Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jujto » 18 kvě 2016, 06:43

U mna jedna z poslednych nakvita Liberty. Podla neskorosti dozrievania tipujem este niektore neskore odrody, ale je to iba cisty tip. Napr. Darrow, Elisabeth, alebo Aurora. Dozrievania v 400 m by som sa az tak moc nebal. Aurora, vyzera suverenne najneskorsia a v dobrom roku dozrie aj na Orave v 700 metroch. Mne Aurora este neplodila, tak posluzit konkretnymi informaciami nemozem.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 18 kvě 2016, 07:40

Jujto: s tou Darrow a Elisabeth máš pravdu, tie u mňa kvitnú najneskôr. Ale tá Aurora kvitla pomerne skoro, čo ma prekvapilo, keďže je to najneskoršia odroda, teraz už má zelené plody. Darow a Elisabeth budú kvitnúť ešte dobrých 10 dní. Len je otázne, či je tá Aurora naozaj Aurora. :)
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 18 kvě 2016, 07:44

Alena píše:Martine, díky moc. Problém je v tom, že mně už se sem 2-3 odrůdy nevejdou, musím vybrat jenom jednu :) Ale aspoň letos uvidím, jak moc si Brigitta a Spartan vystačí sami, a pak holt se podle toho budu muset zařídit. Vypadá to, že u mě se ti dva v kvetení vůbec nepotkají.


Ja by som teda možno riskol Bluecrop, ten vykryje pauzu medzi Spartanom a Brigitou a myslím, že sa stretne v kvete aspoň zopár dní aj so Spartanom, aj s Brigitou. Mnohé odrody sú čiastočne samoopelivé, takže úroda by mala byť, aj keby nebola zrovna maximálna možná, stále je to lepšie ako nič.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Alena » 18 kvě 2016, 12:13

O Bluecropu jsem uvažovala, tak díky za informaci, že kvete mezi nimi. Jen ho tady sehnat :roll: . Objednávat jedinou borůvku přes e-shop se mi nechce - poštovné vyjde dráž než kytka... Druhá varianta, která by se mi líbila, je Ozark Blue, ale u něj jsem taky nikde nenašla dobu kvetení.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod MartinS » 18 kvě 2016, 20:17

Našiel som informáciu, že nová odroda Huron je neskoro kvitnúca, čiže by bol ideálny opeľovač pre Spartana. Ale zohnať ho asi nebude jednoduché, možno o rok-dva bude už bežne v predaji. Je to nová licenčná odroda. Má byť aj dosť mrazuvzdorná.
Ten Bluecrop by malo byť jednoduché zohnať, videl som ho skoro v každom záhradnom centre. Je to veľmi spoľahlivá úrodná odroda s chutnými plodmi. Je to taká stávka na istotu.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Alena » 18 kvě 2016, 22:59

MartinS píše:Ten Bluecrop by malo byť jednoduché zohnať, videl som ho skoro v každom záhradnom centre. Je to veľmi spoľahlivá úrodná odroda s chutnými plodmi. Je to taká stávka na istotu.

Ale ne tady. Prošla jsem to tu a nikde nic :roll: . V zahradnictví jenom Heerma a v Obi Herbert a Bluejay. Počkám do podzimu,třeba se objeví. Teď už je to stejně jedno. No jsem ale zvědavá, jak si s tím holky zatím poradí. Jestli bude nějaká úroda.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 18 kvě 2016, 23:45

S tým Huronom to môžem potvrdiť u mna má najmenej vyvinuté kvety zo všetkých odrôd. Aj ked tento rok je to ťažko posúdiť lebo tie mrazy spôsobili že v rámci jedného kra mám kvety už odkvitnuté a aj nerozkvitnuté.

Foto Chandler jeden koreň a rôzne stupne rozkvitnutia
Obrázek
Obrázek
Obrázek

HURON
Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jiřina » 20 kvě 2016, 12:18

Letos mám pocit u většiny odrůd, že květy rozkvétají nerovnoměrně. Některé jsou již rozvité, vedle se teprve vyvíjí poupata. J.
Jiřina
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 26 úno 2016, 22:46

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 20 kvě 2016, 23:04

Palino, to isté sa mi stalo s earliblue. Kvety najskôr rozkvitli v prvej polovici apríla. Vtedy nič iné nekvitlo takže z prvých kvetov ostali sušienky. Teraz má earliblue kvety druhý krát, no je ich málo. Zároveň bola jedinou ktorá mi v apríli zakvitla. Možno by ju iné neskoršie odrody ani nestihli opelit, napr Hannah choice, patriot, bluecrop.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 20 kvě 2016, 23:29

Toho roku bude mať asi väčšina odrôd predĺženú dobu zberu. Budeme to zberať po pár bobulkách aj mesiac. Jediné čo mi ako tak naraz kvitne je brigitta a liberty.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Alena » 21 kvě 2016, 09:04

Tam mně rozkvetl prvními 4 květy Spartan, další poupata jsou ještě úplně mrňavá. Brigitta dokvétá, takže ty 4 kousky na Spartanu a zbytek na Brigittě by se mohly vzájemně opylit :mrgreen: Jak to tak vidím, budu muset vymyslet místo i pro čtvrtou borůvku a sehnat jednoho opylovače Brigittě a jednoho Spartanovi. Kam to vmáčknu, to ale fakt nevím...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 21 kvě 2016, 20:09

Dnes som v Tescu kúpil čučoriedky odroda ROCIO. Boli perfektnej chuti, sladké ako dozretá čerešňa s čučoriedkovou príchuťou a príjemne chrupali. Asi nejlepšia odroda čo som jedol. Nepestuje ju náhodou niekto?
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 21 kvě 2016, 20:21

Kúpil som aj odrodu STAR ale tá nebola taká dobrá. Rocio bola sladšia s jemnou kyselinkou, perfektný balanc chutí.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zdendan » 22 kvě 2016, 00:34

Ahojte, mám dotaz na odrůdu, ale trochu zvláštní.
Nemáme na zahradě moc slunce, dá se říct, jestli nějaká odrůda dokáže slušně odplodit v polostínu?
Díky ZD
zdendan
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 25
Registrován: 25 dub 2011, 21:36

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Alena » 22 kvě 2016, 09:09

Pěstovala jsem je v polostínu i ve stínu a plodily docela obstojně. Nebyly to hrozny plodů, ale šlo to. Odrůdy nevím, když jsem je kdysi před 18 lety kupovala, byly to prostě "zahradní borůvky". Samozřejmě že po přesunu na slunce se jim to pak ale líbilo mnohem víc.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků