Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Alena » 13 kvě 2016, 10:30

Lidi, prosím vás, neporadili byste mi nějakou borůvku, která se potkává v květu se Spartanem? Mám Brigittu v plném květu a Spartan teprve začal ukazovat zárodky poupat, takže bych místo jedné té zatracené arguty chtěla zasadit nějakou borůvku, která by se opylovala se Spartanem. Líbil by se mi Bluecrop, ale nevím, zda by byl pro tenhle případ vyhovující? Nebo si Spartan vystačí s opylením sám?
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jukinoo » 13 kvě 2016, 11:42

Jasne rašelina je origo na čučoriedky len mi je to podozrivé mam ich osem ale len tato jedna ma také listy
jukinoo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 zář 2015, 17:58

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 13 kvě 2016, 13:49

Ak tam nie sú vošky tak to môže byť aj tými jarnými mrazmi. Ja mám tiež podobné listy.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jukinoo » 15 kvě 2016, 15:10

No dnes som bol pozrieť v záhrade a našiel som na tej čučoriedke vošky a aj na kamčatke, aronii,ríbezle ako sa ich zbavím?
jukinoo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 zář 2015, 17:58

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 15 kvě 2016, 22:24

Tak že to postriekaš :)
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jukinoo » 15 kvě 2016, 22:29

To mi je jasne ale čím lebo v tomto som začiatočník
jukinoo
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 zář 2015, 17:58

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 15 kvě 2016, 22:37

choď do záhradnictva a pýtaj si niečo na vošky je jedno čo.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 15 kvě 2016, 23:47

Prípravkov proti voškám je dosť. Jeden háčik je ale v tom, že na každý druh vošky lepšie účinkuje iný prípravok. Už sa mi stalo viackrát, že som vyskúšal aj 3 prípravky, kým som našiel ten správny. Niekedy sa teda treba obrniť trpezlivosťou a nevzdať sa po prvom neúspechu. Je možné ich aj mechanicky pučiť, ale to má význam iba pri lokálnom napadnutí menšieho rozsahu, tam sa to dá zvládnuť aj bez chémie.
Pozor aj na správnu koncentráciu, lebo pri predávkovaní môže dôjsť k poškodeniu alebo aj zničeniu rastliny (raz som takto zlikvidoval sirôtky).
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 16 kvě 2016, 00:35

Alena píše:Lidi, prosím vás, neporadili byste mi nějakou borůvku, která se potkává v květu se Spartanem? Mám Brigittu v plném květu a Spartan teprve začal ukazovat zárodky poupat, takže bych místo jedné té zatracené arguty chtěla zasadit nějakou borůvku, která by se opylovala se Spartanem. Líbil by se mi Bluecrop, ale nevím, zda by byl pro tenhle případ vyhovující? Nebo si Spartan vystačí s opylením sám?


Niekde som čítal že bluecrop (stredná odroda) dokáže spolahlivo opeliť všetky odrody. Spartan patrí k skorím odrodám takže by som k nemu vybral nejaké iné skoré. Ja som k spartanovi zasadil aj iné skoré odrody - earliblue, hannah choice a patriot.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 16 kvě 2016, 07:21

Spartan je síce skorý, ale kvitne neskoro. U mňa ešte len začína kvitnúť a ostatné odrody už majú polovicu kvitnutia za sebou. Bluecrop dokonca už bude končiť. Ale všetky odrody sa u mňa v kvitnutí prekrývajú aspoň na určité obdobie, takže bez opelenia nebudú, možno tie neskoršie kvety nebudú opelené. Chcelo by to inú neskôr kvitnúcu odrodu, ale ja neviem, ktoré okrem Spartana ešte kvitnú neskoro. Ja takú nemám.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Alena » 16 kvě 2016, 10:00

Já mám právě jenom Brigittu a Spartana, Brigitta odkvétá, Spartan teprve začal vystrkovat poupata a rozkvete bůhví kdy. Když jsem se rozhodla vyhodit arguty, napadlo mě právě pořídit ještě jednu borůvku kvetoucí mezi těmihle odrůdami, aby jim oběma zajistila sprášení. Holt letos uvidím, jak moc jsou soběstačné v opylování :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Alena » 16 kvě 2016, 16:45

Tak jsem se teď pobavila. Brouzdala jsem po netu a dočetla se, že velkopěstitelé borůvek v Německu a Švýcarsku přecházejí na kontejnerovou kulturu (mají je zasazené v maltovnících :lol: ), páč pěstování borůvek ve volné půdě je příliš drahé. Jestli oni si nechodí pro inspiraci sem k nám na fórum :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Helena » 16 kvě 2016, 18:57

Bluejay je u mě teď na začátku květenství. No,já jsem borůvku v kbelíku umořila :?
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 17 kvě 2016, 20:31

Alena píše:Já mám právě jenom Brigittu a Spartana, Brigitta odkvétá, Spartan teprve začal vystrkovat poupata a rozkvete bůhví kdy. Když jsem se rozhodla vyhodit arguty, napadlo mě právě pořídit ještě jednu borůvku kvetoucí mezi těmihle odrůdami, aby jim oběma zajistila sprášení. Holt letos uvidím, jak moc jsou soběstačné v opylování :mrgreen:


Dnes som detailne preskúmal svoje čučoriedky a najlepšie sa so Spartanom prekrýva v kvitnutí Darrow. Napríklad v tomto dokumente ho popisujú ako odrodu s výnimočnou chuťou: http://www.gardening.cornell.edu/fruit/ ... erries.pdf
Ja to neviem posúdiť, lebo prvé plody budem mať až tento rok. Problém by mohol byť v tom, že je neskorá a neviem, či by spoľahlivo dozrela v 400 metroch. Ale myslím, že má podobné obdobie dozrievania ako Brigita. Tú medzeru medzi Spartanom a Brigitou teda nevyplní. Najlepšie by bolo dosadiť ešte 2-3 odrody a ono sa to už nejako opelí. :D
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Alena » 17 kvě 2016, 23:12

Martine, díky moc. Problém je v tom, že mně už se sem 2-3 odrůdy nevejdou, musím vybrat jenom jednu :) Ale aspoň letos uvidím, jak moc si Brigitta a Spartan vystačí sami, a pak holt se podle toho budu muset zařídit. Vypadá to, že u mě se ti dva v kvetení vůbec nepotkají.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků