Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 03 srp 2022, 14:38

Chandler nebo Poppins. Spíš Chandler, ta velikost stojí za to.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4257
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kasta » 03 srp 2022, 21:36

nene píše:Chandler nebo Poppins. Spíš Chandler, ta velikost stojí za to.


Tak jo, tak budu shánět ten Chandler :) Díky moc!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1331
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 03 srp 2022, 22:27

Tak Reka rozhodně nemá malé plody, jsou střední velikosti. Popisy odrůd bych akceptoval od pěstitelů, např. od Mountberry resp. Tatraberry, nikoli od přeprodejců a rychlokvašených pěstitelů, kterým jde jen o zisk a dokážou psát o vlastnostech jednotlivých odrůd hotové bajky. Chandler je určitě favorit na velikost, chuťově mám radši Liberty, Hannah's choice a pak nějaké noname, které sice mají menší plody, ale v puse naprostý ráj a nezáleží na stavu zralosti. Každý má svoje priority a když se nezadaří, tak holt půjde "na kompost". Pár už jsem jich takto daroval nebo skončily na ohni.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 577
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kasta » 04 srp 2022, 06:40

mates píše:Tak Reka rozhodně nemá malé plody, jsou střední velikosti. Popisy odrůd bych akceptoval od pěstitelů, např. od Mountberry resp. Tatraberry, nikoli od přeprodejců a rychlokvašených pěstitelů, kterým jde jen o zisk a dokážou psát o vlastnostech jednotlivých odrůd hotové bajky. Chandler je určitě favorit na velikost, chuťově mám radši Liberty, Hannah's choice a pak nějaké noname, které sice mají menší plody, ale v puse naprostý ráj a nezáleží na stavu zralosti. Každý má svoje priority a když se nezadaří, tak holt půjde "na kompost". Pár už jsem jich takto daroval nebo skončily na ohni.


My tu Reku mame na druhy zahrade, takze to, ze ma maly plody neni z popisu prodejce, ale z vlastni zkusenosti a srovnani s ostatnima odrudama, co jsou kolem. Ma u nas plody asi jako pekny lesni boruvky, ne nejak vylozene prtavy, ale proti " normalnim" kanadkam, co znam, jsou proste maly.
Kazdopadne taky dik za tip na dalsi odrudy. Koukam, ze ve Spomysli Chandlera nemaji, Liberty ano, tak to bude taky hrat roli pri vyberu :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1331
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 04 srp 2022, 14:15

https://www.zahradnictvikruh.cz/obri-ka ... kup411.php

Až na to, že na obrázku není Chandler a že je to Kruh...... :wink:

Ale mají tady, a to už můžeme i doporučit:
https://eshop.boruvky.cz/produkt/chandler/
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4257
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kasta » 04 srp 2022, 17:27

nene píše:https://www.zahradnictvikruh.cz/obri-kanadska-boruvka-big-chandler-ean8365-skup411.php

Až na to, že na obrázku není Chandler a že je to Kruh...... :wink:

Ale mají tady, a to už můžeme i doporučit:
https://eshop.boruvky.cz/produkt/chandler/


Dekuju! Ja to jeste rozmyslim, ale v ty Spomysli se chystam na podzim nakoupit, tak je to pro me jednodussi tam tu boruvku prihodit. Ale treba ho tam na podzim budou taky mit, ted je vsude trochu "vybrano".
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1331
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 05 srp 2022, 09:39

Kasta: Já osobně kdybych měl na borůvkový keř pouze jedno místo, tak bych z výše uváděných odrůd volil určitě Chandler. Tady na Vysočině jede úžasně každý rok, velké až velmi velké plody oproti ostatním odrůdám, chuťově dobrý podle stupně zralosti, možná nedosahuje tak přesvědčivé chuti jak některé odrůdy, které se chutí klasickým borůvkám blíží, ale vynahrazuje to svou velikostí plodů a každoroční velkou násadou plodů. Určitě bych ho na své zahradě chtěl.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kasta » 05 srp 2022, 10:05

Josef: super, dik za nazor! ono je to s tou chuti slozitejsi, zalezi na mnozstvi slunce, pude, vyzralosti... treba stejna odruda rybizu mi chutna na kazdy zahrade jinak - takze ja ty popisy chute beru hodne orientacne.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1331
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 05 srp 2022, 12:28

Já tedy také nechápu, kde u borůvek hledáte ty chutě. S8 Mám jich 5, každá jiná, ale chuťově mi připadají všechny stejné.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9228
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 05 srp 2022, 13:04

Ale to zas jo. Já jich mám zhruba 20 a rozdíly v chutích jsou docela výrazné.
Je fakt, že spoustu z nich bych asi nebyl schopen rozeznat jednu od druhé, ale pár rostlin z toho vyčnívá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4105
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 13 srp 2022, 17:01

Horblue petite, bude druhá úroda :D

Obrázek

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 13 srp 2022, 19:47

Hezké Lenko, máš to ve skleníku, tak to se určitě úrody dočkáš, když už první dvě kuličky na fotce jsou modré.
U mne borůvky pochopily, že druhý pokus bez skleníku nemá smysl a nekvetou podruhé (Liberty, Chippewa). Jinak už jen Powder blue ještě nezačala modrat. Mám dvě a vystačily si s opylováním i bez Pink lemonade. Ta byla přes zimu v domku a přesto se neobtěžovala na jaře vykvést.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 13 srp 2022, 21:06

Radku, ty modré jsou ještě poslední z první úrody, ale už jsou malinké a nikdo už je netrhal. A ano, Hortblue byla na jaře ve skleníku abych ji schovala před vrabci a neoštípali jí všechny květy jako loni. Ale celou zimu byla normálně venku, je otužilá. Ona letos asi plodí i za ten minulý rok, kdy si odpočala. :) Jenom jsem se divila, že těch druhých plodů je tolik, že je dost samosprašná. Teď nic jiného nekvete.
Powder Blue je pozdní, ale letos by mohla stihnout uzrát, ještě můžeš doufat. Pink Lemonade má letos nijakou chuť, velké hice ve skleníku jí nesvědčí, příští rok půjde taky do květináče a na léto ven.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 30 srp 2022, 17:47

Často se tu hovořilo, že je možné část rašeliny nahradit drtí smrkovou nebo borovicovou. Nikdy se ovšem nemluvilo v jakém stavu, zda v čerstvém nebo vysušeném, kdy jehličí už není zelené, ale hnědé. Mi to vždy vyšlo tak, že větve smrku byly zelené. Když nad tím zpětně uvažuji, je to asi pro borůvky lepší, protože zelené jehličí je po skousnutí kyselé jako citron, kdežto suché, hnědé už ne.
Další argument pro použití čerstvého materiálu je fakt uváděný u kompostování trávy, že zelená tráva je dusíkatý materiál, ale seno uhlíkatý. Pro rozklad dřevnaté části větve je potřeba hodně uhlíku, proto bych dal přednost zeleným smrkovým (borovicovým) větvím.

Dovedl by mi tu ale někdo vysvětlit, když tráva se na slunci vysuší, zbaví se vody, tak co se stane s tím dusíkem? Proč už to najednou není dusíkatý materiál, ale jen uhlíkatý? Vysvětlení jsem v článcích o kompostování nikde nenašel.
Děkuji za případnou informaci.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod bradhal » 31 srp 2022, 10:48

Radek píše:Dovedl by mi tu ale někdo vysvětlit, když tráva se na slunci vysuší, zbaví se vody, tak co se stane s tím dusíkem? Proč už to najednou není dusíkatý materiál, ale jen uhlíkatý? Vysvětlení jsem v článcích o kompostování nikde nenašel.
Děkuji za případnou informaci.


Dr. Elaine Ingham v jednom ze svých videí o půdě a kompostu na youtubu zmiňovala, že tráva, i když se usuší, je stále dusíkatá a tak se tím dá nahrazovat dostatek dusíku v zimě. Jakože si lidi mohou nasušit (posečený trávník) a mohou to přidávat v zimě do kompostu jako zdroj dusíku. Akorát nevím, v kterém tom videu to bylo, má jich hodně (a všecky stojí za to).
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron