Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 04 črc 2019, 22:36

Radek - Ano, první fotka vypadá jako reklama na účinné modré jedové kuličky. :lol:
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 15 črc 2019, 19:29

Teprve teď na severu začínají modrat první borůvky:

Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 14.07.19

Nějaká úroda snad bude... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jožka » 15 črc 2019, 19:45

Pěkné keře, u mě borůvky nechtějí růst, přírustky jsou za rok minimální.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod pavell » 16 črc 2019, 14:35

Jožko musíš je pohnojit a zalévat, pak ti určitě porostou.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Gabriela » 17 črc 2019, 10:24

Nejaké info o odrode Kazpliska:

Dozrela pomerne rýchlo, skoro a naraz. Zbierali sme ju ako prvú. Už mám aj pozbierané. Rastie ako nie veľmi vysoký krík. Rozťahuje sa, má tendenciu ležať na zemi a rastie - zahusťuje a vyháňa nové výhonky ako blázon. hotová invazívna rastlina medzi ostatnými druhmi. Asi budem ponúkať rastlinky na predaj :lol: Mám dva kríky, toho roku zarodili prvýkrát, keď nerátam pár bobúľ minulý rok. Plodov bolo hojne, sú tmavšie, lesklé, menšie až stredné a chuťovo sladké bez kyselín. Foto bobúľ až o rok, ale tie rozplacnuté kríky cez víkend pofotím.
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod History » 17 črc 2019, 11:12

Letos mám Putte úplně obalenou plody. Je to až neskutečné, kolik jich je a pomalu se začínají barvit. Podle mne jedna z nejchutnějších borůvek, jen až do teď nevynikala s plodností. Teď už jen, aby se ji s postupujícím zráním vyhnuli fogli a my mohli dlabat :)
History
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 222
Registrován: 12 úno 2013, 23:07
Bydliště: Vítkovsko, 500mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jožka » 17 črc 2019, 16:41

pavell- zalévám je tak 4 krát do týdne a hnojivo taky dostávají a přírustky letos tak maximálně 10cm. Tak nevím v čem je chyba.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 17 črc 2019, 17:00

U tebe to bude trochu i klima. Chce to polostinné stanoviště, na které svítí slunce pouze dopoledne, co možná nejchladnější a mulčovat hodně rašelinou s borovou kůrou. Pak určitě pojedou... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jožka » 17 črc 2019, 17:23

Polostín by měli, odpoledne stíní sousedův velký ořech akorát to mulčování nemají a tu rašelinu dostali jen při výsadbě.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 17 črc 2019, 17:51

Potřebují neustále dodávat kyselé, kyselé a kyselé. Ideální je hrabanka z pod borovic, ne nadarmo se jí říká „borůvka“. Pokud není borová hrabanka, tak mulčovat rašelinou s borovou kůrou a na jaře k tomu přisypat trochu cereritu. Pak jedou jako blázen... S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 17 črc 2019, 18:22

Jožka - opatrně právě s tím hnojením, kořeny se poškodí velice snadno...borůvka v posledním tažení potom přeplodí, ale trvá pak aspoň dva roky než se zase obnoví kořenový systém (pokud rostlina nechcípne úplně) a borůvka vyžene nové výhony. Neplatí, že čím víc hnojiva tím lépe.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jaro » 17 črc 2019, 22:32

Súhlas, čučoriedky rastú na chudobných pôdach, keď ich prehnojiš docieliš opačný efekt aký ocakavaš.
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 18 črc 2019, 12:23

Jistě, že se to nesmí přehnat, ale už jsem to tu psal u aktinidií. S hnojiny si hraji už poměrně dlouho, už to chvíli pěstuji, a mám velmi dobrou zkušenost s univerzálním Cereritem u kyselomylných rostlin. Reagují na něj velmi dobře. Nezmám pro kyselomilné rostliny lepší alternativu. Jedná se o velmi vyvážené hnojivo.
Případně můžeš zkusit, Jožko, i tekutý univerzální Cererit. 1 litr stojí asi 60 kč. Staší jednou týdně do zálivky v cca polovičním než doporučeném množství (1 víčko na 10 l vody) a pravidelně je takto zalévat. Reakci uvidíš takřka okamžitě. Postupně pak můžeš dávku i zvýšit až na doporučené množství nebo trošku méně. Já mám 10 l konev a dávám 2 víčka, doporučená dávka je jedno víčko na 4 l vody. Ale to jen u kyselimilných rostlin, co mám v květináči (např. citrusy). Takhle je ještě můžeš i letos pěkně povzbudit. Nezapomeň ale na to, že je s hnojením nutné tak v půlce nebo nejpozději koncem září přestat, aby stihlo vyzrát dřevo na zimu. Jinak k těm borůvkám venku prostě akorát na začátku jara rozsypu trochu toho granulovaného Cereritu. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych měl nějakou negativní reakci. Naopak, borůvky moc pěkně přirůstají, pouštějí dostatek nových výhonů a pěkně nakvétají.
Kdo nevěří, ať to zkusí... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 19 črc 2019, 08:09

History píše:Letos mám Putte úplně obalenou plody. Je to až neskutečné, kolik jich je a pomalu se začínají barvit. Podle mne jedna z nejchutnějších borůvek, jen až do teď nevynikala s plodností. Teď už jen, aby se ji s postupujícím zráním vyhnuli fogli a my mohli dlabat :)

Letos jsem si objednal taky Na Zázvorce tříletou Putte. Kamarád tady na fóru mi ji doporučil, že má výjimečnou chuť. Borůvka už letos má hodně plodů, ale pokud by měla být nejlepší, pak bych asi přestal borůvky pěstovat. Je chuťově lepší než Aronie. Má bobule černomodré, nejsou kyselé ani příjemně sladké. Prostě chuť taková nijaká. Opačný názor však mají kuny. Najednou mizely dozrálé plody a na oplátku se v nádobě začaly objevovat kruhová hovínka. Musel jsem ji obalit sítí. Preventivně jsem obalil taky zbylé 3 bobulky Powder blue. Doufám, že to nebude stejná bída jako Putte. Dříve tu byla taky hodně chválena.
Zjišťuju však, že chutě borůvek jsou rok od roku jiné. Loni byla u mne mezi nejlepšími Hanah's choice a letos nic moc.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 19 črc 2019, 14:10

Počkej, letos sis ji objednal a už hodnotíš chuť? Zapomeň na to, chuť se rozvine až bude rostlina hezky zakořeněná a bude mít dostatek kvalitní listové plochy, obvykle druhým až třetím rokem.
Sazenice v kontejneru může nějaké bobulky udržet, ale málokdy se to dá jíst.
Dokonce i starší keře pokud nejsou v pohodě, tak mají plody mdlé, bez výrazu, to co jeden rok exceluje se může další rok propadnout do průměru.
Dalo by se říct, že 90% všech odrůd, co jsem kdy ochutnal (celkem cca 30) byly chuťově velmi dobré až vynikající, pokud byly ty keře ve skvělé kondici. Jakmile je chuť jak říkáš "taková nijaká", tak je něco špatně.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků