Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Diana.Jerem » 20 čer 2022, 09:29

Já jsem včera natrefila na výprodej borůvek v Kauflandu v Příbrami. Za 39.90 Kč docela pěkné kousky
Obrázek
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 850
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod antarian » 22 čer 2022, 20:29

Petra75 píše:Antarian

Za těch 150,- to vypadá na menší rostliny..takže porostou déle do své dospělosti a plného plození...tipuju až 3 roky. Ty dražší rostliny jsou už dospělé keře, kterým stačí rok na to, aby dosáhly plné plodnosti. Mě nebaví čekat, já koupila rovnou ty velké a jsou po roce obsypané plody. Foto jsem dříve poslala..mám malou Berry bux a nějak rychle teda neroste...o něco víc plodů než loni, ale plné výšky a plodnosti dosáhne za další 2-3 roky.


To jsou prave ty velke co prodavaji za 700 az 800 ve velkych kvetinacich. Ta berrybux uz se rozjela a komplet krasne obrazila. Ta druha uz nastesti take i kdyz je na tom jeste trochu hur.

Ty co jsem koupil za plnou cenu drive vypadaji ted pochopitelne lepe :-)

Tady jsem ale neodolal, protoze jsem dostal za 150 velke rostliny (v pristim roce ten rozdil oproti te pekne co ma ted plody moc velky nebude).

Jinak mam i ty male berrybux a prekvapive me prijde ze rostou moc pekne ale samozrejme do plne velikosti to je minimakne na 3 roky (planuju je mit jen v 20 l kvetinacich) a do 45 60 90 120 a vetsich kvetinacu budu davat jine odrudy, tady to myslim nema moc cenu. Uvidim, mozna nejakou zkusim dat i do vetsiho kvetinace.

Takhke napriklad vypadaji zhruba berrybux sazenicky ty male co jsem kupoval tento rok a jsou v kvetimacich o siri cca 35 cm. Priznam se ze jsem to cekal horsi takze je to pro me mile prekvapeni jak vypadaji a hlavne jsem nadseny z toho jak keriky vypadaji a je to.opravdu okrasny kerik. Boruvek bude ale na kerikach opravdu zatim jen na ochutnani a vypadaji opravdu malinkate.

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 09 črc 2022, 15:21

Posílám pár foteček z letošní úrodičky S14
Duke:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Spartan

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Elizabeth

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Hortblue Poppins:

Obrázek

Obrázek

Brazelberry Berry Bux:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Nejvíce mi letos chutnaly:
Brigitta, Hannas Choice, Reka, Elizabeth, Brazelberry Berry Bux..zbytek jestě dozrává, tak musím jestě chvíli počkat.
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 09 črc 2022, 18:05

Pěkná úrodička. Musíš hodně síťovat nebo to chrání zimní zahrada? Obdivuji se, že uhlídáš zalévání těch květináčů. Já bych musel na to mít zahradníka, abych třeba mohl zajet na týden do Prahy za vnoučaty. Jinak bych neměl klid, že mi borůvky v květináči nepřeschnou.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 09 črc 2022, 18:29

Diky :wink: Mám něco zasíťováno, ale jen část..do tedka jsem síťovala urputně všechno...teď jen něco..zjistila jsem, že letos mi ptáci nějak neškodí a borůvky moc nemizí..důvodem jsou sousedovic kočky, které se k němu nastěhovaly a které si vybraly mou zahradu jako jejich loviště..takže už mi na zahradě moc ptáků letos nepobíhá..pokud jo, tak skončej většinou špatně..kočky je loví. Takže nechám asi zbytek borůvek bez sítí a uvidím jak to půjde..zatím je klid na frontě.. :D
To zalévání květináčů je samozřejmě problémový a vymýšlím co s tím..pokud mají větší květináč, je to v pohodě, ale v těch menších to vysychá..do kopání dalších děr na zahradě se mi popravdě už nechce..je to docela drahá zálezitost a hlavně to zalévání je náročný na dešťovku. U nás celkem dlouho nepršelo, tak jsem musela zalévst vodou ze studny..No možná ještě 4 díry vykopu, dám tam ty nejchutnější a zbytek půjde pryč..v květináčích budu pěstovat už jen jižní odrůdy.
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 10 črc 2022, 08:38

Hele to ptactvo ti závidím ;) u nás ty kur... sežerou vše co neochráníme :( a je jedno zda je to zimilez, muchovník, rybíz či malina! Aktuálně mu začal mizet červený rybíz na nových keříčcích takže dneska už vše posbírám ať taky máme na zimu zásobu
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 10 črc 2022, 16:04

Bullets:
Do lonska mi ptáci sežrali úplne vsecko co nebylo zasíťovaný.. co nebylo pod sítí, bylo okamžitě pryč..klobali i nezraly boruvky a vyloženě dělali škodu..letos mi právě bylo divný, že je nikde nevidim a boruvky nemizej..pak jsem našla pár oškubanejch ptáků a hlavně i přes den k nám chodí sousedovic kočky..je jich 5 a další sousedi z druhý strany mají taky kočky...ptáci si to asi mezi sebou řekli a kosáka na zahradě jsem neviděla už dlouho..fakt je to hrozná úleva to nesíťovat..nehledě na to že ty sítě nejsou vůbec levný..užívám si to :D takže jestli nechceš síťovat, pořiď si kočičky :lol: Zimolez ozobali jen ze začátku a pak už si ho nevšimli..asi taky kvůli kočkám..ani rybíz mi letos nemizí..loni ho kosáci ozobali. Asi ty kočičky začnu rozmazlovat, ať ke mně choděj dál.. :)
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 10 črc 2022, 17:02

My jsme si letos na severu nalákali na zahradu kosy z širého okolí na muchovníky, zarodily opravdu hodně. Kosů tady máme snad deset, plus tam zobou i nějací malí ptáci - to jako kdyby ti kosáci něco přehlídli....no a borůvky právě začínají zrát, takže u nás kočky nestíhají a budeme muset síťovat. Vloni jsme nemuseli - vůbec netušíme proč. Asi ptačí chřipka...Bylo to opravdu příjemné. Ke konci sklizně se pak nějací ptáci objevili, ale to už stačilo jen přehodit netkanku. Na jihu jsme posledně odjížděli a borůvky teprve modraly, ptáci nikde, tak jsme to riskli. Mávli jsme nad tím rukou i proto, že nám to hodně potloukly kroupy. Když jsme teď přijeli, tak je na keřích jen asi polovina původního množství a zralá borůvka ani jedna - zobou i ty jen mírně namodralé. Ale zase - to krupobití už není na plodech poznat, ty potlučené jsou pryč. Každopádně jsme borůvkoviště zabalili do netkanky - hodně nám všichni nadávali :P .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MonikaV » 14 črc 2022, 11:59

Spacci i kosi jedou letos ve velkem, takove nalety by nase boruvky nedali a hlavne my by jsme z toho nic nemeli, protoze oziraji i ty jemne namodrale a tak jsme museli zasahnout, poprve udelana zabrana z netkanky a zaclony, vetrniky uz absolutne nezabiraji, ani kozesina!!
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 16 črc 2022, 22:48

U mě ve VDF už se to také začíná pomalu modrat, naštěstí právě zraje i muchovník lamarkův, takže to je pro kosáky jasná volba, zatím. :)

Tady Heidi uprostřed mezi dvěma keři Elisabeth. Heidi už zraje, u Elisabeth tipuji první modré plody tak za 3 týdny...
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.07.22

Minulý rok na jaře zmlazená borůvka, psal jsem zde viewtopic.php?f=21&t=234&start=345#p104921, už také letos pěkně zaplodila. Plody letos pěkně velké, spolu s Heidi nejranější ze všech, naprosto delikátní chuť sladkých lesních borůvek. Chuťově nejlepší borůvka na zahradě. Dědictví po dědovi. :)
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.07.22

Středně rané také už začínají pomalinku modrat, ale zatím jen první vlaštovky.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.07.22

A pozdní se teprve nalévají, budou tak za 3 až 4 týdny nejdříve.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.07.22

Dneska sice u nás trochu sprchlo, v rychlé hutné přeháňce 3,6 mm, ale raději jsem to na ta vedra ještě pěkně prolil, teď to pojede. S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod antarian » 18 črc 2022, 13:02

Tak po prijezdu z dovolene ochutnavam boruvky a musim rict ze predevsim brazel berry jsou opravdu extra sladke ale mozna mi tam nakonec ta kyselinka vyraznejsi schazi.

Pomerne prekvapive jsou berry bux, jsou sice male ale chutove taky dobre a jine.

Prozatim cekam jeste na dozrani sunshine blue, tak jsem zvedavy.

Kazdopadne asi bych uplne nedokazal rict co je lepsi a horsi, dobre je to vsechno a zkratka to ma vsechno trochu jinou chut a prijde mi ze spis bude zalezet na tom co konkretni clovek uprednostni, jak moc je zrovna boruvka dozrala, jaky mela rok atd.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 19 črc 2022, 02:10

Vetšinu jiznich odrud mam chuťově do sladka, jediná Sunshine blue se právě chuťově odlišuje, ze tam cítím tu kyselinku...je chuťově opravdu dobře vyvážená, prostě skvělá..To samé Pink Lemonade...ta má také lehkou kyselinku a chuťově je nenapodobitelná, skvělá.
Akorát mi zase řádí na borůvkách octomilka, to už je asi nějaký standard...a vosy letos..moc jim chutná právě ta Pink Lemonade..octomilka vyhledává sladší druhy boruvek...takže jižní odrůdy a třeba i Elisabeth je docela napadená..ta je dost sladká..pokud nechcete riskovat mušku Suzuki, je lepší pěstovat sladkokyselé odrůdy a víc ranné..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod xStanda » 23 črc 2022, 22:14

Zdravím,
mám vedle sebe 5 keřů kanadských borůvek a včera jsem si všiml, že u tří keřů začaly schnout listy a plody...viz. foto. Poradí někdo, čím by to mohlo být, popř. čím keře ošetřit?
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
xStanda
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 22 črc 2022, 16:59

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 23 črc 2022, 22:22

Na první pohled to vypadá na popálení od slunka během velmi vysokých teplot co teď panují. Důležité je nenechat přeschnout substrát - ty rašelinové jsou v tomto velmi zrádné.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 23 črc 2022, 22:29

To nevypadá dobře :( , něco podobného nám provedla loni 'KazPliszka', přičítali jsme to přelití a hlavně přehnojení - špatně udělaný "bazének", malá nádoba a moc vysoko díry nade dnem. 'KazPliszku' jsme vyhodili (odešla během několika dnů úplně, kořeny byly v háji), bazének upravili a nasadili novou borůvku - zatím je šťastná. Ale taky jsme nádobu umístili na jiné místo v zahradě, na původním byla u sousedova dřevěného hnojiště ze železničních pražců, když peče slunko, tak docela síla a smrad. To dřevo se zvládne hodně rozpálit. Teď je sice zase na plném slunku, ale není tam to rozpálené mikroklima.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků