink Lemonade, Star, Blue Suede, Powder Blue, Sweetheart, O'Neal, Ozark Blue.
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 30 bře 2021, 23:12

To by vysvětlovalo proč mi PINK LEMONADE téměř celá vymrzla... Přitom byla v zimní zahradě ale asi tam při těch -24 byla taky pěkná kosa :/
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod fahrweed » 30 bře 2021, 23:30

Zrovna Pink Lemonade máme trvale venku a nijak ji nezakrýváme ani neopečováváme. Letos to u nás kleslo na -15 a nevidíme žádnou újmu...
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 30 bře 2021, 23:46

Tak pokud tam bylo -24, tak to se nedivím, že vymrzla..hodně lidí co jí pěstují, tak si na ní stěžují, že hodně vymrzá..píšou o ní na netu, že je mrazuvzdorná do -34st..to je podle mýho nějaká blbost, možná mrazy přežije, ale ty květní puky prý přežijou mrazy max. do -17. A pokud na jaře vykvete a nastanou nějaký mrazíky, tak už kolem 0 ty květy mráz poškodí..proto hodně lidem vůbec nezaplodí..
Já mám menší sazenici, koupenou na podzim a nyní už nakvétá a je docela těma květama obsypaná, na to jak je malá..ale přez zimu byla v garáži. Proto asi kvete :D Pěstuju jí v květináči a tam i zůstane..jinak pěstovat ji asi nemá podle mýho smysl..
Třeba jžní odrůdu Sunshine Blue mám jednu v zemi, ale po odplození, pokud teda zaplodí, ji vykopu a dám do květináče..teploty -15,5 se jí už moc nelíbily...větve má celý černý, popálený od mrazu..tam kde jsem ji přikryla sněhem, tam byla v pohodě..ale kdyby nebyl sníh, tak teda nevim :? Nebudu to radši už s ní v těch mrazech venku riskovat.
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 30 bře 2021, 23:51

Tak mám doma fajnovku nebo jsem udělal někde chybu... Zbytek rostlin úplně v pohodě a PL prostě úplně oschla. Mamce jsem bral rostlinu z totožného obchodu kterou flákla do betonového květináče jako zbytek a vypadá normálně přitom měli taky -20
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 31 bře 2021, 23:02

Jen pro info, pro milovníky růžových borůvek jako je Pink Lemonade..Ve Spomyšli jsem si objednala novinku patio růžovou borůvku licenční s názvem Pink Bonbons..v překladu růžové bonbonky :) Je to úplně nová odrůda, o které není moc informací na webu..má to být nástupce zmíněné Pink Lemonade ve vylepšeném provedení..zlepšili chuť plodů, kvalitu a celkový výnos. Borůvka je samosprašná a dorůstá do 1 m..vhodná pro pěstování v nádobách. Plody dozrávají v červenci až srpnu. Našla jsem, že jí nabízí ještě eshop Sieberz, tam jsou o ní nějaké info, které přeposílám. Sazenička přišla v originál obalu jako na fotce a hezky nakvetená. Tak jsem zvědavá, co mi z ní vyroste.. :D14 :D12


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků